• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD Kongresi yaptırım tasarısını onayladı! Türkiye'den ilk açıklama!

ABD'den gelen son dakika haberine göre; ABD Senatosu Dışişleri Komisyonunda Türkiye'ye yaptırım öngören tasarı oylandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise oylamanın ardından açıklama yaptı.

2019-12-11 20:40:00 -
ABD Kongresi yaptırım tasarısını onayladı! Türkiye'den ilk açıklama!

Gelen son dakika haberine göre; ABD Senato Dış ilişkiler Komitesi, Türkiye'ye karşı yaptırım uygulanmasını öngören tasarıyı 4 hayır oyuna karşı 18 evet oyu ile kabul etti.

Söz konusu tasarı yarın Senato'ya gidecek ve oylanacak.

Ne zaman kanunlaşacak?

Eğer Senato "Türkiye'ye yaptırım tasarısını" onaylarsa, ilgili tasarı Temsilciler Meclisine gönderilecek. Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinde tasarı kabul edilirse, ABD Başkanı Donald Trump'a sunulacak. Başkan Trump da onay verip imzalarsa, tasarı kanun olacak.

Türkiye'den ilk açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın oylamanın ardından şu açıklamayı yaptı: "Kongre'deki süreci yakından takip ediyoruz. Bu tasarı geçse de S-400'le ilgili süreç devam edecek. Sayın Trump'ın bu konuda iyi niyet içinde olduğunu hepimiz takdir ederiz. Bunu kamuoyu önünde de söyledi. Bu yasadan rahatsız. Ama tabii Kongre'den geçince onun da eli kolu bağlı oluyor. Kongre üyeleri gözlerini-kulaklarını gerçeklere kapatmış durumda."

Trump "Türkiye haklı" demişti

ABD Başkanı Trump, S-400 ve F-35 tartışmalarıyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

"Obama yönetimi sırasında bizim Patriot füzelerimizi almak istedi ama satmadılar. Hiç adil değildi, Patriot almak istedi ama Obama hayır dedi. Sürekli hayır dediler. Ve savunması için ihtiyacı vardı. Sonra Rusya’ya gittiler S400 aldılar. Çünkü patriot almasına izin vermediler. Benden önceki yönetim bunu satın almasına izin vermedi."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AYH8N ERG8N8Z EWET

Trump ABD Derin devletinin sözlrşmeli kuklası .
 • Yanıtla

Emmi

Valla ne güzel kanun ya coniye köle olacaksın yada yaptırım. Simdi Türkiye hangisini seçmeli? 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı