• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mustafa Hiram Abas kimdir?

Mustafa Hiram Abas, 26 Eylül 1990 günü uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmiştir.

Mustafa Hiram Abas

Mustafa Hiram Abas, 1932 yılında İstanbul'da doğdu. Gençlik yıllarında boksla ilgilendi ve ufak çapta şampiyonluklar kazandı. 1957 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Müfettişlik görevinin ardından yedek subay olarak hizmet verdi. Daha sonra Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) çalışmaya başladı. 12 Mart 1971 Darbesi sırasında aktif olarak görevlerde bulundu. 1978'de Namık Kemal Ersun'un tasfiyesiyle ilişkili olarak kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

1983 yılında yeniden MİT'e döndü. 1988'de yayımlanan MİT raporu olayında sorumlu görülerek, raporu kaleme alan Mehmet Eymür'le pasif göreve alınmak istenince ikinci kez teşkilattan kendi isteğiyle ayrıldı. Korkut Eken ile abi-kardeş, eski MİT müsteşarı ve korgeneral Mehmet Fuat Doğu ile baba-oğul ilişkisi içinde olduğu çeşitli kitaplarda belirtilmiştir.

Mustafa Hiram Abas, 26 Eylül 1990 günü uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Evinin yakınlarında, belediye işçisi gibi giyinmiş kişilerin açtığı çapraz ateşin ortasında kalan Abas, olay yerinde öldü. Cinayeti Dev-Sol örgütü üstlense de, Abas'ın faili meçhul davası tozlu raflarda çürüyüp gitmiştir.

Ailesi

Mustafa Hiram Abas'ın anne tarafından dedesi, Osman Hamdi Bey'in yeğeni olan eski müzeler umum müdürü Mübarek Galip Eldem, anneannesi ise Munise Eldem'dir. Mehmet Eymür 2013 yılında katıldığı bir programda Abas'a Hiram adını, dedesinin mason olmasından dolayı verdiğini söylemiştir. Babası kaptanlık mesleğiyle uğraşan Hilmi Abas, annesi ise 27 Ocak 1981'de vefat eden Fatma Roksan Abas'tır. Çocuklarının ismi Cengiz ve Cenan'dır. 4 dayısının ismi ise Galip, Memduh, Hüsrev ve İskender Eldem'dir.

Ölümü hakkındaki iddialar

Ergenekon Davası iddianamelerinde ve daha sonra gazetelere verilen röportajlarda Hiram Abas'ı öldüren kişinin, 3 Mart 1995'de Sedat Bucak emrindeki Abdullah Çatlı ve ekibi tarafından infaz edilip betona gömüldüğü iddia edilen Tarık Ümit olduğu öne sürülmektedir.

Popüler kültürdeki yeri

Kurtlar Vadisi'ndeki eski karakterlerden Aslan Akbey'in Hiram Abas'ı temsil ettiği düşünülmektedir. Dizideki Pala karakteri Aslan Akbey'i, gerçekte tıpkı Abas'ın suikaste uğradığı şekilde öldürmüştür.

Soner Yalçın, Hiram Abas'ın da içinde bulunduğu veya dolaylı olarak ilişkili olduğu gerçek olaylardan yola çıkarak 1999 yılında Bay Pipo adlı bir araştırma kitabı yazmıştır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23