İrlanda’ya Osmanlı yardımı

20 Mart 2017 Pazartesi

Tarih boyunca, dünyanın neresinde açlık olsa, sefalet olsa, adâletsizlik olsa, zulüm olsa, eşitsizlik olsa, “Bunlar hangi dinden, hangi inançtan” diye sormadan, açların, fakirlerin, mağdurların, mazlumların imdadına koşan tek devlet var: Osmanlı Devleti... Tek millet var: Türk Milleti…Bunun bir örneğini daha görelim…

1845’te, İrlanda’da müthiş bir kıtlık baş gösteriyor. Bir milyondan fazla insan açlıktan ölüyor, İrlanda bütün dünyadan yardım istiyor. Fakat dünya kulaklarını tıkamış, gözlerini kapatmıştır: Yardım çığlıklarını ne duyuyor, ne de görüyorlar... 

Sadece İngiltere Kraliçesi Victoria, aslında kendi topraklarına dahil olan İrlanda’ya iki bin sterlincik bir yardım vaadinde bulunuyor. 

Yardım talebi gelmemesine rağmen, Osmanlı Devleti bu felakete duyarsız kalmıyor. Bu tarihte atalarının tahtında oturan Sultan Abdülmecid Han’ın emriyle, 1847 yılında beş gemi hazırlanıyor. Gemilere gıda maddesi, ilaç ve tohum yükleniyor. 

Gerçi Osmanlı Devleti eski haşmetinde değildir. Neredeyse kendisi himmete muhtaçtır. Yine de Padişah, genlerindeki yardım dürtüsüyle, harekete geçiyor: Gıda, ilaç ve tohum dışında on bin sterlin de nakdi yardım taahhüdünde bulunuyor. 

Ne var ki, kendi insanlarına yalnızca iki bin sterlin vermeyi kararlaştıran İngiltere, bundan rahatsızlık duyuyor. İstanbul’daki Büyükelçisi vasıtasıyla, Padişah’ın teklifine karşı çıkıyor. Osmanlı bağışının bin sterline indirilmesi için baskı yapıyor. 

Bu baskı neticesinde Osmanlı’nın nakdi yardımı bin sterline indiriliyor. 

Gıda maddesi, ilâç ve çeşitli yardım malzemeleri yüklü beş Osmanlı gemisi, 1847 yılı ortalarında İrlanda’ya doğru yola çıkıyor. Fakat İngiltere, bu kez de, aç İrlanda’ya yardım götüren Osmanlı gemilerini Dublin Limanı’na sokmuyor. Bin türlü engel çıkarıyorlar (Hollanda’nın yaptığı engellemeye benziyor mu biraz?). 

Yardım malzemesi yüklüOsmanlı gemileri de mecburen yüklerini Drogheda Limanı’na boşaltıyorlar (1847). Sonuçta yardım yerine ulaşmıştır. 

Çok sevinen İrlanda asilzadeleri Padişah’a bir “Teşekkürnâme” gönderiyorlar. Özetle diyorlar ki: “Aşağıda imzası bulunan biz İrlanda asilzadeleri, beyefendileri ve sakinleri, Majesteleri (Osmanlı Padişahı) tarafından, acı çeken, kederli İrlanda halkına gösterilen cömert hayırseverliğe ve ilgiye en derin minnetlerimizi saygıyla takdim eder ve onlar adına Majesteleri tarafından İrlanda halkının ihtiyaçlarını karşılamak ve acısını dindirmek üzere cömertçe yapılan 1000 paundluk bağış için teşekkürlerimizi sunarız.” (Mektubun aslı Topkapı Sarayı Müzesi arşivindedir).

Drogheda Belediyesi, Osmanlı yardım malzemesini getiren gemilerin Drogheda Limanı’na yanaşmaları şerefine her yıl şenlikler yaparak Osmanlı’ya minnetlerini dile getiriyor.

Osmanlı yardımının etkisi büyük oluyor. O kadar ki, Droghedakentinin arması ay yıldız olarak belirleniyor…

Dahası da var:İrlanda’nın ünlü futbol kulübü Drogheda United’ın formasında da ayyıldız kullanılıyor.

Ve yıl 1923… Yer Lozan…

Lozan görüşmelerini yapanlar arasında İrlanda delegeleri de var. Avrupalı delegeler sürekli aleyhimize oy kullanırken, sadece İrlandalılar bizden yana oy kullanıyorlar. Bu durum Türk delegasyonunda bulunan meşhur şairimiz Yahya Kemal’in dikkatini çekiyor. Fırsat bulur bulmaz da soruyor: 

“Avrupalı devletler sürekli aleyhimize oy verirken, siz her seferinde lehimize oy kullanıyorsunuz; bunu niçin yapıyorsunuz?”

Şöyle bir cevap alıyor: “Biz bir yandan açlık ve kıtlıktan kırılıp, bir yandan salgın hastalıklarla boğuşurken, Avrupalılardan hiçbir yardım ve destek görmedik. Bize sadece Osmanlılar yardım etti. Siz bize zor günlerimizde nasıl yardım ettinizse, biz de sizin zor günlerinizde öyle yardım etmek istiyoruz.”

Şimdilerde hepsini unuttular ya, unutsunlar. Biz onlara rağmen ayaktayız ve her daim dimdik ayakta kalacağız!

 

YORUM YAZ

 • Alex denito Alex denito 1 yıl önce
  YAVUZ BEY MUHTESEM BIR YAZI ALLAH RAZI OLSUN EFENDIM saygilar
 • HOBYARLIAHMETPAŞAZADEHOBYARLIAHMETPAŞAZADE1 yıl önce
  EVETKEMAL VEEKİBİ MİLLETEHİÇGÜVEN VERMIYOR.REFERANDUM MADDELERINIOKUMAYANADAMBİRPARTININGN.BŞK. OLABİLİRMİ !...EVET!"ZALIMLER İĆINYASASINCEHENNEM !..TURKIYE'DEKRİPTOLARIN TAKTİKSELVEFİNANSAL "AĞIRTAŞ'I"içinTheEND !...101 Senedir Dalalet ne nifak vadilerinde yuvarlanan ( Alem-i İslâmda ve Àlem-i İnsaniyette fitne örgütlerinin PLANLAYICISI ve FİNANSAL destekçisi ) "TAŞ" dün Cehenneme düştü.
 • Tümhainler AvrupadaTümhainler Avrupada1 yıl önce
  İrlanda şimdiye kadar bir eşşeklik yapmadı, ama bekleyelim yapar!
 • BahadırBahadır1 yıl önce
  Şanlı Osmamlı Devletinin HARİKAŞANI , İslamiyetin YÜCELİĞİNDEN ve GÜZELLİĞİNDEN kaynaklanmaktadır.Bu ŞAN ve ŞEREFİN numunesini Türkiye devam ettiriyor.Onun için TÜRKİYE 16 nisandan sonra EVET oyları ile HER YÖNDEN düyanın parlayan YILDIZ'ıolarak Osmanlının ASALETİNİ devam ettirecektir.
 • HUZUR İSLAMDADIR, YAŞANIRSA HERKES RAHAT EDER, YALNIZ ŞEYTANLAR KUDURURHUZUR İSLAMDADIR, YAŞANIRSA HERKES RAHAT EDER, YALNIZ ŞEYTANLAR KUDURUR1 yıl önce
  Allah razı olsun hocam. İslam budur hocam. Huzur İslamdadır. Müslüman düşeni kaldırır, her işini Allah rzası için yapar. Mazlumun yanındadır, zalimin karşısındadır. Kuran ve sünneti yaşar, yaşanması için mücadele eder. Tam insandır ve insan gibi yaşar. Hz. Muhammed (s.a.v.) bütün insanlığa, alemlere rahmet olarak gönderilmiş evrensel bir Peygamberdir. Bu özelliği ile insanların acılarını, sıkıntılarını içinde hissederek duyar, üzülmelerine katlanamaz. Çünkü onlara çok düşkün ve sevgi ile doludur. Yanlışlıklarını düzeltmelerini, doğru yola girmelerini ister. Müminlere karşı ise daha şefkatli (Rauf) ve çok merhametli (Rahîm)dir. Cenabı Allah; güzel isimlerinden Rauf ve Rahîm sıfatlarını resullerden yalnız Peygamber Efendimiz için kullanmıştır. Ol Fahri cihan daha bezleri arasında bir çocukken bile “ümmeti, ümmeti” diyecek kadar bize düşkündü. Yaşarken de hep ümmetinin kurtuluşu için mesaisini harcadı ve onca çile, sıkıntılara fedakârlıklarla göğüs gerdi, insanlardan gördüğü her türlü eziyeti, sonsuz sabrı ile karşıladı. Mekke’nin panayırlarında insanların hem dünya hem de Ukbe hayatını kurtarmak için çadır çadır, ev ev gezip onları İslâm’a davet ederken sürekli horlandı, alay edildi, en ağır hakaretlere uğradı, yüzüne toprak atıldı ve hatta namaz kılarken dahi üzerine hayvan pisliği atıldı. Ama O (sav), bütün bunlara rağmen onlar hakkında bedduada bulunmadı, bilakis: - “YA RABBİ, ONLAR BİLMİYORLAR, BİLSELERDİ YAPMAZLARDI” şeklinde şefkat ve merhametini izhar etmişti.SONUÇ 23 yıl sonra İslam Arabistana hakim oluyor. Bizler İslam olur ve yaşarsak bulunduğumuz ortamlar ve ülkelerde düzelir. Allah yar ve yardımcımız olsun. Allah kimseyi hidayetten ayırmasın. Dosdoğru yaşamayı nasip etsin. Allaha emanet olunuz.
 • Kılıçaslan Kılıçaslan 1 yıl önce
  CcCAsil atanlardan asil torunlara cCc
 • Deniz guneyDeniz guney1 yıl önce
  RIZE HOPA TRABZON SAMSUN SINOP VE BUTUN KARADENIZ BOYUNCA KAC TANE OSMANLI ESERI VAR SAYIN YAZAR?CEVAP VEREYIM HIC.SINOPTA KASTAMONUDA COGU ESER BEYLIK DONEMLERINDEN KALMA TRABZON SAMSUN VE ORDUDA TRABZON RUM IMPARATORLUGUNDAN KALMA BUTUN ESERLER KOPRULER KILISELER MADENLER YOLLAR CESMEKER MEDRESELER V.B GIBI ESERLER B.KARADENIZDE SELCUKLYLARDAN KALMA.OSMANLININ TEK YAPTIGI BURDAKI YIGITLERI ALIP HICAZA TRABLUSA KIRIMA SAVASA YOLLAMASI.BUTUN KADINLARIN DUL KALMASI MEYDANIN AZINLIKTAKI RUMLARA KALMASI.OSMANLININ COK HATASI VARDI BIRAZDA BUNLARI YAZ
 • Yarım elma, gönül alma!Yarım elma, gönül alma!1 yıl önce
  Dünyaca ünlü irlandalı yazar James Joyce, başyapıtı olan Ulysses'da Sultan Abdülmecid Hazretlerinin gerçekleştirdiği bu hayır işini romanında ebedileştirmiştir. Şöyle diyor: Büyük Türk bile bize piyasterlerini (Osmanlı kuruşu) gönderdi. Ama Saksonlar (İngilizler) bizi aç bırakarak yok etmeye çalıştılar!Atalarımızın bu girişimi ekranlara da yansıyacakmış. 2017 sonlarında "Famine" adlı film Osmanlı Leventlerinin İrlanda'ya varışlarını ve İrlanda halkının teveccühlerini gösterecekmiş. Kaynak: İrishcentral.com , Cathy HayesSaygı ve sevgiyle,Yavuz
 • bozkurtbozkurt1 yıl önce
  osmanlı kime yardım etmişse ondan nankörlük gömüştür
 • 15 TEMMUZVE241ŞEHİDİMİZİUNUTMADIK!...15 TEMMUZVE241ŞEHİDİMİZİUNUTMADIK!...1 yıl önce
  EVET.....BUHASTA ADAM AVRUPA'NIN "HASTASI" İÇİMİZDEKİ SÖZCÜSÜ ,YADA TRUVA ATLARI ÇOK. BİR TANESİ DİNDAR KILIKLIKLI ,ÇOK ÖZEL AK PARTİ VE SN. CUMHURBAŞKANIMIZIN SİNSİ DÜŞMANI BİR YALAN HABER CERİDESİ.....EVET !....BU NİFAK YUVASI HALİNE GETİRİLEN ve NUR TALEBELERİ İLE HIÇ BİR ILGILERİ OLMAYAN BU " HAYIRCI " YENİ ASYA 17 YILDIR FİTNE VE İFSAD EDİCİ FETÖ YANLISI VE REİS KARŞITLIĞI VE DÜŞMANLIĞI YAYINLARINI ;BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ HAZRETLERININ MUAZZEZ İSMINI KALKAN YAPARAK , İFSAD VE FİTNE YAYINLAR YAPAN -FETÖ-FETÖNÜN ARKA BAHÇESİ YENI ASYA DERHAL KAPATILSIN !...