Validebağ eylemcilerinin davası başladı

Hazırlanan iddianamede cami yapımının engellenmesi için Üsküdar Validebağ'da eyleme katıldıkları belirtilen 15 kişinin 7,5'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

09 Nisan 2015 Perşembe 20:32
Validebağ eylemcilerinin davası başladı

Anadolu 47. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuksuz yargılanan 9 kişi ve avukatları katıldı.

Duruşmada Validebağ eylemcilerinin avukatlarından Tamer Doğan, iddianamenin yönlendirici olduğunu savunarak, "İddianamede 'camiinin yapımının engellenmesi amacıyla' denilerek mahkeme hakimi yönlendirilmeye çalışılmaktadır. Sanıklar için dinsiz, camii karşıtı kişiler gibi algı oluşturulmaya çalışılmıştır. Orada bulunan kişiler tamamen çevreci düşünce ile ağaçların sökülüp beton yapılmasına karşı tepkilerini dile getirmek amacıyla bulunmuşlardır" iddiasında bulundu.

Mahkeme, ifadesi alınan 9 kişinin duruşmalardan vareste tutulmasına karar verirken ifadesi alınamayan kişilerin gelecek celse dinlenilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

'CAMİİ YAPIMININ ENGELLENMESİ AMACIYLA...'

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 10 Kasım 2014 tarihinde Üsküdar ilçesinde yapılması planlanan ve inşaatına başlanan caminin yapımının engellenmesi amacıyla bir grubun izinsiz olarak toplandığı bildirilmişti.

Olay yerine gelen polis ekiplerinin izinsiz toplanan gruba anons yaparak dağılmaları istendiği ifade edilen iddianamede, grubun dağılmayarak polis bariyerini zorladığı, polise mukavemet ettiği ve grubun içerisinden bir kısım şahısların polise yönelik taş, soda şişesi ve cam bilye attıkları kaydedildi.

Polis ekiplerinin kademeli güç kullanarak grubu dağıttığı ve kaçan şahıslardan bir kısmını gözaltına aldığı kaydedilen iddianamede, 15 kişi hakkında "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" ve "Görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından 1 yıl 3'er aydan 7,5'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

Haber Tarihi: 09 Nisan 2015 Perşembe 20:32

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü