Kamu ihale sisteminde keyfi itirazlar yatırımı engelliyor

Yayla Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yayla, kamu ihale sistemiyle ilgili birçok değişiklik yapılmasına rağmen kötü niyetli kişilerin itiraz yolunu kullanarak yatırımları geciktirdiğini söyledi.

11 Haziran 2017 Pazar 22:50
Kamu ihale sisteminde keyfi itirazlar yatırımı engelliyor

Mehmet Safa CANAT - Hasan CANAT / İSTANBULKonuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hüseyin Yayla, "İhalelerde savunma sistemi diye bir şey oluşturuldu. Bir ihalenin sonucuna razı olmayan insanlar, bunu farklı mecralara taşıyarak ihalenin sürecini uzatıyorlar. Bu yüzden bugün bir ihale 6-7 ayda sonuçlanmıyor" dedi. İhalelerde haklı itirazların olduğu gibi yapılan birçok itirazın haklı olmadığını savunan Yayla, "Keyfi itirazlar iş bitirme süresinin gereksiz yere uzamasına sebebiyet veriyor. Halbuki kanunda "sınır değerin altında yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır" şeklinde bir madde olsa kimse itiraz edemez. Madem sınır değerin altında fiyat teklifi vermişiz, o zaman bunun sonuçlarına itiraz etmememiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Yatırımcı kuruluşların yapmış olduğu ihalelerin bu yolla sürüncemeye girmesi, ilgili kurumu zorda bıraktığı gibi, ilgili yılın yatırım programlarının da gerçekleşmesine mani olduğunu hatırlatan Hüseyin Yayla, "Biz sektör olarak devletimizin yanında, devletimiz de sektömüzün arkasında olmalıdır ki birlikte başarılı olalım" şeklinde konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Haziran 2017 Pazar 22:50

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    22 Ekim 2019