“İşadamları ve firmalar milli servettir”

İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, “İşadamlarımız ve firmalarımız Türkiye’nin milli serveti. İyi korunmalı” dedi.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası ( İNTES ) Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu, Türk işadamlarının milli servetimiz olduğunu ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağladığını söyledi. Son yıllarda Türk müteahhitlerinin büyük sorunlarla karşılaştığını belirterek; “Türk müteahhitleri için dünyanın her yerinde inşaat yapmak çok kolay. Bizleri zorlayan teknik ve mevzuattan kaynaklanan bürokratik sorunlardır” dedi.

YURTDIŞINDA ÇALIŞMAK ZOR

Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde karşılaştıkları sorunlara da değinen Koloğlu, “Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde karşılaşılan en büyük sorun işçilik davalarına ilişkindir. Türkiye’de hem yurt içinde hem de yurt dışında çalışan işçilerin tazminatları, mesai ücretleri ile ilgili mahkemelere geriye dönük intikal eden davaları var” diye konuştu. Yurtdışındaki bankaların teminat mektubu konusunda tekelleştiğinin altını çizen Koloğlu, “Bu bankalar sizin teminat mektubunuz üzerinden alacağı komisyona göre hareket ediyor” ifadelerini kullandı. Koloğlu, Türkiye’deki inşaat sektöründe kayış dışı çalışan çok sayıda işletme olduğunu, bu durumun ise gerçekten iş yapan firmaları zorladığını belirtti.

Mehmet Safa CANAT - Hasan CANAT / İSTANBUL