• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

“Emine Erdoğan şirket kuracak” denmişti… Açıklama geldi!

Sputnik’in YouTube kanalında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın atık toplama şirketi kuracağı iddia edildi. CHP yandaşı Halk TV de söz konusu haberi teyit etmeden yayınladı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları iddiaları yalanladı. Yalan haberi nedeniyle Sputnik özür dilerken, Halk TV üç maymunu oynadı.

Dün Sputnik Türkiye’nin YouTube kanalında yayınlanan “Ali Çağatay’la Seyir Hali” isimli programda, “Emine Erdoğan ile Bilal Erdoğan’ın atık toplama şirketi kuracağı ve atıkları toplayacağı” iddia edildi. Ayrıca Halk TV’de de aynı iddialar dile getirildi.

Ancak Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Sputnik’in ve Halk TV’nin iddialarını yalanladı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada, “24 Aralık 2020’de kurulan Türkiye Çevre Ajansı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen çevre strateji ve politikaları doğrultusunda faaliyet yürütecektir. Ajans, Bakanlık tarafından uygulamaya geçirilen Sıfır Atık Projesi’nin daha ileriye taşınması, içecek ambalajlarının depozito iade sistemi dahilinde etkin bir şekilde toplanması amacıyla kurulmuştur. Bakanlığa doğrudan bağlı resmi bir kurum olan ajansın başkanlığını ya da yönetim kurulu üyeliğini Emine Erdoğan ya da Bilal Erdoğan’ın yürütmesi söz konusu dahi olamaz.” ifadelerine yer verildi.

“Atık toplayıcılarına yönelik yasal bir kısıtlama söz konusu değildir”

Türkiye Çevre Ajansı’nın atık toplama faaliyeti yürütmeyeceği kaydedilirken, “Atık oluşturan işletmelerin ambalajlı ürünleri için depozito uygulaması getirilerek atıkların toplanması sağlanacaktır. Uygulama, gelişmiş ülkelerde de bu şekilde olmaktadır. ‘Kirleten öder’ mantığıyla işletmeler ürettikleri ürünlerin atığının yönetiminden sorumlu tutulmaktadır. Toplama işi ile ilgili de sıfır atık yönetim sistemini kuran yerlerden bağımsız olarak biriktirdikleri atıklarını belediyeler ve bakanlıktan lisans almış tesislere verebilirler. Atık toplayıcılarına yönelik yasal bir kısıtlama söz konusu değildir. İstanbul’da yaşanan söz konusu baskın kağıt toplayıcılarına yönelik değil ruhsatsız toplama merkezlerine yöneliktir. Belediyeler kaçak çalışan işletmelere yönelik işlem yapma yetkisine sahiptir. Söz konusu baskından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atık toplayıcılarına yönelik herhangi bir yaptırımın asla olmadığını yazılı açıklamayla duyurmuştur.” denildi.

“Emine Erdoğan’ın atık toplanmasına ilişkin herhangi bir şirketle resmi ya da gayri resmi hiçbir bağı yoktur”

Sputnik ve Halk TV’nin yalanına dair şu bilgilere yer verildi:

Emine Erdoğan’ın atık toplanmasına ilişkin herhangi bir şirketle resmi ya da gayriresmi hiçbir bağı yoktur. Kendisi atık toplayıcılarının sıfır atık projesinın gerçek kahramanları olduğunu her platformda dile getirmektedir.”

Sputnik, yaptığı yalan haberin ardından özür dilerken, Halk TV’de iftirayı dile getiren Özlem Gürses’ten konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

2 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Salihce

Zaten devlet onlarda ..
 • 1 Yıl Önce

gereksiz meslek

beninanmadıydım ki zati! la siz niye yazıyoosunuz ki hemen? gazetecilik: dünyası şeker, ahireti acıklı bir meslektir, ben olsam atık kaat toplarım, daha risksiz..
 • 1 Yıl Önce

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23