• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

CHP’li İzmir Belediyesi’nden trafiğe muazzam formül Kavşak yapmak yerine…

CHP’li İzmir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, son seçimde önemli üç kavşakta trafik azaltma vaadinde bulunmuştu. Devam eden sorunu çözemeyince, “Bu sorunun çözümü tüm dünyada aynı; trafikteki araç sayısını azaltmak. Bunun başka yolu yok” dedi.

31 Mart yerel seçimlerinde CHP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer, çeşitli vaatlerde bulundu.

Soyer, seçim için yapılan kampanya sürecinde kent içi trafik sorununu çözmek için 111 kavşakta düzenleme yapılacağını, başta Alsancak Garı, Basmane Meydanı ve Karşıyaka İskele gibi sorunlu bölgelerde araç trafiğini battı çıktılarla yer altına alacaklarını iddia etti.

3 kavşakta düzenleme vaadi

Soyer, “Olağanüstü zengin potansiyel, olağanüstü bir kaynak var. İlk 100 gün içerisinde yapmaya başlayacağız, trafiği üç noktada yer altına alacağız. Basmane Garı önü, Alsancak Garı önü ve Karşıyaka Vapur İskelesinin önü.” demişti.

"Sorunun çözümü, trafikte araç sayısını azaltmak"

Aradan geçen 2.5 yılı aşkın sürede hiçbir çalışma yapılmadı. Kent içi trafik her geçen gün daha da kötüye giderken, son olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CittaSlow İzmir tanıtımında İzmir'deki trafik sorunu ile ilgili ilginç bir çözüm önerisinde bulundu. “Bu sorunun çözümü tüm dünyada aynı; trafikteki araç sayısını azaltmak. Bunun başka yolu yok.” diyen Başkan Soyer’in bu açıklaması, tepkilere neden oldu.

"Aklımızla alay ediliyor"

Soyer'in, trafik sorununun çözümüne ilişkin projeleri hayata geçirmek yerine çözüm için trafiğe çıkan araç sayısının azaltılması gerektiğini savunmasına “Aklımızla alay ediliyor.” yorumları yapıldı.

Vadedilen hizmetler bekleniyor

Bu arada Başkan Soyer, geçen yıl eylül ayında yine trafik sorununa çözüm için 5 ayrı noktada ücretsiz çekici konumlandırıldığını açıklamıştı. Vatandaşlar, geçici çözümlerin değil trafik sorununu tamamen çözecek kalıcı projelerin, vadedilen hizmetlerin yapılmasını istedi.

"Halimiz perişan"

İzmir’deki trafik sorunuyla alakalı konuşan bir taksi sürücüsü, “Yıllar öncesinde oluşan bir sorun bu zaten. Yarım kalan yollarımız var. İstanbul’da asmalı köprüler var. Buraya da bir tane yapılabilir. Sürekli yollardayız, halimiz perişan. Trafiğin rahatlaması lazım. En azından bisiklet yolu nasıl ayrıldıysa otobüs ve dolmuş yollarının da ayrılması lazım.” dedi.

"İzmir'de çok karmaşık trafik var"

Bir başka taksi sürücüsü Mehmet Aydın da “Bence tek çözüm araçların azaltılması değil. İzmir’de çok karmaşık trafik var. Bir yeri kapatıyorlar, bir yeri açıyorlar. Buna nasıl bir çözüm bulacaklar bilmiyorum artık." diye konuştu.

Sürücülerden Özlem İşler ise “Özellikle bu sene trafik çok yoğun. Tam bir kaos yaşıyoruz. İkiçeşmelik yolu, Alsancak yolu ve tramvayın yol üzerinden geçmesi çok etkiledi. Zaten yollar 2 şerit, sağ şeride park ediyorlar ve yol tek şeride düşüyor. Tramvay da aynı yolu kullanıyor. Bu sefer orayı kullanmak zorunda kalıyoruz.” ifadelerini kullandı.

1 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

erhan pehlivan

çok gülüyorum yurdum insanına, birisi bana diyecek ki ben ceketimi assasm burayı götürürüm(oy anlamında) ben o kapasitede bir insan olmadığım için kabul etmem. Binali YILDIRIM zaten bunu yapacaktı hemde en iyi çözüm vaadiyle çıktı ortaya, ama bu kadar proje yerine cekete oy verdiler. Şimdide ağlıyorlar. Akıl başta olmayınca.... 
 • 3 Ay Önce

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23