• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rasûlullah’ı korkutan şeyler

25 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Mehemed said

Hocam ALLAH sizden razı olsun hocam o kişiler dünya hevesinin peşine düştükleri için sizin paylaşımlarınızı tabiki onların hoşuna gitmeyecek 
 • 1 Yıl Önce

Aydan Erbaş

Çok kiymetli Hocam Abdurrahman Dilipak Yaşayan en büyük Evvel Allah Alimdir Rabbim Hikmetiyle bilgisiyle donatmiştir. ilgiyle Okuyorum yazilarini Söyleşilerini Hep Dua ediyorum Allahim Korusun sizi efendim .Doğruluk dürüstlük Merhamet vicdan Güzellik adına dünyaya gelen Canim hocam ilmi bilgilerinizi Paylaştiginiz ögretici oldugunuz için Rabbime Hamd olsun ki sizin gibi Yol gösterici ögretmenimizi yaratmiş . Hürmetlerimle ellerinizden öperim Kiymetli hocam saygilarimla Efendim .
 • 1 Yıl Önce

Hasan

Allah razı olsun Abdurrahman bey, elinize aklınıza sağlık, böyle yazılarınızı cuma hutbelerinde bile bulamıyoruz, ama ne olur şu covit işine girmeyin, orada anlaşamıyoruz.
 • 1 Yıl Önce

Nostalji

ekmek 2.5 sımt 3.5 lıra ey Yazar 
 • 1 Yıl Önce

Orhan İnan

ALLAH RAZI OLSUN KIYMETLİ HOCAM. YAZINIZ BENİ ÇOK ETKİLEDİ. ALLAH BİZLERİ İYİLİK İLE ISLAH ETSİN. DÜNYA MALINA OLAN TAMAHIMIZI AZALTSIN.
 • 1 Yıl Önce

M.şerife cevabımdır

Rabbim ehli sünnetin yolundan ayırmasın bizi dini ilimlerin tahsili yapilırken tefsir usulü hadis usulü dersleri verilir bunu gibi dersler görülür buraya yorum yapanlar veya hadisleri yazarın kendi düşüncesine delil getirmek için ravileri sıralamadan yazmak yanlışlara sebep olur.nas ile Nas suresini aynı sananlar gibi. 
 • 1 Yıl Önce

Mehmet şerif (Berin Gürbüz e zorunlu cevap)

Değerli yorumcu peygambere gelen bilgiler sadece kuran ayetleriyle sınırlı değildi.Örneğin ibadetlerin. nasıl yapılacağı gibi... Bunların dışında da cebrail aracılığıyla bir çok bilgi geliyordu.Hadislere bir takım yanlış bilgiler karışmış olmuştur.Zaten bunlar da hadis bilginleri tarafından teşhir edimş zayıf hadisler olduğu belirtilmiştir.Şimdi yorumcu kardeşim sahih hadisleri konuşmak üzerinde düşünmek ve çıkarımlarda bulunmak sana göre dinden sapmak mı oluyor? Hayır aksini yapmak hadislerin tamamlayıcılığını göz ardı etmek yanlış hem de çok büük bir yanlış olur. Hocamızı itham ederken bence biraz daha dikkat et. Kal selametle
 • 1 Yıl Önce

Münafiklik

Rasûlullah (s.a.v): “İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki, o vakit müminin kalbi tuzun suda eridiği gibi eriyecek!” buyurdu. “Niçin eriyecek yâ Rasûlallah?” diye sorulduğunda: “Kötülükleri görüp de onları değiştirmeye güç yetiremediği için” buyurdu. Fitne zamanı gelince “şimdi sizin aranızda münafığın gizlendiği gibi, mü’min de onların arasında gizlenecek” der. AYNEN SU ANDAKI DURUMUMUZ... MÜNAFIKLAR COGUNLUKTA MAALESEF:
 • 1 Yıl Önce

İsa yapıcı

Sana o saati soruyorlar,onu biliyormuş gibi, sen nerde onu bilmek nerde. Kıyametin saatini ancak Allah tuala bilir. O size ansızın gelecektir!!!  
 • 1 Yıl Önce

Berin Gürbüz

Rasulullah'ın ağzına gün gelecek diye başlayan gaibden haberler yakıştırıp, Kur'an'a uymayan İsrailiyat'ı din diye anlatmanın vebalini nasıl ödersiniz siz önce onun kaygısına düşün. Fitne her zaman vardı yoksa cevher curuftan nasıl ayrılır. Altın eriyip curuftan ayrılırken aynı ateşi görür. Mühim olan imanda sebattır.
 • 1 Yıl Önce

NİHAT OSMANOĞLU

Tıpkısının aynısı bir yazı. "tedbir almazsak" diyorsunuz ya, nedir bu tedbir? Bütün yazılarınız (son 1,5 yıldır takip ediyorum) umutsuzluk, bıkkınlık veren, panikletici yazılar ve fakat hiç bir zaman somut, elle tutulur bir çözüm, tedbir söylemiyorsunuz. Bu halinizle "MUHALEFET ACZİN MENŞEİDİR" sözüne tecelligah oluyorsunuz. Ele aldığınız tüm konularda acizsiniz, hiçbir çözümünüz, icraatınız yok. Kendinizde vehmettiğiniz ilim, tecrübeden faydalanılmadığını düşünüyor, aciz olduğunuz ve yeni hiçbir şey ortaya koyamadığınız için de dikkate alınmıyorsunuz. Bu durum sizi sürekli slogan, zırvalamay itiyor.
 • 1 Yıl Önce

Mustafa Murat

Allah razı olsun. Birde hadislerin kaynaklarını belirtseniz ne güzel olurdu.
 • 1 Yıl Önce

İslama dönmek için hangi musibetler gelmesi lazım

Salgın kuraklık yangınlar seller, şimdide pahalılık. Bu musibetler görüldüğü halde müslümanlar islamı yaşamada neden gevşek. Azgınlar neden ikaz edilmiyor. İslamı düzgün bir şekilde yaşamak lazım yaşayamıyorsa iyilerle yaşayanlarla beraber olmak gerekmiyor mu? Çocukları güzelce terbiye etmek ve terbiye sistemine göndermek gerekiyor. Yok ise açılmasını istemek gerekmiyor mu?
 • 1 Yıl Önce

Mehmet şerif (Süt ve şarap)

Değerli hocam Yüce Allaha teslim olmuş bir benlik ,evrende insanın en doğru konumudur. Ve değerli hocam tıpkı Musa peygamberin asasının sihirbazların yılanları yuttuğu gbi müslüman kişilik te yeryüzünde bütün aydınlığıyla görünür olacak.Evet hocam kalbi kara yüzü kara insanlar bu gün hakikatın üstünü örtmüştür. İnsanlık büyük bir karartmayla karşı karşıyadır. Ama güneş balçıkla sıvanır mı? İnsanın kalbi ancak Allahla tatmin olur asıl bu kaçınılmazdır. Ümitsiz asla değilim ümitsiz değiliz. Yüce Allah nurunu tamamlayacaktır.
 • 1 Yıl Önce

Zafer

Yazdıklarınız çok doğru. Dünya hırsı bir yandan kurulan tuzakların farkında olmamak bir yandan bizi bitiriyor. Üç güne kadar kapanma diyenler ve kapattıranlar bugün vatandaşın sabrı tükendi hükümet istifa diyor. Bilim kurulu adı altında sağlık bakanı rolünde ekonomiyi bitirdiler. Şeytanın peşinden giden ağır bedel öder. Kaç ilkokul öğrencisi maske yüzünden astım hastası oldu. Dolar euro bir bela hastalık yayıcı aşı ve prgan iflas ettiren ilaçlar bin bela
 • 1 Yıl Önce

Ömer

Sistemin içerisindeyken farklı ayetler, dışına itilince başka ayetler. Bir türlü sıratı mustegimi bulamama, orta yolu bulamama, sıfır kul olamama,
 • 1 Yıl Önce

Ferhat (Medine Modeli islam Devleti)

Resul Allah ı korkutan husus ümmetin nereye koşduğudur. Koştuğu yeri bilmeyen tuttuğu ipin ucunun kime dayandiğini bilmeyen bir muslim kalben iman etmiş sayilmaz. Ümmet Allah î kendilerine veli edinmedikleri için ve onun Resulü Mohammed sav yolunu takip etmediği için yakin azabı (yeryüzü azabini )çekiyor. En üzüntü veren şeyde duvar ustalarının artik içimizde özgürce (Free masonary) dolaşıp dine, siyasete, ekonomiye, eğitime ve hatta aile efradimiza, ilim ve ulema efradimiza dahil nüfuz ederek bize yön veriyor olmalaridir. Artik her önüne gelen rey yaparak müfessirlik taslayip müçtehid oluyor. Durum böyle onuncada zalim padişaha/hükümdara baş kaldirmanin caiz olmadıği fetva olunuyor. Artik Hz. Soleyman as. hizmetinde olan duvar ustasi şeytanlar , işte onlar Hz. Soleyman as. ölümünden sonra zincirlerini kırıp ÖZGÜR DUVAR USTASI ( yani zincirini kırmış özgür FREE MASON ) olarak aramizda dolaşarak kendilerinin asfaltini hazırladiklari sapkin yolda yürümmemizi kendilerinin duvarlarini örüp inşaa ettikleri binalarda ve sistemlerde onlarin kurallari doğrultusunda yaşamamizi bize emr ediyorlar. Ne yazîkki emri bil maruf ve nehy anil münkeri terk eden ve cihad geleneğinden uzaklaşan ümmet ise hayra dua eder gibi şerre dua etmekte ve Allah a itaat eder gibi şerre itaat etmekte. Durum böyle olunca kendi ellerimz ile tuttuğumuz o ipler ve yürüdüğümüz o sapkin yol yüzünden kendi nefsimize zulm ederek yakin dünya azabi çekiyor ve zelil bir vaziyette Eşrefi mahlukat olarak yaratilmişken aşağilik maymun olarak yaşamaya razi oluyoruz ve hatta rezil rüsva olmayi hak ediyoruz.. ## Sad suresi 37-38 Ayet" bunun üzerine biz de onun (hz. Soleyman as) istediği yere onun emri ile kolayca giden Rüzgari, Bina Ustası şeytanlari (Mason) ve dalgiçlik yapan şeytanlari demir halkalarla bağli diğerlerini onun emrine verdik"
 • 1 Yıl Önce

Mü’min ne yapacağını bilir

Takva sahiplerinin nasihatlarına uyunuz; goygoycuların değil
 • 1 Yıl Önce

muhalefet

haklısın Abdurrahman abi hadislerin çoğu yaşanıyor şuan özellikle biz müslümanların arasından zuhur edenler
 • 1 Yıl Önce

Abdulbaki Yeşil

Başlık senin gibi alım birine yakışmamış. "Resulullahı Kırkutan" bunu görüp altını okumayan birisi. Allah Allah Resulullah neden korkardı ki? der. Bu başlık Habibi Kibriyayı anlatmak için uygun değil aynı vurguyu başka başlıklarlada yapabilirsin. Onun yanında sesinizi dahi yükseltmek amelleri boşa çıkarıyorsa... Bu tür cümleler şeytana yarar.
 • 1 Yıl Önce

Malkoç

Binali Yıldırım “Seçim kampanyalarında söylenenler ile sorumluluk omuzlarınıza yüklenince, söylemleriniz hiçbir zaman aynı olmaz. .... Bu siyasetin gereğidir, SİYASETLE HAKİKAT, HER ZAMAN BİRBİRİYLE ÖRTÜŞMEZ ”dedi.... yani özet olarak biz politikacıların "ALLAH BİR " dediğinin dışında dediklerine güvenmeyin diyor .....samimi ikrâr , ikrâr da kesin delildir ..... yani hâl î pûr melâlimiz budur , bizim dediklerimizin yarısı sudur ,diyor ......eskiden HOCANIN DEDİĞİNİ TUT , GİTTİĞİ YOLA GİTME,derlerdi ....bu diyor ki HOCANIN DEDİĞİNİ DE TUTMA, HELE HELE GİTTİĞİ YOLA HİÇ GİTME .....canlı örnek , dumanı üstünde fetullah yılanı ... bir Fetullah gitti , bin tanesi geldi ...her köşe başında bir fetö....
 • 1 Yıl Önce

siborglar,klonoidler,humonoidler,genomlar nerede hocam?
 • 1 Yıl Önce

Sabır

Zübeyr bin Adiy (r.a.) anlatıyor: “Hz. Enes bin Mâlik (r.a.)’ın yanına girdik. Haccâc’ın bize yaptıklarını şikâyet ettik. “Sabredin, buyurdu. Zira öyle günlerle karşılaşacaksınız ki, her yeni gün, gidenden daha kötü olacak. Bu hâl Rabbinize kavuşuncaya kadar devam edecek. Ben bunu, Rasûlünüz (s.a.v)’den işittim.”  Hz. Ebû Bekir (r.a): “–Allah Teâlâ bir kısım insanları fakirlikle, bir kısmını da zenginlikle imtihan eder. Fakirlere sabretmeyi, zenginlere de yedirmeyi emreder.” dedi.
 • 1 Yıl Önce

Ünsal

Hocam ağzına ve yüreğine sağlık.Bu günü en iyi bir şekilde özetlediniz.
 • 1 Yıl Önce

Esselâmü aleyküm.., sabahı şerifleriniz hayr olsun. Âmiyn.

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ , بِسْمِ ﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم ________ وَذَا ٱلنُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَٰضِبًا فَظَنَّ أَن لَّن نَّقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادَىٰ فِى ٱلظُّلُمَٰتِ أَن لَّآ إِلَٰهَ إِلَّآ أَنتَ سُبْحَٰنَكَ إِنِّى كُنتُ مِنَ ٱلظَّٰلِمِينَ Ve Zünnûn´u da (yâd et) o vakit ki, gazebnâk olarak gitmişti. Bizim kendisini muaheze etmiyeceğimizi zannetmişti. Derken zulmetler içinde (kalıp) niyazda bulundu ki: «(Yarabbi!) Senden başka ilâh yoktur, seni tenzih ederim, şüphe yok ki ben zalimlerden oldum.» {Enbiyâ Suresi 87. Ayet Meali} ______فَٱسْتَجَبْنَا لَهُۥ وَنَجَّيْنَٰهُ مِنَ ٱلْغَمِّ ۚ وَكَذَٰلِكَ نُۨجِى ٱلْمُؤْمِنِينَ *"Artık Biz de O´nun duasına icabet ettik de O´nu gamdan kurtardık ve mü´minleri de böylece necâta erdiririz. "* {Enbiyâ Suresi 88. Ayet Meali} _____ 87.) *"Ve Zünnun’ü da an o vakit ki: Öfkeli olarak gitmişti. Bizim kendisini sorumlu tutmayacağımızı zannetmişti. Derken karanlıklar içinde kalıp niyazda bulundu ki: Yarabbi! senden başka ilâh yoktur, seni tenzih ederim şüphe yok ki, ben zalimlerden oldum.*" 87. Bu mübarek âyetler de sekizinci kıssa olmak üzere Zünnun denilen Yunus Aleyhisselâm’ın kavminden uzaklaştığnı, sonra .büyük bir tehlikeden kurtulup necâta erdiğini ve hakikî müminlerin de böyle kurtuluşa ereceklerini beyan buyurmaktadır. Şöle ki: *(ve)* Yüce Resûlüm!. Sen *(Zünnun’u da)* balık musaâhibi olan, yâni: Balık tarafından geçici olarak yutulmuş bulunan Yunus Aleyhisselâm’ı da an, onun garip hayat hadisesini de zikreyle *(o vakit ki,)* Niynuva ahâlisi olan kavminin küfürlerinde devam edip durduklarından, kendi öğütlerini kabul etmemelerinden üzülmüş ve *(öfkeli olarak)* onların aralarından, çıkıp *(gitmişti)* Dicle kenarına varıp bir dolmuş gemiye bindi, *(bizim kendisini sorumlu tutmayacağımızı)* yâni: Hakkında bir cezâ takdir edilmiş olmadığını veyahut kendisini bir sıkıntıya düşürmeyeceğimizi *(zannetmişti)* yâni: Bir ilâhî müsaade olmaksızın peygamberlik dâiresini terk ettiğinden dolayı bir cezâya uğramıyacağı kanaatinde bulunmuştu. Fakat iş öyle zannettiği gibi olmadı, bir hikmet gereği bir nevi ilâhî azarlamaya uğradı, o binmiş olduğu gemi yürümez oldu. Gemi reisi dedi ki: İçimizde bir suçlu kimse olmalı, Kur’a atalım, kime isâbet ederse onu denize atalım, Kur’a atıldı, Hz. Yunus’a isâbet etti, o da: Suçlu benim ki, daha Allah’ın izni olmadan vazifemin başından ayrıldım diyerek, kendisini denize atıverdi, kendisini hemen büyük bir balık yuttu. *(Derken karanlıklar içinde)* balığın karalık karnında kalıp yaptığından pişman oldu, hemen tövbe ve istiğfar ederek *(niyazda bulundu ki:)* Yarabbi!. *(Senden başka ilâh yoktur, seni tenzih ederim)* yâni: Sana -inandım ki- hiç bir şey âciz bırakamaz, sen kimseye haksız yere cezâ vermezsin, benim başıma gelen bu felâkette benim tarafımdan verilmiş bir sebepten dolayıdır. *(Şüphe yok ki, ben)* daha ilâhî müsaade olmadan böyle bir hicrete kalkışmamdan dolayı kendimi bu tehlikeye düşürdüm. *(Zâlimlerden oldum)* nefislerine zulmeden kimselerden bulundum. _____ 88.) *"Artık biz de onun duasını kabul ettik de onu gamdan kurtardık ve müminleri de böylece kurtuluşa erdiririz.*" 88. Çok yarlıgayan ve esirgeyen Allah Teâlâ Hazretleri buyuruyor ki: *"(Artık)* Yunus Aleyhisselâm’ın öyle yapmaması daha iyi kabilinden olan bir kusurunu itiraf etmesini gösteren o pek güzel bir şekildeki *(duasını kabul ettik de onu gamdan)* o balığın yutması üzüntüsünden veyahut yapmış olduğu hatanın endişesinden *(kurtardık)* onu balık sâhile atıverdi, öyle büyük bir tehlikeden kurtulmuş oldu. Rivâyete göre balığın karnında dört saat veya üç gün kalmıştır, *(ve müminleri de böylece)* Hz. Yunus hakkındaki harikulâde bir kurtuluş gibi bir suretle *(kurtuluşa erdiririz.)* elverir ki:İnsan kusurunu bilip itiraf etmiş, tövbe ve istiğfar edip ilâhî affa ilticada bulunsun. Resûl-i Ekrem Sallallahu aleyhi vesellem efendimizden rivâyet edilir ki: *"Her kim, hangi bir gam ve şiddetten dolayı bu dua ile, yâni Hz. Yunus’un yaptığı dua gibi duada bulunursa onun duası kabul olunur."* § Yunus Aleyhisselâm, annesine nisbetle Yunus bin Metta diye anılır, İsrail oğullarına gönderilmiş Peygamberlerdendir. Âsuriye devletinin pâyitahtı olup bugün Musul şehrinin karşısında harâbeleri görülen Niynuva beldesi ahâlisine Peygamber gönderilmişti. Onları tevhid dinine dâvet etmiş, kendilerine otuz üç sene kadar nasihatlarda bulunmuştu. Putlara tapınmakta bulunan o ahâli ise o müşrikce vaziyetlerini terketmemişlerdi. Artık onların başlarına büyük bir musibet geleceğini onlara ihtar buyurmuştu. Onların ıslahı mümkün olmadıklarını görerek aralarından çıkıp gitti. Gök yüzü karardı, Niynuva şehrini kara bir duman kapladı, ahâlisi başlarına büyük bir felâket geleceğini anlayarak feryat ve figâna başladılar, Cenab’ı Hak’ka yalvarmada bulundular, bunun üzerine o korkunç azab felâketi üzerlerinden açılmaya başladı, Hz. Yunus da tekrar yanlarına dönerek bir müddet daha vazifesine devam buyurdu, o ahâli de o mübarek Peygambere tâbi olup onun nisahatlariyle amel etmeğe başladılar. Bu âyeti kerimedeki: “Ve müminleri de böylece kurtuluşa (erdiririz.) meâlindeki ilâhî beyan, bu ahâlinin böyle bir felâketten kurtarılmış olduğuna işâreti içermektedir. Rivâyete göre Yunus Aleyhisselâm, daha sonra Niynuva’yı terkederek üzlet buyurmuş olduğu bir mahalde âhirete irtihal etmiştir. Asuriye devleti de daha sonra yıkılmıştı, Niynuva ülkesi de Yunanî’lerin, Roma’lıların hâkimiyeti altına girmiş, orada bulunan İsrail oğulları çeşit çeşit inkılâplara, mağlûbiyetlere uğramışlardır. Meal Tefsir: Ömer Nasûhibilmen Tefsiri
 • 1 Yıl Önce
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23