• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Ölüm asude bir bahar ülkesidir

32 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Mehmet ten Nuran Devrese Yanıt

Değerli Nuran Devres Çin uygarlığından kalan resim ve heykellerde gülen veya tebessüm eden insan figürlerine rastlayabiliyoruz.Ayrıca Ayasofya veya diğer roma fresklerinde güç ve ihtişam değil o dönemin ağır kasvet veya derin bir mutsuzluk duygusu daha belirgindir.Çünkü Romalılar büyük güçlerini mazlumların kölelerin ve Tek tanrıya ınan insanların göz yaşları üzerine kurmuştu.
 • 1 Yıl Önce

Bilal

Sn Yazar ve editorler, feto ye mi himmet ve hizmet edersiniz?
 • 1 Yıl Önce

NURAN DEVRES

Niye hep fakirlerin çocukları şehit oluyor? Siz hiç zengin bir ailenin ya da bir siyasetçinin çocuğunun şehit olduğunu gördünüz mü?
 • 1 Yıl Önce

Okurunuz

"İki kapılı bir handayız,gidiyoruz gündüz gece.!."bu tamam.Mazlumlardan ,öksüzlerden,yetimlerden.kimsesizlerden açlardan yani ezilen ve sömrülenlerden yana olmak ; dağları,ovaları,akarsuları -üzerinde yaşanılan doğayı -talan edenlerin karşısında olmak her müslümanın görevidir .Aklını kullanma emri yanlış anlaşıldı galiba ,aklını teslim etmeye dönüştü..selam ve sağlıklı ömürler..
 • 1 Yıl Önce

gurbetci Abdullah

Ölüm güzel sey budur perde ardindan haber, hic güzel olmasaydi ölürmüydü Peygamber...Allah hepimize imanla ölmeyi nasip etsin.Amiiin.
 • 1 Yıl Önce

Düşünceli

Gündem korku pandemisi olunca ekonomi unutuldu. Tanzim kuyrukları unutuldu. İşsizlik unutuldu. Birde şu canımı sıkıyor ki cuma hutbesinde içkinin kötülüklerinden bahsedilevekmiş. Yahu zaten Müslümanlar bunu biliyor. Bak yılbaşı yaklaşıyor birazda Müslümanlar kimlere benzememeli bunlardan bahsedilebilir. Görüyoruz her yılbaşı Müslümanların ahvalini. Halbuki sevgili rasülümüz kim bir kavme benzemeye çalışırsa o onlardandır buyuruyor.Yahudiler kendilerini tırnak keserken görünce, bizde böyle keseriz demesi üzerine, atlayarak kesmiş mübarek. Her hususta onlara muhalefet etmeyi emretmişken bize ne oluyorda Müslüman olmayanların hallerini birebir taklit ediyoruz
 • 1 Yıl Önce

Sorumlu İnsan.

Allah razı olsun abi.
 • 1 Yıl Önce

Garip

Bende böyle düşünmüştüm. İnançlı olan Müslüman korkmaz. Korkarsan şüphe var demektir. Peki neyde şüphe var. Şöyle ki kader ve kaza hükmüne, ahirete imanda yani inancında şüphe var demektir ki iman şüphe götürmez. Biz Allaha inanan Müslümanlar bilirizki ecel geldiği zaman ne bir dakika geri kalır nede bir dakika ileri gider.Rabbimden niyazım şudurki Müslümanları ehli sünnete uymayan bozuk itikatlı Müslüman kisveli münafıklardan kurtarması
 • 1 Yıl Önce

Mehmet

Değerli hocam asıl olan Allahın ölüm yasasıyla beraber diğer emirlerinin de farkında olarak hayatı anlamlandırmak.Daha öncede çokça örnek verdiğim Ali r.a na sorarlar "Sen görmediğin şeye inanmazsın o halde Allaha neden inanıyorsun? " Ali r.a cevap verir: " Evet ben görmediğim şeye inanmam görmüyor musunuz Allah her yerde " Hayatı Allaha c.c göre anlamlandırmak ve yaşamak tıpkı zamanın mekanın ve içindekilerin tabi olduğu gibi Allaha teslim olduğumuz an ölüm de yaşam da gerçek anlamını bulacak.
 • 1 Yıl Önce

Mehmet

Ölüm yüce Allahın emirlerinden biri tıpkı doğmak gibi.Allah c.c ayeti kerimede " Her nefis ölümü tadacaktır" burada (tatmak) sözcüğü manidardır.Bildiğimiz tatlar acı tatlı ekşi veya tuzlu dışında bir tat ? (Dayanılamaz kaçılamaz bir acı olduğunu ölmüşlere dayandırıyorum) Ölümü yaklaşırken,yaşarken ve sonrasındaki anlar olarak üç kısımda tasvvur ediyorum.
 • 1 Yıl Önce

Kadir

Hangisi daha tehlikeli hal aldı, Kadın programlarımı , teror orgutlerimi ; Su bir gercek kadin progrsmları verdigi zarar , yasadısı orgutlerinkinden daha fazla topluma zarar verir hale geldi.Bir toplumu yok etmek isterseniz , Aile ve gencligi tarumar edin yeter , Orgutler bir seyi hedef alır, bu sözde kadın programları herseyi hedef alıyor.NE AHLAK , NE ALLAH NE NE DIN , NE EDEP NE BUTUNLUK NE AILE HEP SINI TARUMAR ETMEK AMACLARI.
 • 1 Yıl Önce

Diğer açı

Bulaşıcı bir hastalık olduğu ve ölümün vakti saati değişmese de bizim açımızdan covid19 bir ölüm sebebi olduğundan acaba diyorum biz bu mikrobu cemaatle namaz kılarak vücut direnci zayıf olan sevdiklerimize bulaştırarak kul hakkına girmiyor muyuz?
 • 1 Yıl Önce

Bu vesileyle:

'Allah cümlemize Cuma günü vefat nasib etsin' diyor Cübbeli Hoca; 'ama bu Cuma değil tabii' yi de şerh yaparaktan..
 • 1 Yıl Önce

Hâşiye:

Ölüm asude bir bahar ülkesidir: İman sahipleri için. İmansızlar için bitmek bilmeyen bir azaptır.
 • 1 Yıl Önce

Ferhat

Zeki rumuzlu kardeş zik zak yaparak zekiymiş gibi yazarak kafa bulandirma. Gūnūmūzde haram, rūşvet ve devlet mali yiyenlerin Allah in emirlerine ve resullalah efendimizin sūnnetlerine itaat ettiğinimi zannediyorsun? Gūnūmūzūn liderleri, din adamlari, şeyhleri ve gavslari senin o and içip ilelebet muhafaza edeceğinize and içtiğiniz uluslararasi aldatici ve hilekar sistemin gölgesine sığinan saptiricilarin ta kendileri. Kuranda bunlar gibi saptiricilara karşi kendimizi korumamiz için peygamberlere nazil olmuştur, zira rahiplerinizi, liderlerinizi ve din būyūklerinizi rab edinmeyin, zira onlar mal mūlk ve rant peşinde olanlar, yoksa onlar sizi Allaha ve resulūne itaat den ziyade tağuta itaat etmednizi davet edenlerdir. Selam ve dualar ile
 • 1 Yıl Önce

Mustafa

Faiz , kur , enflasyon şeytan üçgeni kırılacak buyurdu büyüklerimiz....Biz , faiz lobisine karşıyız dediler ...20 yıl oldu.... Dünyada eksi faiz , bizde % 17 ... Avrupa da birinciyiz ..... Bulgaristan'da 1.20 , Almanya'da , Yunanistan'da sıfır faiz (yunanistanda faiz sıfır ama, havaalanlarını bile sattılar. bu nasıl iş pek ben de anlayamadım ama. birileri bize yolluyor, Yunanistanda faiz sıfır diyor. biz de yazıyoruz işte. ne yapalım.).....bizde 17 ..... iyi ki faize karşıyız , bir de yandaş olsaydık..... (o kadar direndiler faizi yükseltmemek için. bunların hepsi bana göre boş. numara yapıyor adam.. Ama niye yapıyor ki numara? madem faizci ise, şu anki yönetim, 17 değil, 37 yapar. bütün solcular zaten demiyorlar mı, faizi yükseltmeye mecbursun diye.. o da yükseltsin. olsun bitsin. Öfff. kafam karıştı. neyşse sonra toparlarız.. sağlıcakla kalın)
 • 1 Yıl Önce

şş
 • 1 Yıl Önce

kibarcik

rabbım mumın ve mumıneler cümle inanlara iman selametıversın amın veselam
 • 1 Yıl Önce

Zeki

Madem Asude bir bahar ülkesi veya başka bir deyişle şeb i arus (düğün günü / gecesi ) vuslat , yaradana , ebedi hayata , cennete kavuşma vesilesi ....bir adam müslümansa başka ne ister , bundan iyisi can sağlığı !? ... anlayamadığım şey Asude bahar ülkesine kavuşmadan önce helal haram demeden habire yer ,içer , biriktirir mümin ! kardeşlerimiz .....HELÂL , HELÂL OLSUN .....lakin çalışırken çalmayı , vergi KAÇIRMAYIP , vergiden kaçınmayı bitürlü anlayamadım.... milletin malını parsel parsel satmayı , soruları çalan kainat imamlarini , ihaleci gavusları , sahtekar tüccar çaşıt haznevigilleri , yakmayan kefen , kaymayan terlik mucidi rasputin cübbellileri , yakıştıramadım bitürlü ASÛDE BAHAR ÜLKESİNE.... hem hırsız hem mes'ud nasıl olunur ki ....? Ali Baba ve Kırk Haramiler'e sormak lazım heralde...!
 • 1 Yıl Önce

Adile

Üstadım! Eğer doğru anladıysam, sıkılmışsınız ve ölümü istiyorsunuz. Belki siz kendi adınıza, bir an önce kurtulmayı istiyor olabilirsiniz. Ancak biz geride kalanlar, sizin gibi abilerimizi hemen kaybetmek istemiyoruz. Hele ki bu pandemi de bizi bırakıp nereye böyle? :) Rabbimiz den dileğimiz mücahit kardeşlerimize hayırlı uzun ömürler vermesidir. Rabbim doğru yolundan ayırmasın. Zalimler güruhu na karşı zafer nasip etsin inşallah.
 • 1 Yıl Önce

sıla'dan- yA rabbi ye-

"Şefaat ya HabibAllah-ResulAllah-NebiAllah..." Edep gereği, böyle denmelidir! ! ! Aksi durumlar, (bencil-şeytani bir)EDEPSİZLİK gibi algılanabilir! ! ! Okunan kur-an'lar, hatimler... vs. ler EDEP GEREĞİ önce resulallahın ruhuna hediye edilir! ! !(Allah'ın ve resulünün bizim namazlarımıza-dualarımıza ihtiyacı YoKTUR. KAbul olması için, böyle yaparız.) Ondan sonra KİME BAĞIŞLANACAKSA bağışlanır! ! ! Nasıl ki, Allah c.c. peygamberi ile dahi, direkt muhattab olmuyorsa (Cebraili aracı kılıyorsa) BİZ DE, aynı şekilde hz peygamberi ya da peygamberin varisleri olan -gavsları-evliyaları. . .aracı kılarak onun hatırını araya koyarak öyle hitab ETMELİYİZ.! ! ! EDEP GEREĞİ! ! ! BU İŞİN USULÜ BUDUR! ! ! YoK ben direkt Allah'a hitap ederim derseniz, sizi miraca buyur ederdik ama O ŞEREF SADECE RESULALLAH'A aitTiR.saygılr.NoT: "şefaat ya Rabbi" demeyin ne olur, komik oluyor.
 • 1 Yıl Önce

Adem

Benim ülkemde Allah'ın hoşnut olamayacağı yasaklar zina suç değil fuhuş tavan yapmış rüşvetin adı degişti bağış oldu şans oyunları sınırsız vs gibi ondan sonra Allah bizimle öylemi
 • 1 Yıl Önce

Hatice Şebnem Diktürk

Saygıdeğer Üstadım " Unutmamak gerekir ki, Allah’ın yardımı cemaat üzerinedir. Tabii gerçek cemaatten söz ediyorum. Kederler paylaşıldıkça azalır ve mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır. " diyor ne güzel söylüyorsunuz. Buna büyük bir inançla inanıyoruz. Lakin bu kadar ayrılık,bu denli sosyolojik travmalar yaşayan ortamda nasıl olacak bilemedik..Müslümanlar ya kendileri yahut çevrelerinden kaynaklanan bir yığın endişe ve korku ile birbirinin koşusunu durduruyor.Hayy Hakk artık yakınımızın bizim tarafımızdan Covid olması ihtimali ile suçlanmamak adına covid olmamaya dua ettigimiz acayip bir toplum baskısı ile baskılanıyoruz. Anne babamıza evlatlarımızla dahi gerceklestirmedigimiz bireysel ziyaretimizin dahi, hadi sizde virus varsa diyerek vebali atılıyor üzerimize öz kardeşlerimiz ve yakınlarımız tarafından. Iyi de yanlız başına mı bırakacağız biz yetmişlik ana babalarımızı Torun torba hasret kalmış nine ve dedeler..Hayatı onlarsız ne kadar yüklenecekler.Tabii ki boyun etmiyoruz Allaha sığınıp ve sığındırarak sevdiklerimizi dogru bildigimizi doz ayarlayarak korku ve umutla yaşamaya çalışıyoruz .Lakin Ana babamıza ulaşmaya karşı vicdani şiddet uygulayan problemli çevrelere karşı, gerçek cemaat ölçeğinin denklemini nasıl kuracağız ...Ve bu sorunu nasıl çözeceğiz diye tam bir beyin fırtınası yaşarken zihnen ve ruhen sadra şifa olan yazınızın devamı ulaştı ve sekine verdi adeta fırtına sonrası üzerimize ; "Ve yine unutmayalım ve hep hatırlayalım: Allah’ın zorlaştırdığından daha zor ve kolaylaştırdığından daha kolay bir iş yoktur.". Şu halde derdinin derman olduğunu farkına vararak yüce lütuflara gözdikenlerden olmak ne kutlu bir duygudur ki kalpden dile ve dilden kelimeyle duygular can bulur ve feryadımız Hakk katına süzülür Rabbi yesr ve la tu asr Rabbi temmim bil hayr
 • 1 Yıl Önce

Elhak doğrudur

Yazılanlar elhak doğrudur inandık amel ettik .Lakin yaşadığımız toplumda işlenen cürüm ve cinayetleri zulümleri ve adaletsiz linkleri gördükçe sesimizi çıkarsak ya terörist yada fetöcü damgası yeriz endişesiyle hertürlü kötülüğe insanlar sessiz kalıyor sonumızu Allah hayretsin selam ve dua
 • 1 Yıl Önce

Gamber

Zaten sn hoca ölüm en kötü gibi görülüp Allah'ın bize verdiği dünyanın en güzel yaşama hediyesidir .. belkide ölüm de var demek olmasa ölümsüzlüğü her düşünen aklını kaybedecekti ...düşünün bir kere önünüzde 1 trilyon hatta 2 trilyon sene hayat var ve yaşayacaksınız ki düşünmesi bile korkunç ..20 TL kimse harcamaz kimse babasının elini opmez nasılsa trilyon sene var ve sonucu çıldırmak olur sanırım ki dünyayı bizi yaradan işte o yüzden en ulu dur yüce dir sevgisi sonsuz merhameti affediciligi bakidir ...
 • 1 Yıl Önce

YA RABBİ

mesajımda yanlışlık yok...ne dediğimi biliyorum....vicdanının sesini duyamayan gözündeki gönlündeki ve kulağındaki perdeyi kaldırsın....o zaman duyar.....ŞEFAAT YA RAB.....ŞEFAATİNİN SON NOKTASINDA ŞEFAAT YA RAB....
 • 1 Yıl Önce

Ahmet çelik

Allah razı olsun Abdurrahman abi güzel bir yazı çıkarmışsın Allah'ım Müslümanların geçmişlerine ve geleceklerine rahmetiyle muamele eylesin Amin Selamünaleyküm.
 • 1 Yıl Önce

Ahmet

Allah razı olsun dilipa k baba kalemine yüreğine sağlık Mevlâm îmanlı Kur'anl ı göçmeyi nasib etsin hepimize bu fânî dünya dan
 • 1 Yıl Önce

YA RABBİ

mesajlarıma bakıp da biz sahabeden daha mı üstün olacağız diyenler olabilir.....bugüne kadar açılmamış hayırların kapısının açılmasına yüce zatın katında hiç bir mani yok....veda hutbesini an ve beni doğrula.....ne buyuruyordu habibin-sav- ....BU VASİYETİMİ BURADA BULUNANLAR BULUNMAYANLARA BİLDİRSİN....OLABİLİR Kİ BİLDİRİLEN KİMSE BURADA BULUNUP TA İŞİTENDEN DAHA İYİ ANLAYARAK MUHAFAZA ETMİŞ OLUR.... ya rabbi şu hadisinizi de an....ÜMMETİM BİR YAĞMURA BENZER BAŞI MI SONU MU HAYIRLI BİLİNMEZ....hayır kapısı sonuna kadar açık....dileyen toplar....ashabdan daha üstün bir kulluğu sana sunmak insanı onlardan üstün kılmaz....ya rabbi kuranı habibinin sözlerini ve hallerini gelecek kuşaklara onlar taşıdı....yürüyeceğimiz yolu onlar inşaa etti....hayır işlediler hayırda öne geçtiler yola bir taş döşediler....günah işlediler had cezasına uğradılar yola bir taş döşediler....tövbe ettiler yola bir taş döşediler....oldular yola bir yaş döşediler....eksik kaldılar yola bir taş döşediler....her halleriyle üstünde yürüyerek hayrın nihayetine ereceğimiz yolu inşaa ettiler.....sebep olan sebep olduğunun hayırlarına da ulaşır....üstelik emrindir....insan kendisinden önceki kardeşleri için istiğfar etmediği ve kendisi için istediği hayırları bütün kardeşleri için de istemediği müddetçe vicdanı onun yakasını asla bırakmaz....buradan da alacakları vardır...ŞEFAAT YA RAB....ŞEFAAT YA RAB....ŞEFAAT YA RAB...
 • 1 Yıl Önce

Şükrü

Ağzınıza sağlık değerli Hocam
 • 1 Yıl Önce

enayiiiiiiiii

baştan beri korku hastalığı empoze ederek ölümle korkutma yoluna gidilmeye devam ediliyor.bir korkunun oluşmadığını çok iyi biliyorlar.15 temmuz destanı var bunun farkındalar. bir korku varmış gibi veryansın ediyorlar.! bu taktikle ellerini güçlendiriyorlar; oturulacak otur, kalkılacak kalk, pozisyon alınacak al.!! eskiden taktik maktik yoktu bam bam bam.! artık devir değişti acıtmadan....
 • 1 Yıl Önce

Bilal

Gercek Cemaat in feto n mu?
 • 1 Yıl Önce

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23