• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

CoVID ve teolojik travma

34 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Ahmet

Allah istemezse yaprak dahi dalından düşmez diyor Allah o zaman tasalanmaya gerek yok her düzeni önceden hazırlayan Allah bu vahim dediğimiz olayları Allah hazırlamadımı diyorsunuz iyi bir dindar değilsiniz o zaman ne yaparsanız yapın iş olaçaga varır.
 • 2 Yıl Önce

Mustafa Ak

Abdurrahman abi, muhterem hocam yaklaşık 1 yıldır yazılarınızı takip ediyorum. İnançlı bir insan olduğunuza şahidim kendi fehmimce. Görüşleriniz, müslümanları uyarmaya ve uyandırmaya çalışmanız takdire şayandır. Ama şu var ki yazılarınız ümitsizlik kokuyor umuda bu kadar ihtiyaç olduğu bir dönemde. Imanımın zayıflığından olsa gerek yazılarınızı okudukça elim ayağım titriyor, 4 çocuğum var sizin görüşlerinize baktığımda bunların benliği, beyinleri, fikirleri ellerinden alınacak ve bu çocuklarin Allah muhafaza inançları ellerinden alınacak. Benim gayret etmem onları islami öğretmem bir şeyi değiştirmeyecek. Çünkü sizin anlattığınıza göre herkesin beynine chip takılacak ve istedikleri zamanda istedikleri gibi o beyni resetleyebileceklerdir. Chip olmasa sağlık eğitim ulaşım..... hiç bir şeyden faydalanmayacak insan size göre. Bu durumda chip takmak mecburi. Ve chipin neticesi iradesiz, fikirsiz, inançsız bir mahlûk olacaktir, insan. Abdurrahman abi bu konuda, beni bu umutsuzluktan kurtaracak bir yaz yazman sizin üzerinizdeki hakkımdır. Çünkü bu umutsuzluğa siz beni sevk ettiniz. Mesela chip takmasam ne olacak, mecburen takarsam iradem elimden alınırsa, beynim resetlenirse imtihana tabi olacakmıyim yine. Bir müslüman olarak bu bahsettiğiniz yaşanması muhtemel olaylara karşı nasıl bir tavır almalıyım. Muhterem hocam bu karakışlarama son verecek umut kokan baharvari bir yazı bekliyorum anlatiklarinizla çelişmeyen. Selam ve dua ile...
 • 2 Yıl Önce

Uğur

Hocam, onlar böyle tuzaklar, planlar kurarlar da sonuçta tarih emin ellerdedir. Yazgıyı Allah yazar; asıl tuzakları, asıl planları Allah kurar ve onun planı herkesin planlarını çepeçevre sarıp kuşatır. Herkesin planı sonunda Allah'ın planına hizmet eder ve insanların temennileri değil, Allah'ın planladığı gerçekleşir.
 • 2 Yıl Önce

meryem

Yurtdışı Tıp mezunu TC VATANDAŞI yüzlerce DOKTOR Denklikleri verilmediği için çalışamıyorlar. Pandemi sürecinde gönüllü olarak çalışmak istiyoruz. Sesimizi duymalarını bekliyoruz.
 • 2 Yıl Önce

Dürüst

TECAVÜZ olaylarını, unutmadık, UNUTTURMAYACAĞIZ.
 • 2 Yıl Önce

Yasemin

80 yıldır yapılmayan şeyler yapıldı yapılıyor,Kur an AZİMUSSAN okutuluyor sıralarda Hafızlık eğitimi veriliyor Türban yasağı kalktı faiz indiriliyor sıfır Yapmak için uğraşıyor REİS.80 yıldır yapılmayan şeyler 18 yılda Tecavüzcü, chphdpye rağmen toplu talep te bulunmayan, miting yürüyüş yapmayan CHP gibi ses çıkarmayan STK a rağmen.
 • 2 Yıl Önce

Yasemin

CHP eski başkan yardımcısı yengesini işe alıyor, ve Tecavüz ediyor, ve biliyorsunuz. sonuçta neler oluyor.
 • 2 Yıl Önce

Yasemin

İstanbul sözleşmesini nankör Ahmet Davutoğlu imzalamakla,gurur duyduğunu söyledi,bir kaç ay evvel partisinin bayanları ile boy gösterdi, gerekli olduğunu, söyledi, talep olacak ki arz olsun, DİNDAR STK nerelerde, çıkılsin ,iptali için, yazarlar okuyucularına gün saat mekan belirtsin, Valilik önü, adliye önü NİYE chphdpkkip in deva gelecek in sesleri çok çıkıyor. iptal edilmesin diye gün geçmiyor ki miting, yürüyüş yapıyorlar sesleri çok çıkıyor. iptal edilsin DİYE güçlü SES lazım.parti içindede iptaliniistemeyen, REiS i zor durumda bırakmak isteyen var.
 • 2 Yıl Önce

deniz

ZAMAN HERŞEYİN İLACI ZAMANI VAKTİ GELİNCE HERŞEYLER DÖKÜLÜR ULU ORTA YERE BAKALIM HANGİ DEVLET ÇIKACAK COVİD BELASININ ARKASINDA ROLLER SENARYO KİMLERDE ABD Mİ ÇİN Mİ ???? SUÇLU ORTAYA ÇIKSA BİR TÜM DÜNYA DEVLETLERİ BİRLEŞİP O DEVLETİ YOK ETMELİ ABD ÇIKARSA TÜM DÜNYA ABD YE YAPTIRIM UYGULAMALI BM BÖYLE ÇALIŞIR İŞTE 5 TANE KIÇI KIRIK DEVLETİN İKİ DUDAĞINA BAKMAZ DERİM
 • 2 Yıl Önce

Yabanci

Sayin Yazar anlamiyorum neden chipe bu kadar tepkilisiniz.
 • 2 Yıl Önce

Aliekber

hocam, sonuçta her şeyi yapan allah, nedir bu telaşın, anlattığın bütün kötülükler Allah’ın kontrolünde , sakin ol
 • 2 Yıl Önce

Z kuşağı

Ebu Cehil (!)değil Ebul hakemdir, tarafsız ve dürüsttür 
 • 2 Yıl Önce

Namyelüs

Bir insanın ilgisini çeken alanlarda bilgi edinmeye çalışması iyi bir seydir. 
 • 2 Yıl Önce

atacan

Hocam istanbul sözleşmesi konusunda Allah şahit sizinleyim. Lakin Tüm doğru ve yanlışları yazmak neyi, kimi dava adamı yapar. Doğruysa davanın düzleminde ilkelerinde vermen yeterli değilmi ki harmanlayıp süsleyip yanlış,doğru hepsiyle servis ediyorsunuz. BİZ SİZİ NEREYE KOYALIM. doğrular kitabı alıp okumak yeterli .bize şu ahirin zor zamanında bi ışık, örnek hayat,mucadele nerede
 • 2 Yıl Önce

Yasemin

YALANCI Ekrem, İBB. de LGBT birimi, açacakmış, fakat Türk halkı buna daha. hazır değilmiş,daha modern olamamış mış.diyerek açmayi ertelemiş. Bundan sonra da , Osmanlı imparatorluğu dönemindeki gibi yaşayış hakim olacaktır YALANCI ekremimamoglu çok bekler . ALLAH cc dan Dileğimizdir.
 • 2 Yıl Önce

gurbetci Abdullah

30 senedir hep söylemisimdir: sorunlar maddi degil, Manevi diye...
 • 2 Yıl Önce

SAHAN

Allah kalemine güç versin İstanbul sözleşmesi kalkmadığı sürece biz bunları daha fazla yaşarız AK Partinin en buyük zafı bu sağ ol hocam
 • 2 Yıl Önce

Maraşlı

Ve bu gidişin sonunda meşhur cümle : Allah cc canımızı alsada kurtulsak . Toplum hunharca para ve dünya malı biriktrme derdinde küçüğünden büyüğüne hemide amerigan doları , ne işi varsa müslümanın cebinde , vede zekatsız ,Bu paralar size azap olarak geri dönecektir emin olabilirsiniz inanmıyorsanız kurana bakın Allahım sonumuzu hayreyle
 • 2 Yıl Önce

Ekrem Arslan

Sayin üstadim birde Mehmet görmezin söyledikleri ve diger sözde dinci ilahiyatcilar icin yorum yazsaniz
 • 2 Yıl Önce

DR. ÖMER NASUHİ BİLDİK

Nasıl yorum yapan yok!? Anlaşılır gibi değil! Yazarın değişik itham ve bazı görüşlerine katılan biri değilim ama burada DOSDOĞRU gerçekler dile gelmiş! Herkes büyülü sudan içmiş de yapayalnız mı kaldık ne!!!
 • 2 Yıl Önce

Deniz kahraman

Bir daha bunlara oy yok
 • 2 Yıl Önce

Ahmet karakuş

Toplum ve siyaset anlattıklarınızı idrakten çok uzak.
 • 2 Yıl Önce

Sayın Dilipak,

Yazını okumadan önce şahsınıza bu duayı yapmak içimden geldi.Allah hayırlı kişiliğn ve bu hayırlı çalışmalarında kolaylıklar versin.Sağlığın,ÇELİK gibi,ömrün UZUZ-UZUN-ÇOK UZUN olsun.Senini gibi düşünen ve bu doğrultuda çalışanların sayıları ÇOK ÇOK artsın.Allah sizden ve cümlemizden razı olsun,sizi ve cümlemizi korusun.
 • 2 Yıl Önce

meryem

Yurtdışı Tıp mezunu TC VATANDAŞI yüzlerce DOKTOR Denklikleri verilmediği için çalışamıyorlar. Pandemi sürecinde gönüllü olarak çalışmak istiyoruz. Sesimizi duymalarını bekliyoruz.
 • 2 Yıl Önce

bi daha da gitmem

Kövüt innesine karşıyım; hemşire acemi, kolumu acıtıyo; ..
 • 2 Yıl Önce

vatandaş

Allah var gam yok hocam , hep aynı şeyleri söylüyor sunuz. Yavaş yavaş Kıyamet e gidiyoruz.
 • 2 Yıl Önce

okuyucu

hocam aşı olmak istemiyoruz,lakin öyle bir şartlar oluşturuluyor ki aşı olmayana hayat hakkı tanınmayacak,bir formül gösterin biz bu aşıdan nasıl muaf olacağız?şu an ölümler oluyor ki dünya var olduğundan beri olduğu gibi fakat öyle bir hava oluştuki insanlar hiç ölmeyecekti,ölüm olayı artık yeryüzünden kalkmıştı bu korona geldi ölümler başladı.bu medya nasıl bir zehirki müslümanın imanını bir çırpıda çalıyor.yoğun bakıma kaldırılan insanların testi negatif çıkıyor fakat verilen ilaçların yan etkisindenmidir nedir,insanlar koronadan kurtuluyor zatürreye yakalanıyor bağışıklık düştüğü için (ASLINDA ECELİ GELDİĞİ İÇİN)VEFAT EDİYOR.herşeyi allak bullak ettiler kim doğru söylüyor kim yalancı,kim kime çalışıyor,kimin sözcülüğünü yapıyor belli değil.şu an belli değil fakat kısa zaman sonra bütün hainler ortaya çıkacak.
 • 2 Yıl Önce

alifuatbalaman

sayın dilipak azkaldı İnşaallah sabredelim Allah bizi başıboş bırakmaz başımıza art arta gelecek olan musibet ve belaların sonunda katından bize bir veli kulunu gönderir.
 • 2 Yıl Önce

Barış

Bagımlı oldukları Asrın idraki ni mi kasdediyosunuz göbekten bağlılar
 • 2 Yıl Önce

Deizm, agnostisizm

Dün online ders yapan öğrencilerine öğretmen yeni yıldan neler beklediklerini sordu. 1. Sınıfa giden öğrencilerin neredeyse tamamına yakını Noel Baba'nın kendilerine birşeyler getirmesini beklediklerini ifade ettiler. 7 yaşındaki çocuklarımızın aldıkları değere bakar mısınız? Namaz kılan, oruç tutan ama yılbaşı için evine çam ağacı alan, onu süsleyen Müslümanlara ne demeli! 18 yıldır iktidardayız ama herkes bizden daha fazla çalışıyor... Bu çocukların hristiyanlık değerlerini bu yaşta sahiplenmeleri gelecekte onları hristiyan yapmayacak muhtemelen... ama deizmin kaynağı, agnostikliğin kökleri buralara kadar iniyor... Bu çatışma onların tüm hayatları boyunca sürecek... Din, laiklik, tarih, idoller, herşey normal bir ülkede karşılaşabileceğinizden daha fazla çatışma konusu bu ülkede...Christmas, yılbaşı münasebeti ile, bu çocukların muhayyilesinde, bir Ramazan ya da Kurban bayramından daha canlı değil mi? Bunu geçmişte tvdeki filmlere borçlu idik ama şimdi anne babalar öğretmenler bu rolü gönüllü aldılar! Milli eğitimimizin böyle bir kaygısı, davası yok, hiç olmadı. Nasıl çözeceğiz? Hristiyanların bizden bir hafta önce kutladıkları Christması yeni yıl diye 1 hafta sonra aynı ritüeller ile kutluyor olmamızı nasıl içselleştirecek bu minik beyinler?
 • 2 Yıl Önce

Ögeday

Selamun aleyküm sayın hocam. "CoVID din algısını da tahrip ediyor" Ne güzel vurgulamışsın. Hacca, umreye gitmeden de, Cumaya gitmeden de, namazı camide kılmadan da olduğunu covid sayesinde gördük. Covid, insanların dini ritüellerini, eğitim görme şekillerini, yemek yeme alışkanlıklarını, günlük yaşam tarzlarını, velhasılı herşeylerini değiştirdi ve değiştirmeye de devam ediyor.
 • 2 Yıl Önce

Mehmet

Doğru söze ne denir Teşekürler Üstad
 • 2 Yıl Önce

Ferhat

Ben mūslūmanlardanim diyebilmek ve ayaklarimizi kuran ve sūnnet ūzerinde sabit kilarak Allah ve resulūne itaat etmek neyimize yetmiyor. Neden mūslūmanim diyenler dinlerini guruplara ve cemaatlere ayirarak bölūnūp parçalanarak kendilerini kolay lokma haline getiriyorlar? Neden mūslūmanlar kendi ölçū ve tartilarindan yola çikarak kendi ekonomik,eğitim, hukuk ve teknik alanlarda bir dūzenlerini kuramiyorlar? Neden mūslūmanlar akillarini kiraya vererek başkalarinin kurduğu gayri ahlaki nizamlarin çizdiği sinirlar dahilinde çözūm ariyorlar. Halbuki reçete ve yol haritasi mevcut ve yapilmasi gereken sadece bu değerlere sımsıkı sarilmak. Fakat herkez aklini kiraya vermiş ve herkez ideolojisini, partisini ve liderini dininin ūstūnde tutuyor. Dolayisiyla kolay lokma haline gelerek zelil olmasi kaçinilmaz hale geliyor. Biz nezaman şuurumuzu yetirdik ve kendi kuyumuzu kazar gibi birilerinin maskarasi olduk. Halbuki Allah cc biize emr ettiği dosdoğru yol durarken biz eğri yolu seçerek bu eğri yolun bize sunduğu seçenekler dahilinde hareket ederek zifiri karanliğa gömūldūk. Hani ben mūslūmanlardanim diyenler yolunu vahyin işiğı ile aydinlatip karanliğa göğūs gerecektik. Hani siyon dağinın gölgesinde bir çadir devleti olmayacaktik. Hani soyonizmin pazarinda tezgah açan inananlardan olmayacaktik. Ne oldu bizede Allah in kulpunu biraktik?
 • 2 Yıl Önce

İZMİRLİ

Üstadım,bitkoin sizce nedir? Onu da serdederseniz memnun oluruz,bence üç vakit sonra iptâl edilip milyonlarca şahsın serveti birkaç ailece iç edilecek. Selamlar
 • 2 Yıl Önce

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23