• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sesleniyorum, duyuyor musunuz?

64 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Dedelerimizin mezar taşi

Ve milyonlarca eseri harf devrimi yokken de Osmanlı doneminde de okuyamiyorduk milletçe. Osmanlı okuma yazma öğretmemisti milletine. Okumayazma bilsek harf devriminden sonra da sorun olmaz o eserleri ve mezar taslarini okumaya devam ederdik. Sonucta mezar taslari ve eserler yerlerinde duruyordu, halen duruyor. Yani İngilizce ogrenirsen bir gecede Turkcen silinir Turkce eserleri okuyamazsin demek gibi cok absürd birsey sizlerin bu bakıs açiniz, bizim dindar oldugunu iddia eden kesimimiz ( eskiden dindarlarimiz derdim ama artık bu da şaibeli gercek dindar bulmak cok zor) bu ezberi bir sorgulamalı. Ingilizler boyle her millete bir ezber verirler, bizimkiler de 50 yil gecer o ezberi sorgulamaz. Bu harf devrimi oldu da tarihimizi kimligimizi unuttuk tamamen bir Ingiliz propagandası. Burada temel soru şu olmalı Osmanlı neden okuma yazma öğretmedi ve arapcayi da anadil bilemedin ikinci dil yapip ögretmedi 3 kitaya. Ama Osmanlıya da hak vermek lazım belki, 3 kıta sürekli fetih icin savastasin, imar, eğitim, bilim icin zaman, enerji, politika, para kalmıyordu. 3 kitayi egitip imar etmek de ayrıca imkansız tabi. Hicbir vergi geliri yetismez buna.
 • 2 Yıl Önce

İHSAN YETİM

Bazı ünlü düşünürler der ki Bir toplumu yok etmek istiyorsan önce dilini yok etmektir gerekirmiş
 • 2 Yıl Önce

vatandaş

Dün otobüse bindim maskem ağzımı tam kapatmamıştı. yanımda oturan bayan bana sert, sert baktıktan sonra tıklım,tıklım dolu olan otobüste yanımdan kalktı ayakta yolculuk yaptı.Cezalara gerekyok.Mahalle maskısından dolayı herkes masmesini takar...hele bir takma'da günunü görürsün..
 • 2 Yıl Önce

TÜRKOĞLU

 Eleştirdiğiniz harf devrimi ile başlayan süreç Türkçe`nin bir öze dönüş ile yeniden ihya edilmesine hizmet eden bir süreçtir. Siz dedelerinizin mezar taşlarını okuyamamaktan şikayetçisiniz ya, biz de atamızın Orhun Yazıtları`nı okuyamamaktan şikayetçiyiz. 
 • 2 Yıl Önce

Mehmet Balta

Sayın Dilipak yeriniz doldurulamaz gibi ve hizmetiniz den dolayı Allah razı olsun
 • 2 Yıl Önce

Emced Cevdetli

«Yabancı dil ağırlıklı eğitim ancak sömürge ülkelerde vardır. Sömürgelerde sömürgeciler, o halka kendi dilini öğretir, biz o dili de öğrenemedik.» Ama aynı müfredatta ısrar ediyoruz. Erbakan da gele, Tayyip de gelse fark etmiyor.
 • 2 Yıl Önce

M. Kasap

Sayın Dilipak, Türkçe öğretmeye önce üniversite hocalarından başlamak elzem olsa gerektir! Lisansiyer iken profesör bir hocam vardı, Türkçesi çok berbat olduğundan dolayı basit bir konuyu aylarca anlatmaktan acizdi. Geçmiş dönemde her nasılsa devlet bakanı da oldu ve kendi fikirdaşlarına hamilik yapıp onların asistanlar olmalarını sağladı. Asistanlar da meslekte yükselerek iltimasla önemli görevlere getirildiler. Ne Türkçeye ne de başka yabancı bir dile hakimler. Şimdi güya profesör olan söz konusu bilim adamlarımız tafra satmaktan başka hiçbir işe yaramıyorlar. Bir sayfalık uluslararası bilimsel bir metini dahi anlayamazlar. İyi ki ünvanları var. Bu adamlar üstelik gençlik yıllarından beri donlarını toplamaktan acizler.
 • 2 Yıl Önce

Firfir

Bence INIŞIYATIFINIZI kulanarak,PLANLI bir şekilde BRIFINGINIZI hazilarsanız, FRÜSTETED olmadan EFFORT sarfederseniz, bence oldukça güzel Türkce ETÜDÜ yapib oldukça SUKSES olabilirsiniz. Işte konuşulan muzam bu günkü TÜRKCE.
 • 2 Yıl Önce

ömeryucel

tam da bu anadilini tam olarak bilmeyen milletler hiç bir yabancı dili tam olarak öğrenemezler.
 • 2 Yıl Önce

mevlt

Zaten "tevhid-i tedrisat" ve "harf devrimi" bu milleti milletten-ümmetten etmek, elindeki herşeyleri talan edip alabora yapıp ve nihayetinde gavurlaştırmak için yapılmadı mı?Bence tam da bunun için yapıldı ve bilinçli yapıldı....akıl hocalarınıa bakınız....
 • 2 Yıl Önce

Okul aile birigii üyesine cevap

baya bilgilisin, hiç düşündünmü bazı tuşlara yanlış basılıp, yinede okuna biliyor eger dikkat etmesem gereksiz iki harf birden yazılıyor burda insanlar imtihan olmuyor düşüncesini yazıyor. Hekes birşey yazarken sizin yanlışa okaklanmanız hazımsızlık bence kimi el yazısı mükemmel, ken yorumda yetersizken kimi yazısı düzgün bulmasanızda hasetci olmanızdan.
 • 2 Yıl Önce

...49 elli

şu dil kurumu ile hukukçular bi oturup önce hukuk kitaplarını bi zahmet türkçeye çevirsinler.vatandaş 100 yıl oldu neredeyse devlet dairerelerine gidince bön bön bakıyor.bir ömre 1000 yılı sığdıran nesil gitti ( atatürk...) 1-2 yılda yapılacak işi yapmıyorlar.
 • 2 Yıl Önce

davinci

boşuna emek verip yazmışsınız iş işten geçti. 
 • 2 Yıl Önce

Hasan. Tekdal

E selamun aleykum dostum arkadaşım ve hocam. Türkçe diliyle iziniz olursa bir yorum yapmak istiyorum tamamiyle kendi düşüncem? Bir vatandaş dilime hakaret edince. Bende bir hal oldu kızmam yerine ikna yolunu seçtim, türkçede. Biberin tadı acı. Tütünün tadı acı vucut. Ağrısı acıyor hangisi acı. Kumaşa sarılan tahta. Tambur. Çalınan müzik aleti tambur pantolonumu. Alt kısmı. Paça dikilir. . Lokantada. Paça. İçilir , sana manavda. Ananasaldırim dur inek. Bu benim karım karmı karımı. Buna benzer bir çok kelime anne dilim de böyle kelimeler yok. Arzu ederseniz bu çalıştayı genişletebilirim. Selam ve dua ile
 • 2 Yıl Önce

aliveli

uygur türklerine ne oldu. önce araplar dilini değiştirdi geldi sonra çin aldı. hem arapça konuşup hem burası türkiye mi diyecek bu millet ülkesine.
 • 2 Yıl Önce

Öğretmen

Yetmiş yaşındayım. Emekli öğretmenim. 50 yıldır aynı konuyu tartşmaktan bıktım ve ümidimi kestim.
 • 2 Yıl Önce

davinci

şimdi türkçeyi tatışmaya açmanızdaki sebebleri ben gayet iyi anlıyorum.araplar ruslar ermeniler iran israil.... 3 tarafı denizlerle çevrili ülkeye bakıp bakıp iç geçiriyorlar.29 alfabe bu millete yeter üstüne 5 daha icat ederiz gerekirse ihtiyaç varsa.ne yani şimdi çinlilerin japonların arapların w yusu yok konuşup yazamıyorlar mı.
 • 2 Yıl Önce

Vatandaş

Yazdıklarınızın bir kısmına katılıp, bir kısmına katılmıyorum. Ama öncelikle iğneyi kendinize, çuvaldızı başkalarına batırmayı düşünün derim. Örneğin, gazeteniz yazarlarından birisinin sürekli cümlelerini iki nokta (..) ile yarım bırakmasına bir sözünüz yok mu? Dilimizde hep kesik kesik, devrik cümleler kullanmak var mı? Sizin gazeteniz dahil, hemen hemen tüm gazetelerin hiç bir imla kuralına uymamasına itirazınız yok mu?  
 • 2 Yıl Önce

ŞAHİN KESKİN

SEVGİLİ KARDEŞİM, eğitimle ilgili çok kıymetli tesbitlerinizi dikkatle okudum.Kaleminize sağlık çok güzel tesbitler yapmışsınız.Hepsine KATILIYORUM.Ancak neticeyi getirip tevhid ı tedrisata bağlamanız yazınızın ağırlığına göre şık düşmemiş. SELAM VE SEVGİLERİMLE
 • 2 Yıl Önce

BİRSEN

Türkiye'nin ilk kadın dekanlarından Prof Dr İnci ENGİNÜN, lisans tamamlamaya gelen bazı Türkçe öğretmenlerinin cümleye noktadan sonra küçük harfle başladıklarını görünce dayanamamış ve onları epeyi azarlamıştı.
 • 2 Yıl Önce

Laf olsun

Peki, hiç mevcut eğitim sisteminin bir suçu yok mu? 
 • 2 Yıl Önce

Okul Aile Birliği Üyesi

İmla kurallarını bilmeyen öğretmenler var. Mesela kızımın öğretmenlerinden biri EBA'dan LGS için başarılar dilerken hatalar yapmış. Cümle düşüklüğü olduğu gibi bir de virgülden sonra büyük harfle başlamış. Herkes kelimesini herkez olarak yazanları da gördüm. Yazıklar olsun böylelerine!
 • 2 Yıl Önce

Ali

Once hangi turkce meselesini cozmek gerek.
 • 2 Yıl Önce

Bilen

Sorun harf devriminde ve ya tevhidi tedrisatta degil. Bunlari kabul etmemeyi adet haline getirenlerde.
 • 2 Yıl Önce

Tamyobaz sefi usta

duyuyonuz muuu dilipak bariyo 
 • 2 Yıl Önce

Güney Doğulu

Bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış. Dilin gelişmesini sağlamakla amaç, dil bir kültürdür, önce kültürüne sahip çık, dilin zenginleşir. Bilim ve ilim üzerine dilini güçlendirmek istiyorsan, uyuma karın tokluğuna da olsa çok çalış. Türkiye'de her imkan var, tembele ve nanköre bahane bol... Vesselam.
 • 2 Yıl Önce

Hüseyin

Sn. DİLİ(PAK)TEMİZ, sizin işinizi yaptığınız tartışma götürmez bir gerçektir. Anadolu'nun kurtarılmadığını aksine malum müstemleke güçlerin Anadolulunun insanlığı ıslah ve inşa edici gücünden kurtarıldığını, kurtuluş ile asıl anlatılmak istenenin bu olduğunu ama bizlere emperyal güçlerden kurtulma şeklinde yutturulduğunu ve hala temelden kuşatma altında olup normal bir sömürgeden üç basamak daha aşağıda olduğumuzu gerçekte bilmiyor musunuz yoksa bilmek mi istemiyorsunuz?
 • 2 Yıl Önce

mevhibe inal

Güzelim, pırıl pırıl çocuklar okullarda yıllarca yatkınlıkları, kabiliyetleri dikkate alınmadan sürü gibi susturulup test çözdürülüyor. Partiler yerli-milli değerlerimiz dikkate alınmadan yabancı danışmanlardan akıl! alıp kayıkçı kavgaları ile vakit geçiriyor. İnsanımız çıkar peşinde koşarken, kalbinin-vicdanının sesini duyamaz olmuş! Ne konuşsun? nasıl duysun?
 • 2 Yıl Önce

tahsinozer

 dil konusunda hiçkadir mısıroğluna destek verdnmi
 • 2 Yıl Önce

Rabia

Euzubillahimineseydanirraciymbismillahirrahmanirrahiym müminler ancak kardeştir.hucurat süresi 10.ayet.elhamdulillah.Selamunaleykum Sayın Dilipak Osmanlı Devleti bir ümmetti gelip geçti.onların kazandıkları elbette fayda verecektir ahirette.Biz 21.yydayız ve onlara hayranlık duyuyoruz.Bu hayranlığı duymayanlar!Asr-ı Saadetten sonra Osmanlı padişahlarının imanlarıyla imar ettikleri düzen ve nizama şahitlik etmeyenlerden daha zalim kim olabilir Allah ecdadımızdan razı olsun.Onlarla her yerde gurur duyuyoruz elhamdullillah.Bugün Türkçe ile ilgili çok değerli kısa bilgilendirmeler yapmışsınız.Siz dünya ve ahirette dostsunuz gerçekten.Allah razı olsun.Türkçemizi bu şekilde kullanmak için geleceğe dair ümit ışığı yaktınız gönlümüzde.Allah büyüktür.Allaha emanet olun.Saygılar selam ve dua ile.tesekkürler hasbinallahi ve nimel vekil deriz.
 • 2 Yıl Önce

şenay doğan

ya rabbi sanırım kendisine mülk verdin diye ibrahimle dalaşanlara karşı hasbinallahi ve nimel vekil  
 • 2 Yıl Önce

GENÇ ÖĞRETMEN

ANNE rumuzlu yorumcuya içtenlikle katılıyorum. Demans belirtileri vermelerine rağmen 65 yaşına kadar çalışan, doğrusu çalışmaya çalışan öğretmenleri görünce üzülmmemek elde değil. Kurt kocayınca köpeklerin soytarısı olur atasözündeki gibi öğrencilerin genç öğretmenlerin, velilerin soytarısı oluyorlar. Bildiklerini unutan, karıştıran, genç öğretmenlere muhtaç kalan, kendini güncelleyemeyen öğretmenler,çamura yatıp fitne fesat çıkarmakla, öğrencilere her ders okutup yazdırmakla, aylarca süren sosyal etkinlik faaliyetlerine hazırlık yaptırmakla işlerini götürdüklerini zannediyorlar. Bir yorumcunun bahsettiği gibi virgülden sonra büyük harfla başlayanları da varmış. Bakanlık emekli etmeli bunları. YAZIK!
 • 2 Yıl Önce

Tırşik

Türkçe'de BEN köktür, (E ) ektir ve Ben-e olur.birinden bir şey isterken Ben-e ver dememiz gerekir.Ban-a ver derken,BAN köktür (A)ek oluyor.Kök bir anlam ifade etmesi gerekiyor.BEN dediğimizde bir anlamı var.kişinin kendisi anlamına geliyor.BAN dediğimizde,BAN kök olarak ne anlama geliyor?.Yemeğe ekmek BAN Türkiyem!?
 • 2 Yıl Önce

KONUMUZ KIBRIS

başka ne var elimde beni yak kendini yak herşeyi yak bir kıvılcım yeter ben hazırım bak dediğimde yanan bir isa heykeli var....yine bütün dış politikanın kıbrısın satışı üzerine inşaa edildiği günlerde....başka ne var ya rabbi....duamın sesi amerikadan geldiğinde olayı destekleyen incil(kötülük ettiğinizde yollar yarılır çocuklar korkar ifadesi) var....başka olayın vukuu anında ölen baba bush var....meşhur bir koy üç al şerefsizliği....başka ne var....arap milliyetçiliğini direk cehennemlik amel sayan peygamber ve onun arabın bekasını sevin emri var....ashabına sövenle oturup kalkmayı men eden ve acemin iyisi farstır buyuran bir peygamber var....ya habiballah sen öldün ayağımın altında dolanma diyen bir iktidar var....ıraka ilk bomba düştüğünde 8.5 milyar dolar kasada sözü ile felsefesini özetleyebileceğim bir iktidar(adı kazan kazan)....ya rabbi elimde mülkünde bütün iktidarlara darbe yapıp iktidarın dizginlerini elinize almadığınızda fitne asla son bulmayacak yakini var...ya rabbi ab fonlarına satılan ayetler var....ya rabbi pazılın parçalarını sana arzettim....bu pazılı benim için yap....allaha emanet olun
 • 2 Yıl Önce

Mustafa

Sayın Dilipak her alanda aldatılıyormuyuz. ALLAH SUBHANEHU VE TEALA AŞKINA NEDİR BU İLMİ LEDUN VEYA LEDUN İLMİ. Bir işe yaradığı nı duydunuz mu. Gayri müslüm ler dünyayı dize getiren ilmi buluşlar yaparken. İslâm coğrafyası uyku ilmindemi. Meşhur ilk oku ma kitabımız vardı Ali yat uyu uyu uyu yat diye, ne zaman uyanacağız yoksa uykuda öldük te haberimiz mi yok
 • 2 Yıl Önce

ÇAKIR

Allah razı olsun Dilipak. En büyük yaramıza neşter vurdun. Sen kalkıp dil kurumunun başına ermeni agop dilaçar 'ı getirirsen, agop' un açacağı dil bu olur işte. MİLLETİ köklerinden koparmak için yapmadıkları ihanet kalmamış. Bu rezil, mandacı Eğitim sistemi MİLLİ bir insan değil, ülkesine milletine yabancı işbirlikçi insan yetiştiriyor. Bu adi sistem değişmedikçe ülke cambazın ipi üzerindedir. Bu strese bakalım toplum ne kadar daha dayanır.
 • 2 Yıl Önce

KONUMUZ KIBRIS

ya rabbi elimde bir bebek var....yolunda infak edilmiş....kıbrıstan alınmış....sevdiğiniz şeylerden infak edin emrine paralel infak edilmiş....öyle ki hasretiyle ağlamaktan gözüm şişmişti....cevabın çeçenistan semalarında allah yazılı bulut yaratmak oldu...ne zaman oldu bu...akpnin kıbrısı yük olarak gördüğü satmak için kendini parçaladığı bir avuç milliyetç'nin dehşetle manzarayı seyrettiği günlerde....nereden nereye....bir de kıbrısın şimdiki haline bak...elimde başka ne var ya rabbi....yunan galip gelseydi diyen bir sevgili üstadın öldüğü gece yanan notre dam ve buna yüreği sızlayan bir mevlüt abi var ya rabbi...olaya libyadan bakınca ne demek istediğim ayan beyan ortada....başka ne var türk askeri bugün için allah yolunda değil birgün inşallah gerçekten Mehmetçik olur ve si ve sizin gibilere kapak olur dediğimde sesi amerikadan gelen bir dua var yarabbi....başka ne var türk askerini destekle iran kazanmasın emri var ya rabbi....başka doğu gutadaki zulmü gördüğümde habibullaha sen ne yapaıyorsun çığlığı habibullanın suriye topraklarında at üstünde risaletini tebliği ve allahın rusya ile savaşı var ha rabbi
 • 2 Yıl Önce

Mustafa

Sayın Dilipak her alanda aldatılıyormuyuz. ALLAH SUBHANEHU VE TEALA AŞKINA NEDİR BU İLMİ LEDUN VEYA LEDUN İLMİ. Bir işe yaradığı nı duydunuz mu. Gayri müslüm ler dünyayı dize getiren ilmi buluşlar yaparken. İslâm coğrafyası uyku ilmindemi. Meşhur ilk oku ma kitabımız vardı Ali yat uyu uyu uyu yat diye, ne zaman uyanacağız yoksa uykuda öldük te haberimiz mi yok
 • 2 Yıl Önce

Süheyla

Ayşe adlı öğretmen çocuklara yasak olduğu için kitap aldıramıyoruz diyor. Demek benim çocuğumun okulundaki öğretmenler suç işlemişler. Virüsten önceki dönem çatır çatır aldırdılar Ayşe öğretmenim. Herkes sizin gibi değil. Almayanları da rencide ettiler, zorladılar. Kaç sefer yasaklandı kaç sefer yasak çiğnendi. Lütfen bilmezlikten gelmeyin Ayşe öğretmenim. Başka okullarda dönen dolaplardan bihaber olacağınızı hiç zannetmiyorum. Ellerinizden öpüyorum Ayşe öğretmenim.
 • 2 Yıl Önce

Abuzer Kılınç

Abdurrahman hocam test tekniği ile yetişen insan böyle olur. Bu sun test tekniği ve Reha Muhtar'ın suçudur. 1980'den sonraki gelinlerimiz,damatlarımız, çocuklarımız ve öğretmenlerimiz Reha Muhtar'ın eseri ve ürünüdür. Öğretmenlerin dişini çekti, velilerin eline sopa, çocukların eline haklılığı verdi. İşin en kötü tarafı da öğretmen neme lazımcı oldu. ( ne yapsın işinden mı olsun ) şimdi de kadının eline kılıcı herifin beynine korkuyu yerleştirdiler. Kim yaptı bunları. İyi yapsınlar diye seçtiğimiz ama kötülerden çok korkan ve birinci görevleri onlara yaranmak olan seçilmişler yaptı. Hiçbir işte bu böyledir denmedimki. Hep eğilip yortuldular. Hele bir dakika diyen olmadı, olmuyooor. Selam ve dua ile.
 • 2 Yıl Önce

Türkçeye aşırı önem verildiğinden ne Türkçe ne başka bir ortak dil kolay öğrenilmiyor
 • 2 Yıl Önce

Necati yüzüak

Degerli hocam bugünki yazınız için tşk. Ederim. Dil konusu her şeyin ama her şeyin başıdır. Türk dilinin asırlardır ugradıgı saldırılar karşısında maalesef türk gibi düşünmeyi ve konuşmayı unuttuk. Çünkü hangi dili konuşuyor iseniz o dilin kültürüne dogru yol alırsınız. Onun içindir ki yüzlerce yıldır kurdugumuz büyük devletleri bir türlü koruyamadık. İnanın yıkılan devletlerimiz savaş meydanlarında degil. Kültür alanında ve ilk başta dil konusunda yıkıldı. Size önemli bir bilgi aktarmak istiyorum. Bugünkü ayrılıkçı ve terör odaklı Kürtçülügün ilk tohumunu atan kişi 1760 yılında vatikanın emri ile anadoluya gelip Diyarbakır'da 18 yıl yaşayıp geri romaya döndükten Sonra ilk Kürtçe sözlük yazan. Mario Garzoni dir. Yani 300 yıl önce ilk hain tohumu dil üzerinden atmıştır. Dolayısı ile Türkiye deki yönetici kesimi ne dogru teşhis yapmış, ne de dogru tedavi yapabilmiştir. Dilerim sizin gibi degerli hocalar bu dil konusunu her yere taşır ve geregince tartışılır. Bende size selam ve dua gönderiyorum.
 • 2 Yıl Önce

Cevat boysak

Ellerine yüreğine sağlık
 • 2 Yıl Önce

Engin Deniz

“Olmadı mı?” “Yıllarca Yabancı dilde Eğitim yaptık, olmadı mı?” Sen kafayı mı yemişsin. Eskinin, Maarif Kollejleri/şimdinin değil Maarif’den dönüştüğü zamanların, Anadolu Liselerinde /Fen Liselerinde” öyle de bir Eğitim yapılıyordu ki.. Zehir gibi çocuklar/fişek gibi öğrenciler/başarıdan başarıya koşan eğitimler.. Tekmeyle, tokatla girdiniz-Filin dükkana daldığı gibi daldınız/Nasıl bir hınç, nasıl bir kinle yok ettiniz.. haberin mi yok?, yoksa t...K mı geçiyorsun.? Sonra da böyle, İmam Hatip ağlaklığı tadında, ağlaşırsınız artık... Hem Kürtçe mi bu..? W Yokmuş, q, yokmuş Th yokmuş... Nazım ne yazdı? Mehmet Efe ne yazardı? Yaşar Kemal neyle anlattı? Necip Fazıl neyi etti???? Oturun oturduğunuz yerde, Kürtçe özentiye gerek yok.. (Altında Arap’a özenmek var da anlamamış gibi yapıyorum, Sinir ol diye..
 • 2 Yıl Önce

Ferhat

Vesayet düzeninin milli etiketi ancak milli piyango kadar olabilir. Mevcut vesayet düzeninin gölgesinde faliyet gösteren partilerin türk bayraği sallayip milli marş okumalari hiçbirşeyi ifade etmez, asıl mühim olan bunlarin kime hizmet ettikleri ve kimin nizami doğrultusunda ölçüyü ve tartıyı beliledikleri. 17. Yüzyilda satanistlerin ideoloji ve felsefesine dayanan hümanizm odakli eğitim sistemini ve liberalizm odakli sistemi milletimize eğitim,sosyal ve siyasi alanlarda dayatan bu partilerin kimin çizdiği sınirlar dahilinde hareket ettiklerini görememek en vahim olani. Ne diyor AB nin uzun seyisi, YOLA DEVAM ,yani ab nin ahlaksiz ve iffetsiz projelerine devam.
 • 2 Yıl Önce

Ayşe YALÇIN

Bir öğretmen olarak köşe yazarı Abdurrahman Bey'in yazdıklarına katılmakla birlikte, bazı yorumlara katılmıyorum. Şunu belirtmek isterim ki; öğretmenler belirlenen müfredata göre eğitim-öğretim vermek zorundalar. Ders kitaplarını devlet hazırlatıyor ve öğrenciye değişik kaynaklar sunamıyoruz. Yasak çünkü. Ancak şunu da belirtmek isterim ki; her şey devletten beklenemez, öğretmenlerden de... hem velilerimize, hem medya ya büyük görevler düşüyor. Kitap okumayan veli çocuğunun kitap okumasını bekleyemez. İnanın velilerimiz de en az çocukları kadar internet ve sosyal medya bağımlısı olmuş durumda. İşini doğru yapmayan öğretmenler olabilir, amenna. Ancak, veli eğitime ne kadar katkı veriyor? Televizyon, internet, kalitesiz medya dört tarafımızı sarmış durum da. Biz öğretmenleri eleştirin ama, uslubunuzu ve eleştiri sınırlarınızı da ayarlayın olur mu? Saygı, selam ve dua ile.....
 • 2 Yıl Önce

Abdullah

Sayın bakanımız gençliğinde trum trak ,trum trak makinalaşmak... gibi çağdaş!!!! şairlere özendiği için bunları anlaması zordur. Ya bunlar Türkçe değil yahut ben Türk değilim.(NFK) NFK'yı kutlama yapın ama bakanlığı çağdaş/uydurukçulara verin .Ne ala memleket ya hu......
 • 2 Yıl Önce

Adminin garip hassasiyeti

Daha oncede yazdım. (Nedense bu konu ve katolik okulu konusundaki yorumları yayinlamiyor admin) 600 yıl 3 kıtada hüküm süren Osmanlı arapçayı anadil, resmi dil yapsaydı 3 kıtada arapça konuşuluyor, Kuran'i okudugunda anlıyor, 3 kıta birbiriyle rahatça anlasiyor olurdu. 600 yil 3 kitada konusulup yerlesmis dili kimse kaldıramazdı. Nedense Osmanlı yapmadı bunu yeterince milli mi degillerdi dinimizi, degerlerimizi ogrenmemizi istemediler mi kimbilir.
 • 2 Yıl Önce

Mehmet

Eğitim milletin kalkınmasının anahtarı ama kimin elinde belli değil.Mesela 12 yıllık eğitim sistemi mesleki eğitimi bitirdi ama ısrar ediliyor.Okuma yazan öğretimi,çocuklar cabuk öğreniyor ama hızlı okuma ve anlama sıfırladı.Mesela,zeki çocukları bilseme seçiyoruz ama 9. Sınıftan sonra boştalar ve bunların memlekete faydalı olacağı bir üniversite yok.Yusuf kaplan doğru söylüyor,eğitim hep masonik yapıların elinde oldu yoksa zeki çocuklar okutulup avrupaya gönderilmez
 • 2 Yıl Önce

Osman buyrucu

Şenay doğanın yorumuna yüzde yüz doğru diyorum
 • 2 Yıl Önce

Turgay

Tabi ya dil devriminden önce halkımızın tamamı ya Fransızca ya Almanca ya da İngilizce konuşuyordu abc devrimi oldu bir gecede bütün bildiklerini unuttular.
 • 2 Yıl Önce

şenay doğan

eğitim yerli ve milli olsa ne olacak ki...yerli ve milli merkepler mi üretecek okullar....adam rüyanın bilimsel açıklamasını yapıyor...beyin çok sayıda atış yapıyormuş içlerinden biri tutuyormuş insan da rüyam çıktı diyormuş...beyefendi doçent..İLİM İLİM BİLMEKTİR İLİM KENDİN BİLMEKTİR SEN KENDİNİ BİLMEZSEN YA NİCE OKUMAKTIR....milli veya gayrı milli....ya yaratan rabbinin adıyla okur eşrefi mahlukat olursun ya şeytanın adıyla okur kitap yüklü merkep olursun....allaha emanet olun
 • 2 Yıl Önce

ANNE

Yaşlı bayan öğretmenin EBA'dan kızıma ve okulun diğer 8. sınıf öğrencilerine, LGS sınavı için başarı dileyen mesajını okudum. Şaşırdım, hayretler içerisinde kaldım. Çünkü öğretmen düşük cümle kurmuş, sanki yetmezmiş gibi virgülden sonra özel isim olmamasına rağmen büyük harfle başlamış. Yazıklar olsun böyle öğretmenlere! Bir de havalarından geçilmez. Zaten derste yazdırmaktan başka bir şey yaptığı da yoktu. Böyleleri emekli edilmeli, gençlere yol açılmalı.
 • 2 Yıl Önce

Ahmet

Yav mubarek millilik mill ilik kaç gündür nedir bu..kastın türklükmüdür..otuz milyon kürt var beş altı milyon arap var bu topraklarda bisürü mezhep tarikat bilmem ne..orta yolu bulup nasıl bir milli kimlik oluşturacağız..osmanlı millimiydi sahi doğuyu kürdistan diye tanımlardı devlet yazışmalarında ona göre valiler kadılar görevliler atardı saray halkında birsürü yabancı vardı..padişah anaları mutlaka hristiyanlıkdan dönme islam kadınlar olurdu fatım îler misali istikbalde anaç bir bölünmenin önü bu politikayla kesilirdi..osmanlıca diye bir dil asla olmadı..ağırlık farsça arapça kürktçe türkce bilmem nece karman çorman bi dil kullanılırdı âkifin safahatında 30000 farklı kelime tesbit edilmiş kelime dağarcığı nın yüzbin olduğu tahmin ediliyor osmanlıcadaki kelime sayısını farsça yı arapçayı türkçeyi kürtçeyi boşnakçayı arnavutçayı bilmem neceyi tümden toplayagelip bulabilirsiniz..ya onlar tam milli idi çünkü lisanları komple osmanlıcadan ibaretti yada osmanlı az milli idi çünkü lisanın birazı tam milli olanlardan birazı dahada milli olanlardan birazı ultra milli olanlardan kalanıda şeksiz şüphesiz milli olanlardan alınma idi..gelde çık işin içinden..milli kelimesini ben sevemedim şahsen çünkü aklıma misakı millî geliyor sathı müdafa a geliyor lozan geliyor sevr geliyor hatta millî selamet bile geliyor..selâmet İslamla mümkündür millîlikle nasıl mümkün olabilir..İbrahimin put imâlat ve ihracatçısı babası âzer öz be öz milleti ibrahimdendi lâkin selamete eremedi..nuh nebî mubareğin oğlu nuh dedi peygamber diyemedi sahil-i "selamet" e eremedi babası merhum a mevlâdan fırça yedirdi birde " benden hakkında bilgi sahibi olmadığın şeyleri isteme o senin milletinden değildir" diye..içinden çıkana aşkolsun ..sahi hz.adem bir devlet kursaydı millî eğitim müfredatı nasıl olurdu sizce..yada millî savunma doktrinleri neleri dikkate alarak belirlenirdi..
 • 2 Yıl Önce

Zasus

En iyisi siz yeni bir alfabe oluşturun. Her ne zaman yönetenlerin yanlışına dokunan bir yazı yazsanız, hemen arkasından ya siber ortamda ya da mitolojide kaybolduğunuz bir yazı dizisine başlıyorsunuz. Kusura bakmayın ama bu durum, "acaba Dilipak'ın kulağını çeken birileri mi var?" sorusunu akla getiriyor.
 • 2 Yıl Önce

Mertürk

İslami ekonomi veya başka ne şekilde anlatırsanız anlatın. Ekonominin temeli üretim tüketim dengesi dır. Ürettiğinden dağa çok tüketirseniz, bütçe sürekli açık verir ve karşılıksız para basmak zorunda kalırsınız veya sürekli dışardan borçlanırsınız. Buda sürekli enflasyona neden olur. Enflasyon olan yerde haliyle faiz de olur ve dengeyi tutturamazsınız. Tüketimi artırıp iyi bir hayat mı sürmek istiyoruz , o zaman üretime yönelik yatırımlara ağırlık vereceksiniz Vermeden almak Allah a mahsustur, sanayi üretim ihracat ile gelir, tassaruf üretmeden hangi ekonomi modelini getirirseniz getirin sonu hüsrandır. Bu arada inşaat yapmak bir üretim değildir ama inşaatta kullanılan malzemelerin aramal ve hammaddesi dahil birçok malzeme yi üretmek ,üretimdir. İnşaat maliyetinin en az yarısı kadar para dolaylı dolaysız inşaatta kullanılan malzemelerin üretimi için döviz olarak dışarı çıkar. Mesela yerli inşaat çeliğini üretmek için çelik hurda olarak ithal ediliyor, çeliği eritmek için kullanılan elektriği üretmek için 50% ithal doğalgaz ve ithal kömüre döviz veriyoruz. İşin aslını astarını bilmeden, derinlemesine analiz yapmadan sloganlarla iş yürümez
 • 2 Yıl Önce

Özgür adam

Bazen bilgiler değişik yerlerden gelir şaşarsınız,bir ipucu vereyim de faydam olsun,zira muhafazakarlığın yorum gücü bunları asla söylemez,ben tarihe ve size not düşeyim,Mi,lli kelime eklenmesinin, nedeni bir taşla çok kuş vurma kolonicilik anlayışının bize yüklenmesi olayıdır,İNGİLİZ ÖLÇÜ BİRİMİĞ MİL DİR.BEN MİLLİ LİK KÖKLERİNİ SUNDUM,EĞİTİM BAKANLIĞI MAARİ BAKANLIĞI OLMALI,MİLLİLİK İNGİLİZ ÖLÇÜ BİRİMİYLE HERYERE RAHAT YÜKLEME YAPMA YOLUDUR,BİLGİ ÖNEMLİDİR,KULLANABİLİRSİN.MUHAZAKARLAR İPLERİYLE ÇOK SIKI KOLONİCİLİĞE BAĞLIDIR,ANLAYAMADAN ÖLENLER ÇOKTUR,ÜLKEMİZİN BAĞIMSIZLIKÇI KÖKÇÜYÜM E BAĞLILILIKA İHTİYACI VAR,ÖNERİRİRM SİZEDE,SİZİ SEVİYORUZ,FARKLI DÜŞÜNSEKDE ÜLKEMİZ VE DEĞERLERİMİZİN FAYDAALARINDA BİRLİKTE GÜÇLÜ OLABİLİRİZ.BİRARA ŞANAR YURDATAPAN LA GÜZEL İŞLER ÇIKARDINIZ.
 • 2 Yıl Önce

Zeki

Türk ekonomisi salgına rağmen büyüdü diyor, C. Başkan'ı Erdoğan.... Ben ve tanıdıklarım küçüldü , borçlandı..... KİM bu, EKONOMİSİ BÜYÜYENLER.....?
 • 2 Yıl Önce

Mustafa

İsrâ Sûresi 13 - Her insanın amel defterini boynuna doladık, kıyamet günü açılmış bulacağı kitabı önüne çıkarırız. 14 - "Kitabını oku! Bugün hesap görücü olarak sana nefsin yeter!" deriz. 15 - Kim doğru yola gelirse sırf kendi iyiliği için gelir. Kim de saparsa ancak kendi aleyhine sapar. Hiçbir günahkar başkasının günah yükünü çekmez. Biz bir Peygamber göndermedikçe, hiç kimseye azab edecek değiliz. 16 - Biz bir ülkeyi yok etmek istediğimiz zaman, şımarık varlıklılarına emrederiz, onlar itaat etmeyip orada kötülük işlerler. Böylece, o ülke helaka müstahak olur, biz de onu yerle bir ederiz. TEVSİR Rabbimiz önce o şehre, o kasabaya, o ülkeye uyarıcılarını, elçilerini gönderir. O toplumu elçileriyle, âyetleriyle karşı karşıya getirir. Sonra o kentin azgınları, ekonomik ve siyasal güç sahipleri, yöneticileri, kalbur üstü takımı, şımarık zenginleri ellerindeki imkânlarına, siyasal, askeri ve ekonomik güçlerine güvenerek Allah’ın elçilerini, Allah’ın âyetlerini reddederek azgınlaşırlar, tâğutlaşırlar ve hemen arkasından da toplumun helâki gerçekleşiyor Bir ülkeyi helak etmek istediğimizde, o ülkenin varlıklı ve şımarmış kişilerini çoğaltırız. Bu suretle onlar kötülük işlerler; böylece o ülke helaka müstahak OLUR.
 • 2 Yıl Önce

Malkoç

Tmm = tamam, nbr = ne haber , ok , aynen!.. Gençler konuşuyor, anlaşıyor!!? .... Dilden de , dinden de koparken .... İSTANBUL TÜRKÇESİ ARTIK YOK .... KUR'AN VE HZ. MUHAMMED'in emri ve hayatındaki İSLAM'ın bu gün olmadığı gibi....... KENDİMİZİ MÜTTAKİLER'den, KAMİL MÜMİNLER'den , TAKVA EHLİ ZANNEDERDİK..... PARAMIZ YOKTU , MAKAM YOKTU , KADIN YOKTU vs... Dünya yoktu .... Bunlarla tanıştık ve içinde kaybolduk , teslim olduk .... " TAKVA SANDIĞIMIZ , MEĞER PARASIZLIĞIMIZMIŞ..... Hepsi laftaymış.... Beyler , DİN MEDENİYETTİR , İNSAN OLMAKTIR .... Başörtüsüyle, sakalla , Arapça, ARAP kıyafetleriyle AYŞE , FATIMA olunmuyor.... Ebubekir, ÖMER, Ali olunmadığı gibi ..... Söz değil, ÖZ'dür aslolan .... Şereflidir , namusludur, dürüsttür, edeplidir , hakkı söyler , hak yemez Müslüman.... ADAM GİBİ ADAMDIR ..... MEDENİYETTİR İSLAM .... SINIFTA KALDIK ..... DAĞILABİLİRSİNİZ.... ERKEK GİBİ DURAMADINIZ , ŞİMDİ ÇOCUKLAR GİBİ, KADINLAR GİBİ AĞLAYIN.....
 • 2 Yıl Önce

sıla

YAPAbilSeyDIM eĞeeeeeeeeeeeeeer; Bütün imamhaTipleri-ilahiYat fakülTelerini-Alim-hoca YetişTir(emey)en TüüüüüM devleT kurumlarını, HATTA camileri. . .Allah'ın DiniNi anlaTarak para kaZanan büTtüüün DEVleTkuRumlarını-KuruluşLArınıN heeeeepsini kapaTırdım! ! !!! ! ! BÜtÜN (sözüm Ona)hocalara VE (sözüm Ona)hocaHanımLara..... TEKME! ! ! ÇünKü BU kuruluŞların biTirimleri; ÇARKları heeep TERSine işleTiYoRmuşşşş. . . İNSANımıZı YETİŞtirMİYoR, öĞÜTÜYoRMUŞ.! ! ! DİNi DEĞİL! ! !DİNSİzZLİğİ YAYIYORLARmış(isPAT iSTEyEN, mahallesine baksın.!) h.ş.: (Allahü teâlâ, ancak ihlâsla yapılan ameli kabul eder.) [Dâre Kutnî]. . . . ihlas'INA DEĞİL! paraSINA dinİ anlaTıyorlar. . . ihlaSSIz amel? PaPa'nın; KâBEye, haCı göndermesi gİbİ bir şey?. . . “Kim âhiret kazancını istiyorsa, onun kazancını çoğaltırız. Dünya kazancını isteyene de dünyalık veririz; ama onun âhirette bir nasibi olmaz” (ŞÛRÂsûresi (42),“Sizden bir ücret istemeyenlere (dünyalık bir beklenti gözetmeyenlere) tâbi olun (ve destekleyin!) Çünkü onlar hidayet (ve istikamet) üzeredirler.”(YASİNsuresi(21),YANİ;ALLah için DEğİL deeeee, para KAZANMAK iÇin(Ya Da, oy-makam..Vs.) "DiNi" anlatanlardan Uzak durulMALı! ! ! ! ÇIplak karılarla DiNi sohbeT de nerden çıkTı(bkz: Zahide YettiŞtimGari ve prof. dr. bilmem ki$i?)"Bilmez idik evvel bu dirâyet yeni çıktı/Dinsizlere tevcîh-i reviyyet yeni çıktı...(Ziya pAşA)")İNSANDA biraz KARAKTER olur(dini-imanı geÇtim). . . (30dk.lık Tv vaazı İçİn;) Skalasını 10 bin TLnin alTına indirmeYen, BAZI AŞAğILIK Hoca Efendiler, Çıplak savaşÇılara(bu Kadınlar, Allah ile saVAşta) VAİzLİK yapıyOrLar. . .yeTer ki para gelsin! ! ! bari, "AZcIK örTünün" bile DiyEMİYoRlar! ! ! HÂLbuki; "AZcık DAhhA fiYatımı YÜÜKSELtİN dahha İyyİ anlaTırım!" keSSin diyOrdurlar.?duaları da, ..yaRABBENA!!..birTeKheP..BANA!....saygılar.(nOt:kusura bakmaYIn Sn. ediTör abi, meVzu UZAMAADI mevzuu derindi.) YORum2________________________________________________________________________ KıZ çocuĞu; 6. sınıfTan iTibaren fARkındaLIK ına (kessin olarak) varıyOr! ! ! kimse demesin ki; "BENim, çocuĞum AKILLIDıR!" ÜzZüm üZzüme bakKA bakKA KARARıR! ! arkadaş, arkadaşın AYNASIDIR! ya da; "kİşİ AR-kadaşının dini üzeredir.(Ebu Davud, Edeb,19-4833)" Dinsiz-Allahsız bir "sınıF" orTamında, Şerefli ve haYsiyetli bir yaşam serg,lemeSiini bekLeyemeZsinizZ, minnikŞEYYtanlardan! BekleYenler de, salAKtır! yahuT umursamazZ!?(hele hele, bu bu tv Ve internet orrrTamında) kavaT halkımıza,.............. çOk parDON! necip halkımıza, arzZ ederim. Tekraren saygılar. . . (nOt1:)okullar ıSSIZ yerlerDİR!!!(nOt2:) eŞŞekTen iş beklemek de, bir nevi eşşeklikTir. . .!(nOt3:)Ağlarım, ağlaTamam; HiSSederim, söyleYemem; Dili yokTur kalbimin,?!(m.akif e.) Kız gelinim, suna boylum, doyamadan biz bize/__________________________________ Besmeleyle, yüzün açıp, oturmadan diz dize/_____________________________________ Almış, kaçırmışlar seni, çökerTmişler ıSSIZA/____________________________________ Namus belâsına kardaş kıydığıMız can bizim/______________________________________ Ağam kurban beyim kurban hallarımı neyledim/____________________________________ Ne bir eksik ne bir fazla hepsi tamam söyledim/__________________________________ Kır kalemi kes cezamı yaşamayı neyledim/_________________________________________ Namus belâsına kardaş verdiğimiz can bizim/(cem karaCA (1968)
 • 2 Yıl Önce

Selam

Sayın Dilipak. Bu ülkeye evde eğitim sistemi gelmeli artık. Bu konuyu dillendirin, haykırın. Okula göndermek istemeyen çok sayıda veli var. Okul bu ülkede zarar ziyan kurumu olmuş.
 • 2 Yıl Önce

BİR VELİ

Bazı Türkçe öğretmenleri geçmişteki ve günümüzdeki Din ve Devlet düşmanı sözde aydınların eserlerini zorla öğrencilere aldırmakta ve not vermektedirler. Uyduruk Türkçe ile de yazılmış kitaplarla çocuklar zehirlenmekte, söz konusu öğretmenlerin sınıflarda yaptıkları Devlet aleyhindeki propagandalarla da anarşist adayları yetişmektedir. Milli ve manevi değerlerimize düşman olan bu tür öğretmenler nesillerin kaybına sebep olmaktadır. Diğer sözel branşlarda da aynısı yaşanmaktadır. Devletten maaş alıp Devlete ve Millete ihanet etmekteler. Sayın Bakanımızın bu konuya da eğilmesini istirham ediyorum.
 • 2 Yıl Önce

yarim

Turkcede 56 ses var 29 harf. Turkiyede ortalama bir uni mezunu siradan bir dilekce yazabilir mi? Yazamaz.
 • 2 Yıl Önce
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23