• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

29 Ekim mi?

93 Yorum
Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Burhan Zeki Yurdakul

Dilipak’ı arada okuyorum. Kullandığı ÜMMET kelimesinden hiç hoşlanmıyorum. Birzamanlar başımızdaki iktidarı nasıl savunduğunu biliyorum. Şimdi onları suçluyor. Şimdimi anlamış. Çok geç kalmış, Türk Ordusunun savaşamaz duruma getirmek için yapılanları hepimiz biliyoruz. Türkiye tarihinde olmadığı kadar içde ve dışta acımasız, haince saldırılara uğradı ve devam ediyor. Türk Cumhuriyeti nasıl yokluklar içinde Atamız, İnönü, silah arkadaşları ve onbinlerce şehit ve gazinin kahramanlıkları ile kuruldu. Atatürk’e saldırılar var neden Türkiye Cumhuriyetini kurdu, Türk Milletini ULUS YAPTI diye. Osmanlı’yı yıktı diye.Bu günkü Cumhur başkanımızı da koruyucu yasa var. Gazetelerde öğrendiğimize göre 13.000 ‘e yakın hakaret davası açılmış. Osmanlı’yı Atamız yıkmadı. Kötü idare, ekonomik zorluklar , alınan borçların faizinin bile ödenememesi, tüm gelirlere el konulması, istanbul’un İngiliz, Fıransız ve İtalya’nlar tarafından, bitmedi, yurdun dört yanı işgal altındaydı. Osmanlı böyle düşmanlar tarafından yıkıldı. Padişahlık ve Halifelik makamları bu durumda gereksiz hale geldi. Ankara TBMM. Lisi aldığı kararla kaldırdı. İyide etti. Müslüman alemi eğer bilimin, teknolojinin eğitimin değerini anlamakta gecikirse bu günkü güçsüz,fakir, haliyle enperyalistlerin şamar oğlanı olmaya devam eder. Hikaye okumak yerine müslüman alemini ilim bilim teknolojiyi öğrenip, icatlar yapıp insanların kullanımına teşvik etmek daha hayırlı olur diyorum. Kullandığınız elektrik, bindiğiniz araba,uçak elinizdeki telefon.........gibi. Saygı ile.
 • 2 Yıl Önce

adem kıral

sabri k isimli yorumcuya oncelikle chp li değilim ulkucuyum iyi öğren muhterem chp diyorki damat bire yapılabilecek iha yi 20 ye yapıyor bunu anlatıyor kimse yi yanılmayın eyt lide değilim neymiş 50 li yaşlarda emekli mi olunurmus sayın reis hazretleri söylüyor peki siz kaç yaşında emekli oldunuz kaç yerden emekli maaşı alıyorsunuz şu anda ulufe dağıtılıyor devlet kademelerinde binlerce kişi 4 veya 5 maaş birden aliyor bizlerde sürünüyoruz aptallar olarak servet üstüne servet edenleri kutsuyoruz zenginler daha zengin yapıp birde yasa paşam diyoruz cenabı allah mustehakimizi veriyor vesselam
 • 2 Yıl Önce

Mehmet

Değerli hocam yüce rabbimiz kuranda ayrıldığımız konularda bize doğrunun ne olduğunu kendisinin açıklayacağını söyler.Bunda şöyle bir gizli anlam da çıkarıyorum ayrıldığınız noktaların değil bir araya geldiğiniz paydalar üzerinde durun.Değerli hocam bu günkü yazınız biraz toplumun ayrıldığı konuların olduğu bir yazı gibi...Bir insan yanıbaşımızda kaza geçirse üzülmez miyiz? veya kötü bir hastalığa yakalansa sevinir miyiz ? Peki bir insanın göz göre göre cehenneme girmesine Yüce Allahın gazabına uğramasına duyarsız kalmamız bu nasıl yorumlanabilir ? Tebliğ etmek yargılamak veya suçlamaktan çok daha iyidir.Yunus peygambere (son ana kadar tebiğ etmediği için kavmine öfkelendiği için ) Eğer son anda tövbe etmeseydin zalimlerden olacaktın.Selametle kalın.
 • 2 Yıl Önce

ULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETI

Cumhuriyet guzellemeleri Turklerin ocagina incir agaci dikenlerin tarihsel gercekleri ters yuz etmek/perdelemek icin embesil proletar yiginlari icin uydurduklari ninnilerden ibarettir.Ruslarin isini bitiren yehudilerin Sovyet ve Sosyalizm guzellemeleri gibi.Kisacasi dunyanin her yerinde ayni ucuz tiyatro...Cunku bunu yiyecek embesil proletar yiginlari hazir.
 • 2 Yıl Önce

Oktay Ak

Cumhuriyeti temsil edemeyen tek parti chp, bugun Mustafa Kemal'i yanlış anlayan dinsiz vs gören insanlar var bunun sebebi de chpdir. Garip saçma gelebilir ama akit çalışanı bir çok insan chpden daha Atatürkçü
 • 2 Yıl Önce

Ali

Yine fitneyi vermisiniz.
 • 2 Yıl Önce

Nokta

Anlayana bir işaret yetişir. Tebrikler
 • 2 Yıl Önce

mehmet akif

Atatürk Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi. Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.
 • 2 Yıl Önce

Sabri k

Şey afedersiniz ,şu anda,ATATURK un partisi kim temsil ediyor ,anlamış değilim daha doğrusu böyle bir parti varmı ,varsa bizede söyleyin haberdar olalım.Mesela Atatürk hayatta olsaydı ,insansız hava araçlarına kendi savaş uçağı yapılmasına karşı olmazdı, ne hikmetse birileri biz gelirsek kapatacagiz diyor Herhalde Mustafa Kemal olsaydı bunları bu ülkeden kovardi .
 • 2 Yıl Önce

Yunus Taclı

Sevgili Dilipak Malakanların Müslüman olduğunu nerden çıkardınız. Hiç bir kayıtta çoğunun müslüman olduğundan bahsalilmiyor. Moloko, Rusçada süt anlamına geliyor ve Malakan da süt içenler demek. Malakanlar aslen Rus Ortodoks sınıfından olmalarına rağmen Ortodoks inancının temel inançlarını reddettikleri için Hristiyanlar tarafından dışlanmışlar. Temel olarak Eski Ahit’e on emire iman ediyorlar. Papaza, haç işaretine, şatafatlı kiliseler inşa etmeye karşılar ve domuz yemiyorlar.
 • 2 Yıl Önce

Cumhuriyet düsmanları

Hic sormak aklınıza geliyor mu Sayın Yazar "Mustafa Kemal ve Cumhuriyet düsmanlari neden Ingiltere ve Almanyanin himayesinde faaliyet gosteriyorlar, neden o ülkelerde rahat içinde yaşıyorlar? "
 • 2 Yıl Önce

1930'larda sayısız fabrika açmış ve uçak üreten gencecik Cumhuriyet

Tabi emperyalist Ingilterenin mutlu olmayacagi bir gelişmeydi bu ve durdurmak icin arabistanda yaptiklarini Türkiye'de de yaptılar, Hizla tarikatlari örgütleyip Cumhuriyetin kurucusunun Islama karsı olduğu algisını yarattilar. Böylece onun gittigi yoldan milleti uzaklastirmak istediler. Çünkü Ayni hizla devam etseydik uzaya gitmiş, cep telefonunu biz üretmiş olurduk. 
 • 2 Yıl Önce

Gerçek

Aptallara gerçek anlatılmaz.
 • 2 Yıl Önce

BAYBARS

DİYANET BAŞKANI ALİ ORADA DURDUKÇA , CUMAYA GİTMEYECEĞİM... 7 YAŞINDAN BERİ , 5 VAKİT NAMAZ KILAN BİR KİŞİYİM......
 • 2 Yıl Önce

Misafir

Hoca kıskanmaya gerek yok. Hakkı teslim et. Seninkilerin basaramadigini O tek başına yaptı.
 • 2 Yıl Önce

Memo

Sayın Hocam gün bugün, saat bu saat. Şimdi neyapalım. Ülkenin beyin Takımı Gençler işten anlamaz siyasetçilerin yüzünden ulkemizi terkedip başka ülkelerin arge merkezlerine gidiyorlar. O gun onlar yaptı bu gün bunlar. Şimdi olan bu millete ve vatana oluyor. Hızır diyorsun HINZIR ÇIKIYOR.
 • 2 Yıl Önce

serhat

Kapitalist/Emperyalist alman vakıflarının abd düşünce kuruluşlarının leninci maocu taşeron solakların kullandığı dil hep aynı 
 • 2 Yıl Önce

sait

Sadece türkiyede değil dünyanın her yerinde bölücü yıkıcı baascı paralelci mandacı leninci maocu stalinci gezi benzeri sırt çantalı çantasız soros şakirtlerinin kullandığı argümanlar hep aynı.
 • 2 Yıl Önce

Ali Yılmaz

Yaziklar olsun cumhuriyetize ve ulu önder Atatürk laf atanlar onun kurduğu bu laik ülkede yerinde yoktur mezarida yoktur siz gidin şeriatla yönetilen ulkere bu ülke daima laik kalacaktır siz ne derseniz deyin 
 • 2 Yıl Önce

Salih

Bü türkiyede demokrasiyi ataturkun girdiğinde inanan saf lar VR hala demokrasiye zoraki geçilmiş İnönü zamanında ancak Menderes kazanın onu darbeyle alacağı etmiş ve idam ettirmiştir chp nin kafasına göre kendileri seçilirse d mirası vardır başka kazanırsa diktatörlük vardır onun için sürekli ch destekli darbeler yapılmıştır bunun bir benzeri amerika destekli feto tarafından yapılmış chp bunu bile desteklenmiştir ne olsa emperyalist lerin masası bir partidir
 • 2 Yıl Önce

İZMİRLİ

ENFES TESBİTLER..TAM ZAMANINDA YAPILAN DEĞERLİ MÜTALÂALAR.. TEŞEKKÜR..
 • 2 Yıl Önce

mahmut

yaşa mustafa kemal paşa adın yazılacak her dağa taşa (kendinizi yırtsanızda olmuyor ATATÜRK)
 • 2 Yıl Önce

Ahmet

Cumhuriyetin önce osmanli topraklarında ayrımcılık yoktu Cumhuriyetle birlikte insanımız laik dindar kurt alevi gibi bircokayrimciliga uğradı bir devlet için en büyük tehlike ayrımcılık hiç dusundunuzmu
 • 2 Yıl Önce

Adsız

Ne kadar zavallı olmuşsun kahraman ve cefakar türk milleti bahsettiğin devlet kurmuştu ama kağıt üzerinde idi oralarda rus bayrağı vardı 
 • 2 Yıl Önce

evet

Gun gelecek doğacak islam güneşi doğudan batıya aydınlatır karanlığı, yiğitler gelecek horosan topraklarından herşey dönecek aslına, bozulan düzelir, yıkılan tamir edilir Allahın adıyla devrilir bütün putlar, fasıklar istemesede Allah NURUNU tamamlayacak Allahtan başka taptığınız ilahlar, beşeri kanunlar, düzenler yerle bir olacak Allahın hükmünden başkasına uyanlar kendine müslüman demesin. Kimki Allahın koyduğu kuraldan başka kural koyarsa işte o fasıktır. 
 • 2 Yıl Önce

Metin

Bırakın siz de 6 oku yetiştirdiğimiz insanlara bakın müslüman olduğunu söyleyenler bile daha imanın şartlarını bile bilmiyor. Tek bildiğiniz hak yemek başkalarının ekmeğini elinden almak.
 • 2 Yıl Önce

cumhuriyetin özeti:

atatürk en özel padişah; anıtkabir yunan modelli en iri kıyım türbedir.
 • 2 Yıl Önce

Ben 1299' cuyum

29 Ekim, Osmanlı sülâlesine sövme ve 1299 kuruluşunu reddetmedir! "Ayy olur muu, ama haayıır!" diyenlerin bu söyledikleri kendi görüşleridir! Ben, asıl cumhuriyeti kuranların dillerinden çıkana bakarım; onları iyimser yorumlarla aklayıp paklayanlarla işim olmaz!
 • 2 Yıl Önce

Murat

Senin gibi cahil kitap yüklüler Atatürk nasil anlasin 
 • 2 Yıl Önce

Salih

Bırakın artık şu masalları yok Cumhuriyet olmasaydı şu olmazsınız bu olmazsınız yani cumhur yeten önce bu millet yok muydu birdenbire gökten zem bil leri indi öylesine beynin yıkanmış ki emperyalist lerin yazdırdı gi tarihe inanmış sin geçmişine dinine inancına düşman edilmiş sin farkında değilsin bence bu derin uykudan u yan main zamanı gelmiş hatta geçmiştir
 • 2 Yıl Önce

Rıfat

Akıt yazarlarını anlamak mümkün değil, kendinize ve islama hakaret eden kamalist yobazların yorumlarını yayınlıyorsunuz, ama cumhuriyetin gerçekleri ile ilgili yorumları yayımlamıyorsunuz, Kamalist yobazlar kadar cesaretli olun biraz!
 • 2 Yıl Önce

29 Ekim

Yok tabii böyle bir ay, ama var işte..
 • 2 Yıl Önce

Erzurum ve sivas kongreleri

Ve nihayet erzurumdan feto; pek ehemmiyet arzetmese de sivastan da a. şener çıktı. Cumhuriyetin mana ve ağırlığına uyuyorlar bunlar.
 • 2 Yıl Önce

Nurullah

CB Erdoğan,  artık Gazi Mustafa Kemal Atatürk demeye başladı. Akp boş hayaller görmesin, Devletin asıl sahipleri Akp'yi Atatürk'ün çizgisine getirdi. Cumhuriyet olmasaydı CB Erdoğan hala IETT'de çalışıyor olurdu. Seçme ve seçilme ve Oy kullanma hakkını Atatürk sağladı, Atatürk'ün ve Cumhuriyet'in kıymetini bilin.
 • 2 Yıl Önce

LEVENT

Osmanlı demokratikmiydi? Kula kulluk ediyordunuz? Atatürk sizi bu rezillikten kurtardı. Ne eksiğiniz var şimdi “Padişahımız efendimiz”den başka? O padişah ki ülkesini satıp düşman gemisiyle kaçmıştır. Hiç, bu mülk benim diyen birisi mülkünü bırakıp düşmana kaçar mı? Evini düşmana bırakıp kaçana ne denir?
 • 2 Yıl Önce

Alper denen yaratık

Akit sen eğer bu alper rumuzlu yorumcuya dava açmazsan sana da diyecek bir şey yok. Yaratık aleni küfür ediyor yazara nasıl izin verirsiniz.
 • 2 Yıl Önce

Rıfat

Ne yazık ki Kamalist zehirlenme okullarda son hızla devam ediyor, sonucunda Alper gibi narkozlanmış nesiller ortaya çıkıyor, iktidar buna seyirci kalmaya devam ediyor!
 • 2 Yıl Önce

Rıfat

Bu ülkede ilk yapılacak iş 5816 sayılı ucube kanunun kaldırılması lazım, bu bizanslılarının sesi o zaman kesilecek!
 • 2 Yıl Önce

Timur

Dünyada Türkiye gibi gelismis bir ülke varmi acaba? Daha hala komunizim vari bir sistem. Lenin, Stalin, Franco, Mao ve benzerleri tarihin derinliklerinde kaldilar, ama bizdeki meta daha hala canli tutulmaya calisiliyor. Bu insanlarda hicmi akil yok?
 • 2 Yıl Önce

Mete, yazdığın yorumla sahtekarlığını ortaya koymuşsun

Osmanlı ingilize almanlara teslim olmuş diyorsun da senin kemal ingilizin almanın fransızın kanunlarını alarak kim teslim olmuş kim mandacılığı kabul etmiş iyi bak, tabi işine gelirse.
 • 2 Yıl Önce

orhan

Zulüm 1453 de başladı diyen gezi bileşenleri çağdaş aydın mandacılardaki osmanlı ve imparatorluk ezikliginin sebebi nedir ne olabilir.
 • 2 Yıl Önce

selam

Gençler Atatürk'ü anlıyor ve onun yolundan gidiyor.Sizin gibi örümcek kafalılara inanmıyor.
 • 2 Yıl Önce

YORUM

Sayın Dilipak selamlar.Araştırmacı yazarlık böyle birşey olsa gerek.Toplumda hastalık derecesine ulaşan okumamak öğrenmemek.Dolayısıyle bilmeyenleri okumayanları sevk ve idaresini kolaylaştırmak.Körü körüne İslamiyeti karalayanlara taraf olmak.Müslümanları yobaz olarak tarif etmek.Senelerdir yapılanlar bunlardı.Kendilerine medeni olarak tarif edenlerin aslında taraf oldukları kendi özgürlükleri kendi yaşam kaliteleri.İslam medeniyeti her bireyin hukunu muhafaza eden hakkaniyettir Allahın emrettiği güzelliktir.Bu haķkaniyetin neresi gayri medeni.
 • 2 Yıl Önce

eren

Saltanatı ve halifeligi kaldıramamış( osmanlı imparatorlugunu yıkmamış)olan bir türkiye Lozanda devlet olarak BM nezninde tanınırmıydı?.
 • 2 Yıl Önce

Alper bu sana

A.Dilipak'a Alper diye biri: ".....tir git ortadogu da yasa.." diyor! Ortadogu neresi, neye kime gore ortadogu bre ingliz enigi Alper? Ha bre Bati özentisi ? Gitmesi gereken biri varsa o da senin gibi Bizans kalintisi ..ler anladin mi lan amip?
 • 2 Yıl Önce

İLBEYHAN

DİN , ALLAH, KİTAP DİYE , 1400 yıldır karmaşa... Hile, DESİSE, entrika , sapkınlıklar.... NURETTİN TOPÇU ; İSLAM ŞARKTIR , ŞARKTAN DA DEĞİL MÜSLÜMAN , İNSAN ÇIKMAZ diyor.... Adında HALK var diye, CHP nasıl halkın partisi olmuyorsa, adında ADALET var diye, bir parti ADİL OLMUYOR.... Ne diyor bir vatandaş ; KALKINMAYA KALKINDINIZ DA , ADALETİNİZİN TA ......... ......... m diyor.... Yüreği yanmış.... İSLAM, İSLAM DİYE MÜSLÜMAN OLUNMAZ.... DİN AHLAKTIR, AHLAKSIZIN , HIRSIZIN MÜSLÜMANI OLMAZ..... SİYASİ, TİCARİ, ILIMLI İSLAM OLMAZ..... İSLAM İSLAMDIR... YANİ ALLAHIN DİNİ, PEYGAMBERİMİZİN HAYATIDIR.... ALLAHIN DİNİ BAŞKA, EMEVİ SULTANLARININ VE MÜTEAKİBLERİNİN DİNİ BAŞKA.... İSLAM BİRLEŞTİRİR , TARİKATLAR CEMAATLER, ŞIHLAR BÖLER..... BUNLAR AHLAKSIZ, CUMHURİYET VE DEVLET DÜŞMANI , SAPIK CASUSLUK MAHFİLLERİDİR... FETOŞ GİBİ.... PARAYA VE KADINA TAPARLAR.. BİR DE HÜNKARA.... ÇIKAR AMAÇLI SUÇ ÖRGÜTLERİ... ALLAH, KUR'AN, PEYGAMBER BİZE YETMEZMİ.... TERLİK, KEFEN PAZARLAMICISI SAHTEKARLARLA NEREYE...
 • 2 Yıl Önce

Ercan

sizi gercekten katiliyorum, cok dogru tesbitler ve anelizler olmus. Ak Partiyi de umreye gidiyoruz diye ucakkiralayan Rusyaya seks ve kumara gidenler yakti gerkceten cok doru. buna bir cözüm bulnmali, yoksa cok gec olacak. saygialrimi sunarim.
 • 2 Yıl Önce

Tata Tonga

nerede Yunanlı ile, Amerikalı ile , İngiliz ile yatağa giren var ise hepsi de Türkiye Cumhuriyeti düşmanı...
 • 2 Yıl Önce

turgut ertav

18 Ekim tarihli mesajıma (yani dünkü mesajımda),şeklinde ki ifademde hata yapmışım.Doğrusu, 28 ekim tarihli mesajımda olacaktır.Özür diliyorum.Saygılar.
 • 2 Yıl Önce

Tata Tonga

Gözündeki meteği görmüyor! Uzaklara girme... cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tek adam rejimidir, meclis süsten ibarettir... NATO kafa NATO mermer... taaa yüz sene önce saltanattan Demokrasiye geçilmiş ... şimdi 100 sene sonra film geli alınıp tek adamlığa geçilmeye çalışılıyor! NATO kafa NATO mermer e ne anlatırsan boş... elini tutan mı var! Demokrasiyi genişlet! Yerel yönetimlere özgürlük ver. Merkezi yönetimi güçlendirirsen nasıl demokrasi olur a NATO mermer!
 • 2 Yıl Önce

mete

Yahu dilipak bir türlümöğrenemedim Atatürk'ün üstün zekasını demokratlığını. İnsan olsuşunu. O öyle büyük bir liderdiki ingilterenin, norvein japonyanın velhasıl bir çok ileri ülkenin bugün bile kavrayamadığı ulaşamadığı bir Cumuriyet kurdu. O cumhuriyette ne kral var ne imparator ne padişak ne Allahın oğlu. Orada cumhurun seçtiği kişi var. Demokrasi var hukuk vara. adalet var. Din ve vicdan özgürlüğü var. Gericiliğe yobazlığa din sömürürsüne kadın sömürüesüne insan sömürüsüne yer yok. Sen hala ortaç karanlığının yıkıklmış bertaraf edilmiş ingilizlere Almanlara teslim olmuş Osmanlı özlemindesin.  Bir daha ortaçağ karanlığına osmanlı bataklığına dönmek yok. Boşun yırtınmayın. 
 • 2 Yıl Önce

Kendini kandır beyiç

Tekke ve zaviyeler bozuk olsaydı kemalın bozuk zihniyetinin şakşakçısı olurlardı. Bozuksa neden ıslah etmedi de avrupanın bozuk okullarını aldı. Kendini kandır yalanlarınla
 • 2 Yıl Önce

EY YAZAR CEVAP VER ?

NEDEN CEZA KANUNU, MEDENİ KANUN vs vs kopyalandı ! HALİFELİK kaldırıldı ! Ayasofya kapatıldı ! İSLAMI HATIRLATAN NE VARSA ...OSMANLIDAN MİRAS OLARAK GÖREMİYORUM ? NEDEN ? BU KADAR MI ACİZDİ OSMANLI ?
 • 2 Yıl Önce

Celik Ali

osmanlıyı kim yıktı savunduğunuz ideoloji yıkmadı mi? Iskilipli atıf hocayı niye astılar senin gibi ...ler yetissin diye. Avrupa diye kıçınızı yırtarsınız ama tamamına yakını krallıkla yönetilir ondan bile bihabersiniz. Mankurtsunuz haberiniz yok.
 • 2 Yıl Önce

Laik kemalist mandacılığı istemiyoruz

İslamı beğenmeyen laikliği beğenen ingiltereye defolsun. Birinci dünya savaşında müslümanlar avrupalı laiklere karşı savaştı. Utanmadan hala konuşuyorlar satılıklar
 • 2 Yıl Önce

Alper denen bişey bildiğini zanneden kafası bozuk

Osmanlıyı ittihat terakki yıktı batının rejimini getirdi görmüyorsan devrimlere bak kör müsün kafanı kumdan çıkarda bak.
 • 2 Yıl Önce

Mehmet

Biz ne laik ne cumhuriyetçi ne de seriatciyiz.Bunlar eğitimli toplumların seçtiği kavramlardır.Chp tek partili sistemi savunur,müslümani ezer,acik oy gizli sayim yapar;muslumanim diyenler adaleti,liyakati,seçimi ortadan kaldırır.
 • 2 Yıl Önce

turgut ertav

Önce 29 ekim cumhuriyet bayramını kutluyorum.18 Ekim tarihli mesajıma (yani dünkü mesajımda)ek olarak, bazı konularda ilave bilgileri içeren bilgiler vermek istedim. SÜNNET KONUSUNA EK BİLGİ: Al i imran suresi 31.ayet: Kul in kuntum tuhibbûna(A)llâhe fettebi’ûnî yuhbibkumu(A)llâhu veyaġfir lekum żunûbekum(k) va(A)llâhu ġafûrun rahîm(un) De ki: eğer siz Allahı seviyorsanız hemen bana uyun ki Allah da sizleri sevsin ve suçlarınızı mağfiretle örtsün, Allah gafurdur, rahîmdır Al i imran suresi 32.ayet: Kul atî’û(A)llâhe ve-rasûl(e)(s) fe-in tevellev fe-inna(A)llâhe lâ yuhibbu-lkâfirîn(e) De ki: “Allah’a ve Peygamber’e itaat edin.” Eğer yüz çevirirlerse, bilsinler ki Allah, kâfirleri sevmez. Nisa suresi,64.ayet: Vemâ erselnâ min rasûlin illâ liyutâ’a bi-iżni(A)llâh(i)(c) velev ennehum iż zalemû enfusehum câûke festaġferû(A)llâhe vestaġfera lehumu-rrasûlu levecedû(A)llâhe tevvâben rahîmâ(n) Biz, her bir peygamberi, Allah’ın izniyle kendisine itaat edilsin diye gönderdik. Şayet onlar kendilerine zulmettiklerinde hemen sana gelip Allah’tan bağışlanma isteselerdi ve Peygamber de onlar için mağfiret dileseydi, onlar Allah’ın tevbeleri çok kabul edici ve çok merhametli olduğunu mutlaka görürlerdi. Bir hadis: “Kim bir amel yapar, yaptığı amel sünnetimiz üzere olmazsa ameli reddedilir.” (Buhari, 2697; Müslim, 1718) Bir araştırmamda,yukarıda duyurduğum 3 ayeti ve bir hadisi;amelin salih olması için şeriata ve peygamberin sünnetine uygun olması şeklinde bir ibareye rastladım.Bu ibare,peygamberin bütün sünnetini toptan uymayı, salih amel için şart koşulmuş bir ibaredir. Daha önceki mesajlarımda sünnet hakkında genişçe bilgi verdim. Sünnet: Peygamberin yaptığı, konuştuğu, hal ve hareketlerinin tamamına sünnet denilmiş. Öyleyse hayatı boyunca yaptığı her şeye sünnet diyebiliriz. Fıkıh kitapların da geçen sünnet kelimesi ise, daha çok “yaparsak sevabı var, yapmazsak günahı yok” manasına geliyor. Mesela, yemeği sağ elle yemek, dişleri temizlemek, ayakta yemek yememek gibi. Sağ veya sol ayakla girilir, sağdan başlanır, teke riayet edilir gibi şeylere önem vermenin iyi olduğu söyleniyor. Bunları yapmazsak günah mı olur?Bunlara adetle ilgili sünnetler denir.Bunları yapmamak günah olmaz. Hatta mekruh bile değildir. Ancak, âdete bağlı şeylere uymak, dünya ve ahirette, insana çok şey kazandırır ve çeşitli saadetlere yol açar. Alıntı: Nafile, farz ve vacip olmayan ibadetlerdir. Bütün sünnetlere nafile denir. (Tahtavi) Nafile namaz denince, sünnetler de anlaşılır. Nafilenin kıymeti, farzın yanında hiç gibidir. Okyanus yanında, bir damla kadar bile değildir. Sünnet de, farzın yanında, okyanus yanındaki bir damla gibidir. (Mekt. Rabbani 1/260) (Farzı yapmakla Allah’a yaklaşıldığı gibi, hiçbir şeyle yaklaşılamaz.) [Beyheki] ALINTI:Peygamberimizin (s.a.) yaptıkları (fiilleri) iki çeşittir: İbadet yoluyla yaptıkları ve örf ü âdete uyarak yaptıkları. Kendisinden ibadet olarak sadır olan fiile aykırı (ona uygun düşmeyen) bir fiili çirkin bid'at olarak kabul ediyoruz ve bu fiil dinde olmayan bir şeyi ona kattığı bunun da kabul edilmesi mümkün olmadığı için onu titizlikle menediyoruz. Ondan (s.a.) örf ve âdete uyarak sadır olan fiillere gelince, bunlara uymayan, benzemeyen şeyleri çirkin bid'at olarak kabul etmiyor ve engellemiyoruz; çünkü bunların din ile alakası yoktur, varlığı ve yokluğu, olup olmaması dine ve ümmetin dine dayalı davranışına değil, örf ve âdete dayanmaktadır; bazı yerleşim yerlerinin örfü diğerlerinin örfüne benzemez, hatta belli bir yerin örf ve âdeti bile farklı zamanlara göre değişik olabilir. (Fiilin bid'at olup olmaması ve buna göre menedilip edilmemesinin kuralı böyle olmakla beraber) âdete dayalı sünnete de riayet edilirse iyi sonuçlar ve mutluluklara vesile olur… (Mektubat, C. I, 231. Mektup'tan) ALINTI:Dinin kendisi vahye dayandığı gibi onun açıklamaları da vahye dayanması gerekir. Kur’an’da Hz. Peygambere hem kitap hem de hikmet verildiğinden bahsedilmektedir. Kitap ve Hikmet, ikisi de Allah tarafından verildiği için her ikisi de vahiyle ilişkilidir. Hz. Peygamber Kur’an’ın haricinde de vahiy alıyordu. Bu konuda birçok ayet ve hadisler vardır. Sünnetin de bir kısmı vahiy olmasına rağmen Kur’an gibi değildir. Aralarında derece farkı vardır. Kur’an hemlafız ve hem de mana olarak Allah’a aittir. Sünnetin belli bir kısmı, mana olarak Allah’a lafız olarak Hz. Peygamber’e aitti. Kur’an’ın vahiy olduğu konusunda hiçbir şüphe bulunmazken sünnetin vahye dayanıp dayanmadığı tartışma konusu olmuştur. Bu konudaki yapılan araştırmaları incelediğimizde,sünnetin bir kısmının vahiy bir kısmının ise Hz. Peygamber’in içtihadı olduğu şeklindeki görüşün diğerlerine göre daha fazla kabul gördüğünü söyleyebiliriz. KAYNAK:Manas Sosyal Araştırmalar Dergisi2016Cilt: 5Sayı: 4Manas Journal of Social Studies2016Vol.: 5No: VAHİY BAĞLAMINDA KUR’AN-SÜNNET İLİŞKİSİDoç. Dr. Hüseyin ÇELİKKırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi [email protected]ç. Dr. Osman EYÜPOĞLUKırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, İlahiyat Fakü[email protected] Farz ve vaciplerin dışındkilere nafile denir.Bütün sünnetler aslında nafiledir.Nafilere uymak zorunluluğu yoktur.Adına ibatetle ilgili olan sünnetler denilmiş olanlar ,zaten vahye dayanır,yani vahyin içinde vardır..Vahye dayandığı için,uymak zorunludur.Ancak adetler ile ilgili olan sünnetlere uyulma zorunluluğu yoktur.Yukarıda duyurduğum Ali imran suresi,31-32.ayetler;Nisa suresi,64.ayet ve bir hadiste işte bu durum sözkonusudur.Yani vahye dayanan amelleri yapmak zorunludur.Bütün sünnetleri toptan uymak zorunluluğu gibi bir durum yoktur. Sünnet diye toptancı bir direnme gösterenler,uyulması zorunlu olamyan,yani vahye dayanmayan ve adetlere dayanan sünnetleri uymayanları;dinden çıkmış,yoldan çıkmış,sünnet düşmanı,din düşmanı nifak ehli vs gibi söylem ,fiil ve tavır içinde olanlar ;acaba toptan sünnetler konusunda, kendilerine totem(put) yapmış olmuyorlar mı?Bu kişilerin, kendilerini sorgulamalarını tavsiye ediyorum. ŞİRK KONUSUNDA İLAVE BİLGİ: 18 Ekim tarihli mesajımda şu ayetleri duyurmuştum.Şimdi konuyu açmak üzere bilgi veriyorum. Şirkin birçok çeşidi vardır. Sevgide şirk (Bakara, 165), itaatte şirk (Tevbe, 31), dua ve ibadette şirk (7/A’râf, 37; 10/Yûnus, 106), yasama ve kanun koymada şirk (18/Kehf, 26; 42/Şûrâ, 21), bazı varlıkları toplumu kaynaştırmak için putlaştırma şirki (29/Ankebût, 25)... Sevgide şirkkonusu:Buna rağmen öyle insanlar var ki, Allah’tan başka varlıkları O’na denk tutar da, Allah’ı sever gibi onları severler. Gerçek mü’minlerin Allah’a olan sevgileri ise, her şeyden daha sağlam ve daha kuvvetlidir. Keşke o zulmedenler, azabı gördüklerinde anlayacakları gibi, şimdiden bütün kuvvetin Allah’a ait olduğunu ve Allah’ın, azabı gerçekten çok şiddetli bir zat olduğunu anlasalardı!Bakara suresi,165.ayet. Bu ayetin Elmalılı Hamdi Yazır tefsiri:Şüphe yok ki böyle yapmak, gerek Allah'ı inkar ederek olsun ve gerekse olmasın, ilâhlık mânâsında onları Allah'a ortak yapmaktır. Bunların bir kısmı, bu şirki açıktan yaparlar. Firavunlara, Nemrutlara yapıldığı gibi onlara açıktan açığa ilâh, mabud adını vermekten çekinmezler. Onlara "Rabbimiz, tanrımız" derler. Hatta ilâhlarının doğması ve doğurması görüşünü benimseyerek onlara aynı cinsten, mabut derecesinde oğullar, kızlar tasavvur edip yakıştırırlar. Diğer bir kısmı da açığa vurmadan aynı muameleyi yaparlar. Onları, Allah'ı sever gibi severler, onları nimet sahibi olarak tanırlar. Onların sevgisini, hareketlerinin başı kabul ederler. Allah'a yapılacak şeyleri onlara yaparlar. Allah rızasını düşünmeden onların rızalarını elde etmeye çalışırlar. Allah'a isyan olan şeylerde bile onlara itaat ederler. Bu âyet bize gösteriyor ki, ilâhlık mânasında son derece sevgi, bir esastır. Ve mabud, en yüksek seviyede sevilen şeydir. Böyle son derece sevilen şeyler, ne olursa olsun, mabud edinilmiş olur. Sevginin hükmü ise itaattır. Bunun için mabuda son derece itaat edilir. Her insanın tuttuğu yolda hareket başlangıcı onun mabududur. İnsanlar tarafından böyle sevgiyle mabud mertebesi verilerek Allah'a denk tutulan şeyler o kadar çeşitlidir ki, bir taştan, bir maden parçasından, bir ottan, bir ağaçtan tutun da gök cisimlerine, ruhlara, meleklere kadar çıkar. Bununla beraber: "onları severler" ifadesindeki akıl sahiplerine ait olan "onlar" zamiri bunların özellikle akıllılar kısmını açıkça ifade etmektedir. Bunun içindir ki, değerli tefsirciler, denk, benzer mânâsına gelen "endâd"ı "Allah'a isyanda itaat ettikleri liderleri, başkanları ve büyükleri" diye açıklamışlardır. Bu zamirin, tağlib yoluyla diğer putları da kapsamına alması takdirinde bile bu mânâ açıktır. Gerçekten servet, büyüklük, kuvvet, makam, itibar, güzellik gibi herhangi bir ümide sebep sayılan dilberler, kahramanlar, hükümdarlar gibi insanları, Allah gibi seven ve onlar uğrunda her şeyi göze alan nice kimseler vardır ki bu, şirk konusunun putperestlik esasını, insanlığın en büyük yarasını teşkil eder. İtaatte şirk:Onlar Allah’ı bırakıp hahamlarını, râhiplerini ve Meryem oğlu Mesîh’i rab edindiler. Halbuki onlara, kendisinden başka ilâh olmayan bir tek Allah’a kulluk etmeleri emredilmişti. Allah, onların şirk koştukları şeylerden münezzehtir.Tevbe suresi,31.ayet. Bu ayetin Elmalılı Hamdi Yazır tefsiri:Allah'dan başka bir de hahamlarını (yahudiler) ve rahiplerini (hıristiyanlar) kendilerine rab edindiler". Allah'ın emrine, hakkın hükmüne değil, onların hükümlerine, onların iradelerine tabi oldular. Onlara Allah'a tapar gibi taptılar, hatta Allah'ı bırakıp onlara taptılar, Allah'ın emirlerini bırakıp, açıkça Allah'ın emirlerine ters düşen keyfî arzularına itaat eylediler. Allah'ın haram kıldığı şeyleri onların emriyle helâl gördüler. Allah'ın "yapmayın" dediği şeyleri yaptılar, "yapın" dediklerini de yapmadılar. Allah'ın emir ve yasaklarını değil de onların emir ve yasaklarını dinlediler. Onlara, Allah'ın emirlerini uygulayan, O'nun dininin hükümlerini anlayıp anlatan kimseler gözüyle değil de, dinde sanki Allah gibi hükümler vermeye ve kurallar koymaya yetkili imişler gibi baktılar. Doğrudan doğruya kendi yanlarından şeriat vaz'etmeye, dini hükümler koymaya hakları varmış, sanki birer müdebbir rabmış gibi baktılar. Onların iradelerine heva ve heveslerine uydular. Nitekim bu âyetin mânâsı hakkında meşhur Hatim-i Tâî'nin oğlu Adiy demiştir ki: "Resulullah'a geldim, boynumda altından bir haç vardı, ki Adiy o zaman henüz müslüman olmamıştı ve hıristiyandı, Resulullah Berâetün Sûresi'ni okuyordu, bana "ya Adiy şu boynundaki veseni at" buyurdu. Ben de çıkardım attım. "Allah'tan başka hahamlarını ve rahiplerini de rab edindiler." anlamına olan âyetine geldi, ben, ya Resulallah, onlara ibadet etmezlerdi, dedim. Resulullah buyurdu ki: "Allah'ın helal kıldığına haram derler, siz de haram tanımaz mıydınız? Allah'ın haram kıldığına helâl derler, sizde helâl saymaz mıydınız?" Ben de "evet" dedim. "İşte bu onlara ibadettir." buyurdu. Dua ve ibadette şirk:Allah adına yalan uydurandan veya O’nun âyetlerini yalanlayandan daha zâlim kim olabilir? Bunların eline sadece kaderlerinde yazılan şeyler geçecektir. Elçilerimiz canlarını almak üzere geldiklerinde onlara: “Allah’ı bırakıp da taptığınız sahte tanrılar hani nerede?” diye soracaklar. Onlar da: “Bizi yüzüstü bırakıp ortadan kayboluverdiler” diye karşılık verecek ve kâfir olduklarına dair kendi aleyhlerinde şâhitlik edeceklerdir.A'raf suresi 37.ayet. Bu ayetin Diaynet işleri Başkanlığı tefsiri:Allah’a ortak koşmak ve “Şu helâldir, bu haramdır” gibi keyfî hükümler koymak suretiyle Allah hakkında yalan uyduranlar veya Allah’ın âyetlerini yalan sayanlar zalimlerin en zalimi, en haksızıdırlar. Onlar “kitap”ta (ilm-i ilâhîde) tayin edilmiş bulunan nasiplerini alır yani rızıklarını ve ömürlerini bitirirler; ardından Allah’ın “elçileri” (ölüm veya azap melekleri) gelince güvendikleri her varlığın, bilhassa Allah’tan başka tanrı diye inandıklarının kendilerini terkettiğini görür; o zaman, tam bir çaresizlik içinde, inkârcı olduklarına yine kendileri şahitlik ederler. Yasama ve kanun koymada şirk:De ki: “Onların ne kadar kaldığını en iyi Allah bilir. Çünkü göklerin ve yerin gaybı Allah’ın elindedir. O ne kadar güzel görür, ne kadar güzel işitir. İnsanların Allah’tan başka hiçbir dostu ve yardımcısı yoktur. Allah, hükmüne ve hâkimiyetinin icrâsına hiç kimseyi ortak etmez.Kehf suresi,26.ayet. Bu ayetin Diyanet İşleri Başkanlığı tefsiri:âyet onların mağarada kaldıkları süreyi belirterek insanların bu konudaki ihtilâflarını ortadan kaldırmış ve Allah’ın konuyu herkesten daha iyi bildiğini vurgulamış olur. Zira göklerde ve yerde gizli olan şeyleri bilen Allah, onların mağarada ne kadar uyuduklarını da bilir. Onun görmesi de işitmesi de sonsuzdur. Göklerdekilerin de yerdekilerin de ondan başka sahibi yoktur. O hükümranlığına hiç kimseyi ortak etmez. Yoksa onların Allah’a koştukları ortaklar var da, bunlar Allah’ın izin vermediği şeyleri kendilerine din diye kabul ettirmek istiyorlar, öyle mi? Şâyet Allah’ın azabı ertelemeye dâir sözü olmasaydı aralarında çoktan hüküm verilir, işleri bitirilirdi. Hiç şüphesiz zâlimleri, can yakıcı bir azap beklemektedir. Şûra suresi,21.ayet. Bu ayetin Elmalılı Hamdi Yazır tefsiri:Yoksa onlar için birtakım ortaklar mı var? Bu âyetin yukarıya üç yönden bağlantısı ve ilgisi vardır. Bir kere, ahirette nasibi olmayan dünya ehlini sakındırma ve hakir kılma olmak üzere öbür âyetin sonuna bağlanır. İkincisi Allah'ın izin vermediği şeyleri meşru kılmak için şeriat yapmaya kalkışmak dünya kazancı adına yapılan fenalıkların, şirklerin başında sayılması gerekeceğini hatırlatır. Üçüncüsü de ta yukarıdaki "Sizin için dinden Nuh'a tavsiye ettiğini ve sana vahyettiğimizi..." (Şûra, 42/13) âyeti karşılığında müşriklerin cinayetlerini ele alıyor. Yani Allah'ın şeriatına karşı gelmek için yoksa o müşriklerin, o çağdaş kâfirlerin birtakım ortakları, Allah'a ortak olmak için ortaklık kurmuş inkâr ortakları şeytanlar var ve istedikleri gibi şeriat koyma yetkisini ellerinde bulunduruyorlar da dinden Allah'ın izin vermediği şeyleri onlara meşru mu kıldılar? Mesela müşriklik, çeşitli hükümlere uyma, ahireti inkâr, zulüm, verdiği sözü çiğnemek, güç yetirilmesi imkansız şeylerin yapılmasını istemek gibi Allah'ın izin vermediği, meşru kılmadığı birtakım şeyleri meşru kılıyorlar, diledikleri gibi din yapıyorlar öyle mi? Fakat Allah'ın meşru kılmadığını meşru kılacak hiçbir kuvvet yoktur. İnsanların teşrideki (kanun yapmadaki) çalışıp çabalaması Allah'ın izin verdiği sınırı aşmamalıdır Bazı varlıkları toplumu kaynaştırmak için putlaştırma şirki:İbrâhim onlara şöyle dedi: “Sizin Allah’ı bırakıp bir takım putlar edinmenizin sebebi, sırf bu dünya hayatında birbirinize duyduğunuz sevgi bağları ve aranızda oluşturduğunuz kirli çıkar ilişkileridir. Fakat kıyâmet günü birbirinizi tanımayacak ve birbirinize lânet yağdıracaksınız. Sizin varacağınız yer ateştir; sizi oradan kurtaracak yardımcılarınız da olmayacaktır.”Ankebut suresi,25.ayet Bu ayetin Diyanet İşleri Başkanlığı tefsiri:Ayetten anlaşıldığına göre bunun bir sebebi de putperestliğin, söz konusu kavim arasında bir dayanışma ruhu doğurmuş olmasıydı. Yani onlarda din, bir inanç konusu olmaktan ziyade bir toplumsal kaynaşma aracı idi. Böylece onlar için dinî inançların doğru veya yanlış olmasının önemli görülmediği, toplumda bir sevgi bağı oluşturacak şekilde geleneksel bir kurum olmasının yeterli bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda bir gerçeklik konusu değil de sadece bir töre ve çıkar konusu, bir kültür unsuru olarak benimsenen dinin ebedî kurtuluşu sağlamaktan uzak olacağı da açıktır. Dolayısıyla, 25. âyette belirtildiğine göre, dünyada böyle bâtıl bir din etrafında birleşenler, sadece gerçek olanların değer taşıyacağı âhirette aynı sevgi bağını sürdüremeyecekler; aksine tapanlar, tapılanlar, birbirini aldatıp haktan saptıranlar ve körü körüne onlara kapılıp sapanlar, hepsi birbirinden kopacak, hatta birbirine ağır eleştiriler yönelteceklerdir; ama bu suçlamalar hiçbirini hak ettikleri cezaya çarptırılmaktan, Allah’ın yardımından mahrum kalmanın doğuracağı çaresizlikten kurtaramayacaktır. Şimdi iyice düşünmak gerek.Acaba,bilerek veya bilmeyerek nice şirklere giriliyor.O halde ne yapmak lâzım?Bilerek veya bilmeyerek yapılan hatalar veya kasıtları terk etmek aklınıza gelmiyor mu? Cumhuriyet konusunda şunu söyleyeyim:96 yıl geçti cumhuriyet kurulduğunda.Henüz cumhuriyet geç sayılır.Ama 96 yılda erozyona uğradı ve amacından saptırıldı.96 yıllık cumhuriyet döküldü ve tanınamz hale geldi.Saygılar.
 • 2 Yıl Önce

cumhur

önemli bir makale olmuş. maalesef ilk cumhuriyete hz. ebubekir ile birlikte geçti. sonra maalesef muzaviey ile ara verildi. sonra cumhuriyet 50 ye olduğu gibi namlunun ucunda vesayet rejmi ie bunada meşrutiyetle başladık. ama bunları anlamak istediği cumhuriyet yabancıların dayattığı din düşmanlığıdır.
 • 2 Yıl Önce

Alper

Beğenmediysen ortadoğuya siktir git. Gör bak şeriat neymiş, laiklik neymiş, demorasi neymiş. Sizin gibi bok kafalılar osmanlıyı yıktı şimdi de T. C. yi yıkmaya çalışıyorsunuz. Keşke yunan galip gelseydi diyenlerin, vatan haini iskilpli itinin, ingiliz götü yalayan mustafa sabrinin arkasında duranlardan ne beklenir ancak hainlik.
 • 2 Yıl Önce

Beyiç

ÖLÜMSÜZ LİDER ATATÜRK'ÜN 1927'DE YAPTIĞI BİR KONUŞMANASINDAN; "Efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil; bilakis, bu tip yapılar din ve devlet düşmanı olduğu, Selçuklu ve Osmanlı'yı bu yüzden batırdığı için yasakladık. Çok değil, yüz yıla kalmadan, eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirine düşeceklerdir. Ayrıca, unutmayın ki o gün geldiğinde her bir taraf diğerini dinsizlikle suçlamaktan geri kalmayacaktır. " YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA...
 • 2 Yıl Önce

ALLAH'IN 1 KULU

NEDENLİ SORULARINIZIN CEBABI BASİT. İSLAM CUMHURİYETİNDEN BAHSEDİYORSUNUZ VE CUMHURİYET DİYE BAYRAM YAPANLARI ASLINDA CUMHURİYET ZERRE KADAR UMURLARINDA DEĞİL, BU DİN DÜŞMANLIĞIDIR VE BUNA KILIF OLARAK ATATÜRK VE CUMHURİYETİ SEÇMİŞLER.
 • 2 Yıl Önce

Rıfat

29 Ekim dönmeler cumhuriyeti desek daha doğru olur, dünyada bir imparatorluğun yıkılışını bayram diye kutlayan başka bir devlet yok!
 • 2 Yıl Önce

cnsz

herkesin her istediğini yapabildiği zannedilen yerde güç, silah ve para kimin elindeyse onun borusu öter. başımıza ne geliyorsa zaten başkalarına özentiden geliyor. vatiknın parası olsa buralarda islamı cennete ring seferleri yapan, gece rüyasında gördüğünü sabah önünde bulan bir dünya eğlencesine çevirirlerdi. biraz rahat brakın islamı.. noeli onlar kutluyor diye bizde şunu yapalım ezikliği, laiklik giderse şeriat gelir hayali, faizi kaldırdığımız gün hepimizin cebinde çil çil altınlar rüyası, şu şöyle olmasaydı bu böyle olmazdı kandırmacası.. böyle giderse hrstyn mezhepleri gibi islamıda böleceksiniz 5 parçaya. özenti, cahillik, para ve mevki hırsı.. yazık! yazık!
 • 2 Yıl Önce

Öztürk

Cumhuriyet karşıtlığını chp üzerinden ifade etmek zorundamısınız.kendi fikrinizi nedir.Batıyı refarans almadan veya aşağılamadan kendimiz birşey üretemiyoruz.......
 • 2 Yıl Önce

Mustafa

Bakara Sûresi. 79 - Artık o kimselerin vay haline ki, kendi elleriyle kitap yazarlar da sonra biraz para almak için "Bu Allah katındandır." derler. Artık vay o elleriyle yazdıkları yüzünden onlara, vay o kazandıkları vebal yüzünden onlara!.. ELLERİYLE YAZDIKLARI İÇİN BU KURANDAN DIR DERLER.
 • 2 Yıl Önce

Mustafa

38. Yerde hareket eden hiçbir hayvan ve (havada) kanatlarıyla uçan hiçbir kuş yoktur ki (yaratılış ve yaşayışta) sizin gibi bir toplum teşkil etmesinler. Kitab’da biz, hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet (onların hepsi), ancak Rablerinin huzuruna toplanacaklardır. En'âm Sûresi / 3 8.Ayet Kuranda hicbir eksik yok ise bu kavga niye
 • 2 Yıl Önce

Mustafa

اِنْ تَجْتَنِبُوا كَبَٓائِرَ مَا تُنْهَوْنَ عَنْهُ نُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّـَٔاتِكُمْ وَنُدْخِلْكُمْ مُدْخَلًا كَر۪يمًا Yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız (küçük) günahlarınızı örter ve sizi şerefli bir makama sokarız. (4/Nîsa, 31)
 • 2 Yıl Önce

Mustafa

اَفَتَطْمَعُونَ اَنْ يُؤْمِنُوا لَكُمْ وَقَدْ كَانَ فَر۪يقٌ مِنْهُمْ يَسْمَعُونَ كَلَامَ اللّٰهِ ثُمَّ يُحَرِّفُونَهُ مِنْ بَعْدِ مَا عَقَلُوهُ وَهُمْ يَعْلَمُونَ İçlerinden bir grubun, Allah’ın kelamını dinleyip iyice anladıktan sonra, bile bile tahrif ediyor olmalarına rağmen size iman edeceklerini mi umuyorsunuz? (2/Bakara, 75)
 • 2 Yıl Önce

Xxl

Malakanlar hiç düşündünüz mü? Kaşar peynirini biliyorsunuz, onlar getirdi bize o peynirin mayasını.. İyiki getirmis sizin hatunlar nasil kasarlasirdi sonra
 • 2 Yıl Önce

Xxl

Anadolu topraklarında ilk “Cumhuriyet denemesi “Türkiye Cumhuriyeti” değildi. “Kars İslam Cumhuriyeti” idi. İran, “İslam Cumhuriyeti” diye bir şey icad etti.
 • 2 Yıl Önce

irfan

2015 avrupa parlamenterler asamblesinde yanında Baykal olduğu halde ermeni karar tasarısı kabul edildi diye hdp li vekil ile ayakta alkış tutan rahmetli inönünün torunu çiğdem toker oldugunu öğrenmek pekde atatürk sevgisiyle bağdaşmıyor olsa gerek
 • 2 Yıl Önce

Kılıç

... zulum halen sürüyor uyanın ey millet!
 • 2 Yıl Önce

cafer

Türkiyede bir parti varki o partide atatürkün resmini paraların ve posta pullarının üzerinden kaldıranlar var ama riyakarca atatürk sevgisini kimseye bırakmayanda onlar
 • 2 Yıl Önce

Okur

En vefalı gönüllerde en nazlı güzeller En süslü sandıklarda çeyizler örselendi «Anneler günü” «Dünya Çocuk Yılı» diye Günler, haftalar ve yıllar kurtlarca parsellendi Söyler misiniz bize ey pergelli çok bilmişler Gün görmeden giden canlar nerede Soylermisiniz bize ey ekilmeden govermisler, Soylermisiniz bize ey kıraç topraklara düzensiz edilmişler, Soylermisiniz bize ey yel esmeden yere eğilmiş ler. Imanı direk direk yücelten ler nerede...
 • 2 Yıl Önce

Ünal

Zaten zorunlu cumhuriyet yerine demokrasi olsa PKK terör örgütü olmaz Turkiyede tek devlet olmaz AMERIKA almanya cin gibi eyaletler olur o zaman diyarbakirin ankaradan atanmış valisi olmaz amed eyaletinin seçilmiş oylarıyla gelen valisi olur zorunlu din dersi islam olmaz mesela zerdustluk din dersi olabilir ankara daki diyanet e bağlı camiler değil kiliseler olabilir cumhuriyet özellikle ataturk un kurduğu cumhuriyet gerçekten demokrasiyi katlediyor insan hak ve hurriyetlerine zulmediyor ama kime zulmediyor mesele o muslumanami dinsizemi turkemi kurte ermeniyemi ama cumhuriyetin zulmettigi BIRSEY kesin ki oda özgürlüğe zulmü hemde kurulduğundan beri cumhuriyetten önce kürdistan eyaleti vardı cumhuriyetten önce diyanet yoktu devlet dini yoktu ıslamiyet vardı yani kısaca tek devlet tek millet tek din yoktu kilisede camide h avrada vardı Turk te kurt te ermeni de rum da vardı şimdi ne kaldı ya YAKINDA varolanda biterse
 • 2 Yıl Önce

Fırat

Osmanlı laik’ti, Türkiye değil. Şeyhülislam, tekkeler, şeyhler vs. bağımsızdı. Politikasını devletin belirlediği maaşını devletin verdiği sistem nasıl laik olabilir. Dün devletin resmi mezhebi mi vardı.
 • 2 Yıl Önce

Okuyucu

Kanunlar gavurlardan alınmış.gavurlarin yaptığı telefonu kullanmayın.gavurun yaptığı arabaya uçağa binmeyin.icatlar evrenseldir.insanligin hizmetine sunulmuştur.cumhuriyet ı karalamak,cumhuriyet hazımsızlığı fayda getirmez,bilakis sonucu karanliktir
 • 2 Yıl Önce

Turk

Edebi şef Atatürk'ün yoksa başkasını karistiyorsum
 • 2 Yıl Önce

Hasan

Dini programlarda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Neden hic soru soran zengin yok?????? Soru soranlar hep yoksul fakir gariban. Zenginler neyin helal neyin haram oldugunu hic mi merak etmiyor????? Yoksa dini programlar sadece fakirler icinmi yapiliyor. Dalga gecmis burda. Zenginlerin gotune hicmi su kacmiyor mu yoksa demis!!!???? Zenginlerin dinide hirsiz yahutta zenginlerin dini yok demeye getirmis.
 • 2 Yıl Önce

Hasan

Oyle bir din uydurdular ki. Fakire yoksula orta gelirliye her sey Harammmmmmm!!!!!!! Zengine siyasetciye burokrata calmak Bile helallllllllllllllll!!!!!!????? Millet paylasiyor.
 • 2 Yıl Önce

Hasan

Samsunda camiden anons!!! Musluklarimiz calindi. Abdestinizi evde alip gelin!!!!???? %99 musluman ulkeyi ne hala getirdiniz 17 yilda!!!!!??????? Internette paylasmislar.
 • 2 Yıl Önce

Hasan

Hicbir ulke yoktur ki. Kendi icersinde bizim kadar cok HAIN yetistirebilsin. Ismet inonu.
 • 2 Yıl Önce

Hasan

Sultan abdulhamitin 2nisan 1892 yilinda yahudi gelenegidir diyerek kara carsafin! Kullanilmasini yasakladigini biliyormuydunuz. Kara carsaf zaten yahudi isidir onu biliyorsun degilmi dilipak.
 • 2 Yıl Önce

Okur

İslam Cumhuriyeti ile ilgili iyi bir örnek gösterin.
 • 2 Yıl Önce

Malkoç

HER BİR MÜSLÜMAN , ARTIK KARARINI VERSİN.... ALLAHIN DİNİ Mİ , YOKSA EMEVİLERİN , ŞEYHLERİN , SULTANLARIN DİNİ Mİ?... ALLAH'A KULLUK HÜR KILAR , ŞIHLARA , SULTANLARA KULLUK KÖLE YAPAR.... ALLAHIN DİNİ BİRLEŞTİRİR , TARİKATLAR, CEMAATLER BÖLER..... TARIK BİN ZİYAD , İSPANYAYI İSLAM ORDUSUYLA FETHETTİ.... 400 YIL SONRA , ENDÜLÜS ÇÖKTÜĞÜNDE 300 DEN FAZLA CEMAAT , TARİKAT VARDI.... ALLAHIN DİNİ ALLAHIN DIR , SULTANLARIN DİNİ, ŞIHLARIN DİNİ KENDİLERİNİN DİR.... NEFESLERİNİ DİN YAPARLAR.... AHLAKSIZ DAN, HIRSIZDAN MÜMİN OLMAZ... İNSAN DA OLMAZ.... SELAM VE DUA İLE..
 • 2 Yıl Önce

fanidar

işte bu taa eski zamanlardan alışık olduğum gercek a. dilipak yazısı.. teşekkürler, umarım bir gün bu yazdıklarınız anlaşılır..
 • 2 Yıl Önce

Laik kemalizmden kurtulunduğunda istiklaldir

Düşmanın kanunlarını almak istiklal değil sömürgeciliktir. İstiklal marşının olması istiklal olduğunu göstermiyor. Çünkü sömürgeciliğin sembolu laik kemalizm var.
 • 2 Yıl Önce

Arsen

Türkiyede aklini kiraya vermış insan yüz yıl öncede vardi şımdidevar. Çünkü bu topraklar verimli,hangi tohumu ekersen oluyor. Sayin Dilipak şımdide ayni,ABD deaş liderini öldürdük dedi bizim siyasetciler hiç düşünmeden çok güzel ettiniz dediler. bizde yardim ettik. Peki ABD. Tıranp kefal gibi oltaya düsürdiysa. Bizda oltayami düşmüş olacağız 1900 yıllarınin başinda oltaya düştüğümüz gibi .........selam ve düa ile.
 • 2 Yıl Önce

mert

Cumhuriyet bir amaç değil araçtır. İslam cumhuriyeti de olur demokratların cumhuriyeti de... İkisi arasındaki fark ilkinde Allah'ın yarattığı insanlar için taktir ettiği, emrettiği dokunulmaz, değiştirilemez hükümler hakimdir. Diğerinde ise sürekli değişip duran, rüzgâra göre yön alan, boşanma gibi insanların özgür alanını oluşturan kısımlara kamu yararı safsatasıyla "boşanmana ben karar verebilirim" diyen, özgürlüğe aykırı bireylerin uçkurunun seceresini tutan, mirasa "benim istediğim şekilde sahip olabilirsin" diyen, kendisine sosyal diyen fakat ekonomik anlamda güçlüleri koruyup kollayan, zekat zorunluluğunu kaldırıp fakir fukaranın haklarını gasp eden, üstüne bir de faizle fakirin belini kıran, fuhuş yasağını kaldırıp nesli bozan, iftira/gıybet/hırsızlık/dolandırıcılık gibi aşağılık suçlara erteleme müessesi yada biraz yatıp çıkarma gibi saçma sapan yaptırım uyguladığını zanneden (yaptırımlara rağmen bunların önüne geçemeyen), temiz bir toplumu, temiz aklı, sağlıklı düşünmeyi (ki bilim için/ilim için bu şarttır) engelleyen içki pisliğini birkaç tane keyfine düşkün ayyaşın isteği doğrultusunda olağanlaştıran/yasaklanmasını önleyen, halen dahi ne olduğu tartışmalı, her yöne çekilen "laiklik" diye bir kavramla hürriyet getirdiğini zanneden (bu yolla başkalarının hürriyetini keyfine göre gasp eden) tuhaf bir cumhuriyettir. Özetle içinde bulunduğu tarihsel anda, içinin nasıl doldurulacağına ve işlevinin ne olacağına toplum ileri gelenlerinin karar verdiği ve bu kişilere bağlı olarak şekillenen, yönetilenlerinin ise genelde çok bilmiş geçinen uyur gezerler olduğu/yaptırıldığı dansöz gibi birşeydir.. İslam cumhuriyeti ise kişilerin keyfine göre değil, Allah'ın kulları için koyduğu anayasaya göre yönetilen sistemdir. Âciz olan kulun sistemi mi yoksa yarattığı kullarındaki tüm zaaflarını bilen Halık ve Baki olan Allah'ın sistemi mi insanlık için hayırlıdır ? Yönetimler değişse, yeni yasalar çıkarılsa dahi hangi anayasa dikkate alınarak bu yasalar çıkartılmalıdır? Aciz olan kişilerin keyfine göre mi yoksa Hüküm ve Hikmet sahibinin, (mutlak egemenliğin kayıtsız şartsız kendisinde olduğu) Allah'ın hükümleri mi? Hangisi yeryüzündeki insanlar için daha hayırlı kurallar koymuştur? En büyük meselelerden biri bu.. önce lailaheillallah diyerek Allah'tan başka İLAH, Allah'tan başka hüküm, Allah'tan başka egemenliğin sahibi olmadığını şöyle bir yürekten haykırmak, gayret göstermek, nesli doğru bilgiyle eğitmek, gerektiğinde cihat etmek gerekli. Zorla alınan sistem, gül ile geri verilmez.
 • 2 Yıl Önce

Kars ta kurulan

Kars'ta kurulan cumhuriyeti ingliz niye yikar? Tabiki kendi hukmune alamamissa yikar. Hilafeti kaldirttirmaya ikna edemediyse yikar. Harfleri degitirip bin yillik medeniyeti gödüremiyorsa yikar. Tarihini 1919 dan baslatip Milleti soysuz köksüz biraktiramadiysa yikar Kars islam cumhuriyetini
 • 2 Yıl Önce

İLBEYHAN

HİTLERİN BAKANLARINDAN GÖRİNG DİYOR Kİ, BANA İYİLİK İYİLİK DEYİP DURMAYIN DİYOR...... İYİ İNSANLARA HER ŞEYİ YAPTIRAMAZSINIZ , BANA KÖTÜ ADAMLAR LAZIM DİYOR... KÖTÜLERE ; HERŞEYİ YAPTIRABİLİRSİNİZ DİYOR....
 • 2 Yıl Önce

lembas

...29 ekim cumhuriyet bayramı kutlu olsun...
 • 2 Yıl Önce

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23