• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Yılmaz: Ekonomide güzel günler geliyor

28 Kasım 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

 

Çiçeği burnunda federasyonumuzun konuğu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz oldu. Uzun yıllardır dernek olarak yapmış olduğumuz çalışmalar neticesini verdi. Anadolu Yayıncılar Federasyonunu kurduk. Geleneksel hale getirdiğimiz Anadolu Sohbetleri programımızın ilk konuğu Sayın Cevdet Yılmaz olması bizi çok mutlu etti. 

Yılmaz ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. 14 Mayıs seçimlerinin ardından siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığını vurgulayarak, “Hazırladığımız plan ve programlarla umut veriyoruz. Öngörülebilirliğin arttığı bir ortamda uluslararası doğrudan yatırımlar önümüzdeki dönemde ivme kazanacaktır” dedi.

Yılmaz; “Büyümede, ihracatta, istihdamda, üretimde önemli bir başarı ortaya koyduk. Sadece son 3 yıla baktığımızda, 2020-2022 dönemine dünya ekonomisi bu 3 yılda yüzde 7 büyüyebilmiş kümülatif. Türkiye ekonomisi yüzde 20 büyüdü” dedi.

Bu dönem bütçeyi en zorlayan faktör deprem oldu. 11 ilimiz yerle bir oldu. Dünyada böylesi bir yıkım olmadı. Bu konuda da Yılmaz; “Deprem harcamaları genel itibarıyla tek seferlik harcamalardır ve yapısal bozulmaya yol açmazlar. Bütçe açıklarında geçici artışlara yol açarlar. Nitekim bizim de bütçe açığımız 2023 ve 2024’te 6,5 civarına geliyor. 2025 ile birlikte azalıyor, 2026’da yüzde 3’ün altına düşüyor. Burada deprem harcamaları birkaç yıl bütçemizi belki bozucu bir etki yapacak ama yapısal bir bozulmaya yol açmayacak. Bütçe disiplinini hiçbir şekilde elden bırakmadan yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Hayat pahalılığı can yakıyor. Elbette gündemdeki maddelerden birisi de enflasyondu. Enflasyonu düşürürken resesyona da düşmemek gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Maharet bu ikisini bir arada başarabilmekti. Yoksa her şeyi feda ederek enflasyonu kısa sürede de farklı yerlere getirebilirsiniz ama üretim, istihdam, sosyal dengeler... Bütün bunları düşünmek durumundasınız” diye konuştu. Yılmaz “Karamsarlığa, umutsuzluğa gerek yok. Güzel günler bizi bekliyor” dedi.

“Bu yıl turizmde rekorlar kırılmış. Gerçekten turizm bacasız fabrika gibi. Ülkemize döviz giriyor. Cari açığı düşürmek en temel perspektiflerimizden biri” diyen Yılmaz, ticaret ve hizmetlerde ciddi yükselme olduğunu belirterek, “turizm sektöründe 55 milyar dolar hedefimiz var bu oranlar cari açığı aşağıya çekiyor” dedi.

Yılmaz, “Yine en çok gündemi işgal eden konulardan birisi de KKM idi. Dolar bir ara tutulamıyordu. Doları tutabilmek için dönemin ekonomi yönetimi önemli adımlar atmıştı. Bu konuda bazı eleştiriler de olmuştu. Kur Korumalı Mevduat hesabının çıktığı dönemde bir ihtiyaç olduğunu günümüzde ise 2 trilyon 768 milyar TL düşüş yaşandığını belirtti. KKM’yi aniden sona erdirme gibi bir niyetimiz yok ama artmasını da istemiyoruz” dedi. 

 Mütevazı, çalışkan ve birikimli bir isim Yılmaz. Uzun yıllara dayalı bir hukukumuz var. Her daim Anadolu medyasına sahip çıkmıştır. Şu sözleri biz oldukça mutlu etti: “ Anadolu medyası bizim için çok kıymetli. Özellikle 15 Temmuz’da Anadolu medyasının gücü bir kez daha anlaşılmıştır. Anadolu medyası milletinin vatanının yanında yer almıştır.” 

Ekonomi yönetimi umutlu, Mehmet Şimşek ve Cevdet Yılmaz son derece uyumlu çalışıyor. Yılmaz, popülizmden kaçan bir devlet adamı. Gerçeklerle ekonomiye yaklaşıyor. Yılmaz’ı dinleyince ülkem adına umutlandım. Güzel günler bizi bekliyor. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yaman

Maalesef halk olarak, vatandaşlar olarak biz, sizin gibi ileriki günler için umutlanamıyoruz sayın yazar. Ekonominin batık, üretimin yetersiz ve ülkenin yabancı ülkelere devasa borçlarının olduğu, sanayisinin ve tarımının gelişmediği, hep batışa gittiği, eskiden bizde yetiştirilebildiği halde tarım, hayvancılığın gerilemesi sonucu şimdi nice tarım ve hayvan ürünlerinin dışarıdan satın alındığı, paramızın dışa aktığı, hazinede para sıkıntısının bulunduğu, maliye bakanı M. Şimşek'in onca gayretine rağmen dışarıdan para ve yatırımcı bulamadığı bir zamanda bulunuyoruz. Hele şu 2024 Mart belediye seçimleri bir geçsin. Sonra nasıl halkın cendereye sokulacağını, vergi, enflasyon, hayat pahalılığı, fahiş elektrik, su, doğalgaz faturaları ile bus bus bunaltılacağını göreceğiz. İnşaallah biz yanılırız da siz haklı çıkarsınız. Temennimiz budur.

ÖZCAN ŞAHİN

GÜNAYDIN YAZINIZIN BAŞLIĞI ÇOK GÜZEL KEŞKE ÖYLE OLSA BIR ALDIMIZI AYNI FİATA BİR DAHA ALAMIYORUZ ÇOĞU KALİTESİZ HİÇBİRŞEY MEVSİMİNDE BİLE UCUZLAMIYOR SİZLERE ANLATILIYOR SİZDE BİZE ANLATIYORSUNUZ BEN DEVLETE 40 YIL HİZMET ETTİM MAAŞIM ASGARİ ÜCRETTEN 700 LİRA FAZLAYA DÜŞTÜ KAPICI BİLE BANA GÜLDÜ AYIP OLUYOR EFENDİM
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23