• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Yaşar Paşa hakkında yazılmayanlar… 

01 Ekim 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

Anadolu Yayıncılar Derneği olarak Milli Savunma Bakanımız Yaşar Güler’i konuk ettik. Anadolu Sohbetleri Programımıza zaman zaman devlet büyüklerimiz katılır. Samimi bir ortamda sohbet ederiz. Gündeme dair gazeteci dostlarımızın soruları olur konuklarımız onları cevaplandırır. Tabi tüm gazete ve TV’lerde ciddi meselelere ilişkin bakan beyin görüşleri yazıldı. Ben de burada yazılmayanlarla ilgili birkaç kelam etmek isterim. 

Türk milleti olarak askerimizi severiz. Askerimize Mehmetçik deriz. Peygamber ocağı olarak görürüz. Son dönemde TSK, devlet ve millet kucaklaşmasını sağladı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kurumlar ve kurallar oturdu. Bazı yanlış anlamalar ortadan kalktı. Şahsen ben bu ülkede üç konuda hassasım. Ezan, bayrak ve cumhuriyet, bu üç kavram birbiriyle çatışmaz, çatışamaz. Bu coğrafya zor bir coğrafyadır. Devletler kuruldu devletler yıkıldı. O nedenle güçlü bir TSK olmalıdır. 

Yaşar Paşanın babası 100 yaşındaymış ve hâlâ sağlıklı. Allah uzun ömür versin. Bakanımız Ardahan doğumlu ama aslen Gümüşhaneli. Tabi bu iki il kendi arasında yarışıyor. Nüfusu az küçük illerde bu rekabet her zaman olur. Bir de sevilen ve başarılı bir isimseniz sahip çıkan çok olur. 

Yaşar Paşayı dinleyince devlet ve millet sevgisini anlıyorsunuz. Gerçekten mütevazı bir devlet adamı. Makam bazı insanları bozamıyor. Gönül adamı yönünü keşfetmiş olduk. 

Eskiden olsa bir çavuşun bile yanına varmaktan, konuşmaktan çekinilirdi. Elbette çavuşlarımız da kıymetlidir. Ben durum tespiti için yazıyorum. Artık halkımızla askerimiz arasındaki mesafeler kalktı. Millet ordusunu seviyor. 

Beni en çok etkileyen yanlarından birisi ise Şırnak ve Hakkâri’de yaptıkları çalışmalar. 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yıllardır terörle mücadele ediliyor. Bu mücadele esnasında bazı mihraklar askerimizi çok karaladılar. 

Bazı yanlış yapan, haksızlık yapanlar olmuş olabilir. Ancak askerimiz her zaman teröristle bölge insanınI ayırmıştır. 

Bu bölge insanı Yaşar Paşayı çok seviyor. 

Bölgede çok hizmetler etmiş. Halkı korkutan değil sevdiren olmuş. Cumhurbaşkanımızın bu bölgede seçim çalışmaları için Yaşar Paşayı görevlendirmesi boşuna değil. Bölge halkını yakından tanıyor ve biliyor. Öyle ki bazı Kürt kardeşlerimiz çocuklarının ismini Yaşar koymuşlar. 

Bu isim verme olayı bölgedeki kardeşliği, barışı, samimiyeti gösteriyor. 

Bu sohbette bir gerçeği daha öğrenmiş olduk. Yıllarca PKK’yı destekleyen batılıların amacı sadece ülkemizi bölmek değilmiş. Bir başka amaçları ise bölgedeki doğal maden yataklarına el koymakmış. Teröristler yıllarca Gabar’da, Kato’da yerleştiler. Amaçları bu bölgedeki petrolün çıkartılmasını engellemekmiş. 

Gerçekten de teröristler bu bölgeden temizlenince Gabar’da petrol bulduk. Eskiden hep söylenirdi. Derlerdi ki bu bölgede petrol kuyuları var ancak ABD ve Batı üstlerini kapattırdı. Petrol yok dediler. Terörle mücadelede bu bölge temizlenince petrol arandı ve bulundu. Batılılar her bakımdan ülkemizi kuşatma altına almışlar. 

Bakan Güler bu coğrafyada yaşamak zor. Hele Türk olarak yaşamak daha da zor diyor. Haklı. Bu millet tarih boyunca bu bölgeye adalet getirmiş. Barış getirmiş. Haçlılar dün de bugün de bu coğrafyayı hedef haline getirdiler. 

Şark meselesi devam ediyor. Müslüman Türk’ü bu coğrafyadan silmek istiyorlar. Bu coğrafya mazlum milletlerin sığınağı olmuş durumda. Suriyeli de, Afgan da, Saddam’dan kaçan Kürtler de ülkemize sığındılar. Elbette biz ülkemizi sığınmacı merkezi yapmak istemeyiz. Ancak canını kurtarmak isteyen bu bölgeye geliyor. Biz büyük bir milletiz, mazlumlara sahip çıkarız. 

Bakan Güler, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın dünya lideri olduğunu söyleyerek, “Bundan sonra Türkiye ile beraber olan ülkeler kazanır, Türkiye düşmanı olan ülkeler kaybeder” dedi. Cumhurbaşkanımız “Dünya beşten büyüktür” dedi yıllar evvel. “Bugün BM Genel Sekreteri de aynı noktaya geldi” diyor. Sonuçta çok verimli güzel bir toplantı oldu. Ülkemiz adına sevindik ve umutlandık. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

her daim güler yüzlü Paşamız

İçinin güzelliği yüzüne vurmuş, soyadı gibi her daim güler yüzlü Yaşar Güler, muhtemelen "en güler yüzlü Genelkurmay Başkanıdır". Zaten Gümüşhane'den, hep vatan sever insanlar çıkar. Sayın Yaşar Güler'e, bakanlığında da; üstün başarılar diler, en derin sevgi ve saygılarımla selamlarım.

MEHMET KAŞIKCI

Kapatılan bir kuyuyu da ben bildireyim: AKSARAY- SULTANHANI. Sene 1980ler. yüksek Osmanlı kapısı şiddetle açıldı. Kaymakam hırsla içeri girdi."gitmiler" dedi. koltuğa yığıldı. belki on dakika ağzına geleni söyledi. Kaymakam, her akşam gidiyor, sondaj hakkında ümitli haberler getiriyordu: "Bu günlerde buluyorlar" Akşam gitmiş ki betonu kapatmış gitmişler. Haber vermek yok. Kaymakamın adı YÜKSEL ÖZDEN. sağ ise uzun ömür dilerim. "Öldü" demek istemiyorum. böyle idareçiler zor bulunuyor.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23