• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Kılıçdaroğlu’nu para mı yıktı? 

07 Kasım 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

 

Hafta sonu CHP’de kurultay vardı. Partinin 13 yıllık genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sürpriz bir biçimde kaybetti. Kaybedecek diyenler vardı ama en azından bu kadar fark beklemiyorlardı. Siyasette kazanmak da var kaybetmek de. Şimdilerde kral öldü yaşasın yeni kral diyenler ortalıkta dolaşmakta. Hatırlarsanız Deniz Baykal siyaseti bıraktım dediği zaman bazı siyasiler başta Savcı Sayan olmak üzere hüngür hüngür ağlamıştı.  

Önceki gün Kılıçdaroğlu’na karşı zafer kazanan Özgür Özel de Kemal Kılıçardaroğlu, Cumhurbaşkanı adayı olup partiye veda edince gözyaşlarını tutamamıştı. Hayat gelip geçici makamlar da gelip geçici. Kılıçdaroğlu da geldi geçti. Şimdi gözler yeni genel başkan Özgür Özel’e çevrilmiş durumda. 5 ay sonra yerel seçimler var. Bu seçimlerden başarılı çıkamazsa siyaseten biter. O nedenle gece gündüz çalışacaktır.  

Ben burada asıl Kemal Kılıçdaroğlu dönemini değerlendirmek isterim. Kemal Bey aslında önemli bir vizyon ile ortaya çıktı. Bu vizyonun ana teması helalleşmeydi. Cumhuriyet Halk Partisi hem dindarlarla hem Kürt kökenli vatandaşlarımızla sorun yaşadı. Devletin sahibi ve kurucusu olarak bu iki kesimi sürekli dövdü. Aşağıladı. Hakkını yemeyelim Kemal Kılıçdaroğlu döneminde bu parti demokratikleşti. Öteki olarak adlandırılan kesimlerle kucaklaşmayı denedi. 

Kılıçdaroğlu’nun bu formülü aslında tuttu. 2019 yerel seçimlerinde Ankara ve İstanbul Belediye Başkanlıkları Kılıçdaroğlu tarafından kazanıldı. Ortaya koyduğu helalleşme projesi çerçevesinde sağcı olarak nitelenen Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı aday gösterdi. Çok eleştiri aldı. Partiyi sağcılaştırmakla suçlandı. Ancak seçimlerde başarılı oldu.   

Şimdi birileri çıkıp Kılıçdaroğlu’nu eleştiriyor. Partiyi sağcılaştırıyorsunuz diye. İyi de kardeşim CHP bir dernek olarak kalacaksa, bir düşünce kuruluşu olarak kalacaksa neden siyasette var. Siz sağcı, milliyetçi ayrımı yaparsanız kimden oy alacaksınız? 

 Nitekim Özgür Özel de ittifak yapmak zorunda kalacak. Partiyi sağa açmak zorunda kalacak. Kongre öncesi parti içine mesaj verdi. Laiklik dedi, Atatürk dedi, sağcılığa karşıyım dedi. Gerekli oyu delegelerden aldı. Şimdi çıkıp milletten oy almak zorunda kalacak. Klasik CHP söylemi ile sadece sahil şeridinde kazanır. Türkiye’de kazanamaz. 

Kemal Bey’e dönecek olursak kendi döneminde sosyal barış adına önemli adımlar attı. Türkiye’yi bütünleştirmek istedi. Ama 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerini kaybedince gözden düştü. Kemal Bey Kongreyi yine de kazanabilirdi. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve desteklediği medya kuruluşları yüzünden kaybetti.  

İstanbul Belediyesinin imkânlarına karşı Kılıçdaroğlu tutunamadı. Memur maaşı ile koskoca İstanbul Belediye bütçesine karşı dayanamazsınız. Nitekim öyle oldu. Herkes biliyor ki İmamoğlu destek vermeseydi Özgür Özel aday bile olamazdı. Kabul edelim Özgür Özel bu kadar büyük bir operasyonu maddiyat olmadan yapamazdı.  

Kılıçdaroğlu paraya karşı kaybetti. Yeni yönetimin ülkemize vereceği bir şey yoktur. Değişim diyenlerin sadece koltuk değişimi önerdiklerini yakında göreceğiz. Kuvayı Milliye’den, bağımsızlıktan bahseden Özgür Özel’in Selahattin Demirtaş’a selam göndermesi, TSK’ya katil diyen Sezgin Tanrıkulu’yu Parti Meclisine alması ikiyüzlü bir tutumdur. Kongreyi kazanmak için Atatürk, Cumhuriyet, Bağımsızlık diyeceksin. Bitince bu ilkeleri terk edeceksin. Olmaz. CHP siyaseti artık HDP’ye rehindir. HDP kimi isterse o isim CHP’ye Genel Başkan olacak gibi duruyor. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Celal ALTUNTEPE

Atatürkün partisinin Türkiyeyi yıkmak ve yerine dış kökenli bir kürt devleti kurmak isteyen hdp nin dümen suyuna girmesi acı verici bir gerçek. Ben Türk'üm ve demokratım diyen bir chp linin bu partiyi ya hizaya sokmalı veya bu partiden ayrılması gerekir. Şu anki chp lidere gerçekten acımak lazım. Zavallılar. Atatürkün partisi ne hallere düştü. Ama hala chp nin peşinde koşan bihaber gafiller.

makul chp arayışı

akit’in kaburga aralarını inceden sıyırırsanız şöyle bir yüzde 20 chp’lilik çıkar, şaşmayın çok
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23