• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

İYİ Parti Ankara ve İstanbul’da ittifak yapacak...

03 Aralık 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

CHP Genel Başkanı Özgür Özel bu hafta İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti. Normal koşullarda, Meral Akşener’in CHP Genel Başkanlığına yeni seçilen Özgür Özel’i ziyaret etmesi gerekirdi. Ama öyle olmadı. Özgür Özel siyasi pragmatizm gereği İYİ Parti’yi ziyaret etti. 

Bu ziyarette elbette ittifak konuşuldu.  

CHP, İYİ Parti’nin ve HDP’nin desteğini almadan seçimlerden başarı ile çıkamaz. 

O nedenle Ankara ve İstanbul başta olmak üzere İYİ Parti’ye ittifak teklif ettiler. Her ne kadar İYİ Parti seçimlere tek başına gireceğini açıklasa da öyle olmayacağı malum. İYİ Parti pazarlıkta el yükseltiyor. 

 CHP’den büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlığı talep ediyorlar. Öte yandan, Ankara ve İstanbul Belediyelerinden en çok istifade eden partilerden birisi de İYİ Partidir. İYİ Partili işadamları bu belediyelerden istifade ediyor. Ankara ve İstanbul İYİ Parti teşkilatları belediyelere işçi yerleştiriyor. 

Belediyelerden istifade ediyorlar.  

Öyle kolay kolay Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a hayır diyemezler. 

Siyaset imkanla yapılıyor. 

Nitekim İYİ Parti Ankara İlçe teşkilatları Mansur Yavaş’ı destekleyelim diyorlar. İstanbul’daki İYİ Parti teşkilatları da Ekrem İmamoğlu’na destek verilmesini istiyorlar. 

Meral Akşener’in durumu hem ağlarım hem de giderim durumu. Millet İttifakını destek vermek istemiyor ancak CHP’li medya ve sivil toplum örgütleri devreye girdiler. İşadamları, büyükelçilikler devreye girdiler. Cumhurbaşkanımız ne dedi? Üst akıl devreye girdi. Bizler kukla ile değil kuklacılarla çarpışıyoruz dedi.  

Bunun anlamı İYİ Parti ve CHP ittifakı  gerçekleşecek. Ancak Meral Hanım’ı anlamak çok zor. Bu masaya kumar masası dedi. Noter masası dedi. Kılıçdaroğlu’na kazanamayacak aday dedi masayı dağıttı. 

Sonra tekrar oturdu. Siyasette güven esastır. Meral Hanım bir yandan parti içi kavgalarla da uğraşıyor. 

Milletvekili listeleri para ile satıldı diyenleri mi ararsın.. Meral Akşener’in oğlu partiyi yönetti diyenleri mi ararsın?  

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır son dönemde gündem belirleyen TV100’ün başarılı Ankara Temsilcisi Deniz Gürel’e  zehir zemberek açıklamalar yaptı. Partisi de ihraç için düğmeye bastı. 

Bu partide çok istifa oldu. 

Üst üste gelen istifalar İYİ Parti’yi zor duruma düşürdü. Kavgalı eve kız vermezler. Milletimiz kavga değil çözüm istiyor. 

Meral Hanım 81 ilden aday gösterme konusunda samimi değil. Tavşan adaylarla seçime gidiyor. Ankara’da oy karşılığı yüksek Adnan Beker’i aday göstermeyeceğim diyerek aslında Millet İttifakını yeniden kurmuştu.  Adnan Beker yüzde 10 civarı oy alma potansiyeli olan bir siyasetçi. Sevilen ve sayılan bir vekil. Herkes biliyor ki Meral Hanım ne Ankara’da ne de İstanbul’da güçlü bir aday gösteremez. Erdoğan’ın dediği üst akıl devreye girer  ve masaya oturturlar. Bu seçimler Millet İttifakı için hayati önemde.  

Çiçeği burnunda Genel Başkan Özgür Özel yerel seçimleri kaybederse başı çok ağrıyacak. Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kaybederse siyaseten darbe yiyecek. 

CHP Eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir ofis tuttu. Bu ofiste siyaset yapmayı sürdürüyor. Seçimlerden CHP’de bir hezimet çıkarsa işler karışacak. 

CHP Genel Başkanlığına tekrar aday olacak. ‘Yav olur mu hadi git şuradan’ dediğinizi duyar gibiyim. Ama öyle olacak. 

Sonuçta hem CHP hem de İYİ Parti ittifaka mecbur olacaktır. İYİ Parti bu hafta GİK’i toplayacak. Bu toplantıdan mahcup bir evet çıkacak. Daha sonra koşar adım Ankara ve İstanbul özelinde ittifak yapılacaktır. Zaman içinde bu ittifak Ankara ve İstanbul’un dışına da taşacaktır. 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

müslüm

..Bilmediğiniz bir şey var oda şu.CHP-İYİP yönetimleri ittifak yapmasada seçmenler ittifak yapacak.Bunun önünede kimse geçemez.

A•••t

En iyisi HDP lileri Sibiryaya sürün herkes rahat etsin.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23