• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Erdoğan kazandı, Ak Parti neden kaybetti?

26 Haziran 2018


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey’in ilk turda seçilmesi hem ülkemiz hem de ümmet için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Seçim boyunca ‘Yerel Medya Soruyor’ programları çerçevesinde Anadolu’yu dolaştık. Halkın nabzını tuttuk. Son beş seçimde halkın nabzını yakından tutma imkânımız oldu. 

Çok şükür ki seçim sonuçlarında yanılmadık. Masa başında oturmak yerine alanı dolaştık. Bu noktada önemli birkaç tespitimi siz değerli okuyucularımla paylaşmak isterim. 

Yerel Medya Soruyor programı çerçevesinde Rize Güneysu’da Sayın Erdoğan’ın evinde program yapma imkânımız oldu. O programda da Cumhurbaşkanımıza kendisi ile partisi arasında ciddi bir makas farkının olduğunu belirttim. Programda da kendisine sordum. 

Seçim sonuçları açıklanınca bu tespitim doğru çıktı. Bu sonuçlardan sonra Cumhurbaşkanımız ümit verici bir konuşma yaptı. Ak Parti neden az oy aldı. Bu konuda ders aldık. Araştırma yapacağız dedi. Ben de kendisine buradan mütevazı bir katkı yapmak isterim.

Bir kere metal yorgunluğu kavramının içi doldurulamadı. Alanda gezerken en çok gördüğüm eleştiri yeni yüzler yerine eski isimlerin listelerde geniş oranda yer bulmasıydı. Hangi ile gitmişsek liste tartışması gördük. Denilebilir ki her zaman liste tartışması olur. Elbette olur ancak bu seçimdeki kadar liste eleştirisi hiç duymadım. Listelerden dolayı Ak Parti en az 20 vekil kaybetti. Parti büyükleri ve teşkilat mensupları da bu konuda eksiklik olduğunu kabul ediyorlar.

Teşkilatlarda hücre yenilenmesi beklentisi vardı. O nedenle bu seçimlerde temayül yoklamasına çok önem verildi. Teşkilatlar temayül yoklamasının neredeyse kesine yakın uygulanacağını düşünüyorlardı. Temayül yoklamasının etkisinin az olması ve istifa eden il başkanlarının listelerde yer bulamayışı partinin çalışma azmini kırdı. Kabul etmek gerekir ki liste tartışmasının yaraları sarılamadı. Seçimlerin hızlı yapılması nedeniyle bu kırgınlıkların giderilmesine fırsat kalmadı.

Seçimlerde Ak Parti’ye en çok oy kaybettiren iki kesim vardı. Bunlardan birisi Ak Partili olduğu iddia edilen troller, ikincisi ise habercilikten, kaliteden, seviyeden uzak medya oldu. Şunu her zaman söylüyoruz. Erdoğan manşetlerle çarpışa çarpışa geldi. Bizler 1994 yılında Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediyesine adayken biz de öğrenci olarak ona destek oluyorduk. Afiş asıyor bayrak sallıyorduk. Uğur Dündar, Ümit Zileli gibi gazeteciler Erdoğan’ın üzerine geldiler. Ama Erdoğan bu medya düzenini yıktığı için kahraman oldu. Gazeteleri, televizyonları yene yene lider oldu. Son dönemde bizim medya dediğimiz kesim objektif soru sormak yerine Cumhurbaşkanımıza güzelleme yapıyor. Erdoğan’ın buna ihtiyacı yok. Erdoğan sahici bir lider. Suni imajlara ihtiyacı yok. O nedenle Erdoğan’ı destekleyen gazete ve TV’lerin çok olması avantaj  olmadı.

Milletvekillerinin bir kısmı halktan koptu. Ekonomik ve sosyal pastadan daha fazla pay alma çabası içerisine girenler oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı millet bir nedenden dolayı seviyor. Tek kelimeyle samimi bir lider. Halkla iletişiminde samimi. Dini konularda samimi. Milletle konuşmada samimi. Ümmetle konuşmada samimi. Makam, mevki, para pul Erdoğan’ı bozmadı. Bu dünyanın fani olduğuna inandığı için baki kalan bu kubbede hoş bir seda bırakmak istiyor. Milletvekillerinin bir kısmında medeniyet inşa gayesi kalmamış. Ak Parti sıradan bir parti değil ki. Medeniyet tasavvuru olan bir parti. Yeni dönemde adalet ve ahlak merkezli medeniyet siyasetine dönmek zorundadır.

Yine alanlarda en çok gördüğümüz korku ve endişe ülkemizin otoriterliğe kayıp kaymayacağı konusuydu. Ak Parti 16 yıldır iktidarda olmasına rağmen özel yaşama müdahale hiç etmedi. Buna rağmen OHAL’den dolayı milletin bir bölümü özgürlük endişesine kapıldı. Demokrasi ve özgürlük vurgusunun daha da artması gerekiyor.

Yine alanda gördüğüm bir başka eleştiri. Fetö ile yapılan mücadeleye ilişkindi. Fetö ile mücadele edilirken siyasi ayağına dokunulmuyor, parası olan serbest kalıyor eleştirileri oldu. Bu konuda gerçek bu olmasa da algı en azından böyle. Fetö ile mücadele edilirken kesinlikle mücadele eşit ve adil olmalıdır. Özellikle İç Anadolu’daki oy kayıplarının bir kısmında Fetö’cüler ve yakınlarının da etkisi oldu.

Son olarak dolardaki artış, petrol fiyatlarındaki artış, enflasyonun yüksek çıkması halkımızı endişeye sevk etti. Ekonomideki dalgalanma, tarım sektöründeki yetersizlikler milletimizin negatif tavır almasına neden oldu. Ak Parti bu milletin umududur. Mazlumların umududur. Bu eksiklerini gidermesi faydalı olacaktır. O nedenle biz de kendi çapımızda eksik gördüklerimizi yazdık. Umarım hayır olur.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23