• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

“Erdoğan boşuna dünya beşten büyüktür demiyor”

02 Kasım 2023
A


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

 

Zaman zaman siyasetçiler, bilim adamları ve sivil toplum örgütü başkanları ile bir araya geliyoruz. Anadolu Yayıncılar Derneği olarak yaptığımız programın adı Anadolu Sohbetleri. Anadolu’nun samimiyetini Ankara’ya taşıyoruz. Bu haftaki konuğumuz ise henüz göreve yeni atanan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Basri Yalçın oldu. Hasan hoca siyasetçiden daha çok meslektaşımız gibi. Hasan Bey’le İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamları ve dünyanın seyirci kalmasını konuştuk. Söze İsrail “Sivil Katliamı” yapıyor diyerek başlayan Hasan Hoca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Filistin ve Gazze ile ilgili her seferinde konuştuğumuz ama tekrar unuttuğumuz, çoğunlukla çözümsüzlüğüne ayrıca üzüldüğümüz bir hikâye olarak bakıyorum. Türkiye’nin ve tüm Ortadoğu coğrafyasının Gazze ve Filistin meselesi çözülmeden doğru düzgün bir istikrar yakalaması mümkün değil.
Bu işin bir stratejik bir de insani boyutu var. İnsani boyutunda söylenebilecek sözleri tükettik. İsrail devletinin devlet niteliğinin ötesinde insanları terörize edecek eylemler ortaya koyması bir alışkanlık haline geldi. Gazze’nin ablukaya alınması konusunda düşündüğüm hep bu şekilde oldu.” 

Hasan Hoca, Gazze’deki yaşanan olayları bugünün olayları olarak değerlendirmiyor. İsrail’in planlı bir katliam yaptığını belirterek; “İsrail devletinin baştan itibaren kafasında kurguladığı bir yapı var. Bu yapının içerisinde maalesef Filistinlilere bu coğrafyada yer yok. İsrail, Hamas saldırısı sonrası çok bilinçli bir politikanın devamı olarak, Gazze’ye sıkıştırılmış Filistinlileri bu coğrafyadan tamamen sürme politikası, iki adım ileri bir adım geri politikası ile sürüyor. İsrail’in bu zamana kadar yaptığı eylemlere baktığınızda Gazze’de topyekûn bir temizlik hedefinde olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanımızda sürekli söylüyor, Batılılar suskun. İnsan hakları lakırdısını her daim dile getiren batılı medya ve sivil toplum örgütleri ikiyüzlü davranıyor. Hasan Hoca’da bu konuya dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bütün dünyanın dikkatini çekmesi gereken, herkesin isyan etmesi gereken bir durum. Maalesef batılı insan hakları değerlerini ayaklar altına alıyor, evrensel insan hakları değerlerinin uygulanmasının mümkün olmadığını da gördük. Uzun yıllardır Filistin’e yönelik, ben duymadım, ben görmedim, ben bilmiyorum yaklaşımı devam ediyor…” 

Zaman zaman kamuoyunda Türkiye ne yapıyor şeklinde sorular geliyor. Bu konuyla ilgili olarak da Hasan Hoca şunları söyledi:

“Türkiye’nin pozisyonu bu olaylar etrafında net bir şekilde netleşti. Gazze meselesini Filistin meselesini ana gündem yapmak mecburiyetindeyiz. Bir an önce ateşkesi sağlamak durumundayız. Cumhurbaşkanımız uzun yıllardır dünya beşten büyüktür sözünü boş yere kullanmıyor. ABD ve İsrail hiçbir hesap vermeden sivil katliamına devam ediyor. İsrail sivilleri hastaneleri bombalıyor. İnsanları korkutarak insanları bölgeden kaçırmaya çalışıyor. Eğer buna savaş diyorsanız savaşın da kendi içinde bir hukuku vardır. İşinize geldiğinde savaş işinize geldiğinde terörle mücadele diyemezsiniz.
Filistin İsrail meselesi çözülmediği müddetçe ne Türkiye’de biz ne Irak’ta Iraklılar ne Suriye’de Suriyeliler, barış bulamaz.” 

Evet, dünyayı yöneten beş ülke maalesef İsrail’i durduramıyor. İsrail, BM’yi dinlemiyor. Cumhurbaşkanımız her daim söylüyor. BM fasa fiso. Burada bulunan ülkeler sadece kendi çıkarları için var. O nedenle yeni bir BM yeni bir dünya kurulması lazım. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ben Ali

Diyor ama; İsveç in NATO üyeliğini paşa paşa onaylıyor… 

Oğuz Han

Reis niçin Yemen'in yaptığını yapamıyor? Minnacık ülke İsrail ve Amerika'ya kafa tutuyor.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23