• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sinan Burhan
Sinan Burhan
TÜM YAZILARI

Doğum Söğüt’te mi yoksa Los Angeles’ta mı olsun?

17 Temmuz 2018


Sinan Burhan İletişim: [email protected]

Geçtiğimiz hafta Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök köşesinde önemli bir habere- yoruma yer verdi. Bu habere göre Diriliş Ertuğrul Dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’ın çocuğu ABD’de doğacak. Özkök, Engin Altan’ın, çocuğunun Amerikan vatandaşı olması için hanımını doğum yapmak üzere Los Angeles’a yolladığını duyurdu.

Özkök’ün ilgili yazısı şöyle: “Hayır yanlış anlamayın, “milli ve yerli” değerlerin şampiyonluğunu yapan dizinin kahramanının eşi çocuğunu Amerika’da mı doğurur gibi ilkel bir soru sormayacağım... Kendi kızıma ve torunuma yaptığım bir haksızlık yüzünden içim burkuldu. 1990’lı yılların sonuydu. Kızım Gülümsün hamileydi. Eşi Ercan’la doğumu Amerika’da yapmak için karar vermişlerdi. Ancak o günlerde Hürriyet ile Sabah arasında büyük bir kavga sürüp gidiyordu. Gülümsün’le Ercan’a “Şimdi bu Sabahçılar öğrenir, bize yüklenirler, sizi de çok üzerler” dedim” diyerek bir pişmanlığını dile getiriyor. Keşke torunum ABD’de doğsaydı diyor.

Bir taraftan da bizim mahalleye sizin kahramanınız var ya diyerek. Hamaset ve gerçek arasındaki farkı anlatmaya çalışıyor. Hani beğenmediğiniz ben bile ABD’ye yollamadım diyor. Peşinen şunu yazayım. Özkök’ün torununun burada doğmuş olması aldığı doğru kararlardan birisi hiç pişman olmasın. İstemeden de olsa doğru yapmış. Ama asıl üzerinde durulması gereken nokta. Hayatın gerçekleri ile dizi film kahramanlığı arasındaki çelişkidir.

Nereden başlasam ne desem bilemiyorum. Sana ne kardeşim özel yaşama karışma dedim. Yav dizi iyi bir dizi hatırına bari yazma dedim. Ama olmadı. İçim içimi yedi. Bir ülkenin kuruluşunu anlatan bir dizinin başkahramanı bu kadar duyarsız olamaz. Bu ülkenin neyine güvenmiyorsunuz. Daha dün 15 Temmuz şehitlerini andık. Tankın önüne yatan, kurşuna kafa uzatan bu ülke evlatlarını bir kez daha hatırladım.

Yav kardeşim bu topraklar şehit kanıyla yoğrulmuş topraklar. Çanakkale’de iki yüz elli bin şehidimiz var. Kurtuluş savaşında binlerce şehidimiz var. Terörle mücadele yapılırken yaklaşık 40 bin şehit verdik. Şehit vermeye de devam ediyoruz. Ama hamdolsun hiçbir zaman şehitler verdik diye korkmadık. Her dem yeniden doğarız diyerek bu topraklarda yeniden doğduk.

Cumhurbaşkanımız bu ülkeyi yeniden şaha kaldırmak için uğraşıyor. Erdoğan ya olacağız ya öleceğiz diyor. İslam coğrafyası, Türk Dünyası ve hatta mazlumlar gözünü ülkemize çevirmiş bekliyor. Bizler mazlumun dinini sormayız. Bu ülkede yaşamak benim için onur. Bu ülkenin dışında yaşamayı, başka ülke vatandaşlığı almayı asla kabul etmem.

Özellikle bütün bölümlerde Bizans’ın entrikalarına karşı mücadele eden, Moğol Noyanlara karşı mücadele eden Ertuğrul karakterinin oyuncusu Engin Altan’a bu tavrını yakıştıramadım. Bu tavrı ve davranışı ile bu ülke güvenli değil, çocuklarımı bu ülkeye emanet edemem demektedir.

Burada şunu söylemek isterim. Bu dizi çok başarılı bir dizidir. Dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ Kayserili hemşerim hatta bizim köye yakın bir köyden kıymetli bir isim. Kendisine bu önemli dizi için teşekkür ederim. Bu dizi sayesinde milyonlarca insanımız tarih ve kültür şuuruna sahip oluyor. Ancak halkımızın gözünde Ertuğrul Gazi olan, haçlı seferlerine karşı dimdik duran, şehitlik, vatan, bayrak kavramlarını önemseyen, onlar için şehadete koşan birini canlandıran Engin Bey’den biraz daha hassasiyet beklemek hakkımız değil mi?

Diriliş Ertuğrul’un yüzlerce bölümündeki metinlerde vatan, millet, devle, şehadet kavramları var. Bu metinleri okuyan ve oynayan birisi hiç mi bu metinlerden etkilenmez. Hiç mi gönül teline dokunmaz. Tabi hayat kendi hayatı tercih kendi tercihi. Ancak ben bu ülke insanının bu kadar değer verdiği bir kahramanı oynayan Düzyatan’dan daha hassas olmasını beklerdim.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23