• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Selma Savcı
Selma Savcı
Selma Savcı
TÜM YAZILARI

Yunanistan'ın etekleri fena tutuştu! Kaan, Kızılelma ve SİHA'lar...

28 Şubat 2024
A


Selma Savcı İletişim: [email protected]

Gün geçmiyor ki savunma sanayiinde bir bomba patlatmayalım… Bu bomba bildiğiniz gibi son olarak Türkiye’nin savaş uçağı KAAN’la perçinleşmiş durumda… Öncesinde ise, Kızılelma'lar, Bayraktar Akıncı'lar ve Siha'larla başlamıştık bu destansı harekata...

Öyle bir atılım ki bu aslında hem savunma sanayiinde dışa bağımlılığı azaltan hem de ülkemizin etrafını kuşatan her daim it sürüsüne karşı dimdik ayaktayız mesajını vermekteyiz. Bunu şovenist duygularla söylemiyorum… Tamamen Türk milletinin gücünün aslında yıllardan beri pörsümüş bir şekilde hiçbir şekilde bir arpa boyu bile ilerlememişken, bugün Türk savaş uçaklarının gökleri inletmesinden bahsediyoruz.

Devletimizin bekasının teminatı olan bu yerli ve milli esaslı projeler, inanın gelecek nesiller için “helal olsun” dedirtecek cinsten hareketler. Varsın bizim içimizdeki “heykel”ciler anlamasınlar, varsınlar KAAN için kalorifer peteği yakıştırmaları yapıp sözde küçük beyinlerince hakaret etsinler, ama unutmasınlar ki, bu aziz millet kime hangi hakkı vereceğini zamanı gelince güzelce verir bunu da akıllarından çıkartmamalarını tavsiye ederim…

Biliyorsunuz son dönemde komşu ülkeler ile olan ilişki boyutumuzda yeni bir level atlayıp, diplomatik ilişkilerde farklı bir yol haritası çizmiş bulunmaktayız. Bunların başında da yanı başımızda olan komşumuz Yunanistan geliyor… Her daim Ege’de burun buruna geldiğimiz Yunanistan ile ilgili yine bir takım gelişmelere şahit oluyoruz..

Tam bu esnada KAAN ile ilgili çok dikkat çekici bir açıklamayı okudum geçenlerde…

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Ankara ile Atina arasındaki olumlu sürece zarar verecek eylem ve söylemlerde bulunarak, Türkiye'nin savaş uçağı KAAN'ın ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiği gün garip açıklamalar yaparak aslında tıynetinin gereğini yaptı.
Evet her ne kadar diplomatik ilişkilerde üst düzeye geçmiş olsak da Yunanistan’ın bazı siyasilerinin bizi çok sevdiklerini söylemek anlamsız olur.
Özellikle Dendias tipli adamların KAAN karşısındaki hazımsızlıklarına bir kez daha şahit olduğumda şunu net olarak söyleyebilirim ki, ülkemiz hakikaten iyi yolda ilerliyor.

Dedim ya bu Yunanlıların derdi tasası Ege suları, halbuki kendilerinin yaptıklarını yazsak burada sayfalar yetmez ama hala Türkiye’yi oyunun içerisine sokarak suçlamanın ne anlamı olabilirse artık kendilerine..

Ne diyor Sayın Bakanımız…

“Her iki ülke de pozitif atmosfer yaratıp Ege'de suların sakinleşmesine yönelik adımlar atsa da ben endişeliyim' dedi. Yunan bakan, 'Türkiye'nin son dönemde tonunu düşürmesine rağmen halen pozisyonlarında bir değişiklik yok. Türkiye tonunu düşürdü ama pozisyonunu uzaktan bile olsa değiştirmedi. Buradan nasıl bir sonuç çıkarmalıyız? Önümüzdeki on yılı planlarken hiçbir yanılsamaya kapılmamalıyız” ifadelerini kullanmaktan çekinmiyor. Ve son olarak da Milli gururumuz KAAN karşısında, bu meydan okumanın kabul edilemez olduğunu ve Türklerin önüne geçmek için mücadele ettiklerini söylemekten de kendini alıkoyamıyor.
Her zaman söylenir, “Su uyur düşman uyumaz” diye, evet diplomasi bir yere kadar alttan alta yürütülebilir ama Yunanistan’ı dostumuz, canımız naralarıyla bir yere koymanın da bu açıklamalar sonrasında daha da derin analiz edilmesine ihtiyacı olduğunu söylemekte yarar var.

Ne diyelim, sayın dostlarımız siz kudurmaya devam edin, çünkü Türkiye’nin savunma sanayisindeki dev atılımları karşısında daha çok başınızı duvarlara vuracaksınız. Buna niye bu kadar eminim diyeceksiniz kuşkusuz ama “Artık dev uyandı”…

Selam ve Dua ile…

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Birsen

Sayın yazar; “Su uyur düşman uyumaz” deyil. “Sü (asker) uyur düşman uyumaz”
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23