• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI

Güneşten yararlanalım

08 Mayıs 2021


Sefa Saygılı İletişim: [email protected]

Korona salgını her yeri kasıp kavuruyor. Öyle ki son rakamlara göre; dünyada vaka sayısı 156 milyonu, vefat edenlerin sayısı ise 3 milyon 260 bini bulmuş durumda. Türkiye’de ise koronalı sayısı 4 milyon 980 bini, bu rahatsızlık sebebiyle vefat edenler ise 42.187 olmuş. Böyle olunca pandemi ile mücadele için bütün dünyada sert tedbirler alınıyor.

Medyada çıkan habere göre; İrlanda’da yapılan araştırmada 232 bin vakadan sadece 262’sinin açık havada bulaştığının tespit edilmesi, kapalı ortamlardaki tehlikeyi bir defa daha gözler önüne serdi.

Koronavirüs vaka sayıları azalırken, havaların ısınması, pandemiyi yenme ümitlerini artırıyor. Vatandaşların, sıcaklıkların artmasıyla birlikte kapalı alanlardan çok açık alanlarda vakit geçirecek olmasının bulaşma riskini azaltması bekleniyormuş. Bu noktada özellikle mayıs ortasına işaret ediliyor. İnsanların dışarıda vakit geçireceği bu tarihlerden itibaren düşüş eğiliminin sürmesi öngörülüyormuş.

Böylece, hastalığın yayılımının yavaşlaması ve kış aylarına göre daha kontrollü bir hayata geçilebileceği ifade ediliyormuş. İrlanda’da yapılan bir çalışmada her bin Covid-19 vakasından yalnızca birinin açık havada kaynaklandığı tespit edildi. Ülkede kaydedilen 232 bin 164 vakanın sadece 262’sinin açık havada bulaştığı belirlendi. 

Kapalı alanlar ise virüsün yayılımını artırıyor. Ortamın havalandırılması ile tehlikenin önüne kısmen geçiliyor. Ayrıca kış aylarında evde geçirilen süre arttıkça fiziki aktivitenin de azalması bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiliyor.

Bu yüzden güneş ışığından yararlanmak çok önem taşıyor. Güneşin aşırıya kaçmamak şartıyla sağlığımız üzerine pek çok faydaları var, bazılarını sıralayalım:

*Daha zinde ve enerjik olmamızı sağlıyor.

*Yararları saymakla bitmeyen D vitamininin sentezi güneş ışığı ile oluyor. *Bağışıklığımızı güçlendiriyor. Oto-immun hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

*Depresyona, moral bozukluğuna iyi geliyor. Mutluluk veriyor.

*Tansiyonu düzenlemede etkili olduğu biliniyor.

*İltihabi durumlara, yaraların iyileşmesine fayda verdiği gibi mikrop öldürücü etkisi de var. 

Güneş doğarken veya ikindi sonrası saatlerde açık ve güneşli havada yapılan bir yürüyüşün insan sağlığı üzerinde son derece olumlu etkileri vardır. Tertemiz ve güneş ışığının mikroplardan arındırdığı hava, ciğerlerimiz için bulunmaz bir nimettir. Ayrıca bu gezintilerin ruh sağlığı üzerindeki etkileri de inkâr edilemez. Moralimizi yükseltir; kendimizi daha iyi, daha zinde, daha uyanık hissetmemizi sağlar. Üstelik gerçekten canlanmış, zindeleşmiş, enerji dolu bir hale gelmişizdir.

Bu yüzden sokağa çıkma yasağı da olsa güneş ışığından yararlanmanın yolunu bulmalıyız. İnşallah ümit ederiz de yasak bittiğinde yeşil alanlar, su kenarları ve kırlar yürüme için serbest hale gelir. Böylelikle koronaya karşı en uygun tedbir de alınmış olur.

   Hakkımdaki mesnetsiz ve asılsız ithama cevaplarımdır

 Yeni devrim yasalarına (6284 Sayılı Yasa ve Ceza Yasası) yönelik eleştirilerime, bu yasaları hazırlayan akademisyen tarafından kamuoyuna hakkımda açıklama yaptığını öğrenmiş bulunmaktayım. Öncelikle eleştirilerime cevap vermek yerine (Argumentum ad hominem) şahsiyetçilik yapmak suretiyle benim Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin kuruluşu aşamasında beklentilerimin karşılanmaması nedeniyle yasaları ve şahsını eleştirdiğimi iddia etmektedir. Bu iddia tamamen asılsız ve gerçeğe aykırıdır. Şöyle ki; 11 yıl önce kurulan Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin kurucu rektörü tarafından üniversitede görev almam teklif edilmesine rağmen mesleki çalışmalarım nedeniyle tarafımca bu teklif kabul edilmemiştir. Açıklamada, üstenci ve kibirli ifadelerde bulunan İzzet Özgenç, Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde görev dağıtan konumunda mıdır ki bu sebeple şahsını hedef aldığımı iddia etmektedir. Kendisinin ancak 2014 yılında, yoğun kulis faaliyetleri ile mütevelli üyesi olduğu gerçeği erbabı tarafından bilinmektedir.

  Reformist bir din anlayışı ile “İslam Hukuku yoktur” diyen, Mecelle ve Ahmet Cevdet Paşa’ya dil uzatan bir kişinin ecdat yadigârı Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde halen mütevelli heyeti üyesi olarak bulunması içimizi acıtmakta ve derin üzüntülere sevk etmektedir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nahit sazoglu

Hocam gunes enerjisi ile yaziniz cok guzel ulkemizde gunes panelleri kurmamiz gerekir cunku ulkemiz buna elverisli gunes enerjisini devlet politikasi yapmaliyiz
 • Yanıtla

Ömer

Güneş çok büyük nimet . Enerjide istenilen seviyede kullanılıyor mu ? Bizim ülkemizde hayır . Aslında güneş enerjisi yaygınlaşmalı . Hatta rüzgar dan da faydalanabiliriz .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23