• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sefa Saygılı
Sefa Saygılı
TÜM YAZILARI

Evlatlarımızı ateizmin pençesinden kurtarmalıyız

31 Ekim 2020


Sefa Saygılı İletişim: [email protected]

Sayın Cumhurbaşkanımızİbn Haldun Üniversitesi Külliyesi açış konuşmasında fikren iktidar olma kavramını ortaya attı. Eğitim ve kültür alanında Ak Parti iktidarının başarılı olmadığını vurgulayarak bu konuda bilim, sanat ve hikmet adamlarına görev düştüğünü ifade etti.

Cumhurbaşkanımızın tespitleri oldukça önemli. Batı taklitçiliğinin kültürel anlamda en büyük kayıp olduğunu ve yeni bir eğitim seferberliğinin başlatılması gerektiğini belirtti:

“Siyasi bağımsızlığın da ekonomik bağımsızlığın da temelinde fikri bağımsızlık yatar. Ülkemizin bu süreçteki tartışmalarının merkezinde hep geleceğimizi nerede arayacağımız sorusu yatmıştır. Rönesans ile atak yapan Batı dünyasının hak tanımadan yükselen gücü, bu sorunun sağlıklı olarak tartışılmamasına neden olmuştur. En bayağısından Batı taklitçiliğicumhuriyetimizin en büyük kaybıdır. Türkiye’nin siyasi, ekonomik, askeri olarak yeniden kendine güvenini kazandığı şu son dönem bu tür tartışmaların daha âdil şartlarda yürümesine de imkân sağlamıştır.

Medyanın etkisi ile aile dâhil, geleneksel eğitim öğretim yapılarının gücü azalırken yerine daha iyisi konulamamıştır. Batı merkezli popüler kültür ürünleri ile veya sapkın akım hezeyanları ile doldurulmuştur. Önümüzdeki dönemi aileden başlayarak evlatlarımızı hakkıyla yetiştirmek adına değiştirmek şarttır. Bu değişim topyekûn bir eğitim öğretim reformunu gerektiriyor.”

Geçtiğimiz hafta Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi’gerçekleştirdi. Bilim insanları özellikle fen bilimleri, fizik, kimya, biyoloji, psikoloji, coğrafya alanında birbirinden güzel tebliğler sundular. Ele aldıkları bilimsel konuları, Kur’an ayetleri ile süsleyerek açıkladılar. 

Kâinat da Kur’an gibi Allah’ın kitabıdır. Evrendeki her varlık Allah’ın ayetidir. Bilimin konusu bir açıdan da Allah’ın evrendeki ayetlerini okumaktır. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de “Güneş de kendisi için belirlenen yörüngede akıp gitmektedir. İşte bu güçlü ve her şeyi bilen Allah’ın takdiri iledir.” (Yâsin, 38) buyurmaktadır. Peygamber Efendimiz de bir hadislerinde “Allah’ın yarattıkları üzerinde tefekkür edin…” tavsiyesinde bulunmuştur.

Kâinat da Kur’an da Allah’ın iki kitabıdır. Bu sebeple İslam dini, bilim ile çatışmaz. Ateistlerin iddiasının aksine bilim ile din birbirini tamamlar. Din hayatın manasını anlatır, insanın vicdan sahibi olmasını sağlar. Kâinat kitabını doğru okumalıdır. Evrendeki, dünyadaki, hücredeki, atomdaki düzen bir Yaratıcıyı gösterir. Kendi kendine düzen olmaz. 

Ne yazık ki okullarda okutulan fen bilgisi kitapları, evrendeki düzeni başıboş sebeplere, doğaya bağlıyor. Doğada hücre yaratabilecek, cansız varlıklara hayat verecek bilgili, akıllı, güçlü bir varlık yoktur. Tıp bilimi bir hücre yapmaktan acizdir.

Varlıkların kendiliğinden olduğu, canlıların zaman içinde evrimleşerek meydana geldiği iddiası ispatlanamamıştır. Dünyanın hiçbir yerinde kendiliğinden bir hücrenin meydana geldiği gözlemlenememiştir. Bir bilginin bilimsel olması için gözlemlenmesi, laboratuvarda denenmesi, deneyin tekrarlanması gerekir.

Evrimcilerin iddiaları hiçbir gözleme, laboratuvar deneyine dayanmaz. Bu sebeple yaklaşık iki yüz yıldır tekrarlanan evrim teorisinin doğruluğu gösterilememiştir. ‘Tasarımın İhtişamı Evrimin Tutarsızlığı’ adlı kitabımda (Çıra Yayınları) gösterdim ki; evrim iddiası hiçbir bulguya, deneye, ispata dayanmamaktadır.

Öyle ki; Yaratılış Kongresi’ne tebliğ sunan Doç. Dr. Cihat Yaşaroğlu, uluslararası bir araştırmaya dayanarak evrim teorisini biyoloji öğretmenlerinin ve öğrencilerin büyük çoğunluğunun kabul etmediğini ortaya koydu. Doç. Yaşaroğlu’nun tebliğinde ortaya koyduğu gerçek şu:

Türkiye’de ortaöğretim öğretmenleri ve öğrencileri ile yapmış bir çalışmada öğretmenlerin % 78,9’u, öğrencilerin ise % 73,2’si evrimsel görüşü reddetmektedirler. Bunun en önemli sebeplerinden birisi olarak da dini inanışın evrimsel görüşü kabul etmemesi olarak gösteren öğretmenlerin oranı % 70, öğrencilerin ise % 72,1 olarak bulunmuştur (Özay Köse, 2010). Bu oran daha önceki çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre yüksek oranda kalmaktadır. Öğretmenlerin görüşleri üzerine yapılan araştırmalar, dini inançlarının gücünün, evrimin kabulü ile negatif korelasyon gösterdiğini ve evrim konusundaki bilimsel bilgilerin dinsel inançları ile uyumlu hale getirilmesinin hepsi için olmasa da çoğu öğretmen için zor olduğunu göstermektedir.  

Virginia Commonwealth Universitesi tarafından yapılan bir ankette gençler ve yetişkinler, fen derslerinde sadece evrim görüşünün yer almasını yanlış olarak algılamaktadırlar.

32 Avrupa ülkesi ve Japonya’dan gelen uluslararası verileri karşılaştırdıkları araştırmalarında evrimi kabulde en düşük ikinci sırada Amerika’nın olduğu, Türkiye’nin ise hemen bir alt seviyede olduğu bulgusuna ulaşmışlardır. ”

Kongreye katılan bilim insanları, ders kitaplarındaki ateist, materyalist, pozitivist yaklaşımı eleştirdiler; bilimin dinsizliğe âlet edildiğini ortaya koydular.  Fen bilimlerinin ateizme alet edilmesi, İslam inancı ile çelişiyor. Din dersinde Allah inancı anlatılırken, fen derslerinde doğa yaratıcı kabul ediliyor. Bu çelişki gençlerimizi ateizme ve deizme sürüklüyor. 

Cumhurbaşkanımız, hem fen bilimlerini hem de dinimizi bilen kıymetli bilim adamlarımıza görev vermeli; fen ve din bilimleri arasındaki çelişkili anlatım giderilmeli, gençlerimizin inanç bunalımı yaşamasının önü alınmalı. Bilim, Allah’ın evrendeki ayetlerini inceleme sanatıdır; dinsizliğe âlet edilmesine son verilmelidir.

Eğitimde yapılacak en köklü reform, onu bu tür çelişkilerden kurtarmaktır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şahika

Bâtıl (batı) gelmiş, hak zâil olmuştur..Maalesef..
 • Yanıtla

Ali Erkan

Eğitimin ateizm illetinden ve çelişkilerden kurtarılması lazım. Akif Parti geç bile kaldı. Bilim dinsizliğe alet ediliyor, çok önemli tespit. Evlatlarımıza not dayatmasıyla dinsizlik telkin ediliyor. Hocam, eline sağlık.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23