Sorunları Göz Ardı Ederek Mi Çözeceğiz?

09 Nisan 2019 Salı

Seçim tartışmaları almış başını gidiyor. Ak Parti’nin oyları çalınmış, CHP büyük organizasyon yapmış, FETÖ de bu işin içinde, marjinal sol örgütler sahada… Tartışmaların sonu gelmiyor. Ne yazık ki; partinin yetkili mercii öz eleştiriden aciz…

Ak Parti’nin FETÖ ile 2007 yılından itibaren aktif mücadeleye girdiğini ve kumpasların, şantajların döneminin başladığını unutmayalım. 

2009 yerel seçimlerinde FETÖ, kendisine yakın bazı siyasileri sahaya sürdüğünde seçim sürecinde bu masumane bir talep olarak algılandı.

Dönemin Ak Parti kurmayları; ‘ne de olsa bunlar bir cemaattir ve alınları secdeye giden temiz çocuklardır’ deyip maalesef aldanmışlardır.. 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’a ihanet ettiklerini unutarak, farkında olmadan bu illete alet olmuşlardır.  

FETÖ yapılanmasının derinlemesine bir ihanet çetesi olduğunu unutan ve görmezden gelen akıl, Sayın Erdoğan’a ve Ak Parti’ye ne denli ihanet ettiğinin farkında mı değil, bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey bu milletin Erdoğan’a güvendiği ve asla yalnız bırakmayacağıdır. 

Nasıl oldu da Ak Parti can damarı dediğimiz önemli yerleri kaybetti? Buyurun hep beraber Ak Parti’nin içindeki bazı önemli sorunları konuşalım… 

Ak Parti sayesinde bir yerlere gelen bürokratlar, Ak Parti için çalışmamıştır. Hükümetin yıpranmasının en büyük payı adamcılık üzerine şekillenmiştir, çünkü alın teri yoktur. Ak Parti’de siyaset yapan sözüm ona büyüklerin(!) referans oldukları kişilerin % 70’inin bu davayla aslında bir ilgileri yoktur. 

Ak Parti’de siyaset yapan il, ilçe ve belde başkanları, parti içi etik yapıdan uzak bir şekilde, zaman zaman dost-akraba üzerinden atamalar yapabilmiş, emeği olmayanları bir yerlere getirebilmişlerdir.

Ak Parti döneminde müsteşar, genel müdür, daire başkanı olanlar ve hatta şube müdürü, saha yetkilisi olanlar dahi kamu kurumları adına vatandaşa ahkâm kesen bir tavırla halka boy göstermişlerdir.

Yakın zamanlarda Ak Partili bazı belediyelerin ‘’Bugün git, yarın gel’’ mantığı içerisinde davranıp, vatandaşı nasıl yıprattığını, bezdirdiğini unutmayın… 

Ve hatta bazı belediye başkanlarının dev malikanelerine devasa duvarlar örerek vatandaşa nasıl tepeden baktığını da unutmayalım. 

Bu bir sorundur. 

Bir örnek vererek devlet ile vatandaş arasında duvar var mı, yok mu kararını sizlerin vermesini istiyorum.

Eski Pendik Belediye Başkanı Sn. Erol Kaya’nın başından geçen bir olayı bildiğim kadarı ile sizlere aktaracağım. Kendisi belediye başkanı iken bir vatandaş, ‘’ben size ulaşamıyorum başkanım’’ dediğinde ‘’Olur mu? Benim kapım herkese açık’’ der ve vatandaş çok aradığını ancak hep toplantısı olduğunun söylendiğini belirtir. Bu duruma şaşıran Erol Kaya’nın akılına sekretaryasını test etmek düşer ve kendi makamını aratarak Erol Bey ile görüşmek istediğini söyler ancak sekreterya kendisinin müsait olmadığını, geldiğinde dönüş yapılacağını belirtir. Bu bilgiyi dahi Sn. Erol Kaya’ya aktarmayan bir sekreterya düşünün… 

İşte Ak Parti’nin en büyük sorunu da burada sekreteryanın yaptığı hataya düşülmesidir.

Bir basın mensubu olarak birkaç kamu kurumunu test ettim; vatandaşımız bu kadar dert yanıyor, ‘’acaba şikâyetler bizlere iletilirken abartılıyor mu?’’ dedim. 

Hasta olan bir vatandaşın sorununu çözmek için aylardır devlet hastanesinden randevu alamadığını, başhekime ulaşmak için çabalar sarf etmesine rağmen konuyu ilgililere ulaştıramadığını öğrendim. Test amaçlı konuya müdahil oldum ve farklı aralıklarla üç defa ben aradım. Başhekimimizin toplantısı halen bitmemiş bile olabilir. Bu ve bunun gibi nice olaylar da Ak Parti’ye bir sorundur.

Sonuç olarak bu seçimde bir FETÖ konusu var mıdır, yok mudur? Bu benim alanım değil ancak devlettin sorumluluk alanındadır. Eğer bütün bu oligarşik ve bürokratik hataları görmezden gelerek, tüm suçlamaları dışarıya yaparsak, olacakları görmezden gelmiş oluruz. 

Önemli olan bu aşamadan sonra düzeltmelere gitmektir ki; aksi taktirde daha ağır sonuçlar doğabilir. Unutmayın ki; bu milletin sizden beklediği 2004 yılındaki hizmet belediyeciliğidir.

Vesselam…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Oktay karakaşOktay karakaş2 ay önce
  Sabri bey sizi takip eden birisiyim.100 günlük icraatta nafaka sorunu cozulecekti.peki ne oldu.iyi bir AKP'li olarakben şahsen üzülüyorum
 • Sedat kabilSedat kabil2 ay önce
  Sayin Sabri Balamanenaz üc kez Almanya dan izine gelip Erol Kaya beyle görüsmek istedim görüsemedim .imarda yaptiklari yolsuzluklari ve üsülsuzlukleri yazmakla bitiremem ögrenmek istersenizyazabilirim selamlar
 • müslümmüslüm2 ay önce
  sayın yazar Ak Parti kurulurken Adalet ve KalkınmaPartisi olarakkuruldu. FDakat geldiğmiz nokta hak yeme (Memur alımlarında mülakat), devletin bütün imkanlarını bir yerlere peşkeş çekme (betonlaşma ihaleleri), geçmişte kendilerine hertürlü hakareti yapanları dost edinme ve eski dostlarınıda düşman ilan etme, beraber yola çıktıkları kardeş dedikleri kimseleri troolerle berakber safdışı etme. Bunlar düşünülmeden, eski dostlarla tekrar barışılmadan adalet yeniden tesis edilmeden şu anki kadrolarla devam ederek bir yere varılamaz. Bu milletin güveni sarsılırsa bu gidişin sonucu hüsran ve çüküntü olur....
 • Ahmet KoçakAhmet Koçak2 ay önce
  artık fetö mücadeleside muğlakda kalıyor.ak partinin belediye başkanlarının eski videolarına bakın,her başkan adayının ismini you tube yazın karşınıza neler çıkacak.mücadele ak partili ailelerin çocuklarını memuriyetten atmakla olmaz.hepsini kast etmiyorum lakin atıllanların içinde okadar çok mağdur varki,yaşayan çok iyi biliyor.lakin geçmişinde fetö teröristine övgüler düzen maddi destek verenler başkan adayı olabiliyor.mağdurlara yaşam hakkı,çalışma hakkı verilmiyor.2013 bir dönüş tarihiydi.atılan kişiler çok daha önce sohbete gitmiş,bağış yapmış diye atılıyorsa şu an hiç kimsenin aday olmaması gerekirdi.lakin gariban sesini duyuramıyor,asıl destekçiler ve fetö yü palazlandıranlar krallar gibi devam ediyor,sonrada biz fetöyle mücadele ediyoruz diyorsunuz,böyle mücadele olmaz.kalbe giden ana damarı keserseniz kalb artık beslenemez ölür.biz ne yaptık kılcal damarlarla uğraştık ana damar hala kalbe(yani fetö terörüne)kan pompalamaya devam ediyor.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz2 ay önce
  Sabri Bey;Sağ duyunun sesi olmuş yazınız.Sizi Akit Tv'den de izledim.Düşünce,sorgulama mantığınız o kadar doğru ki,keşke,Ak Parti,kuruluş günlerine tekrar dönebilse.Seçmen tabanı,tüm bu olumsuzluklara rağmen iktidarın oylarını hala yüksekte tutuyorsa,alternatif bir iktidar partisi göremeyişindendir.Bıçak sırtı alınan oylar,aklınızı başınıza alın,hatada ısrarcı davranmayın,anlamına geliyor.Sorun çözme mevkiinde bulunanların,sorunları görmezden gelip demagojik laflarla ülkeyi germesi ve boşa zaman harcaması,ülkemizin bağışıklık sistemine zarar veriyor.Bence,bu günkü yazınız,iktidar elitlerine uyarı niteliği taşıyor.Keşke fark edebilseler.Saygılarımla.
 • Tarık VatanseverTarık Vatansever2 ay önce
  Bütün sandıklar hele yeniden bir sayılsın geçersiz oylar ak partiye geçerli oy diye yazılsın da istanbul hele bir sayım oyunu ile geri alınsın. Hele bir kupon araziler, rant alanları kurtarılsın, ihalecilik hemşericilik akrabacılık kaldığı yerden devam etsin de, onlardan sonra milletin sıkıntısına bir çare var mı bakılır. Millet problem yaratmasın, oyunu versin, sussun otursun, herşeyi devletten beklemesin biraz da kendi çözüm üretsin. Böylece de seçimle gelenin kolay kolay seçimle gitmeyeceğini anlamış oluyoruz.
 • KomikKomik2 ay önce
  Seçim öncesi başka sonra başka.araba devrilince yol gösteren çok olur.Aile eğitim liyakatsızlık kayırmacılık lüks yaşam kibir...
 • 2 ay önce
 • tvbtvb2 ay önce
  Evet.Devletin birçok kurumu Çevrelendi veVatandaşa kapatıldı.örnek:ibb 153e Günlük olağan sorun iletildi, fekat:gelen cevap her zamayalan oldu. 1 gram dahi sorun çözülmedi. ve Sosyal Yard , İşkur , Yatırım destekleri gibi konularvatandaşa kapalı. KRİPTO KODLANMIŞ ŞEKİLDE FETÖCÜLER HER KAPIYI AÇIYOR, HER KAYNAKTAN YARARLANIYOR.sanıyorum, tc numarası girilerek hizmet alınan her birimde kripto fetöcüler var. TC DE TÜM VATANDAŞLAR KATEGORİZE EDİLMİŞ, SINIFLANMIŞ, ... -- kamu kurumuna gittiniz Tc numaranızı yazdınız, sıra aldınız, Eğer fetöcü değilsen, Fetöcü bir memura yönlendiriliyorsunuz. Ve devletin size tanıdığı tüm haklar sudan bahanelerle size kapatılıyor, Başvurunuz olumsuz sonuçlandı deniyor. pkklı isen , Türkiye nin tüm imkanlarını size açıyorlar. Fetöcü isen, devletin sana tanımladığı 1 kuruşu bile veriyorlar. ve devletten yolsuzluk yolu ile alabileceğin para varsa, onu da veriyorlar. örnek: ilçede arazin var 100 dönüm, Ekmeden biçmeden Heryıl 15000 tl sana para veriliyor, fetöcü isen veriliyor.Böyle 100 000 küçük fetöcü var, Her yıl 7-15000 tl arası küçük yolsuzluk yapılıyor, Saaadece ve sadece toprağı ekmediğin için alınan para. toplam : 100 000kişi x 15000 TL her yıl.BU BİR KALEM YOLSUZLUK.BÖYLE, 100 KALEM DAHA YOLSUZLUK YOLU VAR. milli gelir böyle heba oluyor. yoksa 3 senede jet hızıyla kalkınır Türkiye.
 • Milli görüş Milli görüş 2 ay önce
  672 khk ile ihraç edildim yaklaşık 3 yil oldu feto ile en ufak bir bağım yok dinlerarasi diyalog karsitiyim beni neden ihraç ettiniz diyorum gizli soyleyemeyiz diyorlar ya hu sakamisiniz bu nasıl devlet sizin Allah tan korkunuz yok mu ....
 • CccCcc2 ay önce
  Allah aşkı için eski adı bimer yeni adı cimer i iptal edin şikayetçi olduğunuz kurum yalan ve sahtekar bir şekilde cevap veriyor öğrenci sigortalarindan dolayı 2007 yilina ait 2010 da kurumdan ayrıldım aracıma haciz koydu rüzgârlı sgk cimer üzerinden yalan beyanda bulundu ayrıldığım kurumla yazismak yerine farklı şehirde yaşayan şahsıma yazmıştı yazık değil mi mahkeme avukat vs vs devlet in kurumları vatandaşa eziyet için mi var

Günün Özeti