• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sabri Balaman
Sabri Balaman
TÜM YAZILARI

Küresel arzın gıdadaki yangını

03 Mayıs 2022
A


Sabri Balaman İletişim: [email protected]

 

Geçtiğimiz yıl dünyanın yüzlerce bölgesinde aynı anda yangınlar çıktı. Aynı senaryo, bugün ABD üzerinden tekrar işletilmek isteniyor. 2021 yılında Türkiye’nin özellikle tatil bölgelerinde meydana gelen yüzlerce yangın, ülkenin çeşitli noktalarına yayıldı. 

7 bölgede çıkan ve ardı arkası kesilmeyen 299 yangın, yalnızca doğanın değil, insanların da ölümüyle sonuçlandı. Yerleşim yerleri küle dönerken, binlerce hayvan can verdi. Türkiye, bu süreçte büyük bir mücadele verdi. Doğanın kendi kendini yok etmesi gibi bir durum olmadığını göz önünde bulundurursak, bu yangınların bilinçli gerçekleştiğini de görmezden gelmek konumuna geliyoruz. Paris İklim Anlaşması’nın tüm devletlere dikte edilmesi için verilen büyük mücadelenin bir sonucudur bu yangınlar.

2 yıllık korona sürecinin ardından Rusya-Ukrayna Savaşı ve beraberinde DSÖ’nün yeni yasa çıkarması, ulus devletlerin egemenlik haklarını ellerinden alabilmek için planlı işletilmiş bir süreci gözler önüne seriyor. Dünyayı yeniden adeta bir çöle dönüştürmek isteyen ellerin Paris İklim Anlaşması dayatması, yarın ‘biz söylemiştik’ demek için hazırlık yapanların arkasına sığınacağı bir plandan ibaret olmalı. Ancak unuttuğumuz bir şey var, biz doğaya iyi bakarsak, doğa da bize iyi bakar. 

Burada dikkat çekmek istediğim bir konu da NASA’nın oluşturduğu yangın tablosu sistemidir. Geçtiğimiz yıl başlayan yangınlarla birlikte NASA, tıpkı pandemi sürecinde olduğu gibi ölü-yaralı-hasta-entübe’nin yangın versiyonunu tasarladı. Bu topluma korku pompalayan sistemle birlikte, ABD’de büyük bir yangın başladı. 

Ülkenin Güney Doğu, Orta Batı, Güney Batı bölgelerinde orman yangınları genişledi. NASA’nın yangın bilgi sisteminden alınan “21 Nisan 2022 tarihli U.S DROUGHT MONITOR/ MAP RELEASED DATA VALID APRIL 19.2022 verisiyle bu yangınlar belgelendi.

ABD Ulusal Kurumlar Arası İtfaiye Merkezi verilerine göre, sadece 1 günde 3700’ün üzerinde orman yangını çıkmıştır ve 2022 başından bugüne 21 bin 181’den fazla orman yangınının çıktığı belirlenmiştir.

Toplam 1 milyon 100 bin dönüm alanın yandığı bölgedeki gıda tedarik zincirleri bozuluyor. Diğer yandan gelen savaş ortamı da nükleer tehditleri getiriyor. Bakınız, dünyayı bir avuç varlıklı ailenin eline bırakabilmek için her türlü şeytanlık yapılıyor.

Bu yangınların dünyanın başka noktalarına da yayılacağını öngörenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Düşündüğümüz zaman ortada bir delil olmamasına karşın dünyanın 26 milyon noktasında aynı anda yangın çıkması ne kadar olağan olabilir. Bu yangınlarda şeytanlaştırılmış teknolojinin devreye girmesi, planlanan küresel gıda krizinin tohumlarından başka nedir?

The Economist’in ‘sözde öngörülerini sundukları’ kapağını hatırlayın. Başarılı projelerini 100 yıl sonra dahi sürdüren bu kitle, gelişen teknolojinin şeytaniliğinden faydalanarak lazer silahlar tasarladı. Bununla birlikte yangınların da lazer silahlarla çıkarıldığına ilişkin yaygın düşünceler var.

Kaliforniya tarihinin en büyük yangınında onlarca ölü ve yüzlerce kayıpla karşılaşıldığı süreçte ABD’nin Cumhuriyetçi Parti Temsilciler Üyesi Marjorie Taylor Greene, sosyal medya hesaplarında paylaştığı açıklamalarda lazer silahlara ilişkin bilgilendirme yaptı.

2018 yılında lazer silahlara ilişkin bilgilerinin hepsini Facebook hesabından yayınladı. Lazer silahlarla çıkarılan yangınları doğrulayan Greene, doğrulamayı yapan tek kişi de olmadı. Yunan basınında bu yangınlara ilişkin yine lazer vurgusu yapıldı. 

Son günlerde devletlerin üzerinde çalıştığı yönlendirilmiş enerji silahları, elektromanyetik silahlar bu şekilde artık barutsuz silahlar üzerinde çalışıyorlar. Bu silahlar içerisinde lazer silahlar da önemli bir yer tutuyor. 

Yeni salgın olan yangınları tüm dünya ülkelerine yayarak özellikle turizm döneminde ortaya atmak, dünya genelinde gıda kıtlığı ve ekonomik sorunları da beraberinde getiriyor. Tüm bu planlanmış kötülüklere karşı devletlerin gözleri açık olmalı, ABD’den verilen sinyaller dikkate alınmalıdır.

Vesselam…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

099

yangina verilen cezalar hafif oldugu icin yanginlar dewam ediyor . Idam edilsin bak daha orman yaniyormu ??
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23