• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sabri Balaman
Sabri Balaman
TÜM YAZILARI

Iraklı generaller, PKK’ya kalkan oluyor

18 Ağustos 2020


Sabri Balaman İletişim: [email protected]

Türkiye’de gündem Doğu Akdeniz, Fransa, Yunanistan ve İstanbul Sözleşmesiyle meşgulken; Ajanslara bir haber düştü. “Irak ordusu, Türkiye’nin Kuzey Irak’a düzenlediği insansız hava aracı saldırısında iki Iraklı üst düzey askeri yetkilinin hayatını kaybettiğini açıkladı.”

‘İki Iraklı üst düzey asker, ne kadar üst düzey olabilirdi ki?’ sorusu akılları hemen kurcaladı. Meğer PKK’yı vuran Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), arada 2 tane Iraklı generali de haklayıvermişti. 

Konu Türk medyasında yoğunluktan ötürü yer etmese de Associated Press’e konuşan iki Iraklı güvenlik yetkilisi, “Komutanların PKK’lılarla görüştüğünü doğruladı. Ajansa konuşan Iraklı güvenlik yetkilileri, olayda beş kişinin daha öldüğünü belirtti. Ancak yetkililer, bu kişilerin asker ya da sivil olup olmadığına dair bilgi vermedi.”

 Tabii konu görünenden daha büyük bir etki göstermiş. Irak merkezi hükümeti, Bağdat’taki Türk büyükelçiliğine NOTA verip izahat istemiş. Irak hükümeti o kadar kızmış ki; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 3 gün önce Bağdat’a yapmayı planladığı ziyareti de bu olay üzerine iptal etmişti.

Bilmediğimiz bir şeyler dönüyordu. Topraklarının neredeyse 3’te 2’sini kontrol edemeyen, Musul’u IŞİD/DEAŞ’tan bile koruyamadan topuklayarak kaçan Iraklı generaller, ne oldu da birden kıymetlendi?

AP’ye konuşan kaynaklar, “bölgede daha önce Iraklı güçlerle PKK’lılar arasında çatışmalar olduğunu ve Iraklı askeri yetkililer ile PKK arasındaki görüşmenin de bölgedeki tansiyonun düşürülmesi amacıyla gerçekleştirildiğini bildirmişti.” İyi de biz Irak’ın PKK ile hiç savaştığını görmedik ki? Saddam bile PKK ile baş edemediği için Türkiye’ye Irak’ın kuzeyine askeri operasyon yapma yetkisi vermişti.

Yavaş yavaş yapboz yerli yerine oturuyordu. Mesele 2 generalin ölümüne tepkiye benzemiyordu... Çünkü Irak, Arap ülkelerinden yardım istedi. Fransa’dan da Irak’a destek açıklaması geldi. Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan ve Kuveytli mevkidaşlarını arayarak ve Arap Birliği yetkililerinden yardım istedi. Kambersiz düğün olmaz; Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye’nin PKK’ya yönelik Kuzey Irak’ta düzenlediği saldırıyı kınamış ve Fransa da Türkiye’ye tepki göstermiş ve Irak’ın toprak bütünlüğüne vurgu yapmıştı.

Anlaşılan 2 Iraklı generalin terör örgütü temsilcileriyle görüşmesi, önem arz etmiyordu. Kimse 40 yıldır ‘PKK ile mücadele etmediniz, şimdi mi mücadele ediyorsunuz?’ sorusuyla ilgilenmiyordu.

Bu tiyatro piyesini bir kenara bırakırsak; Iraklı 2 general, PKK ile barış görüşmesi değil; PKK’yı Türkiye’ye yönelik terör eylemlerini artırmak için görüşme yapıyordu. Iraklı generaller bu teşviği Fransa ve Körfez ülkelerinin desteğinin yanı sıra İran’ın dolaylı desteğini PKK’ya sunarken, TSK ve MİT toplantıyı neşelendirmişti.

Türkiye, Musul demiryolunu 

aktifleştirmek istiyor

Irak ve Türkiye arasındaki bu gerginlik sadece 2 generallerden ibaret değildi. Alman DW, birden bire 3 Ağustos’ta “Yaklaşık bir asır önce Iraklılar ve Batılılar Berlin, İstanbul veya Venedik’e gitmek üzere ellerinde biletlerle Musul tren istasyonunda beklerdi. Bağdat’ı Türkiye ve Avrupa’ya bağlayan tren istasyonu bugün paslanmış raylar ve devrilmiş vagonlarla kendi haline bırakılmış durumda. Kent sakinleri eski günleri ve tren istasyonunu geri istiyor” şeklinde haber yaptı. 

Yani generallerin öldüğü günden bir hafta önceydi. Çünkü Alman sermayesi, Türkiye ile birlikte Musul demiryolunu kullanmak istiyor. Böylelikle küreselcilerin demiryolu projesini Irak ayağı hazırlanacak, ayrıca Almanya Ortadoğu pazarına daha hızlı ulaşacaktı.

Türkiye, sabotaj girişimini boşa çıkardı

Dolayısıyla Türkiye, olası bir sabotajı boşa çıkardı. Irak adına uluslararası platformları, Arap Birliği ve Fransa’yı ayağa kaldıranlar ise demiryolunun aktifleşmesini istemeyen odaklardı. TSK ve MİT’in ortaklaşa düzenlediği spesifik harekatlar ve Pençe harekatları Kuzey Irak bölgesini terörden arındırmaya yönelik olduğu gibi; Irak-Türkiye ve Irak-Avrupa arasında gerçeklemesi istenen ticaret yollarının güvenliğini sağlamaya yönelik operasyonlardı. 

Irak ordusundaki Türkiye karşıtı ekol, PKK’yı kullanarak Türkiye’ye engel oluyor/olacak. Bunun için Türkiye, Kuzey Irak’taki geçici ve sabit üslerine ek olarak Pençe operasyonlarıyla birlikte 10’dan fazla yeni üs ekledi.

Ancak bu operasyonlardaki en büyük handikap İran odaklı sabotajlar ve Körfez ile Fransa’nın finansal manipülasyonları oluyor. Nitekim Türkiye PKK’nın İran kanadına büyük darbeler vuruyor. İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı 10 milyonluk kırmızı listede aranan Heval Agit kod adlı İran uyruklu terörist Ali Novruzi (40) öldürüldü. PKK’nın tepe isimlerinden ve İran’la yakın ilişkisi bilinen Cemil Bayık’ın da öldürüldüğü iddia edildi. Ali Novruzi, Cemil Bayık’ın yardımcısı ve postacısı olarak biliniyordu.

Öncelikle bu operasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Türkiye’nin Libya ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere Irak ve Suriye’de de pro-aktif siyaseti izlemesini yürekten diliyorum.

Vesselam…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Celil yağmuroğlu

Sayın Sabri bey Irak kelimesini kullanmayacağım çünkü İngilizlerin dayatıpı bir kelime Mezopotamya demek gerek ,bir sürü Halklar yerleşti bu bölgeye önce Sümerler Akadlar Aşureler Babililer,,Ama en etkili olan Sümerliler oldu, ,Dünya Medeniyetin beşiği ve ilk yerleşen kavim Sümeriler yani Türkler bunu ben söylemiyorum yabancılar ve büyük tarihçi ve araştırmacı Kazım Mirşan söylüyor bir sürü eserleri mevcut,,ondan sonra yine Sasaniler Romalılar Ve Bizanslar kuzeye yerleştiler,,Ve İslamın doğuşuyla Araplar ve en son Türkler,,Amma ve Lakin Tilki ingiliz Enerji kaynağını buldu ,,,Hilafeti kaldırdı Cumhuriyeti kurdu Lozanı dayatı Mezopotamyayı Irak yaptı Krallık kurdu,,Kral Faysalı İngilizler kandırdı babalarını kandırdıkları gibi ,,İngilizler bir Hastalıklar Faysalı öldürdüler,,yerine Kral Gazi oda baş kaldırdı onuda öldürdüler,,İkinci Kral Faysal Osmanlı Hanedanıyla evlenip Hilafeti kurmak istedi ATATÜRKLE görüştüler kabul etmedi Atatürk öldükten sonra İnönü ile görüştü oda kabul etmedi ,,,İngilizler ikinci Faysalı feci bir şekilde öldürdüler,,İngilizler son Kralı öldürmeden önce Abdulkerim Kadımı Bağdat konsolos tarafından kıskaca aldı evine davetiyeler toplantılar yapıyorlardı İngiltereye uyduruk bir Hasta raporuyla 4 ay İngilterede kaldı Kadımı çok iyi eğitiler, döndükten sonra İkinci faysala çok kanlı bir devrim yaptı,, Ard arda devrimler,,en son SADDAM HÜKME GETİRDİLER OLANLAR OLDU,,,ONU İNGİLİZLER GENLİĞİNDEN BERİ İZLİYORLARDI ÇÜNKÜ ARAP BAAS PARTİSİNİN GENÇLİK KOLLARINDAYDI,,VE KASIMA İLK KURŞUN SIKAN SADDAM OLDU ,,Burası çok önemli,,, İNGİLİZLER NEDEN BÜTÜN BUNLARI YAPTI,,,BİRİNCİSİ,,,KUTUL—Amarada bir çok Aşiret Osmanlıdan yana oldu Bu Aşiretleri Not ettiler,,İkincisi 1920 Senesinde Bir çok Arap ve bazı Türkmen Aşiretleri İngilizlere karşı büyük bir ayaklanma yaptılar,,Onlarca Subay ve binlerce Asker öldürdüler ,, İngilizlere En Acısı Hindistandan getirdikleri Colonel LİCMİNİ ,,Aşiret Reisi olan Mahmut Zarinin iki çocuğu Kendi odasında öldürdüler,,,Bu hadise İngiliz kabinesini ve İngiliz Halkını sarstı,,. İşte bu olay Bardağı taşırdı,,,ARTIK IRAK HALKINI BİTİRECEĞİZ DEDİLER,,,SADDAMI GETİRDİLER,,,SADDAM HÜKÜME GELDİKTEN SONRA BAZI SUBAYLAR DARBE YAPMAK İSTEDİLER BAŞARAMADILAR,,,250 SUBAYA İDAM ETMEDEN ÖNCE,,,,ŞUNU DEDİ ,,,,BENİ ÖLDÜMEK İSTEDİNİZ. AMA. BEN IRAKI TOPRAK TESLİM EDECEĞİM SİZLER ,,GERÇEKTEN TOPRAK TESLİM ETTİ,,BU DAHA ÖNEMLİ ,,,IRAK HALKI DİĞER ARAP ÜLKELERİNE BENZEMEZ,,,O TOPRAKLARA KİM GİRERSE MEZARINI HAZIRLASIN,,,BAKIN İNGİKİZ KAÇTI AMA HALA IRAKTA,,,AMERİKA KAN KUSUYOR,,IRAN KEZA KAN KUSUYOR,,,,TÜRKİYE GİRMEK İSTERSE ,,LOZAN HARİTASINA GÖRE GİREBİLİR YANİ,,,CEBEL HİMRİNE KADAR ,,,ONCAN AŞAĞISI LANETLİDİR CEHENNEMDİR,,,VESEELAM,,
 • Yanıtla

Nahit sazoglu

Turkiye musul demiryollariyla gelistimel gerekir irakla ulkemizle ticari ulasim savunma ekonomi tarim sektorunu devlet politikasi yapmaliyiz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23