• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sabri Balaman
Sabri Balaman
TÜM YAZILARI

Gıda Üzerinden Türkiye’de Darbe Planları

19 Nisan 2022
A


Sabri Balaman İletişim: [email protected]

Küresel dünyayı teknolojik savaşlar değil, gıda savaşları beklemektedir. 

Nitekim özellikle son yıllarda hızla artarak 8 milyara ulaşan dünya nüfusuyla birlikte tarım ve gıdaya olan ihtiyaç, daha da önem kazanmıştır. İnsan yaşamının temel gereksinimlerinden olan tarım ve gıdanın sürdürülebilirliği için gerekli olan tarım arazileri, ne yazık ki konut ve sanayileşme gibi çeşitli yapılaşmalarla ranta açılarak küçülmeye devam etmektedir. 

Bu duruma zaman zaman yazılarımızda yer vermekteyiz. Ancak buna rağmen kamuoyu tehlikenin farkında değil desek yeridir. 

Tarımla ilgili tüm yazılarımızda sürekli verimli tarım arazilerinin yapılaşmaya açılmaması, yapılaşma için atıl arazilerin kullanılması, bununla birlikte dikey yapılaşmanın önüne geçilmesinin önemini vurguladık. Bu konuyu gündemde tutmaya da devam edeceğiz.

Dünya, teknolojide hızla ilerlemektedir. Teknoloji olmadan insanoğlu hayatını devam ettirebilir mi, ‘evet’  devam ettirir. Elbette olan bütün teknolojiler işi kolaylaştırır ve zamanı kısaltır. Ancak gıdanın olmadığı yerde teknoloji anlamsızdır. Zira karnınız doymuyorsa tehlike çanları çalacaktır. 

Global düzeyde tarıma kıymet veren ülkeler, dünyada tarımına sahip çıkan ve tarımda son teknolojiyi kullanan milletler, ayakta kalacak ve süper güç olacaktır. Dünyayı teknolojik savaşlar değil gıda savaşları beklemektedir. Biz de tarıma dayalı ekonomiye sahip olduğumuz için tarımın reel düzeyde en iyisini yapmalıyız. Toplumsal olarak, gerek bizim gibi eli kalem tutan insanların bu alanda yazdığı yazılarla, gerekse tarım alanındaki uzman kişiler ve gıda mühendisleri ile tarımın önemine dikkat çekmeliyiz. Nitekim teknoloji olmadan da yaşam devam edebilir, ancak gıda olmadan yaşamı sürdürmek mümkün değildir.

Gıdaya neden dikkat çekmeye çalışıyoruz, biraz bu konulara dikkatinizi çekmek isterim. Küresel sermaye Amazon ormanlarını yağmalamaya çoktan başladı. Şeker, pirinç, bakliyat çeşitleri derken, küresel elitler yeni kaotik planlar peşindeler. İngiliz yardım kuruluşu olan OXFAM yardım kuruluşu birçok kaotik planının ön haberci konumunda bu kuruluştur ve çok ciddi konuların ön bilgilerini paylaşmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Türkiye’nin de içinde bulunduğu gıda arz güvenliği kapsamında olumsuz raporlar hazırlamaktadır. OXFAM 2021 raporuna göre, önümüzdeki süreçlerde gıda sıkıntısından dolayı yaşanacak olan iç ayaklanma sıralanmasında Türkiye öncelikli ülkelerin başında gelmektedir. Daha açık bir şekilde, askeri darbeyle indirilemeyen hükümetlerden gıda savaşları ve iç ayaklanma ile indirilmesi planlanan birçok ülkenin ismi yayınlandı. 

Bakın kimler var; Nijerya, Pakistan, Mısır, Hindistan, Kolombiya, Filipinler, Türkiye, Arjantin, Meksika, Endonezya, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Tayland, Brezilya, Rusya ve Şili... Açıkçası yeniden şekillenecek olan devletler bu rapora göre, ABD ve müttefiki İngiltere ile küresel yeni bir darbe haritası yayınlamış durumdadır.

Sık sık dile getirdiğimiz bir manşet dili var ya; bir kilo patates, bir kilo soğana hükümeti yıkmak adına vatansever olmadığınız gibi, vatana ihanetten başka bir zümre olamazsınız, tam da konu budur. Küresel elitlerin umurunda bile değilsiniz ancak çocuklarımız onların umurunda ve tehdit olarak görülmekteler, bu raporda Rusya, Pakistan, Türkiye, Suudi Arabistan ve Güney Afrika’da bir an önce darbe yapılması planlanmıştır. Bu darbe planlamaları, özelikle ekonomik ambargolar ve gıda yokluğu ile iç savaş provası adı altında yapılacak bilgisi paylaşılmıştır.

Yakın tarihimiz açısından bir milat olarak görülen “ARAP BAHARI”nın, domino etkisi ile birçok ülkenin kâbusu olduğunu unutmayalım. Masumane bir eylem, bir kıvılcım, önü kestirilemeyecek kadar ağır sonuçlar doğurabilir. 

Demokratik eylem yürüyüşleri ülkemizde masumane olarak yapılsa da, bu yürüyüşlerin çoğu zaman marjinal gurup ve yabancı servisler tarafından yönetildiğini unutmayalım. 

Gıda arz sorunu, Türkiye açısından ciddi bir tehdit olarak alınmalıdır. Bazı ülkelerin merkez bankasının iflası ve iç savaş senaryolarının dünya açısından ekonomik buhrana sebep olacağını ve bunun altyapısını oluşturan elitlerin, kaotik ortamdan beslendiğini unutmayalım. 

İnsan kanı bu barbarların gıdası olmuştur. Ulus devletler, gıda sorunu için yapmaları gereken acil eylem planı ile birlikte olayların akışına da dikkat etmek zorundadır. Yani pandemi veya sevgili dostumuz gazeteci yazar Serdar Arseven’in söylemi ile plandemi, birçok ülkeye ulus devlet kavramını yeniden tanımlamıştır. 

Dolayısıyla bizlerin de gelecekte problem olacak olan konulara değinmemiz faydalı olacaktır. Vesselam. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kul

Pandemi yalanına yuttu. al sana gıda krizi.abdurrahman abi başından beri uyardı. sonuç. ..81 ilde davalık. boşver artık olan oldu.kaderimiz neyse onu yaşayacağız .vesselâm.

Mehmet Aktepe

Bakalım saygılı devlet büyüklerimiz bu yıkıcı örgütlenmeye karşı ne gibi ciddi tedbirler alacak... Serbest piyasa ekonomisi zulmüne bu olağan üstü süreçte gem vuracak mı, göreceğiz.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23