Doğu Türkistan’ın Gözyaşları Ne Zaman Dinecek?

08 Ocak 2019 Salı

1949 yılından beri Çin’in işgali altında olan Doğu Türkistan’a Çinli göçmen gönderilerek Doğu Türkistanlı Müslümanlar adeta Çinlileştirilerek asimile ediliyor. Çin, Doğu Türkistan’ı unutturmak için ismini değiştirmekle kalmıyor, asimile politikalarıyla dünya kamuoyuna da olayı yakından takip ettiriyor. Doğu Türkistan yerine ‘’Sincan’’ diyorlar. Bu şekilde, Türk varlığını, Müslüman Türklerin Doğu Türkistan’da yaşadığı gerçeğini unutturmak istiyorlar. Ne yazık ki ülkemizde bile bazı çevreler bu oyunu görmezden geliyor. 

Çin’in zulmü bu kadarla bitmiyor. Türkçe konuşulmasının yasaklanmasından tutun da, Türkçe isimlerin yasaklanmasına kadar Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine her türlü zulmü, işkenceyi yapıyor. Şu an 1 milyondan fazla Uygur Türkü, Çin hapishanelerinde işkence görüyor. Birleşmiş Milletler dahil herkes buna kör, sağır, dilsiz. 

Bunlarla da yetinmeyen Çin yönetiminin yeni başlattığı işkence şekli pes dedirtti. Çin komünist yönetimi, “Kardeş Aile” projesi adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirmek istiyor. Düşüncesi bile korkunç… Çin yönetimi; ar, namus, ahlâk ve insanlığı ayaklar altına alıyor. Bölgedeki birçok Müslüman ülkenin vatandaşlarına Uygur Türkleri ile ikili ilişkileri yasaklıyor, ambargo uyguluyor.

Çin hükümetinin aynı zamanda İslam dünyasına sıcak mesaj vermek adına Polyannacılığı da iyi oynadığını unutmayalım. Son zamanlarda ‘’Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yardım eli’’ adı altında hem fikir ihracatı hem ticaret üzerinden ciddi etki alanına sahip olmaya başladı. Bu durum karşısında rahatsız olan büyük oyuncuların Uygur Türklerine yardımcı olmaktan çok Uygur Türklerini kendi amaçları doğrultusunda kullandığını söylemenin daha doğru olduğu kanısındayım.

Dünyada hızla sömürgeci anlayışla yayılan bir devlet politikası uygulayan Çin Devleti, Doğu Türkistan’da yaşayan ve çoğunluğu Uygur olmak üzere Kazak, Kırgız ve diğer Müslüman Türk unsurlardan oluşan Doğu Türkistan halkını kitlesel bir biçimde sözde eğitim kamplarında tutmaktadır. Araştırmacılar yaklaşık olarak bir milyon kişinin yargılama olmaksızın kamplarda tutuklu bulunduğunu tahmin etmektedir. Bu tutuklular katı bir gözetim altında, psikolojik baskılara tabi tutulmakta, ana dillerini, dinlerini ve kültürlerini terk etmeye zorlanmaktadırlar. Kampların dışındaki Müslüman Türk halk ise çok yoğun izleme sistemleri, kontrol noktaları ve kişilerin birbirlerini gözetlemeleri gibi temel insan haklarını alenen ayaklar altına alan yollarla büyük bir baskı altında yaşamaktadırlar.

Çinin bu şekilde devam etmesi hâlinde, emsali görülmemiş bir soykırıma dönüşecek olan bu uygulama ve baskıların gündeme getirilmesi, asla Çin’in iç işlerine karışmak olarak değerlendirilmemeli; ekonomik ve stratejik işbirliği düşünülerek milyonlarca Müslüman Türk’ün, tüm dünyanın gözü önünde asimilasyona uğramasına izin verilmemelidir.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yayınladığı raporda, son iki yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çok sayıda kişinin “önleyici polisiye tedbiri” adı altında suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi açıdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın «siyasi eğitim merkezleri» denilen gözaltı merkezlerine gönderildiği iddialarına yer vermişti. Avrupa Birliği (AB), Çin ile yapılan İnsan Hakları Diyaloğu toplantısında ise Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki «siyasi eğitim merkezleri”nin endişe kaynağı olduğunu vurgulamıştı.

Çin’in, Doğu Türkistan’da uzun süredir terörizm ve dini aşırılık bahanesiyle devam ettirdiği bu ırkçı tutumundan, insan hakları ve inanç hürriyeti kısıtlamalarından ve “yeniden eğitim kampları adıyla açık hava hapishanesi şeklinde kurduğu barbar işkence kamplarından bir an önce vazgeçmesi, yasadışı bir şekilde gözaltında tuttuğu bir milyondan fazla Müslümanın serbest bırakması çağrısında bulunuyoruz; Türkiye Cumhuriyeti’nin Devleti başta olmak üzere uluslararası toplumu bu konuda duyarlı olmaya davranmaya davet ediyoruz. 

İletişim için; [email protected]

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Kenan Kenan 5 ay önce
  Doğu Türkistanın dertleri Rabia Kadir isimli dişi fetönün gebermesi ile bitecek!
 • muhammedmuhammed5 ay önce
  ne 1 milyonu o en az söylenen rakam2-3 milyon ortalama rakam.fakat bu kamplara giriş daha doğrusu herşey yasak olduğu için bizzat o diyardan 10 milyon rakamını telaffuz edenler. var.biz ne yapıyoruz.uyuyoruz .ekonomi için para için refah için müslüman kardeşlerimizi satmaya devam...yeter ki keyfimiz bozulmasın paramız eksilmesin.zam gelmesin....
 • TolgaTolga5 ay önce
  Akp iktidarda oldugu surece zor.filistin icin suriye icin gosterilen gayret dogu turkistan icin gosterilmedi.cunku onlar
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer5 ay önce
  Dünyada..her..tarafta..müslümanlara..zulüm..had..safhada..Allah (cc)..yardımcımız..olsun..
 • ALİALİ5 ay önce
  Kur'an'ın ipine sarılana kadar gözyaşı dinmeyecek öyle görünüyor. İslâm coğrafyasın da Kur'an'ın ipi bırakılınca akan durmadı, gözyaşı dinmedi , Türkistan'da da durmayarak
 • ÇİNLİÇİNLİ5 ay önce
  SEN NE ZAMAN ORAYA ... O ZAMAN BİTER YAZAR..
 • ÇİNLİÇİNLİ5 ay önce
  ÇİN HEP .. )))
 • hakanhakan5 ay önce
  ne oldu yıllardır bağıyordunuz islam devleti diye ..alın işte devlet elinizde iktidarsanız 15 yıldır merak ediyorumne ...işe yarıyor acaba ..ne oldu sizin siyasalislam davanıza..işin gücünüz filistin sanki filistin harici dünya da derdi olan toplum yok..son cümle kültür mantarısınız sizden bi cacık olmaz
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu5 ay önce
  Sayın Balaman 21Yüz yıl ÇİN,nin yılı olacak Amerika bitmiş ve bitecek bunu Küreselciler istiyor onun için Doğu Türkistanı ÇİN be Küreselciler anlaşarak Doğu Türkistanın Yer Kaynağını paylaşmak bu Doğu Türkistanın sonunu gösteriyor Siyasi çözümle bu iş olmaz Sanırım bunu Türkiye çok iyi biliyor be her şey Türkiyeden beklenemez yanlız Türkiye yapacağı yek şey Ulu Hakanımızın çok ince Siyaset zekasını kullanmak ÇİNİ Ekonomisini Doğu Türkistanlıra çok ince bir hesap yaparak Ekonominin alt yapısını Sabota etmek ,yanlız Ekonomiyi zaten Doğu Türkistanı bitirmeye larar bermişler, Uyuyan Türk Cumhuriyetlerini uyandırması lazım en azından alt yapısını bunu hem Çine ve Ruya,ya karşı Doğu Türkistan Kilit nokta,,Vesselam
 • engineerengineer5 ay önce
  Kaşgar Iydgah camii'nde cuma namazı kılacağız.
 • emiremir5 ay önce
  SEN ONCE KENDI VATANDASININ GOZYASLARINA SAHIP CIK EFENDI TURKIYEYI KURTARDINDA SURIYEDEN SONRA ORAYI KURTARMA PROJESIMI KAPIDA ONLARIDA GETIRIN BURAYA SURIYELI DIN KARDESLERIYLE EDEPSIZLIK TAVAN YAPSIN BARI
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent5 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; 25 yıldan fazla Üniversitelerimizde öğretim elemanı olarak çalışmış, emeklilik hakkını elde etmiş, 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanmış Yaşlı Doçentler olarak, emsallerimiz hangi puanla Profesör oluyorlarsa, biz de aynı puanla ama boşu boşuna koskoca 5 yıl beklemeden Profesör olmak istediğimizi ve bizim yaşımızda olanları bu 5 yıl bekleme belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • bıyığınızı kesin: türgeşbıyığınızı kesin: türgeş5 ay önce
  Bıyıksız yazarları okumuyorum, sadece yorum yazdım.
 • tayfun soysaltayfun soysal5 ay önce
  reis el atmadan bu iş zor. yüreğinin yandığını kesin biliyorum. namazlarında dua ettiğindende eminim. ama harekete geçmek için bekliyor.
 • Kunta Kürde Kunta Kürde 5 ay önce
  Reis bir EYYYYYYYYYYYY ÇİNNNNNN ! Çekerse hemendüzelir ! Hatta Çin ce MENDAKKKKKK DUKKKKKAA EYYYYY ÇANCİNDUR !!!! Bu iş biter abi. ! Yusuf Yusuf !!!

Günün Özeti