Belediye başkanlık seçimleri artık eskisi gibi olmayacak

12 Şubat 2019 Salı

“Kartal Katliamı” olarak adlandırdığımız, Kartal’daki apartmanın çökmesi aslında kirli geçmişimiz olan “yerel yönetim ahlakımızın” çökmesidir. Konu henüz sıcaklığını yitirmemişken birçok belediye başkanı modern yapılar ve kentsel dönüşümler adına sık sık konuşmalar yapacaklardır. Ne yazık ki durum bahsedildiği üzere olmadığı gibi demagoji kahramanlığı yapıldığını görmekteyiz. Bu durumdan kendilerine piyasa payı belirleyenler bile vardır, öyle ya; sorun ahlak sorunu… 

Belediye başkanları “dere koruma ıslahı” kapsamında birilerine rant sağlamak için aktif dereyi imara açarsa veya heyelan bölgesini görmezden gelerek üç beş müteahhitte rant kapısı sağlayıp, çıkarlarına hizmet etmeye devam ederse bizler daha çok Kartal olayları göreceğiz.

Kamuoyunda Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen 6306 sayılı yasa ve ilgili yönetmeliklerde, afet riskinin ortadan kaldırılması için birtakım yeni düzenlemeler getirildi. Riskli yapı, riskli alan ve rezerv alan tanımlarının içeriği dikkatle incelendiğinde, yasanın yalnızca afet riskiyle sınırlı olmadığı, daha geniş anlamıyla kentsel dönüşümü kapsadığı görülmektedir. Burada asıl sorun, aidiyet duygusuyla yerelin konuya ne kadar hakim olduğudur. Birçok belediye başkanı rant kapılarını Şehircilik Bakanlığına kaptırdığını düşünerek yıldırma eğiliminde bulunuyor ve vatandaşların burnundan getirerek vatandaşın mal ve can kaybına sebep oluyor. 

Son beş yıl içinde petrol istasyonlarından bir örnek verelim. Bir istasyon düşünün, bin beş yüz öğrencilik bir okulun yanı başında. Bir petrol istasyonu düşünün, kaymakamlıkla sırt sırta. Daha beteri ise, yirmi yılı aşkındır iskelet yapıda duran, usulüne uygun yapılmayan, yığma bir iş merkezi Yargıtay kararına rağmen belediyedeki rant ve bağışlarla tadilat revizyonuna tabi tutularak AVM’ye dönüştürülüyor.

Eski klasik söylemlerle beceriksiz zübükler halk tarafından belediye başkanı seçilemeyecekler! Vatandaşa asılsız, yalan vaadlerle taahhütler dönemi kapandı ve kapanması gereklidir… Belediye başkanı olduktan sonra seçmenden uzaklaşan, seçmene yabancılaşan, seçmeni tanımayan, seçmene kapıyı kapatan, semtine hizmet yerine çevresini zengin eden, köşe döndüren, eşkıyayı zengin eden, onlara ihaleler veren; yeşil alanlara, meralara AVM’ler, rezidanslar, plazalar diken, otopark sorununu çözemeyen, trafik keşmekeşliğine, kaosuna göz yuman, rant uğruna kaçak yapılara, kaçak katlara izin verecek belediyeler ve belediye başkanlarını halk istemiyor artık! Yani anlayacağınız “Halk zübükleri istemiyor ve onları seçmeyecek. Kartal Katliamını görmezden gelerek ikiyüzlü olanları temizlemek, sandığa gidecek milletin iradesine bağlıdır. 

Uluslararası kariyeri ve karşılığı olan formasyonu, bilgisi, tecrübesi olan, çevresinde sevilen, saygı duyulan, dürüst, namuslu; ailesi, kendisi, akrabaları, eş ve çocukları, damadı, kayın biraderleri için şaibeye, yolsuzluğa, yüz kızartıcı suça karışmamış, Allah ve vatan için, Türkiye için, millet için çalışan, kendi menfaatini, çıkarını düşünmeyen, vatansever belediye başkanları görmek istiyor bu millet. Terör örgütleri ile uzaktan yakından iltisakı, aidiyeti, irtibatı bulunmayan gerçek başkanlarını seçecektir bu millet. Siyasete giden yol artık değişti. Seçmen partiye değil, adam gibi adama oy verecektir. Göbeğini kaşıyarak Kartal benzeri çarpık kentleşmeye göz yuman arsızlar seçilemeyecektir.

Sorumsuz kişilere; partileri ne olursa olsun ve kişi kim olursa olsun asla ve asla değer verilmemelidir. Sosyal adaleti, eşitliği savunacak, mafya müteahhitlerden uzak duracak, üretken, istihdam oluşturan, iş yapan, proje geliştiren belediye başkanları seçilmelidir. Caddelere, sokaklara baharda güller, çiçekler dikip sonbaharda solan göz boyama malzemeleriyle kamuyu zarara sokan, halkın gözünü boyayan yapay, hormonlu belediye başkanları asla seçilmemelidir, seçilmeyecektir de… Seçim  öncesi seçmene, işsize iş vereceğim diye yalan vaadler veren, seçildikten sonra ortadan kaybolan belediye  başkanlarını görmeyeceğiz bu seçimden sonra.

Belediye başkanlığı seçiminde artık paradigma değişti. Belediye başkanlığı seçimleri için milli ve yerli toplum olarak milletimizin nazarında karşılığı olanların, kirli ilişkilerden uzak duran ve onlara meydan okuyan 1994 ve 2004 belediyeciliği yapmaya, aynı zamanda milletimizle de işbirliği yapmaya, ortak strateji üretmeye, dürüst belediye başkanı adayı belirlemeye yönelik çalışmaları beklemek de bu milletin en doğal hakkıdır.

Sonuç olarak halkın güveninin sağlanması için eşitlikçi yöntemlerin geliştirilemediğini görüyoruz. Bakanlık ve belediyelerin yatırımcı gibi davranarak vatandaşı sömüren değil, kendi vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlayan kurumlar olması gerekir. Kendimizi vicdani boyutta sorgulamadığımız sürece daha çok acı yaşayacağız. 

Vesselam…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Kenan Yördan Kenan Yördan 7 ay önce
  Pendikte kentsel dönüşüme verdiğimiz evler var baba yadigarı. 16 ay oldu hala tek çivi çakılmadı. Müteahhit e soruyoruz belediye projeye onay vermiyor oyalıyor demekte. Gerçek nedir bilmiyoruz. Ama olması gereken, denetim mekanizmasının süreci hızlandırmasıdır.
 • bozerenbozeren7 ay önce
  Aynen! Ben bu seferAKP'ye oy vermeyi düşünmüyorum. Ötekiler de oy vermeyeceğim.
 • SecmenSecmen7 ay önce
  Vatandaşı kandırma devri bitti bu kartal için de böyledir diğer ilçeler için de fırsatçılığa yer yok
 • DervişDerviş7 ay önce
  FERYATLARA KULAK VEREN YOKMuhterem Sabri Balamanın yazdığı gerçekleri , yine Muhterem yazarlarımızdan Mehmet Koçak, Abdurrahman Dilipak, Ali Osman Aydın, Fuat Uğur, Nuh Albayrak dostça uyardılar ve gerçekleri dile getirdiler.Artık bu rezaleti beşikteki çocuklar bile bilir duruma geldiler.Olay şu belediye başkan adaylarının çoğu o ilin“mütreflerin “tavsiye ve önerileri doğrultusunda belirleniyor.Halk istikrar uğruna , Sayın Cumhurbaşkanımızın hatırına oy veriyor.Bu adaylar seçimlerden 6ay kadar önce halkın oyuyla belirlenmeli .Bu saydığım muhterem yazarlarımız beraberce Sayın Cumhurbaşkanımıza çıkıp artık bu gerçekleri açıklasınlar.Daha vakit erkenken bilhassa belediye başkanlığa devam denilen adaylarda, sekreter ve daire başkanlarında Malvarlığı ve eş değiştirme, kriteri araştırılsın, milletin imanlı evlatları bu konularda çok ızdıraplı ve endişeli ve rahatsız.
 • mustafamustafa7 ay önce
  Sayın yazı 20 yıldır AK parti bingölü yönetiyor. Kartaldan daha çürük binalara imar izni vermiyor. veriyorsada vatandaşın faydasına değil mütaitin veya kendilerinin faydalanacağı şekilde belirliyor. Bingöllü olmanız hesabıyla tarihe not düşerlim KARŞIYAKA MAHALLESİ eğer deprem olursa belediye başkanına başkana ve sorunun sadece CHp lilerde olmadığını anlatırsın. saygılar
 • yeni dönem anırarak geçeryeni dönem anırarak geçer7 ay önce
  Kartallılar tekrar chp' yi seçerlerse; ehh, eşşek olduklarını tescil ettirmiş olacaklar..
 • MisafirMisafir7 ay önce
  Ne yazık ki belediyelerimizin böyle bir sorunu mevcut Sn yazar umarım vatandaş rant için belediyeyi satan fırsatçılara artık müsaade etmez

Günün Özeti