Bakalım Kim Onur, Gurur ve Kibirden Payını Alacak…

02 Nisan 2019 Salı

Aylardır seçim kampanyalarını sürdüren siyasi partilerin, nihayet 31 Mart sabahı itibari ile çalışmaları son buldu. Her siyasi parti kendisine yakışacak adaylar temsilinde liyakat sahibi, toplumda karşılığı olan, şaibesi olmayan adaylar üzerinden propagandasını sürdürdü. Acaba gerçekten öyle miydi? Bence hep birlikte terazide tartmakta fayda var. 

Bu arada, konunun başında iken; beni CHP, MHP, İP, SP veya HDP pek fazla ilgilendirmiyor. Nedeni ise her insanın gönlünde bir hizmetkar olmasıdır. Bizim gönlümüzde de kimlerin olduğunu tahmin edersiniz…

Sözüm Ona Cumhur İttifakı…

24 Haziran seçimleri öncesi yapılan yasa değişikliği ile siyasi partilerin ittifak yapması ve 50+1 oyu alanın tarafının seçilmesi dönüm noktası olmuştur. Tam da bu noktada ‘’gerek var mıydı?’’ sorusunu soruyoruz. Başkanlık seçimleri öncesi araştırma şirketlerine göre; İyi Parti baraj altı, MHP baraj altı, HDP baraj altı iken nerden veya kim tarafından ittifak oluşumunu sağlayacak yasaların getirilmesi planlandı? 

Sayın Erdoğan’ın aklına kim kimler bu projeyi tezgâhladı diye sorgulamak gerekmez mi? 24 Haziran seçim sonuçlarının tarihi bir hata olarak algılanması gerekmez miydi? Sonuç ortada iken nerden veya kimler tarafından yerelde Cumhur İttifakına gidildi?

Cumhur İttifakı ile başlayan sürecin hangi mantık üzerinden yoğrulduğunu anlamış değilim. Birileri anladığını iddia etse de, Ak Parti’ye katkısının ne olduğunu tam olarak özetleyeni görmedim. Evet, MHP’nin ne yaptığını çok iyi bildiğini ve son iki seçimde nasıl prim sağladığını iyi biliyoruz. 31 Mart seçimlerinde kazanan taraf olarak da ciddi bir başarı sergilediklerini, akılcı bir politika izlediklerini kimse inkar edemez… 

Ankara Cumhur İttifakının hüzün tablosunu inceleyelim…

MHP’nin verdiği oylara bakalım. Birileri kandırılmış… Millet İttifakı’nın % 50 olması, buna karşın Ak Parti Adayı Mehmet Özhaseki’nin % 47 olması ne anlama geliyor? MHP’nin % 05.58’inin ittifak anlayışının sorgulanması gerekmez mi? 

Büyükşehir Meclis Üyelerinin çoğunluğunun Ak Parti’de olması ve buna rağmen başkanlığın kaybedilmesi ince bir zekâ çalışmasıdır. Özhaseki’nin bir kesim tarafından benimsenmediği ortaya konulmuş, MHP tarafından kabul görmediği anlamı gün yüzüne çıkmıştır. Karşı tarafın oyunlarını çözemeyen Ankara İl Teşkilatı’nın bunun bedelini nasıl ödeyeceğini şimdiden düşünmesi gerekir.

İstanbul Cumhur İttifakı bir faciadır…

İstanbul’daki Cumhur İttifakı’nın doğurduğu sonuçlar bir faciaya sebep olmuştur. Bu faciaya sebep olanların, kimlerin ekmeğine yağ sürdüğünü bilmemeleri ise ayrı bir faciadır. Bu hususta birilerinin nasıl ağır bir vebal üstlendiğini not düşelim. 

Sayın Binali Yıldırım’ın en doğru karar olduğundan kimsenin şüphesi olmasın, hatta birçok farkla özelliği olan, dürüst, samimi bir insan. Kamuoyunda da Binali Yıldırım’ın aday gösterilmesi en doğru karar olarak algılandı. Ancak ilçe adayları bazında incelendiğinde büyük sıkıntılar olduğunu söyleyebilirim. 

Adaylar belirlenirken liyakat, adayın toplumda karşılığı, yerel dinamikler nedense göz ardı edildi… Buna karşın İstanbul üzerinden çekilen operasyonların ve dört kişinin aldığı kararların, Ak Parti açısından ödenen ağır bir fatura olarak algılanması gerekir. 

Bölgesel ayrımcılık yapılarak ilçe başkan adayları noktasında zafiyet sergilenmesi, dost-arkadaş ilişkileri üzerinden adaylar belirlenmesi, parti tabanında gerekli uyarıların dikkate alınmaması gibi konuların başlıca sebepler olarak algılanması gerekir. Meclis üyelerinin Karadeniz yoğunluklu seçilmesi, seçmen tarafından affedilmeyen hatalardan yalnızca biridir. İlçe belediye başkan adaylarının belirlenmesinde Sayın Erdoğan’ı perdeleyenlerin nasıl bir işgüzarlık yaptığının iyi okunması lazım.

İstanbul Cumhur İttifakı oylarının yerelde nasıl yol aldığını iyi analiz etmek gerekir. MHP’li seçmenlerle yaptığım bütün görüşmelerde Ak Parti’ye oy vermeyeceğini söyleyenlerin çoğunlukta olduğunu öğrendiğimde, bu durumu herkes benim kadar net bilmesine rağmen ne yazık ki süreci kimse iyi yönetemedi. 

Doğu ve Güneydoğulu seçmen sandıkları incelendiğinde tüm şartlara rağmen Ak Parti’ye ciddi destek verildiğini, buna karşın Cumhur İttifakına dahil olan partilerin Ak Partili adaylara yeterli düzeyde destek olmadığı görülmektedir. Bu durumu ülke geneline yaydığımızda ‘’Büyükşehir meclisinde Ak Partiye oy verenler nasıl oldu da başkan adayına oy vermedi?’’ sorusu akıllarımızı kurcalıyor. Sanırım burada da Karadeniz hemşehriciliği öne geçmiş. 

Dört önemli yeri kaybeden Ak Parti hatalarını nasıl telafi edecek? Kimlerden hesap soracak? Sonuç olarak; Çevre Bakanlığı’nın seçime birkaç ay kala ‘‘poşet devrimi’’ gibi işler yaparak toplumda alay konusu olmasına sebep olan birkaç husus ve Ak Parti’nin son iki seçimde bana göre iki hatayı görmezden gelmesi sonuçları önemli ölçüde etkilemiştir. 

Ak Parti tanıtım, medyanın sahada yeterli düzeyde toplumu ve seçmeni analiz edememesi ve halen eski arşivler üzerinden propaganda yapması da acizliktir.

1.’si Başkanlık kabinesi oluşurken bölge yoğunluklu listenin savunulması ki; sanki başka illerden adam yetişemiyordu… 2.’si ise bakanlıkların hatalı işler yapması… 

Enerji Bakanlığı’nın enerji politikalarını yeterli düzeyde iyi yönetememesi, elektrik faturalarının gündeme gelmesi ve akaryakıt tepkisi… 

Ankara adayının yanlış seçimi, İstanbul’da ilçe belediye adaylarının bölgesel ayrımcılıktan dolayı oluşan tepkilerinin göz ardı edilmesi… Parti teşkilatlarının atıl duruma itilerek görmezden gelinmesi… İl ve ilçe başkanlarının özel adamcılık üzerinden kendilerine menfaat sağlaması… Parti içi disiplinin yeterince çalışmaması…

Bakalım kim onur, gurur ve kibirden payını alacak… Sayın Erdoğan İstanbul’da son saha çalışmalarına inmeseydi, daha hüsran sonuçlar doğabilirdi. Velhasıl kazançlılar belli, kısa yoldan dirilenler belli, kimse kimseyi kandırmasın!

Vesselam…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HaRuNHaRuN2 ay önce
  Ben bir 49 yaşında eytli olarak ailemle cumhur ittifakına istemeyerek oy verdim. Eytliler türedi oldi 38 yaşında emeklilik istiyor oldu. Ya cumhurbaşkanına bu fikirleri kim veriyor anlamıyorum. Seçimden bikaçgün önce eytlilere 38 yaşında emekli olmak istiyor diyor. Akıl var mantık var kim ister 38 yaşında emekli olunmasını. Reis sanatçılarla görüşüyor, sporcularla görüşüyor fazıl sayın konserine gidiyor mlsf eytliler için 10 dk ayıramıyor ki eyt nedir ne değildir öğrensin. Ankarada 300 bin kişi maltepede milyon toplanıyor şakşakçı alt yazı bile yapmıyor genede içimiz rahat etmedi verdik cumhur ittifakına ama genel seçimde bu şekilde giderse çok oy kaybedecek.
 • Dadaş 25Dadaş 252 ay önce
  Miraç kandiliniz mübarek olsun. Tüm islam alemine hayırlar be huzur getirmesini niyaz ederim. Yerinde bir yazı kaleme almışsınız. Bunu bende tehit etmek için yazıyorum. Tebrikler yazınız için. Selam dua ile kalalım.
 • BenBen2 ay önce
  Evet Cumhur ittifakı başta akparti fikriyatına terstir. Hani Kürt kardeşlerimiz söylemine ne oldu, Karadeniz furyasıdır gidiyor , CHP den çok Kemalist MHP den çok milliyetçi olduk.. Ben utanıyorum bu duruma düşmekten, düşürülmekten... hele bir de çiller mitingde boy göstermez mi ,yılın şakasıydı herhalde.. Adam kayırma, torpil , ihale meselelerine girmiyorum bile.. Bir aileden bir vali 3 kaymakam neyin nesi, memlekette başka adam mı yok... Elinde broşür dağıtan gariban Yusuf ne yapsın? Bu sonucu yine değerlendirse sayın Erdoğan doğru değerlendirir,gerisi şakşakçı. Şimdi bunun için dua edeceğim..
 • NurNur2 ay önce
  Akitin bazı yazarlarına günaydın mı diyelim huuu uyanın tc çalkalanıyor sandıklarda yapılan üç kağıt lara sandıklar yeniden sayılacak ak partinin kanıtları var seçim yenilenmesini için imza başlattı halk. dilipakta aynı koroda ne oluyor size derdiniz ne ayıptır bunca hizmetlerine saygı duyun osmanlının ardından söven chplilere döndünüz hatasız kul olmaz siz sütten çıkma ak kaşıkmısınızak parti olmazsa istanbul kaybeder rezil haline döner azmış kudurmuş kesim nankörler ağzının payını alır çok gelmiş bazılarına bitleri kanlanmış şükretmeyi unutmuşlar gitsin gitsin ak partide anlayın anyayı konyayı
 • Başoğlu IYI Başoğlu IYI 2 ay önce
  Poşet , elektrik bir de varlık kuyrukları aldatmacası...Ekonomk kötü. İşsizlik hat safhada , vergiler abartılı ve adil değil , Dar 5,60 .Buna bir de zillet, illet, Fetöcü, hain ve de her türlü hakareti de ilave edin. Buna bir de türemiş EYT ligleri ekleyin. Şimdilik sadece kulak çekildi. Millet TOKATI patlatmadı.
 • ZZ2 ay önce
  HAKLISINIZ İSTANBUL VE ANKARADA YAŞAYAN SEÇMENE UYGUN O BÖLGEDE HANGİ İLDE SEÇMEN FAZLAYSA ONA GÖRE ADAY BELİRLENMELİYDİ
 • mustafa yaparmustafa yapar2 ay önce
  ağaına yüreğine sağlık
 • FeritFerit2 ay önce
  Bu dünyadan başka yaşayacak gezegenimiz yok. Dünya için, çevre için poşet kulkanımının sınırlanmasına takılan bencilleri kaale almaya gerek yok.
 • bekirbekir2 ay önce
  Bu arada saadetli kardeşlerimizde bu büyük vebale ortaktırlar şimdi ellerine kına yaksınlar.Otursunlar temelin peşine takılmanın acı sonuçlarını seyretsinler şimdi artık.....
 • Hasan BostanHasan Bostan2 ay önce
  Meclis üyelerinin Karadeniz yoğunluklu seçilmesi, seçmen tarafından affedilmeyen hatalardan yalnızca biridir. Sadece meclis üyeleri mi? Bürokraside Karadeniz egemenliği yok mu? Belediye başkanının oğlunun arkadaşının kardeşi diye şubemüdürlüğü dahi yapmayacak adamı trabzon ofluyu Ankara belediyesinde senelerce genel müdürlük yaptırmadılar mı? Tayyip Bey neden göz yumdu? Orezil adam da belediyede ak partililerle uğraşmadı mı? Daha ne konuşuyorsunuz? Recep Tayyip bey kendisine giden binlerce mektuplara ne gibi işlem yaptı. Yoksa mektupları dilekçe sanıp Ankara belediyesine iade mi etti?Faturası elbette kabarık olacaktı. Torpil yandaş atamalardan böyle sonuç çıkar.Ak partiller dayıları yok diye ezildiler. Onlar da Mansur Beyin yanına gittiler.
 • CobraCobra2 ay önce
  İtifakta hep MHP ye yaradı akp tuzağa düştü yani MHP AKP'yi kandırdı MHP den gelen oy yok öyle olsaydı akp kazanırdı pekiyi Tayyip bunu annamadımıkim ne derse desin ölkenin 100/90 hayin çıkarcı menfaat için herşeyi satar ama bunun sonucu çok ağır olacak ALLAH BUNUN HESABINI HELBETTEKİ ÇOK KÖTÜ SORACAK ANNELERİN DEN EMDİĞİ SÜT BURUNLARIN DAN GELECEK KAZANDIK LARI SERVETLER BURNLARIN DAN GELECEK BU VATANABU DİĞNE İHANET EDENLER HELBETTEKİ ALLAH'IN GAZABINA UĞRACAKLAR BUNU HEP BERABER GÖRECEĞİZ
 • Ahmet ÖzAhmet Öz2 ay önce
  Sabri Bey;Kartal'da çöken binaların çökme öncesi resimlerine bakmak lazım.Yıkılacak gibi mi görünüyorlardı?Binaların albenisi fevkalade güzel ve görkemli değil miydi?Devletin taşıyıcı kolonlarını kesip dış görünümünü albenili hale getirirseniz,devletin ekonomisi de Kartal'da çöken binalar gibi çöküverir.Tam da bu noktada iktidar siyasetinden söz etmek gerekir.Ak Parti'nin ülke yönetimini devraldığı zamanki kamunun mal varlığı ve zenginliğinden bugün eser kalmamış.T.C. sevgisizliği,sabıkalı ya da aklı kıt birilerinin elleriyle T.C. kurucu liderinin büst ve heykelleri saldırıya uğramış.Sözü fazla uzatmadan,T.C.'nin kurumları işlevsiz hale sokulmuş,laiklik yerlerde süründürülmüş.Sayıştay devre dışı bırakılmış.Adalet kraliçesinin,önce bağlı olan gözü açılmış,elinden terazisi ve kılıcı alınmış.Tarım,hayvancılık ve üretim tamamen bitirilmiş.Su ve toprak kirletilmiş.İhraç edilen domatesler,biberler ve sair zerzevar,Rusya'ya giriş yapılmadan kapıdan geri döndürülmüş,ilaç kalıntısı var,diye.O ilaç kalıntılı zerzevat,yurt içindeki Aziz milletimize kemal-i afiyetle yedirilmiş.Bütün bunlar yalan mı?Hiç mi iyi bir şey yapılmamış?Her hanede birden fazla işsiz var ise,yapılan çok pahalı geçiş ücretli köprü ve yollar,lüks otel konforundaki hastaneler ve sair AVM'ler,tesisler,işsiz hane halkının derdine deva olabilir mi?İnsanları millet-illet diye ayrıştırma ile kazancımız,işte bu seçim sonuçları oldu.İktidar,güven kaybetti.İttifaklar'la kaybettiğimiz onca zamanı,her hanedeki 2 işsize istihdam alanı sağlayarak geçirebilseydik eğer,iktidar güvenilirliğini kaybetmeyecekti.T.C.'yi ve kurumlarını işlevsiz hale getirmek ve denetimden yırtmak için Sayıştay'ı devre dışı bırakmak kime ne kazandırdı?Keşke Yunan galip gelseydi,kafası,devlette takdir ediliyorsa,iç ve dış siyasetimizdeki defolu yönlerimize bir göz atmamız gerekir.Seçimin kaybettireni,ekonomikdirayetsizliktir.İşsizlik,üretimsizlik,fukaralığın devasa boyuta getirilmesidir.Bir de ayrıştırıcı ve kin saçan siyasi dil'dir.İktidarı,eski gücüne,hatalarında ısrar etmeyerek dönmesi geri getirir.Saygılarımla.
 • ahmetahmet2 ay önce
  bahçeli heybesini doldurdu, artık daha çok isteyeceği kesin. Büyük şehirler elden gitti. Gerisi tufan kaos gibi görünüyor
 • vatandas sabri vatandas sabri 2 ay önce
  Sayin yazar bey size katılmıyorum .sayın MEHMET ALİ SARIMÜEZZİN bey kardeşim haklı Cumhur ittifakı na hale getirmeyelim.ben bir ak parti seveni olarak bölgemde önce Cumhur ittifakı ni .sonra ak partiyi veya mhp adayını tercih ederim.zalimler den yana olamayız. Lütfen hatayi başka yerde arayalım. Sayın Bahçeli de. Sayın CumhurBaşkanımız da başımızın tacıdırlar. İkiside geleceğimizin bekasıdır . Bukardeşliğimizdevam edecektir.
 • AliAli2 ay önce
  Seçimden önce ne yazdınız şimdi ne?O kadar yorumcu yazdı gerçekleriAraba devrilince yol gösteren çok olurmuş
 • AdemogluAdemoglu2 ay önce
  Hemşericilik akrabacilik ahbaplik cumhurun önüne geçtigi muddetce tek kazanan menfaatciler olacaktir ve dava meselesinin yol almasinda buyuk aksakliklar yasanacaktir
 • İnsanoğluİnsanoğlu2 ay önce
  Gerçekten çok güzel ve ibret bir yazı biraz dönüp kendimize bakalım değerli emleketimizin güzel insanlara eleştiri yaparken bile bir ölçümüz olmalı Yahu sanki insanlarla bir daha hiç yüz yüze bakma çıkmışız gibi sanki bu ülkede sadece makasla kesmiş gibi bizim düşündüğümüz gibi insanlar olduğunu hesap ederek bazen acımasız başlıyor muyuz biraz merhametli oğlum yahu insanların kalbini gönlünü muhabbetini kazanmaya çalışmak daha güzel değil mi sürekli insanların kusurlarını araştırıyoruz sus öyleymiş bu böyleymiş böyle kucaklayıcı olamayız kampları ayırmadım insanları iz büyük Osmanlı'nın torunlarıyız Osmanlı imparatorluğu böyle mi yapmıştı dünyaya kardeşliği öğreten barış'ı getiren bir neferin torunları olarak birbirimizi neredeyse kurtlar gibi yiyeceğiz Böyle kardeşlik ve muhabbet olmaz ki adamlar barış'tan bahsediyor muhabbetten bahsediyor bizde sen susun sen busun Ben seni sevmiyorum der gibi bağıra bağıra insanları talimat emir verir misin gibi bakım üç aylara girdik biraz merhametli ve samimiyetle düşünmemiz gerekmiyor mu
 • HasanHasan2 ay önce
  Hiçbir seçim çantada keklik değilmiş meğer.Bizim gibi aman eski günlere dönmeyelim Reis’in yanında olalım diyenler sorgulamadan oy verenler bu sefer yetmedi.Şu kibirden kurtulmazsak rant’tan ve adam kayırmaktan vede israfın bu kadar çılgınca yapılmasından vazgeçmezsek bir daha bukadar da oy alamayız
 • BurakBurak2 ay önce
  Üstad helal olsun. 2 gündür herkes kanallarda, radyolarda ve gazetelerde çok şey yazıp çizdi ama kimse olayı bu kadar net ve anlaşılır açıklayamadı yahut açıklamadı. Tüm seçimin sonuçlarına dair ders olarak okutulacak bir yazı olmuş. Vallahi helal olsun.
 • Mehmet Ali SarımüezzinMehmet Ali Sarımüezzin2 ay önce
  “Millet İttifakı’nın % 50 olması, buna karşın Ak Parti Adayı Mehmet Özhaseki’nin % 47 olması ne anlama geliyor? MHP’nin % 05.58’inin ittifak anlayışının sorgulanması gerekmez mi?” Sen ve senin gibiler oy vermedi efendi MHP’ye çamur atma MHP olmasaydı Ak Parti bu günleri zor görürdü. AKP’li menfaatçiler, kibirler, fırıldaklar, kaybedenler vermedi. İyi partilileri MHP’li sanacak kadar sağlam bakıyorsun. Tayyip Bey bir Gladyo kuşatması altında. Bu görülemedi. Dere geçilirken değiştirilen atlar beklenen nitelikte çıkmadı. CHP, İP, HDP ve SP seçmeni kinle hareket etti. Vesaire vesaire Ama siz suçu MHP’ye yüklemişsiniz. Cumhur bölünsün CHP iktidara gelsin istiyorsunuz. Ak Partililer Bahçeliye’de Partisine de müteşekkirdir. Ak Partililer içerden vurulduklarını da çok çabuk göreceklerdir.PS “daha hüsran sonuçlar doğabilirdi” nasıl bir ifade? Türk düşmanlığınızda Türklerin dilini bilmeyişinizin de bir payı var demek ki...

Günün Özeti