Ak Parti Muhalefeti Dışarıda Aramasın

20 Ağustos 2019 Salı

Birileri Ak Parti’yi içerden ve dışardan çökertmeye çalışıyor. Son zamanlarda parti içi çekişmeler ayyuka çıkmaya başladı. Önemli isimlerin kamuoyu önünde tartışılmasının Ak Parti’ye emek verenleri rahatsız etmeye başladığını söyleyebiliriz. Sn. Ahmet Davutoğlu Bey’in yaptığı bazı yorumlar ve yol ayrımındaki açıklamaları akıllara ziyan… Başbakanlık yapmış biri nasıl olur da ‘’Ben muktedir değildim’’ ve ‘’Ben ülkeyi yönetemedim’’ ifadelerini kullanabilir. Allah aşkına, birileri veya Sn. Erdoğan sizi tehdit mi etti? Siz grup toplantısında yaptığınız açıklamanın ardından sadakat niyetine ayakta alkışlandınız… Hani kim ne derse desin sizi kimse Ak Parti kadrolarından ayıramazdı… Hani kim bu Ak Parti kadrolarını yıpratmaya çalışırsa çalışsın sizi karşısında bulurdu. Sn. Davutoğlu, ne oldu da kendi partinizle çeliştiniz… Yoksa bir yerlerden talimat mı geldi? Her Ak Partili sizleri hoca olarak bilir ve size saygı duyar. Bu saygınlığınızı korumaya çalışmanız en büyük erdemliliktir.

Sn. Abdullah Gül Bey’in ve Sn. Ali Babacan Bey’in çıkışlarına ne diyelim… Maşallah her biri ayrı telden… Sn. Erdoğan’ın kardeşimdir dediği Abdullah Gül Bey’i Reis-i Cumhur adayı olarak takdim ederken herkes gözyaşları dökmüştü. Vefa, dostluk, kardeşlik, centilmenlik, asillik işte budur… Bugün karşı karşıya kalınan duruma baktığımızda gördüğümüz manzaradaki ise nasıl bir hırstır, nasıl bir vefasızlıktır, söylemeden geçemeyeceğim. Her partili tarafından fırsatçı siyasetçi yorumundan kendinizi alıkoyamazsınız. Sn. Babacan’ın tavrı ve davranışı halen bir etik tartışmanın içinde iken ekonomiyi beğenmediğini söylemesi ayrı bir tartışma. Sormazlar mı uzun vade borçlanmalarının altında kimin imzası var? Sormazlar mı size genel başkan yardımcısı oldunuz, bakan oldunuz, başbakan yardımcısı oldunuz da neden vaktinde bu meselelere odaklanmadınız diye… Maalesef fırsatçılık olarak yorumlanacak…

Sn. Bülent Arınç Bey’in ve Mehmet Metiner’in açıklamalarının, sataşmalarının nerede duracağını hiçbir partili kestiremiyor. Yerel seçimler öncesi başlatılan tartışma ortamında kimin kimden daha üstün partili olduğu yarışı almış başını gidiyor. Sn. Melih Gökçek Bey’in Mehmet Özhaseki’ye sataşması, projeler üzerinden başlatılan yıpratmaların FETÖ’cü iddialarıyla devam etmesi, ‘’Ankara Kuşu kimdir?’’ açıklamaları… Bunların hepsi Ak Parti’ye kesilen faturalar olduğu gibi parti içi çekişmelerinin bir nevi dışa vurulması anlamına geldiğini kimse unutmasın.

Ak Parti 7. Olağan Kongresi’ne hazırlanırken Genel Başkan Sn. R.T. Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara karşı herkesin vurdumduymaz tavırlar sergilemesi partililerin gözünden kaçmamaktadır. Genel başkan yardımcılarının birçoğunun sus pus olması, genel başkan tarafından yapılan açıklamaların görmezden gelinmesi parti içi mekanizmayı da rahatsız etmektedir. Ak Parti’nin tüzük ve yapılanması ülke açısından tarihi bir fırsat iken kısır sataşmaların hiçbir partiliye fayda sağlamadığını biliyoruz.

Kongre hazırlıkları başlamışken kimileri beldeyi ele geçirmek için hokkabazlığa çoktan başladı. Bazı ilçe başkanları başarısızken adamcılık üzerinden ‘’ilçeyi elimde nasıl tutarım’’ın derdinde… Bazı BECERİKSİZ ilçe başkanlarının parti oylarını nasıl erittiğinin değil de ‘’acaba kendime nasıl hizmet ederim’’ derdinde olmasının, il başkanlarının yandaş dost-ahbap iş ortaklığı üzerinden yönetimi nasıl başarısızlığa sürüklediğini görmezden geldiğini biliyoruz. Doğu Anadolu’daki başarılı bazı çalışmalar hariç bazı yerlerin oylarının nasıl eridiğini ve sebeplerinin kim/kimler olduğu unutulmasın. Deniz kıyısındaki şehirlerin Ak Parti’nin yanlış aday ve yönlendirmeleri sonucunda nasıl oylar kaptırıldığının bedelinin sorulması gerektiği de aşikârdır.

Genel Başkan’ın seçim sonrası yaptığı açıklamalar birçok kişi tarafından analiz edildi ama özelikle basın camiasında kimse kendine düşen payı almak istemedi. Nedense sözüm ona bizim basınımız, kendilerini dev aynasında görerek somut ve sonuç odaklı hiçbir çözüm üretemedi. Akit Medya grubunun bütün açıklamaları millet yararına, haklı eleştirilerle yapılırken, bazı büyükler ‘’Vay efendim Akit Medya bizleri eleştirmesin, biz konulara hâkimiz’’ diyerek aslında süreçleri iyi yönetemediler. Hatta bazı genel başkan yardımcılarının, Akit Medya hakkındaki eleştirilerinin nerdeyse dozajı bile artırılmıştır. 

Ak Parti hükümet yetkililerinin daha Genel Başkan’ın dilini bile iyi okuyamadığını seçim sonuçları ile analiz edebilirsiniz. Yine son zamanlarda kamu yönetim sisteminde bazı işlerin yavaş yönetildiğini sanki bazı ellerin hükümeti yıpratma yarışına girdiğini göz ardı edemeyiz. Kamudaki hoşgörü kültürü gün gittikçe beceriksiz yöneticiler tarafından zafiyet yaşamaktadır. Bütün bu olumsuzlukların faturası Sn. Erdoğan’a kesilmektedir. Unutulmasın ki; bu millet reis dediği kişiye gerekli desteği vermiştir. Kimse bulunmaz Hint kumaşı değildir. Mazlumların umudunu tüketenler kendi sonlarını da makamlarının sonunu da göreceklerdir. Ak Parti sadece Türkiye için değildir, insanlık adına hizmetlerini sürdürmesi gereklidir. Genel Başkan Erdoğan’ın parti içi yenilik anlayışı, hükümet üyelerinin bazılarında yapacağı atamalar, 2023 vizyonuna hazırlıktır. Liyakat, adalet, hakkaniyet her partilinin beklentisidir. Sn. Erdoğan’a yük olmayın, yükünü Allah için hafifletin…  

Aynı zamanda geçtiğimiz gün Diyarbakır, Van ve Mardin’e atanan kayyımlar geç alınmış bir güvenlik önlemiydi. Devletin ve milletin bütünlüğünü, güvenliğini sağlamak amacıyla PKK/KCK ile işbirliği yaparak kamu mallarını teröre hizmet amacıyla kullananlara göz yummak, bu milletin hakkına girmektir. Demokratik açıdan bu belediyelerin başkanlarının seçilmiş olduklarını iddia ederek sözde hak savunuculuğu yapanların bu ülkeye olan sevgisinden şüphe ederim. Bu ülkenin binlerce evladını terörle korkutmuş bir örgüte fikren ve fiilen destek sağlamak ancak ihanetçilerin işidir. Hepimiz bu ülkenin evladıyız diyerek, vatandaşın ortak malını ve imkânlarını teröre hizmet amaçlı kullananlara devletin hukuk çerçevesinde yapması gerekenler kaçınılmazdır. Vesselam... 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • O.ural.O.ural.1 ay önce
  Makaleniz çok yerinde ve noktasında virgülüne kadar doğru.ve şuda bir gerçekki A.gül ve A.davudoğlu tarihe karektersiz ik vatan h.ini olarak gececeklerdir bunlar hem vatan haini hemde beş para etmez birer karektersizdirler.
 • Selahattin KılıçlarSelahattin Kılıçlar1 ay önce
  "Birileri Ak Parti’yi içerden ve dışardan çökertmeye çalışıyor". diyorsunuz çok doğru... Bu hususta ve köşe yazınızda açıkladığınız hususlara aynen katılıyorum. Ben Milli Nizam Partisinin kurulmasından bu güne kadar Ak Parti dahil, yaklaşık 45 senedir hiçbir menfaat beklemeden maddi ve manevi olarak bu partilerimizi destekledim hala desteklemeye devam ediyorum. Mühendis olarak işe başladım, Mühendis olarak emekli oldum.Önemli bulduğum hususlarda yazdığım yazılarımın sayın Cumhurbaşkanımıza iletilmesini isteyerek, CİMERkanalıyla E-Posta olarakgönderiyorum. AncakDanışmanları bu yazılarımı Cumhurbaşkanımıza iletmiyorlar.AK Parti sözcüsü sayın ÖmerÇelik beye söz konusu yazılarımı gönderiyorum, yazımÖmer beye iletilmiyor, Özel kalem müdüründe kayıp oluyor.Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı AK Parti Seçmeni partiden uzaklaştığından dolayı AK Parti gerek milletvekili gerekse Belediye Başkanlığı seçimlerinde büyük oranda oy kaybına uğramıştır. Dışarıdan daha çok Ak Parti içeriden kendisini çökertmektedir.
 • Murat ŞahinMurat Şahin1 ay önce
  Muhalefete bakılacağına her milletvekili kendine yandaş bulup onları pohpohlayacaklarına işini hakkıyla yapmalarını istiyoruz.Adı üstünde hepsi milletin vekili milletin başçavuşu değil.Milleti sadece oy veren gerizekalılar görürlerse onlarıda gören olur.
 • ahmetahmet1 ay önce
  kayyım atamasına gelmeden önce,bunların terör örgütüyle ilişkisi kesinken,onların seçime katılmasına neden izin verdiniz.açık açık teröristle beraber olanları seçtir, fetö teröristiyle hiç bir bağlantısı olmayan nice vatan evladını khk ile atıldı diye oy bile kullandırtma.yahu biz başkanlığı gerçek adalet ve hizmet için istedik.fakat başkanımız adil hareket etmiyor yada ettirilmiyor.pkk ya farklı yaklaş,iftira ve kumpasla mağdur edilen(inanın bir çoğu ak partili ailelerdir) ismi flaşda var diye terörist kabul edilen masumlara acımasızca muamele edilmesi için her kuruma emir yağdır.fetöye destekle suçlanan fakat mahkemenin yaptığı araştırmalarda hiç bir suçu bulunmayana hala terörist muamelesi yapmaya devam et.bu böyle gitmemeli silah sıkana desteği net olana devlet acımasız olacak,sadece varsayım ve şüphe duyduğuna adaletle yargılayıp hüküm verecek doğru olan budur.ben yaptım olduyla olmaz o zaman sizin öbürlerinden farkınız nerde olacak.siz mağdura sahip çıkmazsanız birileride bu söylemle ortaya çıkar sizin tabanınızı kendine çekmeye çalışır.kendi ayağına kurşun sıkmaktan vaz geçmelidir ak partimiz.
 • M.T.TB. LİM.T.TB. Lİ1 ay önce
  Sabri Bey,AkPARTİNİN teşkilat yapıları eş dost ilişkisi var. REFAH Partisindeki teşkilatlanma yok.,Genellikle menfaat ilişkisi var.Millet vekilleri.K.Mmaraş ta mahir ünal dİye bir faktör var .Tepeden inmecilik var.Genel merkez sağlıklı anket yapsa bu vatandaşların sevilme,Partinin omurgasıRefah Partisi gibi kurulmalı yoksa bu omurgasız yapı ile 2023 yılına ulaşmak imkansız.Bundan sonra bir daha 200 yıl bu iktidar kazanılmaz.Tayyip Beyin yanındaki gül yabanileri elemesi lazım.ALLAH HAYIRLISINI VERSİN.SELAMLAR.
 • ABDURRAHMANABDURRAHMAN1 ay önce
  Ahmet Davutoğlu her ne şekilde olursa olsun sunulan tüm teklifleri kabul ederek başbakan olmuştur.Parti üyeleri birer ailedir. Biraz ters düşünce hükümeti kötülemeler reisi kötülemeler tıpkı ayrılık aşamasında olan karı kocanın birbirlrinin bütün kirli, çamaşırlarını oratya döktüğü gibi bir tavra girmiştir. Devlet adamı olamak sır tutmayı gerektirir Halkınla paylaşamayacağın sırlar vardır .şimdi kalkmış devlet yönetmeye. Parti kuracaklarnış :)Babacanı hiç söylemeye bile gerek yok .bunlar kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar .ve malesef basın bu oyuna iyi alet oluyor. Bunların haberini yapmak oy toplamaktırAiile olmayı becerememiş birilerine devlet teslim edilir mi?
 • mediha akkaya mediha akkaya 1 ay önce
  bu ülkede kim nedir belli olmayan bir yer oldugunu reisin hakikaten yanlız oldugunu yazınızda çok güzel kaleme almış sabri bey duygularımıza tercüman oldugunuz için tşkler
 • yazıYORUMyazıYORUM1 ay önce
  Bazen bu herifler hakkaten Sebatayist dönme mi acaba diye düşünmeden edemiyorum. Çünkü bu kadar hainliğe ve de basiretsizliğe başkaca izah bulamıyorum!
 • SüleymanSüleyman1 ay önce
  Sabri bey Ak partiyi kendi içindeki muhalefetin zarar verdiğini söylüyorsunuz Bu ne kadar doğru ne kadar yanlış tartışılır Ama birileri ak partiyi bitirmeye çalışıyor Bu doğru.Bunu anlamak için geçmiş yıllara dönüp bakmak lazım2006yılında o dönemdeki taraf gazetesinin bir başlığında şöyle diyorduAK PARTİYİ VE GÜLEN CEMAATİNİ PLANIEvet bugün gülen cemaati bitti Şimdi sıra ak partiyi bitirmeye geldi sizin yazınızda bunu teyyid ediyorYani bugün yaşananlar geçmiş yıllara planlan şeylerin bir bir hayats geçirilmesidir
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM1 ay önce
  Ak Parti nin bugünkü halinin sorumlusu bizzat bunlara fırsat veren recep Tayyip Erdoğan olduğunu görmen de fayda var gözlerini kapama açık tut,Gazetenizde Dilipak ı okumanu ondan feyz almanı dilerim,okuyayım dedim baktım ki yazdığın bir hiç,bence sen yazma alkışçı ol olur mu,bir ara Kavakçı deneb prof bozuntusu sizde yazıyor fetö cü hain i övüyor du,siz de sır alkış tutan hiçlikte yazıyorsunuz,keşke değerli fikirler üretmeye yönelebilseniz..
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli1 ay önce
  Sayın yazar, yerine kayyum atanan belediye başkanları için "seçildiği iddia edilen" diyorsunuz.,evet onları halk seçti. Olay beni aşar ama en azından seçilmiş olduklarını inkar etmem ve vurgularım. Baştan , "seçildiler ama ben uygun bulmuyorum"diye hareket edersen ,neden giderek gözden düşüyorum un cevabını da başka yerde aramazsın.
 • Hasan Hasan 1 ay önce
  Ok yaydan çıktı maalesef
 • HarunHarun1 ay önce
  Ihanetiyapan reisin kendisidir.ak partiye eğitimli kesim oy vermiyor. Çukuru seyreden kesimle kuran-i hiç okumamış kesim oy veriyor.Ayrica hayvanat bahçesi müdürünü tübitakgenel müdür yardımcısı yaparsan bilimi tsrimi anlamayakendini

Günün Özeti