• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Sabri Balaman
Sabri Balaman
TÜM YAZILARI

ABD’nin Türkiye üzerindeki hayali kanton modeli

14 Aralık 2021
A


Sabri Balaman İletişim: [email protected]

ABD’nin Yunan adaları ve Trakya bölgesinde Ruslara karşı NATO şemsiyesi adı altında Türkiye’yi bölme faaliyetlerine hız verdiğini görmekteyiz.

Son zamanlarda ABD’nin, Türkiye karşıtı savunma planlaması adı altına yeni oyunlar kurduğunu düşünüyoruz. 15 Temmuz sonrası ABD’nin, yeni müttefik ve siyasi ayak denklemi üzerine kurulu karanlık odak olarak baz alınması gereklidir. 

ABD’nin PYD’yi silahlandırıp bölgeye üs kurması, dönem dönem Türkiye’yi tehdit eden Doğu Akdeniz tasarısını senatoya sunması, sıradan bir iş değildir. Birçok senatörün Türkiye düşmanlığı beslediğini görmekte de fayda vardır. 

Türkiye karşıtı yeni cephe ittifakların oluşturulması, planlı bir eylem olarak görülmektedir. Bu vesile ile Türkiye’de lider, otorite ve yönetim boşluğu oluşmasını beklenmektedir.

ABD’nin hayal ettiği kanton modelinde Türkiye, 2025’e kadar parçalanacak 25 ülkeden biriydi. 2013’ten sonra oluşturulacak bir otorite boşluğu ile Türkiye işgale açık hale getirilip en az üçe bölünme planı uygulanacaktı. İlk hedef otorite boşluğuyken, CIA ve FETÖ bu otorite boşluğunu oluşturmakla görevlendirildi. DEAŞ ise iç savaş görevini üstlendi.

New York Times Gazetesi 2016 yılında ABD Başkanı Wilson’un 100 yıl önce çizdiği Türkiye’yi üçe bölen haritayı tekrar yayınladı. ABD derin devletine bağlı olan bu gazete, uygulayacakları planların mesajlarını içeren birçok görseli açık ifadelerle paylaştı.

Haritanın paylaşıldığı yıl 2016 ve 15 Temmuz tesadüf değildi. Haritaya göre Marmara, İstanbul ve İzmir’i de içine alan bölge Uluslararası Constantinopolitan Devleti olarak işlenmiş, batılı bazı devletler tarafından onaylanmış, FETÖ tarafından kabul görülmüştü. Doğu Anadolu’da Ermenistan, Güneydoğu Anadolu’da Kürdistan, orta bölge Türkiye diye bölünmüş. Bir diğer alternatif bölümün sekiz ayrı kanton olarak gösterilmesi tesadüf değildi, tamamen bir plan dahilinde bölünmüştü.

Geçtiğimiz yıl CHP İzmir belediye başkanı Tunç Soyer İzmir’in kendi bayrağı ve parasının olması gerektiğini söylemişti ve hatta bu yıl yaptığı etkinliklerde Yunan bayrak rengi olan beyaz ve mavi smokinler giymiş, oyuncular da aynı şekilde süslenmişti ki; kısacası bunlar birer tesadüf değildi. 

Wilson haritasında İzmir ayrı bir devlete bağlı olarak görünüyor. Tunç Soyer’in de Wilson gibi bir mason olduğunu bilmeyen yok sanırım. Soyer’in konuşması tesadüf değildir.

Hepimiz çok iyi hatırlarız ve birçoğumuzun okuduğu ABD romanları vardır. Tam da bugünlere ışık tutan ABD’nin derin devletine çalışan Henry Kissinger, Kıyamet Savaşları’ndan bahsetmekteydi. “Ortadoğu’daki dengeler tamamen değişecek. 7 ülke işgal edilip Büyük İsrail Devleti kurulacak. Bu 7 ülkeden biri kesinlikle Türkiye olacak” demişti. Türkiye’yi işgal edip stratejik hamle ile İsrail’i teminat altına alacaklardır.

FETÖ darbe girişimini organize eden sözde “Yurtta Sulh Konseyi” üyesi eski Tuğamiral Sinan Sürer’in odasında ele geçirilen dokümanlarda, Türkiye’yi iç savaşa sürükleyecek ve bölünmesine neden olacak plan tespit edildi. FETÖ bu kirli kurguya hizmet ediyordu. Hizmet Hareketi (!) hatta FETÖ’nün ordu içindeki elemanlarıyla güvenlik zafiyeti oluşturacak şekilde PYD saldırılarını dahi tasarlamıştı.

Türkiye 2016-2021 arasında otorite boşluğunu ortadan kaldırarak oyunu bozdu. İçeride bölme odakları tasfiye edildi. Dışarıda kuşatma odakları askeri operasyonlarla delindi! Akdeniz’e inip Libya ile anlaşarak savunma kalkanı kuruldu. Ordu, MİT ve silahlar hızla modernize edildi. Ancak siyaset ayağı ve gizli servisler halen aktif haldeler, bir an evvel bu konuların halledilmesi gereklidir. ‘Su uyur düşman uyumaz’ atasözü boşuna değildir. 

2016’dan sonra ABD Yunanistan’ın kuzeyinden güneyine kadar askeri olarak yerleşmeye başladı. Silah ve savaş mühimmatı yığdı ve hâlâ yığmaya da devam ediyor. Yunan doktrin planlamasına göre Türkiye’nin mutlaka bölünmesi gerekir. Hatta bazı Yunan vekiller, Türk bayraklarını yırtarak net mesajlar vermektedir. 

Bütün bu olup bitenlere karşı Türkiye hiç boş durmadı, Türkiye büyük hamlesini yaptı. Türkiye, devlet aklı, bekası için MİT’i güvenilir devlet kurumu haline getirdi. 

Uluslararası ve operasyonel güçle bütün olumsuz gelişmelerin ana sebebi olan ABD’nin Türkiye için ciddi bir tehdit oluşturduğu ve hiçbir zaman güvenilir dost veya müttefik olmadığı aşikârdır. 

ABD’nin son zamanlarda PKK ve PYD ile iş tutarak güney üzerinden yığınak yapması ve aynı zamanda Yunanistan üzerinden Türkiye’yi kıskaca alması tamamen Türkiye’yi bölme projesi olarak okunmalıdır. Her türlü olumsuzluklara karşı Türkiye, caydırıcı gücünü kullanmalıdır. 

Vesselam…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ayse Tatilde

Sn. Balaban: Yazdiklarimi lutfen yayinlamayin; ancak ilgili iletileri ve uyarilari yapmaya surekli yapmaya devam etmelisiniz. Tesbitlerinizin her cumlesi dogru, Bir finansci olarak TR ye geldigimde bu konuda elden geldigince benzer seyleri ilettim; ancak bazilari inanmak istemiyor. Finans sektorundeki Kamu bankalari haric tum ozel bankalarin faaliyetleri didik didik edilmelidir. Ozel emeklilik fonlarinin yonetimleri, araci kurumlarinin, birlikler, odalar, top, tusia….. ve diger yapilanmalar da sadece feto degil malum aile yapilanmalarin Derwin teskilatlanmalari soz konusudur; bunlarin hepsi de bu kur mudahalelerine ortakdirlar. Maalesef burakrasinin cogunlugunda da bu tur malum ailelerinin adamlari vardir. Uzun yillar selfless calismistim; orada calistigim insanlarin bir cogu alark…. O ve kochi yapilarin yerlestirdikleri ile calismis oldugumu yurdisinda calisinca gordum; genclikte anlam veremedigim konularin ozunu yurtdisinda iyi bir analizle anliyor insan…. Amaclari ulkeyi bolmek ve parcalamak. Ivedi hizli hazirlanmak durumumuz soz konusudur. Hizli iceriyi temiz tutmak gerekiyor ki; Bu oyle kolay degil.. kurulustan beri iyice yerlesmisler. Finans sektoru,  sectoru, ISE ye kayitli sirketler ve ist sermayesi bogazin adamlari ve sermaye ….bunlarin yapisi iyi anlasilmalidir. Spk, bddk ve tum bakanliklarin ve borsanin icindeki yapilanmalar soz konusu. Bu insanlar konularinda en egitimli olanlar.. onlarin yerine yetistirmeden yapilan yerlestirmelerde sikintilar olur muhakkak. Ist bazli ozel unilerin en unlu olanlarinin ic yapilanmalari hemen hepsi onlardandir; iclerinde calisinca goruyor insan. Ismi TR gibi ama  olmayan isimlerin faaliyetleri… Isimiz zor; ancak gercek inananlar icin gozumuz korkmamali. Sadece reisi calistirarak olmaz bu isler. Bu konuda anadolunun temiz kalmis cocuklarinin egitimine hiz verilmelidir. Jayseri ye dikkat diger bazi sehirlere dikkat… anadolu sermayesi guclendirilmelidir. Ama is ahlaki olanlarina; kisa yoldan vurgun vuranlar bertaraf edilmelidir. Tum partilere sirayet etmisler maalesef. Inanin bunlarin faaliyetleri aysberkin altinda. Halkin buyuk kismi bilmiyor ve bilemez de; artik bir sekilde aktif olarak anlatilmalidir. Lutfen yazdiklarinizi tum halkimiza anlatmaliyiz. Bakalim mevlamiz bize nasil yardim edecek; bu tamaniyle bizlere bagli. Selamlarimla….

Sinan

Yine kandirilmasinlar da!!! ben baska birsey istemek.. herseferin de cok buyuk bedeller oduyoruz cunku.. Allah yoneticilerimizi kandirilmaktan korusun..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23