ABD’nin truva atı YPG

01 Ocak 2019 Salı

Suriye’den çekilme noktasında ABD’de Beyaz Saray ile Pentagon arasındaki anlaşmazlıklar ve terör örgütü eksenli anlaşmalar ABD’nin politik hamlelerini Türkiye açısından tehlikeli kılıyor.

Graham’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla ABD’nin Suriye’den çekilme politikasının altında gizli bir takım sebepler yattığını düşündüren ‘’Hiç bu kadar iyi hissetmemiştim’’ ifadeleri, ABD’nin bu stratejisini şüpheli hale getiriyor. 

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Trump ile görüşmesinin ardından ‘’Gideceğimiz yön hakkında hiç bu kadar iyi hissetmemiştim. Sanırım akıllıca bir şekilde işleri yavaşlatıyoruz. Başkanın başkalarına daha fazlasını ödetme ve daha fazlasını yaptırma amacını gerçekleştirmenin en iyi yolunu tekrar değerlendirmek için bir duraklama sürecinde olduğumuzu düşünüyorum’’ şeklinde yaptığı açıklama ile ‘’Kim daha fazla ödeyecek ve kime daha fazlasını yaptıracak?’’ sorusunu akıllara getirdi. 

Daha önce DEAŞ’ın Irak’tan tamamen imha edilmemesini öne sürerek Irak’taki çalışmalarını sürdüren ABD, Suriye’de de YPG/PYD/PKK üzerinden de aynı politika ile gitmeyi mi planlıyor? Bugün Suriye’den çekilme kararını ilan etmişken sözde müttefik ABD’nin silahlarını terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’ye verme tartışmaları, sinsi bir plan teorisini ortaya çıkarıyor. Bölgeden çekiliyoruz kararı alıp Truva Atı misali YPG/PYD ve PKK’ya yapacağı silah yardımı ile ‘’illegal askerlerini’’ içeride bırakan ABD midir dostumuz?

Suriye’de olası bir çekilmede ‘’Kürt müttefiklere korunma’’ sözü veren Graham, konuya ilişkin açıklamalarda bulunurken durumu ABD açısından mı değerlendiriyor, yoksa YPG/PYD/PKK’nın sözcülüğünü mü yapıyor? 300 bin Suriyeli Kürt’e ev sahipliği yapan Türkiye karşısında ‘’Kürt müttefiklerimiz korunacak’’ sözü vermek masum bir milleti korumaya yönelik değil elbet. ABD’nin beslemesi eli kanlı terör örgütü YPG’ye verilmiş bir söz. 

Suriye’nin 3’te birini ‘’DEAŞ’la mücadele’’ fıkrası ile YPG/PKK’ya teslim eden ABD’nin İsrail’in güvenliğini sağlamak amacıyla Orta Doğu üzerindeki oyunları elbette Suriye’den çekilme kararı ile son bulmayacaktır. Şu anda her ne kadar ‘’Türkiye ile ABD arasında yeni bir dostluk dönemi mi söz konusu?’’ sorusu zihinlerde canlansa da, bu politikanın Türkiye’nin önünü kesme amaçlı uygulanmış olma ihtimali de keskin geliyor kulaklara. 

YPG/PKK ve FETÖ’ye kimi zaman el altından kimi zaman da gün gibi ortada kirli desteklerini esirgemeyen ABD’ye, Türkiye ne kadar güvenebilir? ABD himayesi altında hâlâ bir şekilde korunmaya devam eden bu terör örgütleri, ABD’nin Orta Doğu ve Türkiye politikalarında bölgeye yön vermek için kullanmakta olduğu birer piyondan başka bir şey değildir. 

Suriye’den çekilme konusunda Beyaz Saray ile Pentagon’daki anlaşmazlıklar ABD’nin Suriye’den tamamen çekilmeyeceği düşüncelerini akıllara getiriyor. Silahları verme tartışmalarıyla gündeme gelen YPG’nin bölgede uyutulup tekrar ortaya çıkarılabileceği ortada bir anlaşmanın, müttefikliğin olmadığının acı gerçeğidir. 

Türkiye’nin ABD’nin sözlerine tam itimat etmemesi en doğru olanı olacaktır. Buna karşın Türkiye’nin ikinci, üçüncü ihtimalleri de değerlendirerek Suriye politikasını canlı tutması gerekmektedir. 

Vesselam… 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HukukçuHukukçu6 ay önce
  Sayın Yazarım; Bugün, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, bir öğrencinin katlettiği hocamızın durumunu öğrenince içim sızladı. Cinayete kurban giden hocamıza rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Bu fakültede sorunlar olduğunu 4 ay önce bilgilerinize sunmaya çalışmıştım; ama ne yazık ki, beni dinleyen olmadı, ciddiye alınmadım. Evet, ne yazık ki, bugün bir değerli asistan kardeşimiz, bir öğrenci tarafından katledildi. Yazık, bin Yazık! 4 ay önce yazdıklarım hala Sayın Merve Kavakçı'nın yazısının altında durmaktadır. O yazıda şunları yazmıştım: "...Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz..." Evet, aynen böyle yazmıştım. Keşke dinlenseydim, öğrencilerimizle hocalarımızın sorunlarına el atılıp, kucaklanmaları sağlansaydı ve bütün kalbimle kınadığım bu cinayet yaşanmasaydı.
 • vatandasvatandas6 ay önce
  Hamide rumuz lu kardeşim size katılıyorum .emperyalist ere vebali denilen canavaragüven olmaz .abd denen şeytan dünyada savaşlarin,gozyasinin,iç savaşların,isyanların .Katliamların ,terörizm in ,başsorumlusu vede suçlusu ,sebebi ve anasıdir .ABD denilen terörist uluslarmahkemesinde yargilanmalidir. ABD yargilanmadan dunyada barış sağlanamaz .
 • YusufYusuf6 ay önce
  Benceturkiye ,ypg Birlik olup esada ve ozgur suriye ordusuna karşi savaşsinlar ..
 • Ali babaAli baba6 ay önce
  Istesekte istemesekte kürdler kendi davalarinda haklilar, bu dogustan gelén haklarini nasil ve kimlerle nasil CÖZMELILER, BIZIM BU KONUDA VARMI BIR CÖZÜM PLANI, YOK,e, ozaman bu ISRAIL, mi amerikami, esadlami,iranlami, KENDILERI cözecekler,türkiyede15: 20,milyona yakin kendisine kürd diyen vatandas var, e, bunlarin HAKLARI .? KendinICIN istedigini,baskasi icinde isteyeceksi, kendine hak gördugunu baskasinada hak göreceksin, örnek30, kibrisli Türk ICIN NE istiyorsak, kürdlerde isteme hakki var, cözum planiniz NE ??
 • engineerengineer6 ay önce
  ypg/pyd şimdilik terörist, daha sonra renk değiştirip legaliteye yatay geçiş yapar,kuzey ırakta izlenen filim suriye kürdistanı adı altında vizyona girer, abd ve Türkiye kazan kazan siyasetiyle duruma vaziyet eder, kırmızı çizgiler solar, Türk Müteahhitler müstakbel suriye kürdistanında iyi işler alırlar, bölge petrolü abd ve Türkiye kontrolünde dış piyasalara çıkar, pyd yerel güvenlik gücüne dönüşür, salih müslim, teröristkencumhurbaşkanı oluverir, olurmu olur, olmaz olmaz deme olmaz olmaz.
 • hamidohamido6 ay önce
  Daha önce pkk ye karşı olduğunu söyleyıpde pkk ye yardım etmemişmiydi bu syonist güdümlü kafirler.Bunlara kesinlikle güvenilmez . Bunların girdiği yerde huzur istikrar hiçbir şey galmaz. Libya lrak afganistan örneği.Bunlar ın anlayacağı tek dil varise nekadar coni ölü olarak abd ye dönerse odur.

Günün Özeti