• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Yaşanmış ramazan sohbetleri! 

08 Nisan 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Oruç tut! Sıhhat bul! Sağlıklı düşün! Sağlıklı beslen! Sağlıklı yaşa..!

Âhir zamanda, taklidî imanı tahkikiye çevirmek ve ehl-i imanı dalaletten kurtarmak en önemli vazifelerden biridir diyor asrın sahipleri!! Ramazan boyunca sizlere, ömrü hayatımızdan, yaşadıklarımızdan ibretlerle, delinin attığı taşı çıkarmayı değil; hakiki yaşananları sizlerle paylaşarak ramazanı ihya edeceğiz inşallah.

YAŞANANLARDAN DERS ALALIM!

Fark ettiyseniz hiç savaş çıkmayan, toplumsal gerilim yaşamayan, münzevi hayat yaşayan İskandinav ülkeleri İsveç, Norveç, Finlandiya hakikâten çok ayrıcalıklı ve Avrupa’dan farklı müreffeh ülkelerdir? Hayatları çok sadedir. Pek çok gelenekleriyle de, Orta Asya Türk töresini yansıtmaktadır. Zira bir kısım Türkler Uralların kuzeyinden Bering Boğazı’nı geçip Amerika’ya giderken, bir kısmı da kara yoluyla İsveç, Norveç, Finlandiya’ya göçüp Viking kültürünü oluşturmuştur.

Yıllar önce Norveç-Türk Kültür Derneği’nin davetiyle Norveç’in başkenti Oslo’da, ilki de Oslo Akademisi’nde olmak üzere seri konferanslar verdim.. Avrupa’da verdiğim 1500’ün üzerinde konferansın en etkililerinden birisi bu Oslo Akademisi büyük konferans salonunda oldu. Bölgedeki tüm Müslümanlar, Türkler, Norveçliler ve diğer milletlerden müteşekkil 1500 kişiye, iki saatlik görüntülü ve sinevizyonlu, simültane tercümeyle “Kur’an ve sünnet dışında nasıl sağlıklı yaşarız?!”“Güvenli ve Güvensiz Gıdalar” ve “Kâinat Eczanesi, Kozmik Boyutta Dünyadaki Hadiseleri Değerlendirme” gibi pek çok başlıkla konferans verdim.

KÂİNATIN BİNBİR RENGİNİ PAYLAŞTIK!

Bitkiler, kokular, taşlar, renkler ve bunlarla şifalanma metodları, astroloji, gelişen teknolojiler ve beyin kontrolü gibi kapağı açılmamış konuları belgeleriyle anlattım. Bilhassa “Türk töresi ve şifacılığı” noktasında anlattığım sinevizyon sunumu çok dikkat çekti. İnsanlar 2.5 saat boyunca pür dikkat dinledi ve Türk kültüründeki bitkiler, sesler, ritüeller, kokular ve tümüyle hayat tarzı hakkında çok sualler soruldu. O zaman ilk kitabım olan “Kozmik Bilim ve Bilinçle Yaşam Enerjisi”ni imza için konferansa getirmiştim. Kitabın üçte biri Amerika ve Rusya’da yaptığım bilimsel çalışmalar; bitkilerin, insanların, taşların enerjileri “kirlian fotoğrafları” gözlerine hitap ettiğinden çok ilgi çekmişti!

Konferansların beğenisiyle Norveç Kültür Derneği bana Norveç Kent Müzesi’ni gezdirdi. İskandinav kültürünü anlatan Viking Müzesi’ni ziyarete gittik. Gördüm ki Orta Asya Türklerinde, hatta bugün Başta Karadeniz ve Türkiye’nin pek çok bölgesinde şahitlik edebileceğimiz beşik modellerinden onlarca kilim desenlerine, evlerdeki aile düzeni, yazmalı gelinleri, köy hayatı, ziraat kültürü ve hatta silâhlarının da tamamen Türk kültüründen olduğunu şevkle müşahede ettim! Amerika’da Müslüman Kızılderilileri araştırırken şahit olduğum 40-50 ortak kelimenin buralarda da konuşulduğunu gördüm!

NORVEÇ NASIL MÜREFFEH YAŞIYOR?!

Norveçlilerin milli gelirde çok yüksek olmasının ana sebebi, kesinlikle tutumlu olmaları ve hesaplarını çok iyi yapmalarıdır! Norveç’te doğum günü, mezuniyet, evlilik dışında dışardan yemek söylenmez! Norveçlilerin en zengini bile yemeklerini evden getirir! Çünkü kurum ve kuruluşlarında, bizdeki gibi yemek verilmez! Bizde, gureba fastfood kültürüne, bir akşamda bir haftalık maaşını vermeye özenti bir Müslüman ahali türedi!?

Norveç’te özel arabaya tek başına binilmez. Tek başına olanlar ya bisiklet ya da her mahalleye giden toplu taşıma kullanır. Norveç evleri dik çatılıdır. 100-150 yıllık tarihi evlerde oturmaktan kimse gocunmaz hatta mutlu olur! Bizdeki gibi bütün evler panayır yeri gibi ışıl ışıl değildir; sadece oturulan odalarda ışık yanar. İslâm kültüründeki gibi, yatsı vaktinden sonra televizyon seyretmezler.

TÜRK-MÜSLÜMANIN ACİZ DURUMU?!

Türkiye’de; azgınlık seviyesine varan fiesta kültürlü beş yıldızlı otellerde sefahata dalan, zorunlu olmayan ihtiyaçlar için tüketim, har vurup harman savuran, telefonun en pahalısını, arabanın en üst modelini, mobilyanın en şaşaalısını alan, bir giydiğini bir daha giymeyen hanımlar, beyler, çocuklar, topyekûn Müslümanların, huzuru ve sağlığı yakalaması “ilâhi nazar” da mümkün müdür..?!

Bizim çocuklarımız 20 çift ayakkabı, pantolon, etek, pardösü, başörtü çılgınlığı yanında bir de giydiğini bir daha giymeyerek de çok büyük israf içindeler. Norveçlilerse, doksanlı yılların sonunda elektriği çöplerinden elde edecek kadar tutumlu! Evlerinin çatıları güneş enerjisi panelleriyle kaplı. Hatta enerjilerinin fazlasını devlete satıyorlar! Gittiğim hiçbir evde temizlikçi görmedim! Bulaşıklarını elde yıkıyorlar. Arabaları yerli. Kesinlikle marka takıntıları yok. Evdeki her birey harçlığını çıkarmak için çalışıyor; bizim çocuklarımız gibi el bebek gül bebek şımartılarak büyütülmüyor! Mobilyasını 20 yıldır değiştirmeyen insanları var ve çok mutlular!

“Yiyiniz içiniz; israf etmeyiniz..!” düsturundaki Türkiye’deyse her gün dışarda yenilen yemekler, üretmediğini tüketen, kullanılmayan süslü ve pahalı elbiselerle dolu gardıroplarla bu dünyanın âhireti yokmuş gibi, kimse hayatından taviz vermek istemiyor! Hâlimiz pür melâlimiz.. 

Gelin bir empati yapalım bu ramazan günlerinde bir kere daha Allah’a kul habibine Ümmet olmanın uğrunda bir ramazan yaşayıp, oruç tutup sıhhat bulalım!

vesselâm.

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

SOKAĞIN SESİ

Hocam Tam da sizin konunuz ERİK neden bu kadar pahalı oluyor ? Bildiğim kadarıyla erik hemen hemen ülkemizin her yerinde yetişebilir Arsız bir meyvedir Tıpkı Dut Gibi İğde gibi çok yapar çok da bakım istemez neden üretimi çoğalmıyor neden her yıl erik konuşuluyor da üretim artmıyor?

Timur

Demekki bizim coban koyunlari güdemiyor. Saldim cayira, mevlam gayira.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23