• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Yaşanmış Ramazan sohbetleri - 3

15 Nisan 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Yıl 1993 SSRİ perestroyka hareketleri sonunda aslında batının oyunları sonucunda yıkılmış yerine bağımsız küçük küçük devletler kurdurulmuştur! Bizlerin de gençlik yıllarımızdan bir hedefimiz olan Orta Asya Türk İslam Birliği Türk Cumhuriyetleri ve kızılelma hedefimiz doğrultusunda Türk dünyası seferine çıktık!

1993 yılında; anne baba, çoluk çocuk, vatan demeden, suyun akmadığı, elektriğin olmadığı, doğalgaz cennetinde doğalgazın kullanılamadığı, sokaklarında emniyet ve asayişin olmadığı, sıkıyönetimlerle yönetilen gıda tedarikini bırakın bugün spekülasyona yapılan 1 litre çiçek yağı ile bir ay idare edilen bir yerde, ilmimizin, malımızın ve 40 yaşımızın 40’ta 1 zekatını vermek üzere Azerbaycan’a ilk adımı attık!

Diyanet Vakfı İmam Hatip Lisesi ve İlahiyat Fakültesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Atatürk Lisesi, Bakanlar Kurulu nezdinde Türk Dünyası İşletme Fakültesi ve Türk Dünyasına örnek olabilecek Türk Anadolu Lisesi ve pek çok devlet üniversitesi ve özel üniversitede planlı ekonomiden pazar ekonomisine geçişle ilgili ders ve devlet programları hazırladık ve milli meclise danışmanlık yaptım!

“Planlı Ekonomiden Pazar Ekonomisine Geçiş, Marketing’in Esasları, Uluslararası Marketing, Birleşmiş Milletler Teşkilâtı, Organları ve Faaliyetleri” gibi ders programlarını yazarak işletme fakültesinde “Harici İktisadi Alâkalar” bölümünü kurduk. İlerleyen dönemde milletvekilliği ve mecliste ilmi şuranın başkanlığını da yapmış Rektörümüz Şemsettin Hacıyev’le bu programları beraberce milli meclisten geçirerek devlet kaydıyatını sağladık!

ÖNEMLİ BAKANLARA, ASKER VE 

GENERALLERE ÇOK GECELER İFTAR VERDİK!

Bir Ramazan gününde, Azerbaycan’da irtibatlı olduğumuz bir talebenin babası bizi iftara davet etti. Maaile gittik. Ramazan sohbeti işte… İftara az kalmış, oturuyoruz. Evdeki nazır beyin eşi, kendi çocuklarıyla bizimkilerin yemeklerine başlayabileceğini söyleyince, “Sizinkiler yesin, bizimkiler yemiyor…” dedik. Bugün doktor olup o zaman ilkokula başlamamış kızımın, üstelik sahursuz oruç tuttuğunu anlayınca çok şaşırdılar.

Azerbaycan’da komünist dönemde Başbakanlık ve Aksakallar Şurası’na ekonomik kurullara başkanlık yapmış, sonradan da üniversite ve kolejler kurmuş bir Aksakallı, Akademik, Ord. Prof. ZİYAD Sametzade iftar evindeydi. Köşesinde öylece oturup hiç gözünü ayırmadan, oruçlu olan ufak kızımıza bakıyordu.

Geçen yıla kadar namaz kılınmasına müsaade edilmeyen, iftar vaktinde ne top patladı, ne de ezan okundu..! Hâlbuki ilk mescidimiz ve Şehitler Hıyabanı’nın temelini atmış, 94 yılında orada ilk ezanımızı okumuştuk!

Orta Asya Türk töresindeki sofraların büyüğü olarak Ziya Sametzade iftar sofrasında masa beyi olarak eline bir bardak alıp ayağa kalkarak, burada Türkçeleştireceğim Kadim Türk diliyle konuşmaya başladı:

“Hepinize hayırlı akşamlar diliyorum. Allah oruçlarımızı kabul buyursun. Bugün burada Oğuz atalarımızla aynı milletten samballı Ak Sakalımız Ahmet Muallim aramızda! Bu devlette başbakan, bakan, rektör ve şura başkanlığı yapan biri olarak diyorum ki, O’nun hizmetlerinden çok razıyız.

Ahmet Muallimin hayat yoldaşı ve üç güzel kızı da aramızda. Bir saattir bu ufak kızımıza dikkat kesildim. Uşağın küçük yaşına rağmen oruç tutmasını görüp düşündüm, çünkü dinimiz akıl dini. İtiraf ediyorum, bu yaşıma kadar hiç oruç tutmadım..! Çünkü öğlen yemek yenmese ölünür gibi düşündürüldük. Belki de orucun önünü kesmek için yalan söylendi..!? Bugün gördüm ki bu yaşdaki uşak oruçluyken ölmediği gibi çok da sağlıklı ve mutlu!

Artık benim şeyhim-muallimim, Allah’ına vazifesini yapan kızımız Tuğba’dır!

Huzurunuzda söylüyorum, Allah da bilsin, melekler de. Allah’ıma söz veriyorum, ölene kadar oruç tutmaya karar verdim! Allah’tan da bugüne kadarki hayatım için af diliyorum..!”

Gözümüzden akan yaşlar ve dua temennileri evet işte Ramazan ve orucun bereketi derler ya..!

“İslami Kalinizle değil Ancak hâl-i ahvâlinizle izhar ederseniz, o fikre dahalet olur..!” Vesselâm.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ADİL

AHMET BEY NE YAPTIN SEN ÖYLE ŞİMDİ ÇAĞDAŞ BİLİMCİLERİ KUDURTACAKSIN

Cumanız

Mübârek olsun. Yazınız için teşekkürler. Allah ilminizi ve ömrünüzü artırsın. Âmin.!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23