• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Yaşanmış ramazan sohbetleri - 2

12 Nisan 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

1980’lerin sonu, rahmetli Özal’ı ‘teamüllere uygun hareket etmediği’ için yok etme plan devreye sokuldu. Her şeye rağmen tek başına iktidar olan Özal’ın Türkiye’yi dünyayı açması, terörü ortadan kaldırma girişimleri, başkanlık sistemindeki gibi ‘tek lider’ olarak, yurtdışı tecrübeleriyle DPT ve devletteki tecrübelerini birleştirince, bağımsız yerli-milli hareket ve kadroları iş başına getirmesiyle Türkiye bir anda dünyanın dikkatinde yer aldı!

Küresel sermaye, Türkiye’deki milli yerli bir faaliyet başladığında hemen karşısına dikildiğinden, işbirlikçilerinin payları kesilip devleti soymaları engellendiğinden, kur-faiz sistemi aleyhlerine döndüğünden hemen Türkiye’yi sömüren belirli sanayici iş adamlarını devreye soktu. Ecevit’i ve milliyetçi cephe hükümetini, 10 milletvekili ve bakanlık sözüyle 8 ayda hükümeti düşürdükleri gibi, Özal’ı da defalarca zehirlenme ve suikastla defalarca düşürme teşebbüsünde bulundular.

7/24 görev yaptık!

Hazine, maliye, dış ticaret, gümrük ve TEKEL gibi beş bakanlığın bir araya geldiği bakanlığı ele alan merhum Adnan Kahveci de, ihale yolsuzluklarının önünü alıp, kur-faiz politikalarını dengeye oturtup, gümrük ve tekeldeki yolsuzluklara el atınca küresel sermayenin hedefi oldu. Bugün Cumhur İttifakı hükümeti ve Recep Tayyip Erdoğan’ı iktidardan indirmek için yapılanların çok daha fazlası o gün yapıldı ve yerine alelacele oturtulan Mesut Yılmaz’ın koalisyon hükümetiyle Türkiye’deki Özal’la başlayan benim de başında olduğum başta Türk dünyası projeler olmak üzere projeler durduruldu!

Türkiye karanlık ve koalisyon günlerine geri döndü!

İLTİCA ETTİK FAKAT HEP VAZİFEDEYDİK!

Bu karanlık işlere yüreğimiz dayanmadığından, 1991 sonlarında devlet adına alımlarda bulunmak ve bilgi görgü arttırmak ve post doktora çalışmaları yapmak üzere Amerika’ya gönderildik!

1993’te Türkiye’ye döndüğümüzde, yine koalisyon hükümetlerinin % 300’e varan enflasyon ve deflasyon dengesinden, kasa atılmaları ve koalisyon hükümetlerindeki basiretsizliğini gördük. Daha sonra da rahmetli Özal’ın sağlığında gösterdiği ve geçen hafta hayırla yâd ettiğim Başbuğ Alpaslan Türkeş’in Türk İslam Birliği planları dahilindeki hedefimizle Rusya’nın yıkılması aynı döneme denk geldi!

Rahmetli Özal’ı da son hamlesi Kazakistan dönüşünde yeniden parti kurup bir hamle yapması beklenirken, zehirlenip öldürülmesi, babamın da o yıl rahmetli olması bize “kızılelma” yolunu açtı!

Özal’ın Türk dünyası işbirliğindeki faaliyetlerimiz, duayen akademisyenleri Sabahattin Zaim ve Nevzat Yalçıntaș hocalarımın “BM-Türk Devletleri İşbirliği ve Organları Teşkilatı” kitabını hazırlayan ve Azerbaycan üniversitelerinde okutulan kitabımızla Türk dünyasına ilk giden grupta “kızılelma hedefimize” bugünkü yönetimlerce Karabağ Zaferi’nde davet edilmeye bile akla gelmesek de isimsiz kahramanlar olarak sefere ilk giden olmanın mutluluğunu yaşıyoruz!

 Ata topraklarına seyahat!

1993’te bir gece yarısı, Azerbaycan’daki 40 yıldır kar yağmayan bölgeye yarım metre kar içinde indik. Elektrik, su ve gazın olmadığı Bakü’de yaptığımız Ramazan, iftarlar ve bölgedeki ibretlik hatıratımızı tarihe kayıt düşsün diye burada yeni nesillere ithaf ederek yazıyorum. 

1993 Türkiye’sinin de adının karıştığı birtakım ihtilal-çevriliş-hadiselerden sonra, kabrinde “Burada bir Türk askeri yatıyor!” yazan Ebulfez Elçibey’in, birbirimizle pek çok hadiseleri ve hatıraları yanında “Kardeş kardeşi vurmasın..!” diye Nahçıvan’a zorunlu göçünü ve yerine Haydar Aliyev’in geçişini yaşadık.

Haydar Aliyev iktidara geldiğinde, ilk defa o bölgede devlet adına 5 kişinin bulunduğu ve içlerinde Anayasa Mahkemesi Başkanlığı da yapmış, bugün pek çok bakan, vekil, sendika ve belediye başkanlarının yanı sıra rektörlük yapan Profesör Doktor Sacit Adalı hoca ile beraber Azerbaycan’daydık!

Azerbaycan’ın imarı için ömrümüzün 15 yılını zekâtını vermeyi Rabbim bizlere nasip etti!

Ben bugün öğrendiğim pek çok bilimin esasını hem ABD’deki hem de Kafkasya‘daki bu görevlerimde öğrendim!

YIL 1993, BİR SAAT KUYRUKTA “KARA EKMEK” BEKLEDİĞİMİZ ORUÇLU GÜNLER..!

Karabağ savaş günleri…! Rusların yaptığı ekmek zavod-fabrikalarındaki yağlı ve Nahçıvan tuzlu kara ekmeği iştahla yiyorduk!

Her aileye Türkiye’den gelen bir şişe ayçiçek yağı ile bir ay idare ediyorduk!

Undan başka diğer hiçbir mamul hazır gıda maddesi, olmayan bu ülkede ramazan ve orucu yaşamak yıllarca bu açlık kıtlık günlerinde bizlere nasip oldu çok şükür!

Şartlar bu durumdayken; Ermenilerin Karabağ, Laçin, Kelbecer, Agdam, Șuşa’yı ablukasında ve işgalinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin başındaki insanların insani yardım noktasında küresel şeytanın isteği doğrultusunda siyasi tercihlerle gönderemediği helikopterlerle, Elçibey’i yalnız bırakıp iktidardan düşürülmesini yaşadık!!!

TARİHE KAYIT DÜŞSÜN!

Mağdurların ve mazlumların savunucusu olması gereken devlet başkanları, “Fırat’ta kaybolan koyundan hesap sorarım!” diyen Ömer’in adaletini bugün ülkelerinde insan hakları başta olmak üzere her sahada hayata geçirerek tecelli ettirmelidirler..!

“Dünyada ne yaptıysanız, yanıma onunla geleceksiniz..!” 

Başta nefsimiz olmak üzere sırasıyla Allah’a karşı vazifelerimizi yapmak, aile ve çocuklar, komşu, mahalle, șehir ve dünya insanlığına karşı vazifelerimizi silsile-i meratib noktasında yapma şuuru içinde yaşamak gereklidir! 

Âhiret saadetini kazanmak için;

Kur’an ve sünnete daha da uyarak yaşamayı, bir kere daha bu Ramazan vesilesiyle kendimize șiar edinelim inşallah..!

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Teşekkürler

Rabbim gazânızı mübârek eylesin. Âmin.!

Hikmet Yılmaz

Elçibey'e kısacası (Azerbaycan'a) yardımı bilerek yapmayan S.Demirel'di. Yardımcı olmamasını isteyende kankası Aliyev. idi. Prof.Maranki bey; Konuları yazarken cesur ve net olun net. .
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23