• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI
20 Ağustos 2019

Yapay zekâ ve gelecek nesil!

“Kişi dostunun dini üzere haşrolunur. Sizden biriniz kiminle arkadaşlık yaptığına dikkat etsin!” Hadis-i Şerif

İnsanlık bireysel ve kitlesel olarak “modern” yöntemlerle aslından ve özünden uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Teknoloji yani teknik bilim, sanayi ürünleri, mühendislik yöntemleri ve araçlarıyla hayatımız bir yandan kolaylaşıyor ama rutinimizden daha mühim olan maneviyatımız, değerlerimiz, geleneklerimiz de büyük ölçüde örseleniyor! Sevdiklerimizle görüşebilmek, iş bağlantılarımızı yapabilmek amacıyla ortaya çıkan telefon; bilgiye ulaşım, sosyal ilişkiler, alışveriş, sokak tarifine kadar hayatımıza girmiş durumda.

Kolaylıklarını reddetmeden, bu modern gelişimi sorgulamamız gerekmez mi..?! Misâlen telefonun onca faydasının yanında zararı-zararları yok mu? Hatta onca faydasını bir çırpıda yok edecek kadar büyük zararları olabilir mi..?!

YARI ROBOT YARI İNSAN, 

FİLMLERDE Mİ SADECE..?!

Ülke olarak üretip kendimize yetemiyoruz, kartellerin, tröstlerin, dev şirketlerin esiri hâline geldik. Hastalandığımızda, sakatlandığımızda nasıl müdahale ediliyor? Kırıklarımız atelleniyor, alçılarımız üç boyutlu artık, hatta organlar da sırada!!! Bunların madden ve ruhen uyumlarını kim, ne vasıfla denetleyebilecek?! Asıl soru bu! İmplantlar, dolgular, mide kelepçeleri, tüpleri, diz kapağı protezleri, stentler derken izlenebilen ilâçlarla izlenebilir, düzenlenebilir, değiştirilebilir hâle mi geldik..?!

YAPAY ZEKÂ İLE DÜŞÜNMEMİZE 

GEREK KALMAYACAK?!

Uluslararası kamuoyunda ani yükselen bir ‘artificial intelligence-yapay zekâ’ gerçeği var ve maalesef 3. sınıf ülkeler gibi her şeyi geriden takip ettiğimiz gibi bunu da öteliyoruz. ‘Yapay’ ismi, yeterince rahatsız etmeli tabii bizi; yıllardır öze, doğala, doğaya, geleneklere dönüş diyoruz, malum... Bir de bu yapaylık zekâya, akla sirayet etmiş, sonuçları ne olacak? Evvelâ çıkış noktası nedir, neden zekâda bir yapaylık aranmış diye düşünelim. Başta gıda terörü olmak üzere elektro manyetik terör ve her yandan kuşatılıp iğdiş edilmiş, bedenimize, ruhumuza, aklımıza bir katkı mı bu yapay zekâ..?! Eksilttikleri aklımızı mı tamamlıyorlar?

Elitlerin diyarı ABD, bu işe öncülük ediyor ve sosyal hayattan, iş dünyasına, bireysel işlerimizden devlet işlerine kadar, askeriyeye kadar her alanda stratejik çalışmalar yapılıyor. 20 yıl önceye kadar besin piramidi diye bizi sağlıksız, niteliksiz beslenmeyle güçsüz bırakıp hasta edenler; şimdi de beş nesil öte teknolojik imkânları varken acaba gündem yaptıkları ucuz araç ve ürünlerini mi pazarlıyor..?! Tanesi 1,5 milyon dolarlık 10 ZMA’yı (Zırhlı Muharebe Aracı), 15 bin dolarlık bir lazer silâhıyla vurup etkisiz hâle getirebilirler mi? Tanesi 100 milyon dolarlık onlarca uçağı, hem de aynı anda yazılımsal kitleyebilirler mi? Sayısız alandan sayısız örnekten sadece “sıcak savaş”ın ‘bir kısmı’ndan bahsettik. Üstelik şu an sıcak savaş mı var? Doğu ve güney sınır güvenliğimiz, nicelik bakımından fazla, kuzeyde Rusya’ya karşıysa az; neden belli bir sayıda tutuluyor askerimiz, kimin muhtemel güvenliğini sağlıyor, sağlayacak.. diye bir pencere açalım. Toplumun her alanına nüfuz edilmiş ürün ve hizmetlerde yapılması muhtemel sabotaj ve operasyonların, devlete sadece ekonomik yekûnu bile öngörülemez düzeyde yüksekken; bir de sosyal kriz ve kaos oluşturulduğunda neler yapılabilecek, düşünelim..!

BİZE DELİ DEDİLER, AKILLI ÇIKTIK!!!

Yıllarca anlattık “beyin kontrolü, radyo dalgaları, stratejik gelişmeler, konvansiyonel silâhlar ve teknikler vs..” diye ama aklı ermeyenler yaftaladı bizi; fakat haklılığımız gün gibi çıktı meydana!!! 25 sene evvel başucu kaynağı olması adına yazdığımız “Yaşam Enerjisi” eserimizde, güney sınırları değiştirilecek dedik, siber tehlike dedik; Türkiye ruhsal bedensel zehirleniyor dedi ve çok şeyler söyledik! Türkiye üzerinde beş kulak her gün bizi dinliyor dedik! Fakat bizi dinleyen olmadı!

Hâlâ da Türkiye’nin bu şartlarında beyin kontrolünde olan sistem tarafından bugün söylediklerimiz de yarın çıkmasından korkuyoruz!

Maalesef bu söylediklerimizin hepsi son on yıl içinde yaşadığımız hadiselerdir! Her söylediğimiz çıktı ve maalesef ki tedbir alınmadığından faturası ağır oldu! Daha büyük acılar yaşanmaması için bir kez daha yetkilileri ve devleti idare edenleri uyarıyoruz, memleket uçurma gidiyor ve bunu köşe başlarını tutmuş kadrolar dün olduğu gibi bugün de değişmiyor yani bağımsız Türkiye kurulmadan ve değişmeyecek gibi gözüküyor! Yerleşik düzenin bürokratları dün olduğu gibi bugün de yarın da ülkeyi idare edecek gibi gözüküyor. Bugünkü suni olarak oluşturulan Türkiye’mizdeki olumsuz tablo tamamen bu kadrolar tarafından devlet ve teknokratik deneyimleri olmayan uzaktan bakan bakanlara seçilmiş olan siyasetçilere ve siyasilere dayattırılarak yapılıyor!

Yapay zekanın hakim olduğu günümüzde ve gelecekte yeni kadroların mutlaka bu konularda ehliyet, liyakat sahibi ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz mantığındaki kadrolardan seçilmesi zorunludur!

Vesselâm.

Not: Kültür elçimiz, milli, manevi donanımlı, bilge Türk Haluk Dursun hocamız vefat etmiştir. Rahmet olsun! Rabbim yerini doldurabilecek gençleri bu ülkeye nasip eylesin.

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

İndirilen din ile değil, uydurulan din ile toplum yapay kurandan uzak zekasız hale geldi uydurulan dine zekalı indirilen dine kör ve sağır dilsiz.
 • Yanıtla

süleyman

en kritik konu bu sanal, yapay, dijital alem ve gelişmeler, hatırlattığınız için teşekkürler. devletimiz daha da geç olmadan tedbir alır inşallah...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23