• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Yanmaya devam ediyoruz! 

24 Haziran 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

2021 Ağustos’ta uyardık; tedbirleri yazdık uyardık ve tarih tekerrür etti YANMAYA DEVAM EDİYORUZ!

“…eş zamanlı olarak dünyanın pek çok bölgesinde çıkan ve ‘lazerle işaretlenmiş’ gibi bir bölgenin, tepenin, dağın ince bir çizgi hâlinde yanmasını medyadan izlememiz; bunların tesadüfî olmadığı, uzaya ve uydu teknolojilerine sahip olanların müdahalesi gerçeğini düşündürmektedir!

Bir üst boyuttaysa, ateşten etkilenmeyen devletlerin sahiplerinin bu yangınları çıkardığıdır!?

The Time dergisinin 2021’deki bir kapağında; dünyadaki potansiyel yangın bölgelerinin yanması, Economist dergisinin orman yangınları riskinin olmadığı ay olan Nisan sayısında, dünya insanlarının ciğerini yakan Corona salgını! gibi, dünyamızın ciğerleri olan ormanlarımızın yanmasını göstermesi tesadüfî olmayıp küresel sermayenin bir oyunudur!?”

 Bir yıl önce bu yazılarla radikal tedbirler alınmasını olarak tarihe kayıt düşmüştük!!

2022 Haziran’ı Marmaris yangını, çıkış anından 8 dakika sonra deniz kuvvetlerine bağlı bir İHA’yla tespit edildi. Yangın bölgesinde 20 helikopter, 14 uçak, 400 iş makinası ve 2000 personelle, Cumhuriyet tarihindeki en büyük hizmetlerden biri verildi. Peki, bunca imkâna rağmen yangın devam ediyor?!

YANGINDA YEREL YÖNETİMLERİN VE 

BÜROKRASİNİN PAYI!

 Yangınlar da sadece orman genel müdürlüğü değil ilgili illerin valilikleri belediye başkanlıkları da elini taşın altına koymalıdırlar!

Son yıllarda Orman Genel Müdürlüğü’nün “rotasyon” adıyla tüm yangın ve muhtelif ormancılık faaliyetlerinde, yılların birikim ve tecrübesindeki yönetici, bölge müdürü, işletme müdürü, mühendis, ormancı gibi uzmanların rotasyon duruma tekrar değerlendirilmelidir!

Uzmanlar ve yetkililer alâkasız bölüm ve yerlere gönderilmesi konusu kurum hafıza-bilgi birikim ve tecrübesi-tekrardan değerlendirilmelidir! 

COĞRAFYAYA HÂKİM “bölgeyi bilen” 

PERSONEL İSTİHDAM EDİLMELİ!

Marmaris yangınında en kritik nokta, üç bölgeden çıkan yangının hiçbir yol olmayan bölgede çıkmasıdır!

Sabotaj ihtimali yüksektir!

Ne tesadüf ki yangın üç tepe noktada ve 4 Temmuz’da envantere katılacak olan gece görüş helikopterlerine en çok ihtiyaç duyulduğu tam da gün batımında çıktı!?

 Orman yangınlarında, %20’nin altı normal görülse de bu yangınlar asla normal değildir! Kara ekibinin yapabileceği en önemli tedbir; açıklıklar oluşturmak, ağaç kesimi ve arazözlerle soğutma çalışmalarıdır! Tabii ki, kızılçam kozalaklarının yangında, sıcaklık ve rüzgârın etkisiyle 300 metreye kadar savrulup, kıvılcımlarla yeni yangınları başlatabileceği bilinmelidir! Bu durumda, açıklıklar da işe yaramayacaktır!!

Tarım ve bitki okumuş endüstri mühendisi olarak, yazı ve programlarımızda defaatle; “İğne yapraklı ağaçlar yerine büyük yapraklı ağaçlar dikin!” dedik. Fakat körler sağırlar birbirini ağırladı ve yine çam ormanları oluşturuldu! Bu gizli ve sistematik kırımda sadece ağaçlar değil; çam balı üretimindeki dölleme böcekleri ve sayısız hayvan yok oldu, evler ve termik santraller dahi yanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı!

2021 Marmaris yangını 2022’nin habercisiydi! 

21 Haziran gece yarısı, bölgede orman bölge müdürlüğü ve pek çok işletme müdürlüğü yapmış duayen meslektaşlarımla istişare ettik. Sayın Bakanın basın toplantısı yaptığı ve bilhassa Sayın Cumhurbaşkanının Okluk Koyu’ndaki konutuna intikali sırasında, rüzgârın durup ters yöne dönmesi bölgede bir faciayı önledi!!?

2021’de Marmaris, Bodrum ve Milas’taki organik tarım arazilerimiz ve işletmelerimizde, bölge endemik bitki tespit çalışmaları yaptık. Ne gariptir ki, dolaştığımız hiçbir bölgede yangın olmadığına; yolu olmayıp da gidemediğimiz yerlerinse yandığına ibretle şahit olduk!

KIRILMA NOKTASI!

Sayın Bakan veya genel müdürler, siyasi tercihlerle veya farklı özellikleriyle atanabilir! Kendilerinin bu sahada bilgileri olmayabilir. Fakat bakan veya genel müdür yardımcılarınca; ağaçlandırma, yangın ve afet yönetimi, ağaç türlerine göre mücadele gibi sahalarda ihtisaslaşmış, Muğla bölgesi ile ilgili o bölgede bölge müdürlüğü yapmış tecrübeli bölge müdürleri işletme müdürleri teşkilât içindeki uzmanlardan mutlaka istifade edilmelidir! Özellikle yangın şube müdürlükleri gibi birimlerde, saha tecrübeliler göreve getirilmelidir..?

 Kordinasyon başarıyı artırır!

Son on yıldaki işçi alımlarında, sendikaların bakanlıklara ve genel müdürlüklere müdahale etmesi, yöreden muhafaza memuru, yangın söndürme elemanı..vs yerine; Ankara’da masa başında bilhassa; parti il başkanlarının ve siyasilerin de müdahalesiyle muhafaza memuru ve yangın işçisi olarak alınan, sahada koşturamayacak çelimsiz kişiler yerine; askerliğini komando olarak yapmış, bileği kuvvetli, testereyle ağaç kesimini iyi bilen yöre insanlarının seçimi şarttır! Elzemdir! Lüzumludur! Yoksa afetler kaçınılmazdır!!

Gazetemiz ve ihbar hattımıza gelen bilgi ve belgeler doğrultusunda; bölgedeki siyasetin, vekillerinin, il başkanlarının yaptığı orman teşkilatı başta olmak üzere Türkiye’nin bütün bölgelerinde ve diğer teşkilatlar da eleman alımlarında öncelikle “ehliyet ve liyakât elzemdir!” diyerek Sayın Bakanlara ve ilgili genel müdürlere duyurmak isteriz!!? 

Yanan kaybeden Türkiyemizdir! Türkiye’nin ciğerleridir, doğal varlıklarımızdır! Bu varlık, üç kuruşluk “menfaat üzere dönen siyaset”e alet edilmemelidir!

Cenâb-ı Allah, bunun hesabını hem dünyada hem ahrette, “haksızlık karşısında susan!” devletin en üstünden en alt görevlisine kadar muhataplarına ve aynı gemide yaşayan bizlere de soracaktır! Vesselâm.

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kaşgarlı Mahmut

İnşallah sn hocam önümüzdeki 20 yılda akparti iktidarında liyakatli adil Allah korkusu olan hak yemez kadrolar bu ülkeyi yeniden inşa ve ihya edecek
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23