• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Ülkemiz, insanımız, toprağımız yok oluyor!!!

28 Haziran 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Yangınlar, seller devam ediyor!!?

Yapıcı eleştirilerimizle ve bilirkişi olarak yıllardır bilgi ve belgelerle dikkat çektiğimiz toprak, toprak mahsulleri ve arazilerimizdeki tahribat; özellikle toplum nazarında tolore edilemeyecek seviyeye tırmandırılmaktadır!!?

ALINACAK İLK TEDBİR!

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımının yapıldığı Orman Genel Müdürlüğü bünyesindeki ormanlarımızın ve çevresindeki doğal yapının korunması için ilk iş olarak; teşkilâttaki liyakatli orman ve endüstri mühendisleri, ormanla ilgili uzmanlaşmış bölge müdürleri ve yetenekli kadrolara acilen görev verilip teknik destek alınması gelmektedir.

Soran dağları aşar; sormayan düz yolda şaşar! Doğru kararlar alamaz-aldıramaz. İstemeden de olsa, yıkımların müsebbibi olur!? “Bilenle bilmeyen bir olmaz!” diyen dinimizin gereği olarak ta artık, işi temelden bilenlerle istişare etmek gerekmektedir!? Eksikleri ve yanlışları, “eksik ve yanlış adamlar”la çözmek mümkün değildir.

“İşleri ehillerine vermeyenler”, maalesef her sene benzerlerini yaşadığımız yangın, sel, deprem, kuraklık, arazi ve doğal yapıların bozulup orman envali, tarım mahsulleri gibi pek çok sahada “küçük kıyametlere sebep olmaktadır!!?”

ORMAN YANGINLARINA TEDBİR!

Orman yolları ana hatlarda A tipi olmalıdır! Yani, iki arazöz yan yana geçebilmelidir! Hem yangına müdahale hem de üretimin rahat yapılabilmesi için yol ağları ana arterlerde genişletilmelidir! 

Üstelik bunlar, iki uçağın kirasıyla karşılanabilecek düzeydedir!?

Yangınlarda asıl etkili olan; kara birlikleri uzman işçiler, arazözler ve diğer ekipmanlardır! Yangın yoğunluğu yüksek olan bölge ve mıntıkalardaki yolların stabilitesi de çok önemlidir!

Kıymetli orman ürünleri, stratejik kuruluşlar ve insanlar için hayati tehlike oluşturan alanlarda, yangın emniyet yol şeritleri ve orman yolları standart-hatta çift şeritli hâle getirilip koruma ve müdahale alanları oluşturulmalıdır!

Zaman ve şartlar göstermiştir ki; tarım ve orman, ayrı bakanlıklar olmak zorundadır! Stratejik önemdeki bir bakanlığın ayrı bir bakanlıkla birleştirip tek bakanlık haline getirilmesi, iki bakanlığın faaliyetlerinin de sekteye uğraması demektir! Strateji ve konu farklılığı olan tüm bakanlıklar müstakil hâle getirilmelidir!!!

Ehil kişi ve kadrolardan müteşekkil kurumlar, siyasetin emirlerine değil; gerçek işlerine ve geleceğe yönelik projelere odaklanmalıdır!

“Hak etmeden devlet makamlarında yetki verilenler, memurunu ısırır! Âmirine de kuyruk sallar..!” İmam Gazali

Türkiye’nin pek çok bakanlık, birim ve kurumundaki kargaşanın ana sebebi, istihdamın niteliksizliği sebebiyle devletin icraatlarının aksamasıyla geleceğe duyulan büyük endişelerdir!

Mağdurların ve mazlumların umudu Sayın Cumhurbaşkanı ve bakanlardan, “Yeter artık!” deyip “müdahil olarak!!” 2023 hedefine giden yolda işleri zorlaştırılmak yerine kolaylaştırmaları noktasında azami gayret beklenmektedir.

ALINACAK TEDBİRLERİN VAKTİ GELMİŞ VE GEÇMEKTEDİR!!

2021 yangınları ve sellerinden bir yıl geçmeden, Muğla’daki yangınlarla ve Kastamonu sahil İnebolu, Bozkurt ve diğer ilçe, köylerindeki sellerle yine büyük tahribatlar yaşandı! Bu yazının yazıldığı anlarda halen yaşanmaktadır! Su akıp yatağını bulmadan bilhassa valilik, genel sekreterlik, kaymakamlık, özel idare müdürlüğü, DSİ, Orman Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimlerinden müteşekkil ekipler mutlaka; çetin kış şartlarının 3 metrelik kar yığınıyla, ormandaki yıkılan ağaç kalıntılarının orman ve çay içine taşıdığı atıkları ve dereler acilen acilen  temizlenmelidir!

Suların önünde kalan bu kalıntılar köprü geçişlerini tıkayıp suları yan mecralara doğru taşırmasıyla şehirlerde büyük tahribat yapmaktadır! Modern teknolojilerinin kullanıldığı, dronlarla tespit yapıldığı bir dönemde; 100 yıldır hiçbir taşkın olmayan dere yatağında taşkınların yaşanması, tedbir eksikliğinin aleni göstergesidir!

BÖLGE DIŞINDAN BİR HEYET İNCELEME YAPMALIDIR!

Acilen, ilgili belediyelerin ve kaymakamlıkların özel idare birimlerince; köylerdeki dere taşkınları ve evlerin hasar durumları incelenmelidir!

Köylerimizde ve mahallelerimizde taşkın sularının çekilmesi yapılmadığından, bölgenin dik olup toprak yapısı itibariyle de suların sert tabakaya kadar inme potansiyeli olduğundan, üstündeki toprak kütlelerini kaydırarak; tarlaların evler, şehirler, yerleşim bölgeleri üzerine kayma tehlikesi vardır!! Yollarda heyelanlar oluşmaya başlamıştır!

İnebolu ilçesi başta olmak üzere mahallelerde, altyapı-kanalizasyon sistemleri maalesef bulunmamaktadır!!? Bir türlü kurulmayan bu kanalizasyon sistemleri de taşkın tehlikelerini arttırmaktadır! İlçelerin belediye bütçeleriyle yapılamayacak olan bu altyapı ve kanalizasyon işlerini, geçen yıl Murat Kurum bakanımıza arz ettik! Bizatihi teknik genel müdürleri çağırıp yanımızda verdiği talimata rağmen bir gün sonra da Kastamonu Çevre Müdürlüğü görevlilerince yapılan tespitlerden günümüze kadar bir netice alınamamıştır!  İnebolu’muzun olmayan kanalizasyon sistemi sebebiyle kirli sular tamamen; evlerin yanında kurulan çukurlara, oradan derelere ve arıtma sistemi olmayan derelerden de denizlere akmaktadır!

İlgililerine Türkiyemizin ve çocuklarımızın geleceği ve sağlığı açısından hususen duyurulur! Vesselâm.

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Akt

Bu uyarılarının Dilipak hocanın yazdıkları uyarıcı yazıların bugüne kadar hiçbirinin dikkate alındığını görmedik .Önce hak hukuk ve adaletin tesisi demokrasinin yerleşmesi ve hukuk karsişinda eşit olmak gerekiýor...

Arif amca

Günaydın ..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23