• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Türk Devletleri Teşkilatı/Savaş Yılları Ve Aksakallar Şurası!

30 Kasım 2021
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Azerbaycan’ın öz toprağı olan Karabağ işgâl edilerek 1 milyondan fazla Azerbaycan vatandaşı, Azerbaycan’ın diğer bölgelerine sürüldü! Bu büyük mücadele zamanında, Azerbaycan’da bugün kabrinde bile “ben bir Türk askeriyim “yazan Elçibey’in başlattığı mücadeleden sonra göreve gelen Haydar Aliyev, Azerbaycan’da stabilliği sağlamak adına benim de devlet yapılanmasında diplomatik olarak görev yaptığım sürede çok büyük gayret gösterdi!

Bu arada bir çevriliş cehdi yani ihtilâl girişimi de önlendi. Yüzlerce insan mağdur oldu. Bütün Kafkas ve Türkistan’daki hayatımı ve görevlerimi ve yapılanları “Kafkas ve Türkistan Mezalimi-Azerbaycan Karabağ” kitabımda detaylı yazdığım için; ötesindeki nice hadiseyi yazmak istemiyorum, fakat yaşamak mecburiyetinde kaldığım için kayıt düşüyorum!

Aksakallar Kazakistan’da toplandı!

İlk bağımsızlık 90-91’li yıllar! Kazakistan’daki bir toplantıda, kimin Aksakal seçilip seçilmeyeceği konuşulmuştu. Şuranın, siyasetten bağımsız ‘bilge’ isimlerden, tarih ve millet şuuruna sahip, birleştirici, şaibesiz gerçek aydınlardan ve kanaat önderi TÜRK’lerden oluşması gerektiği kararlaştırıldı.

Siyaset üstü ve müstakil olması gerektiği vurgulandı! Şurada “toplumların saygı duyduğu, âkil insanlar görev almalıdır” dendi ve “şura, Türk dünyasının ortak aklı ve vicdanı olmalıdır!” kararı benimsendi!

EŞİM VE ÜÇ ÇOCUĞUMLA BÖLGEDE GÖREVDEYDİK!

Bir ekmek ve sadece bir tane üçüncü sınıf bir çiçek yağı alabilmek için kuyruk beklediğimiz 1990’lı yıllar! Temiz suyun hiç olmadığı, ‘Karabağ taşı’ndan süzerek, damla damla su içtiğimiz günler!

Bilimler Akademisi’nde Sadık Murtazayev’in Aksakallar Şurası başkanlığında bölgenin eski başbakanları, şairleri, bilim adamları, askerleri ve toplumun aksakalları orada! İstişareler yapıyoruz! Türkiye’den gelmiş kardeşlerine soruyorlar; “Ne yapalım..?!” Sivil-asker herkes, elinden geleni yapıyor! Türkiye’den gönüllü teşekküller, her türlü maddi manevi, teçhizat vs. büyük yardımlarla gayret destek oluyor.

Büyük Türk Aksakalı Sadık Murtazayev!

Türk dünyası ve Azerbaycan-Karabağ’la ilgili yenilikçi ufkuna duruşu, bakışı, hitabetiyle Mehmet Akif’ten şiirlerle başlayıp, Gazi Mustafa Kemal’in askeri tecrübeleriyle devam eden, Şehriyar’dan beyitleriyle, Cengiz Aytmatov, Dede Korkut, Yunus Emre, Mevlâna, Köroğlu, Hoca Nasreddin’e Özal’ın Türk dünyası projesine kadar Türk’ün ata kültürünü ve hedeflerini birkaç dakikada bütünüyle yaşattıran Kafkas yiğidi, Aksakallar şurasının sadri-başkanı Sadık Murtazayev’i büyük hürmetle yâd ediyorum!

Onun bu örnek hayatı bütün atanacak aksakallara örnek olmasını diliyorum!

Onun gibi yaşayıp eser veren tüm aksakalların ruhları şâd olsun!

ÇİLEYE TALİP OLMAK!

1993’ten 2008’e kadar eşim ve üç çocuğumla, savaş yıllarında açlık, kıtlık ve yokluk içinde çileli fakat bir o kadar da bereketli sefere revan olmamdaki kıvılcım, Aksakallar şurasının ilk toplantısında alınan kararla teveccühlerini gösteren Murtazayev’in tebliğiydi:

“Bugün, yıllarca hasretle beklediğimiz Türk gardaşlarımızın samballı bir âlimi, Türk gardaşımız Ahmet muallim aramızda! O’nu, Türk dünyasının aksakalı olarak size takdim ediyorum!” Bu tebliğ yapıldığında 40 yaşımdaydım!

Ömrümün 40’ta bir zekâtı kabilinde düşünüp, bir yılımı yurtdışına vakfetmek için göreve gittim. Hem faydalı işler görmek, hem de ata topraklarından azami seviyede istifade edip ilmimi arttırmak için, ömrümü adadığım “Türk İslâm Birliği” davası için hicret ettim. Sırtıma yüklenen “Türk Dünyasının Ak Sakalı” vazifesiyle, gemileri yakıp çileye talip oldum!

Şükürler olsun, 15 yılda binlerce talebe yetiştirdim!

Yüzlerce mastır doktora talebesini yurtdışına gönderdim! Pazar ekonomisi başta olmak üzere iktisadi programlarla özel şirketler, kamu kurumları ve üniversitelere eğitim programları hazırladım. Bürokrasiden askeriye ve ilim erbabına kadar yüzlerce kadim dost edinip, kültür bağımızı da pekiştirdim! Bugün yetiştirdiğimiz bu insanlar ülkelerinde en yüksek seviyelerde “Türklük gurur ve şuuru İslam’ın da ahlak ve fazileti noktasında” hizmet yapmaktadır!

Kısaca “ahirette bizi kurtaracak pek çok eser bıraktık elhamdülillah.”

Bizler hancı! Diğerleri yolcudur!

Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerince bir talep olmadığından fahri olarak necip milletimizi, bütün hased ve yol kesmelere gelip geçen siyasi hükümetlere-yolculara rağmen; Türkiye’nin gerçek sahipleri bekleyen hancıları, olarak vazifeye ömrümüz yettikçe devam edecek Türk İslam sancağını fahri “Türk Aksaçlıları” olarak taşımaya devam edeceğiz inşallah!

KAN TÜKÜRDÜK, KIZILCIK ŞURUBU İÇTİK!

Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerince 1980 öncesi yıllarda yaşatılan tüm acı tecrübelerimize ve bugün de bu necip milletin asıl ve asil insanlarına yapılan haksızlık ve büyük vefasızlıklara rağmen biz ve bizim gibi “Saçını gayrimeşru yollarda değil; Türk İslam birliği davasında arkasında yüzlerce eser ve insan bırakarak bir ömür verip ağartan” Türkiye’nin gerçek sahibi Oğuzları, Türkmenleri, Yörükleri ve Anadolu’yu vatan yapan diğer Türk aşiretleri ve Türk ve Türkiye’nin kurtuluş mücadelesini veren bütün dostları, Anadolu erenleri atanmamış fahri “Türk Aksaçlıları” olarak Allah’a kul, habibine ümmet şuuruyla 1000 yıldır bize emanet edilen bu mukaddes sancağı taşımaya ve bu kutsal davayı kıyamete kadar yaşatmaya söz veriyoruz! İsimsiz kahramanlar, âhirette mükâfatını görmek üzere “Hakk’ın hatırını âli tutarak” görevine devam etmektedir. Vazifelerini dün yapmışlardır, bugün de yapmaktadırlar, yarın da yapacaklardır! Vesselâm.

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Büyük Türk Aksakalı Sadık Murtazayev!

Hem Türk, hem de ‘…ayev’ öyle mi; bu da güzel bak işte, ne demezsin..

önce kendimizi tanıyalım bir

o bölgedeki türkü bile rus tanımlamış; ‘sen ayevsin’ demiş, o da ‘tamam ben ayevim’ demiş! peki aynı komünist çatı altında onca yıl yaşayan ermeni ve gürcünün soyadına neden ‘ayev’ ekleyememiş rus? sıkıysa ekleseydi bakalım, herkes türk mü?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23