• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI
22 Kasım 2019

Tarımda yerli-milli atılım ve 3. Tarım Orman Şurası!!!

 

Üç gün süren Tarım ve Orman Şurasının son gününde bakanımız Pakdemirli ve Sayın cumhurbaşkanımızı Beştepe’de dikkatlice dinledim!

Çok güzel kararlar alınmış!

Hakikaten Pakdemirli’yi dinlerken Türkiye’de salonda bulunan yaklaşık 1000 kişinin genelde üretici ve çiftçi olduğunu gördüm ve bunların en az iki milyonunun 15 işletmede yaklaşık 2500 kişilik istihdamla bu ülkenin milli ve yerli ürünü olan sekiz barkodlu 755 adet inovatif ürün üreten birisi gibi acaba bu kararları kimler aldı! Çünkü uygulayıcılar salonda ve bunu üretip ihracat potansiyeline getirenlerde bizdik!

Bize hiç de soran olmadı! Biz kendisini Ali Coşkun Bakanımla birlikte ziyaretimizde yine de sayın bakanımıza anlattık, projelerimizi de sunduk!!!

Kiminle istişare yapıldı!

Cumhurbaşkanımız 3. Tarım Orman Şurası’nın başında, “Biz istişare kültürüyle yetiştik ve her sahada istişarelerden sonra karar alıyoruz!” dedi. Nitekim tarımın geleceği için şurada 50.000’den fazla fikir dile getirdi milletimiz ve 7000 katılımcıyla önümüzde 5 yılın tarım politikaları şekillenecek. Ha keza “Aslolan uygulamaya geçebilmektir! Aksi hâlde havada kalır!” diye üstüne basa basa, fikirlerin eyleme geçmesini vurguladı. Nitekim havada kaldığını “Tamamlayıcı Tıp Yasası” gibi örneklerde, üzülerek gördük. Gerçekten büyük bir gayreti var ve torba yasayla bunu uygulamaya koydu. Fakat altını doldurabilecek ehil kadrolar olmadığı ve daha mühimi yol kesen, devletin kalkınması ve milletin refahına mani olan birtakım güruhun tahakkümü ve “sağlıksızlaştırma” operasyonuyla kalan ömrümüzü hastane kapılarına mahkum geçirmeye devam ediyoruz..!

‘Çok ciddi sınav verdiğinizin farkındayım!’

Gıda başta olmak üzere, her mecrada küresel güçlerin, kapitalist zihniyetin ürünü şirketlerin tahakkümüne karşı, milli-yerli duruşu olanlara bir omuz vererek, “Gayret ve mücadelenizi görüyorum ve bunun çok yakından takipçisi olacağım!” dedi. 

Hakikâten memleketimizin en elzem ve stratejik konularında, özellikle Başbakanlığı döneminden bu yana hep Cumhur’un sesi Sayın Tayyip ERDOĞAN’ı görüyoruz! Ekmek-buğdaydan, undan tutun da tuza, şekere, kıymetli eşleri Emine ERDOĞAN hanımefendi gibi de ata tohumlara dikkat çekmiş, hep milletine devletine kaygı duymuşlardır!

Ata tohumlar ve bitkicilerin şifacılığı ve gıda güvenliği konularına bu sefer Erdoğan ülke güvenliği kadar önemlidir diyerek altını çizdi!

Peki Türkiye’de üretilen gıdaların güvenliği var mı!!! Varsa kaç tane?

Bir süper markete gittiğimizde binlerce gıdadan güvenli gıda bulmak asla mümkün değil!

Türkiye’de sadece helal, temiz, tayyip, organik, geleneksel ürün üreten belki de tek demeyelim ama birkaç kuruluştan biriyiz!

Her şeye rağmen Tarım Orman Şurası ve alınan kararlar yeniden dirilişin habercisi olarak, bu şuradaki her zamankinden yenilikçi ve kararlı adımlarını görmek, milletimiz adına çok umut vericiydi. Şuradan kilit tespitler ve planları gelin Cumhur’un Başından dinleyelim:

“Artık hayvan ithali yapmayalım! Bu konuda çok kararlıyız! Tarımda teknolojik dönüşümün olumlu-olumsuz etkilerini araştıracağız! İklim değişikliği, obezite, gelir adaletsizliği, kuraklık, göç faktörlerini yaratan dünyanın gelişmiş ülkeleri, tüm insanlığı etkiliyor! Tabiat hoyratça talan ediliyor! Verimli araziler azalıyor, su kaynakları tükeniyor.”

“Ambarın anahtarı kimdeyse, güç ondadır! Gıdada dışa bağımlılık, en az savunma sanayi kadar önemlidir! Tarım alanlarının, su kaynaklarının, orman alanlarının geliştirilmesine çok önem veriyoruz!”

“Yurtdışı tohum pazarımızı 145.000 tondan 1.000.000 tona çıkartarak 361 milyon dolar gelir elde ettik. 20 sene evvel Amerika’da, yurtdışında nerden tohum buluruz diye koşturuyorduk..! Ata tohum projesiyle, ülkemiz gen kaynaklarını oluşturarak bitki çeşitlerini korumaya alıyoruz. 250 bin kapasite gen bankamızda 3400 türden 121 bin örneğe ulaştık.”

“17 yılda 4,5 milyar fidanı toprakla buluşturarak orman varlığımı 20,8 milyar hektardan 22,6 milyar hektara çıkardık. Erozyonla kaybettiğimiz toprak miktarını 500 milyon tondan 14 milyon tona düşürdük. Geleceğe nefes projesiyle 11 milyon fidan diktik!”

Çiftçimize ek gelir! 

Sayın Tarım Bakanı’na bizim kadınlar için sunduğumuz şeker otu proje diye 1000 kadın yerine 1000 köye 1000 tıbbı aromatik bitki bahçesi olarak kurulmasını hedeflemişler!

İnşallah başarılı bir proje olur!

Bütün formüller elimizde detayları olan birkaç tarım projesi ile birlikte sayın bakanımıza da sunmuştuk!

“Yıllarca Konya Ovası’na 1 liralık buğday diktirip 20 liralık kantaron diktirilmedi. Ülkenin geleceği tıbbi ve aromatik bitkilerdedir! Orman ve orman altı ürünlerdedir!” diye tüy bitti dilimizde, geç de olsa sanayi girdisi yüksek ürünlerle bir kalkınma hamlesi yapılacağını duymak umut verici.

Tarım ülkesi Türkiye, “kendine yetebilen” bir ülkeyken maalesef ithalatı ihracatı geçmiştir!

Yapılan destekler doğrudur! Ama çeşit ve muhteva yönünden eksiktir!

Yıllardır en detaylı fizibilite ve raporlarla hazırda beklettiğimiz projelerimizle, donanım ve gücümüzle milletimiz adında Sayın Cumhurbaşkanımız eliyle devletimize omuz vermeye hazırız. Zira bu sözü rehber niteliğindedir:

“Vakti, saati geldiğinde milletimiz tüm yaşatılanların hesabını soracaktır!”

Tarım Bakanımızı Ali Coşkun Bakanımızla ziyaretimizden üç gün sonra kurumumuzu tarım ilçe müdürlüğü şikayet var diyerek basmış garip köylü pazarına süt 1° fazla çıktı vs diyerek tanzimi satışa destek için yaptığımız pazara cezalar yağdırmıştı!! Bakanımıza duyurulur!!!

Belki hesabını sorar! Beştepe de sayın bakanımızın daveti ile cumhurbaşkanımızı dinledikten sonra yazdığımız bu yazıdan sonra yerleşik düzenin memurlarınca başımıza bakalım neler gelecek!!!

Tarım bakanımız baba dostu Pakdemirli’yi gençliğin verdiği heyecanla canlı ve dinamik, sürdürülebilir performansı ve başarıları için tebrik ediyoruz!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hayri Balı

On bin basiretsiz kişi bir araya gelse ne olacak? Hepsi de dünya tarım politikasından bihaber ve yöresel ziraat zihniyetli. Formalite yerine getirmek ve kendilerini göstermek için toplanan kuru kalabalık. Hepsi boş lakırtı etmişler orda. Öncelik sulu tarıma geçmek olmalı. Bunun dışında hepsi boş! Hele gıda güvenliğinden gerçek manada anlayan tek kişi yok Türkiye'de! Oradan buradan okudukları tıbbi masalları Kuran gibi mutlak doğru sanan diplomalı cahiller var oldukça sonuçta değişen bir şey olmaz.
 • Yanıtla

gıda gıda gıda

petrol içemeyiz, bor yiyemeyiz. elbet onlar da mühim ama öncelik aş, hayati. gıda ve tarım teröristlerinden, toprağı havayı suyu kirleten resmi gayri resmi herkesten hesap sorulmalı. Allah hesap sorabilecek basiret ve ferasettekilere yol açsın ama sadece yol açsın; gayret bizden inşallah!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23