• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Tarım-orman politikalarında gelecek hedeflerimiz..!

01 Temmuz 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Geleceğimiz olan çocuklarımıza bırakacağımız; devletimize milletimize milli vazifemiz olarak ziraat kökenli akademisyen Sayın Orman Bakanımız ve ilgilenenlere sahada yaşayan, çalışan, üreten uzman görüşü ve önerilerimizdir!

Ormanlarımız bugün sadece “tomruk ve odun” üretimi ve maalesef “yangın”larla anılmaktadır. Eski kayıtlarda haritadaki binlerce noktada, ormanlarda, dağlarda; ceviz, kestane, çam fıstık, zeytinlik isimleri geçmektedir. Dünyadaki ormancılık ve faaliyetlerindeyse doğayı takip-taklit ve bir adım ötesinde inovasyon-yenileştirme ve iyileştirme faaliyetleriyle, muhit şartları, ekolojik ve toprak iklim yapısına göre düzenlemeler yapılmaktadır. Ülkemizdeyse sığ çekişmeler ormanları sadece “ağaç üretim alanı“ gören bir zihniyet ve icraatla dünyada uygulanan bütün bu sahadaki yeniliklerin önü kesilmektedir!

Ülkemiz dünyada; kestane, çam fıstığı üretiminde birinci, ceviz ve zeytinde ilk sıralarda olma potansiyelindedir!! 

Ülkemiz geneli ve Batı Karadeniz özelinde güzelim kestane ormanlarından; orman teşkilâtının kereste ve odun üretimine dayalı politikaları ve istilacı diğer orman ağaçlarının oluşumuyla köylülerin faydalanması engeli kaldırılarak nitelikli ağaç türlerinden bölge insanlarının muhtarlıkların veya kooperatiflerin istifadesi acilen sağlanmalıdır!!

Bir de gençleştirilmeyen nitelikli ağaç türü ormanlardaki hastalıklarla, benzersiz kestane ormanları heder oldu! Hatalı politikalar yüzünden ceviz, fıstık çamı ormanları ve zeytinlikler de yok olup gitti!

Menfaat üzere dönen siyaset her şeyi engelliyor!!!

Son yıllardaki atalet ve üretim düşüklüğü, dünyadaki tedarik zinciri ve gıda yetersizliği eşliğinde düşünülmelidir. Dağlık bölgeler ve ormanlarımızdaki doğal seleksiyonla alıç, ahlat, kuşburnu, defne yaprağı ve başta iğne yapraklı olmak üzere bütün ağaç türlerinin yaprakları, kabukları, çiçekleri, tohumları, meyveleri ve çekirdekleri “inovasyonla yeniden değerlendirilme”yi beklemektedir! 

Dağlardaki bütün bitkileri değerlendiriyoruz!

Orman eski bakanı Veysel Eroğlu’na bu konuları anlattığımızda, ilk iş olarak Çin’e gitti! Oradaki bitki envanteri, ürünleri, yetiştiriciliği ve sanayiye aktariye ürünleri şeklinde gönderilip, sıkılıp yağlarının çıkartılması ve inovatif tablet ve ekstrakt seviyesinde özünün çıkartılmasına kadar, o dönem bile 120 milyar $’lık bu sistemi Türkiye’ye getirmek istedi. Fakat Afyon’da kurduğu bitki yetiştiriciliği gibi sistemler onunla birlikte geçmişte kaldı. 

Sonra gelen siyasetçiler de sadece ormanlara ve bitkilere uçaktan ‘baktı’lar! 

İlgili bakan ve yetkililer kendilerine lanse edilen ve dikte edilen vs. daha önemli gördüğü noktalara eğilince milletimiz patatese-soğana planlı muhtaç edildi ve gıda enflasyonu hortlatıldı!!?

Üstelik dünya ülkelerine sebze meyve ihraç eden Türkiye dışarıdan spekülatörlerin oyunlarıyla patates ve diğer sebze-meyvelerin ithali için kotalar kaldırıldı!

Tarladan 5 liraya çıkan sebzeleri 25 liraya yediren yönetimler ve yöneticiler hep el üstünde tutuldu!? Yetkililerimiz ve sayın cumhurbaşkanımız maalesef olayların farkına vardı gereğini yaptı!!?

 Ama yine tarım ve orman, ağaçlandırma vs. konusunda pek çok konuda olduğu gibi yine yanıltıldı!

Vaktiyle Bursalı bir çoban hep dermiş; “Padişah, beni âsâmı havaya atıp inene kadar padişah yapsın, başka bir şey istemem..!” Huzura çağırılınca padişah demiş; “Âsânı havaya at! İnene kadar padişahsın..!” Çoban âsâsını havaya atıp hemen demiş ki ; “Bursa’nın kestane ormanlarını vakfettim!”

Biz de çoban misali, söylenecekleri söyledik. Ferman padişahımızın..!?

Sayın Bakanımızdan, 5-10 yıllık gibi makro düzeyde yüzbinlerce hektar projelerle, hedeflere çok rahat ulaşabilinmesini bekliyoruz. Ülke sathında; uygun muhitlerde binlerce hektar KESTANE ormanı, yüzbinlerce hektar CEVİZ ormanı ve İzmir-Aydın-Muğla bölgesinde yüzbinlere hektar fıstık çamı ormanı potansiyelimiz mevcutken; kilosu altına yaklaşan 1000 lirayı bulan ve tüm Akdeniz kuşağında yüz binlerce hektar delice ZEYTİN ormanı varken, “ciddi bir çalışmayla ve bürokratik engeller kaldırılarak” gelecek nesillere miras bırakmak ve tarih yazmasını milletimiz beklemektedir!

Bir dönem ofisimize kadar gelip; “Efendim sizi mecliste görmek istiyoruz..!” diyenlere, bundan sonra tarım, orman, turizm gibi sahalarda ömrümüzün tecrübelerini paylaşmak için ancak turizm ve orman gibi bakanlık bünyesinde; bir yılda 100 milyar $ beş yılda 1 trilyon $!!! Türkiye Cumhuriyeti ekonomisine kazandırma projelerimizi vadettik! Orman bölge müdürlüğü yapmış ve teftiş kurulundaki tecrübeli meslektaşımızla birkaç aylık çalışmayla hazırladığımız projelerimiz, uygulayabilecek otoriteyi beklemektedir! 

Pilot bölge olarak, üç milli parkıyla Türkiye’nin en büyük orman bölge müdürlüğü Kastamonu ile hayata geçirilecektir!

“Bakanlıklar dahi bu işleri yürütemiyorken, siz nasıl gerçekleştireceksiniz..?!” diye düşünenleri de düşünerek cevap verelim!

17 yıldır laf değil üretiyoruz!

İşini en üst düzeyde bilip üreterek-sahada icraatlarıyla var olan emekli bir teknokrat-devlet memuru olarak, 750 tür besin destek ürünü 120 tür şarküteri ürünü ve sağlık turizmi noktasında 74 kampı Türkiye’nin beş yıldızlı 15 otelinde 17 yıldır uygulayan, dünyadan 200.000’e yakın insanımıza Türkiye’nin güzel köşelerini ve termal turizmi ile tanıştıran 7 gün konaklatarak sağlık turizmi gerçekleştiren bir bilirkişiyim, çok şükür!

Çözüm! Ve sözüm!

Sayın Tarım Bakanımız Vahit Kirişçi ve Türkiye’de başkanlık sisteminde “Fermanımdır!!!” diyerek Anadolu’muzun ve devlete küsmüş gelecekten umutsuz olan çiftçimizin ve köylümüzün yeniden dirilişine sebep olacak üretim hamlesini ile yeni bir çağ başlatabilecek, mazlum ve mağdurların umudu Recep Tayyip Erdoğan’adır! Vesselâm.

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

yasemin

Teşekkürler yazınızdan dolayı.

Okur

Tarım Bakanı olmanızda bir engel mi var? Mecliste de olabilirsiniz. Milletvekilliği sizi bekliyor sayılır. İnebolu'daki oylar yeterli.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23