• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Sellerden ders almak! Sıra İnebolu Söke Çay’ında mı?

05 Temmuz 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da çok sevdiği ve dostlarının bulunduğu; gençliği, belediye başkanlığı, başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı süresince pek çok defa kendisini ağırladığımız İnebolu’da, Erdoğan’ın da yol arkadaşı olan ağır bir misafirimiz vardı! Türkiye’de; üç dönem vekillik, iki dönem Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TOBB Başkanlığı yapmış, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş hocamıza da beraber talebelik yaptığımız değerli abimiz Ali Coşkun’u, geçtiğimiz günlerde eşiyle birlikte bir hafta misafir ettik.

Bölgeyi adım adım gezip incelemelerde bulunduk. İnebolu ve Bozkurt Kaymakamlarımız da kendilerine bilgi verdi. Ali Coşkun, İnebolu Ticaret Odası’nda başkan, meclis başkanı ve üyelerle Türkiye’nin ekonomik durumu hakkındaki sualleri cevapladı. Türkiye’nin istiklâl mücadelesini veren yiğit insanlarının ilk Türk Ocağı binası olan, İstiklâl ve İstikbâl Yolu Müzesi’ni gezerek, Abana Kaymakamımız tarafından talebelerle hasbihâl ettirildi. Bölge halkı tarafından da çok büyük teveccüh gördü!

Kastamonu Valimiz Avni Çakır ve AK PARTİ il başkanımız Doğan Ünlü ile de istişarelerde bulundu!

DEVLET YETKİLİLERİ SAHADA!

Bölgede Cumhuriyet tarihinde görülmemiş sel tahribatını önlemek için sahada yaşayarak çalışan genel sekreterlik yapmış Tokat Valimiz Ozan Balcı’nın koordinatör vali olarak atanması yanında, atanması yapılan Sivas Valisi Salih Ayhan’la ve başta Sayın Murat Kurum ve Süleyman Soylu bakanlarımızın bir aydan fazla bölgede bu işleri koordineleriyle yeni atanan kaymakamlarımız ve sahadaki yerel yöneticiler ve bizlerle de istişareleriyle çok büyük mesafe alınarak Cumhurbaşkanımızın talimatları yerine getirildi!

BELEDİYE BÜTÇELERİ BU ÇALIŞMALARI YAPMAYA ASLA YETMEZ!

Maalesef cumhuriyet kurulalı, istiklâlin ve istikbâlin şehri İnebolu’da merkez mahalleleri dahil altyapı yani kanalizasyon sistemi olmadığı, olmadığı halde sistem yönüyle paralarının alındığı, bu suların foseptik çukurlarına, çukurlardan yağmur gibi taşkınlarla derelere, derelerden de “arıtma sistemimiz bulunmadığı” için denizlere aktığını, deniz ve sağlık turizminden başka hiçbir geliri olmayan başta İnebolu ve sahili ilçe sularının kirli olmasıyla insanların yazın devamlı hastalandığı gibi bilgiler Sayın Murat Kurum bakanıma, sahadan döndüğünde bizatihi gece saat 01:30’da anlattığımda; yanındaki bakan yardımcıları, diğer görevliler ve kendisi de şaşırarak; “Hocam, yanlış bilgi olmasın..? Böyle bir şey olmaz..!?” dedi! Hemen Ak Partili belediye başkanımız Sayın Mustafa Öner Özay’ı arayarak kendisiyle görüştürüp, belediye başkanımızın; “Maalesef sayın bakanım yıllardır bu böyle. Ben bu dönem belediye başkanıyım. Belediyeyi devraldığımda kanalizasyon sistemimiz, pek çok mahallemizde mevcut değil! Aynı zamanda arıtmalarımız da..!” vs diye pek çok eksiklikleri bildirmesi üzerine, hemen ilgili genel müdürünü uyandırıp çağırarak; “Yarın bütün bu konularla ilgili ekip kurun! Gereken acilen yapılsın ve beni de bilgilendirin!” talimatını vermesi de, bir devlet adamına yakışır bir tavırdı!

 Aradan geçen bir yılda maalesef hiçbir olumlu çalışma ve gelişme ilçemizde yaşanmadı!

SIRA, İNEBOLU SÖKE ÇAY’INDA MI?

Geçen yılki sel felaketlerinde Ayancık, Bozkurt ve Zarbana tamamen tahrip olarak mesajlarını vermişti!? İnebolu Söke çayı da kıl payı kurtulmuştu..! Bir yıldır maalesef İnebolu çayında olabilecek felaketlerle ilgili yeni hiçbir tedbir alınmadı! Dere ıslahları, tabandaki çatlaklar, yanında suların tutulması için ihalesi yapılan İnebolu Göleti için ‘taş mı olsun beton mu..?’ olsun laflarından başka ne ihalesi, ne başka bir işlem yapılmadı!!?

Su tutma işlemi gören ve şehrin temiz su ihtiyacını karşılayabilecek “Gölet” acilen tamamlanıp sonraki felaketlerin önü alınmalıdır!

“Felâket gelsin de görelim..!?” 

dercesine, bir yıldır ataletle sayın bakanların verdiği talimatların hiçbiri sonuçlandırılamadı!

Yine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanında, Orman müdürlüğü, valilik ve çay ıslahlarıyla ilgili en yetkili ve görevli kurum olan DSİ başta olmak üzere İnebolu çevresi için radikal çözümlere yoğunlaşılmalıdır!

Bütün bu işlerin tek elden yapılabilmesi için de zaten 1000’e yakın köyü bulunan valiliğin yükünü azaltarak maddi ve manevi destek olarak bölgeye bir “koordinatör vali “ve kurumsal “AFAD” gibi bir “kurum” etrafında hizmetler tek elde toplanarak “Bölge siyasetinden uzak “adil hizmet acilen götürülmelidir!!? Yoksa İnebolumuz da önümüzdeki günlerde aynı kaderi paylaşabilecektir! Bir kere daha yetkilileri uyarıp bilgilendirmek istedik!

İnebolumuzu selden sonra SİT alanı da vurmuştu!

Ayrıca geçen yıl İnebolu’yu vuran sel felaketi yanında; bölgenin masa üzerinden yapılan çalışma sonucunda zaten gelişmek için toprağı bulunmayan, katma değer üretemeyen İnebolu’nun merkez mahallelerinde ilçe içinde dahil mücavir alanları üzerinde SİT alanı ilan edilmesi üzerine sayın bakanımızı bizatihi tarafımızdan bilgilendirip konuya anında müdahalesi ve heyet göndermesi ve hazırlanan müspet raporlar sonunda “bu konuyu ve dilekçeleri yeniden yerinde inceleyin!” talimatı bir yıldır bürokrasinin elinde beklemekte olup Karabük SİT kurulu tarafından cevaplanamamış ve halen çiftçilerimiz ve köylülerimiz atıl vaziyette hiçbir üretim ve binalarına bakım yapamadan tarlalarına girememek de yolları dahi açılamamaktadır!!?

HAKK’IN HATRINI ÂLİ TUTUP, 

HALKIN SESİ OLMAYA DEVAM EDİYORUZ!

 Ülke çapındaki pek çok hadiseyle ilgili ihbar hattımıza gelen sayısız bilgi ve belge eşliğindeki binlerce talebe kesinlikle kayıtsız kalmayarak; Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar, Özel Kalemler ve Basın Müşavirlerine, hatta kişisel-cep telefonlarına kadar bu stratejik bilgilendirmeleri göndererek yazılı ve imkan buldukça da sözlü taleplerinizi iletiyoruz!!?

Bundan sonra da Hakk’ın ve halkın sesi olmaya devam edeceğiz! Hiçbir sözümüz; fikrimizden veya nefsi hâl ve menfaatimizden değildir; hepsi halkın ve Hakk’ın hakikatindendir! Vesselâm.

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23