Sağlıkta yeni yaklaşım; sosyal mühendislik...!

10 Ağustos 2018 Cuma

2017 yılının en başarılı tamamlayıcı tıp alanındaki bilim adamı ödülüne layık görülmüş ve ödülümüz eski Gümrük Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi ve eski Ticaret ve Sanayi Bakanı ve Odalar Borsalar Birliği Başkanı Ali Coşkun tarafından verilmiştir. İnsanların kendini anlatması pek hoş bir şey değil!

2500 konferans, 755 adet patentli ürün, 1 milyon baskılı onlarca kitap, binlerce canlı yayın ve 1.500.000’a yakın insana danışmanlık hizmeti vermek ve Türkiye’de dünyada ilk defa uygulanan ve patenti de bize ait olan kozmik beden temizliği-ruhsal bedensel arınma-detoks-sağlıklı yaşam kamplarında 100.000’in üzerinde insanda yedi günlük uygulamalarla farkındalık oluşturmak vs. vs. vs!

Gerçi utanılacak bir şey yok. İnsanlar arsızlığın, hırsızlığın, ahlaksızlığın insan sağlığına hiçbir faydası olmayan hatta zararı olan pek çok gıda ve gazlı içeceklerin ve ahlaka mugayir her şeyin reklamını övünerek yapıyorlar biz de helal dairede “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” diyerek yaptıklarımızı ahirette bizi kurtaracak bir eser gibi ortaya koyarak bu ülkede yerli ve milli tamamen bu ülkenin işçisi ile çiftçisi ile insanıyla devşirme ve dönme olmadan köle gibi sahiplerine itaat etmekten başka hiçbir düşüncesi olmayan Coni’lerin, Tony’lerin, Hans’ların hizmetkârlığını yapanların dışında AHMET’lerin de var olduğunu ve bir şeyler yapabildiğini ortaya koymak ve birilerine de teşvik olmasına örnek teşkil etmesi için yazıyoruz!

Evet, sizi birileri anlatmalı!

Bu ödül töreninde eski Sanayi ve Ticaret Bakanımız Âli Coşkun 1 dakika diyerek mikrofonu eline aldı ve yaklaşık 10 dakika bizleri anlatmak lütfunda bulundu!

Rahmetli Turgut Özal döneminde doktora hocam olan ve Aydınlar Ocağı yönetiminde beraber çalıştığım Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş hocamla birlikte Ali Coşkun’la o dönemde çok büyük hizmetler yapmış rahmetli bakanım Adnan Kahveci Bey’in danışmanlığını yaparken de Özal’ın ölümünden sonrada 1993 yılında ülkeden ayrılmış yaklaşık 15 yıl sonra da büyük bilimlerle ve birikimlerle Amerika Birleşik Devletleri’nden Birleşmiş Milletler’in FAO Gıda Güvenliği Fonundan talep almama rağmen ülkeme dönerek Anadolu insanına hizmet etmeye hayat yoldaşımla beraber karar almıştım !!!

İyi ki ülkemde kalmışım diyor ve yıllar sonra Ali Coşkun abinin sahasında ünlü insanlardan oluşan jürinin bana layık gördüğü bu ödülü vermesi ve söylediği şeyler çok önemliydi!

ESKİ TOBB VE TİCARET 

SANAYİ BAKANI ALİ COŞKUN, 

MARANKİ’Yİ ANLATTI:

-1- SAĞLIKTIR....!

“Sayın Bakanım; Sanayi ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi, değerli milletvekilleri, çok değerli konuklar böyle mutlu bir akşamda hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

Sağlık söz konusu olunca sanayi ve ticaret hayatımıza büyük hizmetler yapmış olan Vehbi KOÇ amcayı hatırladım. Kendisini rahmetle anıyoruz.

TOBB Başkanıydım, yıl 1986 Vehbi amca Ankara’ya geldiğinde beni ziyaret ederdi. Her görüşünde oğlum “1’i ne yaptın”diyor.

Ya 1, 2, 3 anlamadım.

Bir gün dedimki ‘Vehbi amca bu birlerin aslı nedir?’

‘Bak oğlum’ dedi.

‘Ben de Henry Ford’dan öğrendim’ dedi.

‘İnsan doğunca defterine 1 yazılırmış. Ondan sonra işte ilkokulu bitirir bir sıfır eklenir “10” olur sonra işte tahsilini bitirir bir sıfır daha konur 100. İşte askerliğini yapar, evlenir hep sıfırlar eklenir’ dedi. ‘Sanayici olur, iş adamı olur yani 1 trilyonluk hatta 1 katrilyonluk adam olur, ama dedi bir gün o 1’i kaldırdılar mı’ dedi. ‘İşte hepsi sıfır olur. İşte o “1” sağlıktır’ dedi.

Allah rahmet eylesin.

Prof. Dr. Ahmet Maranki kardeşime de ödül verirken bunu hatırladım. Biliyorsunuz eğer amacından saptırılmışsa dünyada iki tehlikeli sanayi vardır. Biri silah sanayii birisi de ilaç-gıda sanayiidir. Ne yazık ki insan sağlığında çektiğim sıkıntıların başında gelen “Gıda Güvenliğidir.”

Gıda güveliği ve yanlış tebabete karşı alternatif tıp ülkemizde de yasalaştı.

Ahmet Maranki kardeşim aslında endüstri mühendisi olduğu halde sosyal siyaset doktoralığından sonra adeta “Sosyal mühendisliği” Türkiye’de tanıttı. Sağlığa büyük hizmetler yaptı. Başarılarının devamını diliyorum.

Tabiiki karşı gruplar çok hücum ettiler ama her hücum ona cesaret verdi. Mücadele azmini arttırdı. Bugün de bu ödülü haketti. Tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Sağlıklar dilerim.”

SAĞLIKTA 

SOSYAL MÜHENDİSLİK 

DÖNEMİ ÇÖZÜM OLABİLİR!

Ülkemizde sağlık alarm vermiş geri dönülmesi çok zor bir yola gelmiştir!

Meselenin bir sosyal boyutunun olduğunu ve bunu sağlıkçıların değil sosyal psikolojik, antropolojik yani sosyal psikologların dahil olduğu bir bilim heyetince çözülmesinden yanayım!

Zaten neticede ortada Türkiye’nin 100 kişiden 98’i her on günde bir kutu ilaç kullanıyor, Sağlık Bakanlığı verileri böyle söylüyor!

Etik açıdan dünya ve insanlık adına zerre kadar kaygısı olmayan bir ultra yüksek eğitimli elit monarkın prof, dr. unvanlı ellerinde oyuncak olundu.

Kendileri bu ilaçların hiçbirine dilini bile sürmez, son derece konforlu villalarında dünyanın dört bir yanından ithal edilmiş en doğal yiyeceklerle beslenir, bahçelerindeki, ya da devasa malikânelerinin kapalı havuzlarında yüzer, ata biner, en oksijeni bol ormanların içinde oturur ve ne tansiyonları, ne şekerleri, ne kolesterolleri yükselmez ortalama 85-95 yaş aralığında da kendi ürettikleri hiçbir ilacı ve gıdayı tüketmeden dünyanın geri kalan kısmına tükettirerek refah içinde zahiren ömür yaşarlar.

Peki, kimlerin sayesinde?

Hayatımızın devam edebilmesi için bütün bu sağlık ve gıda sistemleri çok büyük kartellerin sahipleri olan sanayici ve iş adamlarıdır. Diğer bütün bu işe vesile olanlar bu işin taşeronlarıdır.

Evet, bütün bu gerçekler karşısında yapmamız gereken devletin başındaki başkandan, bugüne kadar uzaktan bakan bakanlardan değil şimdiki nazırlardan, yetkililerden ve etkililerden Cumhur İttifakı’na oy atmış bu millet vekâlet verdiği insanlardan kurdukları beş yıldızlı dolar krizi günlerinde hastanelerin bütün kullandığı avadanlıklar ve ilaçların yurtdışından dolarla getirildiği bir ülkeyi biraz daha krize sokmak için gel hastalan der gibi kurulan şehir hastanelerinin yanında bu hastalıklarının sebeplerinin ortadan kaldıracağı kadroların göreve getirilmesini ve acil ve kalıcı çözümler getirilmesini istiyorlar!

Değerli okuyucular bizler tebliğimizi görüş ve önerileriniz doğrultusunda yapıyoruz vesselam!

Not: Birkaç gündür yazılı ve görsel medyada Türkiye’de olan yağışlarla ilgili felaket haberleri Türkiye’nin dünyaya kötü tanıtılması açısından haber kanallarının yaptığının ve maksatlı olduğunun altını bir kere daha çizmek isterim. Tabiatla uyumlu yaşamanın yollarını öğrenin demektedir!

Daha pek çok mesajı alabilen için rahmettir ve berekettir...! Vesselam!

Ya Rabbi ülkemizi hak etmediği bu durumlara düşürenleri bu yağmurlarında yıka; kirlerinden temizlensinler! Zaman bir olma birlik olma zamanıdır!

Cuma’mız birlik beraberliğimize vesile olsun inşallah amin.

WhatsApp bilgi hattı: 

0530 200 00 96

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ahmet MarankiAhmet Maranki8 ay önce
  [email protected] Evet ilk meslek mesleğimiz bütün eksik belli siz de doğduğunuzda yürüyemiyordunuz konuşamıyordunuz en adi hareketlerinizi bile yapamıyor diyorsun sonra konuştunuz zaman geçti yürüdüğünüz sonra okudunuz adam olmanızı bekledik derdi hocam insanlarda böyledir tütün eksperi mühendis kendini geliştirir araştırır konuşur yazar Üretir biz bunu yaptık bazıları da Allah’tan ve Resulullahdan korkmadan başkalarına haset eder Hocam derdi ki Hasedhasidini yok kadar oğlum!Her yürüyene itler ürürmüş sen yürümeye devam et biz de hocamızın doğrultusunda yürümeye üretmeye ahrette bizleri kurtaracak eserler bırakmaya devam ediyoruz vesselam sizleri de Allah’a havale ediyoruz
 • ahmet kemalahmet kemal8 ay önce
  söylediğiniz gibi hasta olmadan hastalıkları önleyici tedbirleri almak çok önemli. örneğin sigara ve alkol bıraktırma kampanyaları.. sağlıklı beslenme programları giib..bu arada bölgesel bir halk sağlığı sorununu dile getireyim. her yıl ağustos ayında adanadaçiftçiler tarafından tarlada kalan anızlar yakılmaktadır. tarlaya verilen zararı geçsek bile özellikle öğlen saat12 akşam 6 arası hava duman olmakta, balkonlara ve evlerin için büyük büyük kül partikülleri yağmakta. yaklaşık 1 ay boyunca dumanlı ve kül partiküllü havayı solumaktayız. sigara içsek akciğerlerimize bu kadar zarar veremeyiz. kendini bilmez bazıçiftçilerin tarla yakması adanada yaşlı genç herkesi akciğer kanseri adayı yapmaktadır. çiftçilerin farketmediği diğer bir konu tarla yakarak diğer insanların sağlığına zarar verdikleri için kul hakkına girmektedirler. ahmet hocam sizin çevreniz geniştir. lütfen bu konuyu araştırıpyetkililerle görüşür müsünüz.. saygılar..
 • Ne gereği varNe gereği var8 ay önce
  Kisveli senol çok idrak sahibi olduğun belli straji he.Strateji yüzlerce binlerce palavra sıkmak he mi.İdrakin de starejinde hayırlı olsun .Kifayeti ,kisvesi malum muhterem.STRATEJİ vay be
 • senolsenol8 ay önce
  "ne gereği var" rümuzlu, geleneksel kisveli gereksiz yorumcu, idraksizliğinizi kendinize saklayın. stratejik konular, aidiyetiyle anlatılmış. herkes marankinin onda biri gayretle yaşasa memleket kurtulur.
 • Ne gereği varNe gereği var8 ay önce
  Lüzumsuz muhaberat kifayetsiz muharrir vesselam.
 • KadirKadir8 ay önce
  Sayın yazar allah size ve sizin gibi dusunenlerr uzun ömür versin.modern tıbba kalsa hiç bir hastalıgın tedavisi yok.bu topluma saglıklı yaşama ile ilgili yen baştan egitim verilmeli.
 • cevdet tokatcevdet tokat8 ay önce
  Tütün eksperi biri olarak 'tütünün zararları' konusunu işlesen anlarım. Sağlık internetten oturup bilgi derlemekle kitap yayınlayacak kadar basit bir alan değil.

Günün Özeti