• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Risale-i Nur-İman hizmetleri ve Hüsnü Bayramoğlu!

22 Nisan 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Vasiyetnamemdir!

“Aziz, sıddık kardeşlerim ve varislerim! Ecel gizli olmasından, vasiyetname yazmak sünnettir. Benim metrukatım ve Risale-i Nur’dan olan benim hususi kitaplarım ve güzel ciltlenmiş mecmualarım vesair şeylerimin bütününü, Gül ve Nur fabrikalarının heyetine, başta Hüsrev ve Tahiri olarak o heyetten 12 kahraman kardeşlerime vasiyet ediyorum. Onlara bırakıyorum ki, emr-i hak olan ecelim geldiği zaman, benim arkamda o metrukatım, benim bedelime o sadık ve mübarek ellerde hizmet-i Nuriye ve imaniyede çalışsın ve istimal edilsin... Kardeşiniz Said Nursi.”

“Şimdi manevi evlatlarım, fedakâr hizmetkarlarım olan Zübeyir, Ceylan, Sungur, Bayram, Hüsnü, Abdullah, Mustafa gibi ve has ve halis Nur’un kahramanları olan Hüsrev ve Nazif, Tahiri, Mustafa Gül gibi zatların nezaretinde o düsturumun muhafaza edilmesini vasiyet ediyorum. Said Nursi” (Emirdağ Lahikası-II, 217) 

Said Nursi, “Ayasofya’nın açılmasını ben göremeyeceğim, kabrimden seyredeceğim. Hüsnü görecek.”

Hüsnü Bayramoğlu, “Üstad Bediüzzaman Said Nursi’nin Ayasofya hayalini 60 yıl sonra Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. Bizim için Menderes neyse Erdoğan da odur” demişti.

Azerbaycan’da TC adına Birleşmiş Milletler’de kalkınma programları ve üniversiteler ve daha pek çok konuda iki ülke arasındaki anlaşmalar gereği çok güzel hizmetler yaparken, 1996 yılında Azerbaycan’a teşrifleriyle bütün Azerbaycan’a ve Kafkasları beraber dolaşarak Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur ile ilgili pek çok hayat ve hatıraları kendisinden canlı olarak dinlemek nasip olmuştu!

Daha sonra benim Türkiye Hollanda Sağlık Vakfı ve Kültürlerarası Sağlık Araştırma Enstitüsü Başkanlığını yaptım Hollanda’da ve Avrupa’da kendisi ile de beraberliğimiz ve hizmetlerimiz oldu!

BİZLERİ ZİYARETİ VEDA GİBİYDİ!

Ölümünden birkaç gün önce İstanbul Topkapı’daki kozmik yaşam merkezimizde sağlığına yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ederek bana son yazdığı elyazması kitabını imzalayarak hediye etmiş helallik istemişti!

Ben de kendisine Hasan Marangoz dedemin yazdığı el yazması risaleden bir ders yapmasını istemiş ve bu hatıraları da tarihe kayıt düşmüştük!

Birkaç gün önce çok iyiyim diyerek bize teşekkür edip helallik isteyen Hüsnü Bayramoğlu ağabeyimiz maalesef hastanede gördüğü tedavi sonrasında vefat ettiğini üzülerek öğrendik!!?

Kendisini Eyüp’teki mezarlığına kadar dualarla uğurladık!

Hüsnü Bayramoğlu naif, merhametli bir o kadar da bilhassa Risale-i Nur’un anlaşılması noktasında bazı kişi ve kurum ve kuruluşların yaptığı son yıllardaki spekülatif açıklamalardan dolayı da Risale-i Nur’un son vekili olarak Bediüzzaman’ın emaneti Risale-i Nur’ları koruma noktasında haklı olarak celalliydi!

“ÜSTAD’IN GÜNLÜK HAYATI”

“Üstad, geceleri ibadet ve evrad u ezkarla meşgul olurdu. Her gece mutlaka teheccüde kalkar, yazın geceler çok kısa olsa bile saat birde-ikide mutlaka kalkardı. Zaten günde bir-iki saat istirahat ederdi…”

“Üstad’ın iki dersi vardı: Biri sabah, diğeri ikindi namazından sonra... Ders dediğim, birkaç sayfa risale okuyorduk. Üstad devamlı Risale-i Nur okur veya tashih ederdi.

“PARASI VERİLMEYEN İLACI YUTAMADI”

“Üstad’ımız Emirdağ’da Mehmet Çalışkan ağabeyin dükkanına uğradım. Çalışkan ağabey, ‘Zübeyir Ağabey getirdi, bu ilaç Üstad’a gidecek, götürüver’ dedi.

Üstad ilaç kutusunun içindeki tarifeyi okutturdu, ‘Bir tane içeyim’ dedi. Bir tane hap aldı, diline koydu; fakat su gidiyor, ilaç gitmiyor…

Ne kadar su içtiyse ilaç bir türlü aşağı inmedi... Ben şaşırdım tabii. Üstad hapı çıkardı, ‘Bunda bir iş var! Nereden alınmış bu? Çabuk araştırın!’ dedi. Baktım Zübeyir ağabey yeni girdi, daha ilacın parasını vermemiş. Çalışkan ağabeye ‘Bunun parası verildi mi?’ Geri döndüm, Üstad ‘Demek ki bu yüzden içememişim!’ dedi!”… gibi pek çok hatıralarını kendisinden dinledik!

Hüsnü Bayramoğlu benim son 30 yıldır yakından tanıdığım ve çoğu zaman son yıllarında çok daha sık beraber olduğum sürelerde üstadına tam bir sıdk ile bağlı ve onun emaneti Risale-i Nur’u vekil olarak muhafaza etmiş birilerinin sağa sola çekip çekiştirmelerine, şer cephesinin elinde birileri tarafından farklı anlaşılmalarına müsaade etmemiş, müdahale ederek onu muhafaza etmiş Risale-i Nur’u iman hizmeti noktasında emanete sahip çıkmıştır!

Sene-i devriyesinde çoğu zaman beraber istişarelerde bulunduğumuz medresesinde dünyanın pek çok ülkelerinden Azerbaycan’dan, Güney Afrika’dan, İsveç’ten, Dağıstan‘dan ve daha pek çok bölgelerden gelen talebelerle iftar yapmış, kendisi ile ilgili son 30 yıldaki hatıralarımı paylaşıp dualarla anmayı Rabbim bizlere nasip eyledi! Ruhu şad olsun!

EMANETE SAHİP ÇIKILIYOR!

Şimdi bütün talebelerin fevkinde diyerek değil, benim en yakınımda hizmetimde olup bir derece tam tarz-ı hareketimi bilenlerden Risale-i Nur’un son vekili Hüsnü Bayramoğlu ahirete intikal ettiğinin birinci sene-i devriyesinde Said-i Nursi ve talebeleri, dünyalarını değiştirseler de geride bıraktığı Risale-i Nur eseri ve iman hakikatleri ve talebeleri emanetine sahip çıkmaya kıyamete kadar inşallah devam edeceklerdir!

Sizin en hayırlınız insanlara en faydalı işler görenlerin izdir vesselam!

WhatsApp ihbar hattı: 0530 200 00 96

NOT: 23 Nisan Cumartesi saat 15:00’te, canlı yayında Akit TV Aile Vakti programında Ahmet - Elmas Maranki çifti sizlerle olacak!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

devrim

BUNLAR ÜSTAD DAN ZİYADE DİN DÜŞMANLIĞI, MASONLUK ELGESİ SABAH GAZETESİNCE YAYINLANAN, NUR TALEBELİNİ PARÇALAYIP, BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK İÇİN GÖREVLENDİRİLEN, BU GÖREVİ KUSURSUZ İFA EDEN B. BERK in TALEBESİYDİ. ONUN TUZAĞINA DÜŞÜP OYUNUNA GELİP KENDİLERİNE YAZIK ETTİLER.

Umut Özkan

Nur içinde yatsın..
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23