• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Payitaht Bursa’nın, 1976 ve 2022 Panoraması!

10 Mayıs 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Aklımız ereli, her bayramda ata yurdumuzdaki ekabirimizi, kabirleri başında hayırla yâd ediyoruz. Bu Ramazan Bayramı’nda da zekât, fitre, sadaka vazifelerimizle evvela hane dairesinde, akraba ve meskûn mahâlimizde, doğduğumuz Çamlıca köyü, İnebolu ilçesi, Kastamonu şehri ve tüm memleketimizde hayırlı hizmetler gerçekleştirdik! Ata topraklarımızda, bugünün en elzem ihtiyacı ata tohumlarını yaşatarak zenaatimizi icra ettik!

 “KÜRESEL SOĞU(T)MA”YLA 

YAŞATILAN İKLİM TAHRİBATI!

Hava su toprak dengelerini bozanlar mevsimsel kaymalar yaşatmıştır! Karadeniz’de mevsim iki ay gecikmiştir! Mart sonu yapılacak fidelikler ve tarla ıslahları; yağmur ve yoğun karla oluşan sel ve heyelanın tarlaları balçık yapması sebebiyle yapılamamıştır!

Batı ve Orta Karadeniz’deki 200 sözleşmeli organik tarım yapan çiftçimizi organize edip “tedarik zinciri”ni, ticari başkent İstanbul’umuza taşımamız, “sürdürülebilir üretim” noktasında yeterli desteği görememiştir! 

Ankara’da, “ömrü, önüne konan raporlarla geçenler”in üreticilerden bihaber olması büyük kayıptır! 2022 Yaz aylarında Anadolu’da köylünün üretim artışı ile enflasyonun cebri bir düşüşü dışında, üretim olmayan bölgelerdeki beklentiler beyhudedir!? Devlet, sadece masa başından idare edilmez!

PAYİTAHT BURSA’NIN DÜNÜ!

76 yılında TEKEL Bursa Yaprak Tütün İşleme Müdürlüğü’ndeki stajımla göreve başladığım, şehrin bütün köylerini, uzman olarak incelediğim birbirinden güzel fidanlıklar, şeftali, kiraz, erik ve incir bahçeleri ve sebzeciliğin de ata tohumlarıyla icrasını görürdüm. Tophane’de Osman ve Orhan Gazi’nin huzurlu atmosferinde dostlarımızla meşk ederdik. Bursa’nın verimli ovalarını, Emir Buhari ve Yeşil Türbe’yi seyrederdik.

BU SEFERİMİZDE TARİHİN ACI 

HATIRALARINI İDRAK ETTİK!

Yıldırım Beyazıt’ın Ankara Savaşı mağlubiyetine neden olan ve; “Yaptığın cihana mâl oldu, gün yüzü görmeyesin..!” diyerek oğlu İsa Paşa’ya “âhir ceza” kabilinde, türbesinde sadece oğlunun penceresinden kabrine inen gün ışığını kesecek şekilde kapatılışını, ibretle müşahede ettik. Bursa’yı talan eden bütün siyasilerin, Yıldırım’ın oğlu Mehmet Çelebi’nin camisi ve kabrini kapatamaması ise Allah’ın bir lütfudur! Yeşil Camii aşevi ve imaretinin maksadı dâhilinde mi kullanıldığının tespiti, camiinin pencere korumalarındaki eşsiz “esma süslemeleri” ve ara bölümlerdeki “Lâ ilâhe illallah” lâfızlarının “daha da!” küflenmeye bırakılmadan mutlaka aslına döndürülmesi noktasında da yetkilileri vakfiye eserinin bedduasını uğramamaları için MÜDAHELEYE davet ediyorum!

Murat Hüdavendigar ve Birinci Murat’ın Muradiye Külliyelerinde de, İstanbul’un fethindeki toplarının döküldüğü Demirci köyümüzün izlerini gördük! Çocukluğu, annesi Hüma Sultan’ın köyünde geçen Fatih’in, Küre madenlerindeki pelit-bakır cevherlerini yıllar sonra İstanbul’un fethinde Tophane mevkiinde erittirip, inanmalı üzerinden Manastır Çayı yoluyla İnebolu’dan Çatalca’ya indirildiğini, çağ kapayıp çağ açan fetih tarihinde yazılı tarih kitaplarında görememek hayrede mucibtir!

Başbakanlık, Genelkurmay ve vakıflar arşivlerinde Çelebi Vakfı’nın, özel ve tüzel kuruluşlarca işgal edilen vakıf mallarına da mirasçı olarak sahip çıktığımız çalışmalarımızı sürdürmekteyiz!

Cuma namazı çıkışlarında yardım toplayan Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne arz ediyoruz: “Atalarımızın mirasına sahip çıkın! 

BURSA, ASLINA DÖNDÜRÜLMELİDİR!

Tophane’den Bursa’ya bakıldığında, “kazulet” çirkinliğindeki koca koca binalarla, 40 yıl evvelki Yıldırım Külliyesi’nin, Emir Sultan Hazretlerinin ve pek çok manevî yerin gölgelenip-görüntünün yok edilmesi, milyonlarca milli-manevi insanın çilesidir! Ülkenin göz bebeği “Yeşil Bursa” yı, “Beton Bursa”ya döndürenlere, benzer teşebbüsler yaşatılmasın diyerek bir kez daha nasihatimizi yapıyoruz!

Mehmet Çelebi ve Fatih’in annesi Hüma Sultan’ın şecereli akrabaları olarak; yerel yöneticiler, devleti temsil eden Bayram süresince görüşme talep edip randevu alamadığımız Sayın Vali ve Büyükşehir belediye başkanımızdan ve tüm yetkililerden Bursa Osmanlı sarayının izlerinin ortaya çıkarılarak neşv-ü nema etmesine vesile olmalarını bekliyorum ki, vergilerimizle yapılan harcamalar helal olsun!!

BURSA 1000 YILLIK TÜRK BELDESİDİR!

Osman ve Orhan Gazi kabirlerinin yukarısındaki, Cumhuriyet döneminde “Atlı Süvari Alayı” atlarının ve samanlarının bulunduğu Şehadet Camii kurtarılmıştır. İnşallah, üzerine Orduevi inşa edilen “arşiv fotoğraflarıyla sabit olan Osmanlı Bursa Sarayı”nın da ortaya çıkarılması, Yıldırım, Emir Sultan, Yeşil ve Muradiye külliyelerinin, 

Somuncu Baba, Üftade Hazretleri, Şeyh Ataullah Efendi-Tezveren Dede, Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri, Üç Kuzular-Buhara Erenleri, Geyikli Baba ve Efendimiz tarafından hikmetle kendisine gönderilen asa ile Şeyhül Muhafizun addedip, mânâ âleminde de himmedini her daim hissettiğimiz Emir Sultan Hazretleri gibi şehrin manevi dinamiklerine ve imaretlerine sahip çıkıp, Manevi havası korunarak Bursa’yı daha aydınlık günler bekleyecektir! Vesselâm.

WhatsApp İhbar Hattı (530 200 00 96)

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Timur

Hep su CHP nin isi bunlar. :)

ahmet

manevi değerlerimize sahip çıktığınız için size şükran duyuyoruz, var olun!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23