• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Paris İklim Sözleşmesi! Habitatımızı korumak! Bir ağaçtan hayat dersi!

19 Ekim 2021


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Yıllarca bize felsefe okutup kafamızda oluşan sorular üstüne sorularla bize uyutmuşlar!

—Keşke ağaç olsaydım, hiç düşünmeden yaşasaydım, Sorumluluklarım ve mesuliyetlerim olmasaydı..? diye içinden geçirdi!

Birden ağaç dile geldi:

—Ben düşünmüyorum belki ama düşünen insanlara o kadar çok ders verebilirim ki, dedi.

Adam heyecanla:

—Seni dinlemek isterim, dedi.

Ağaç konuşmaya başladı:

—At o felsefe kitabını elinden, şimdi bana bak ve beni dinle sana hayat dersi vereceğim, dedi.

Adam heyecanlanarak:

—Tamam dedi.

Ağaç:

—Dinle o zaman, dedi ve hayat dersini sıralamaya başladı:

- Ağaç yaş iken eğilir ya da doğrulur. Her şeyin bir zamanı vardır. Hayat öğrenme sürecidir ama zamanlaması çok önemlidir. Siz de bilirsiniz ki “yaşlı köpeğe yeni oyunlar öğretilmez.” “Yaşlı kurda yol öğretilmez.” Çünkü onlar gençken hayat öğrenmişlerdir!

- Düşen ağaca balta vuran çok olur

. Onun için hayatta düşmemeye dikkat etmek gerek; güçlüyken gölgene sığınanlar düşerken baltayı alıp sana koşarlar. Ve hiç çekinmeden vururlar ve seni budarlar! Bu hep böyle olmuştur!

- Bizi yok etmeye çalışan baltanın sapı bizdendir. Her zaman dış düşmandan korkmayın. İç düşman daha tehlikelidir. Sizin gibi görünüp size hainlik edecek insanlara dikkat edin. Dişi kıran, pirince en çok benzeyen beyaz taştır.

- “Ulu çamlar fırtınalı diyarlarda yetişir” 

İnsanı geliştiren mükemmelleştiren zorluklardır. Büyük adamlar büyük engellerle karşılaşıp onu aştıkları için büyük adam olurlar. Büyük devletler büyük badireleri atlatarak büyük devlet olurlar. Uçurtma rüzgâra karşı durduğu için yükselir. Engelleri fırsat bilmelisiniz!.

-Ulu çınarların kökü derin olur!

 Bir ağacın kökü ne kadar derinse boyu o kadar yükseğe çıkar. Kökleri zayıf olan büyüklüğü taşıyamaz. Onun için kökünüze sahip çıkmalısınız. Kökünü unutan ya da yok sayan bir ağaç ayakta kalabilir mi? Bir ağaç gücünü gövdesinden değil kökünden alır. Sizin de tarihiniz olmazsa nasıl geleceğiniz olacak? Tarihinizi yok sayar ya da unutursanız nasıl geleceği inşa edebilirsiniz?

- Ağacın haşmetlisi! Dalı budağı  ve meyvesi iledir!

Ağaç yapraklarıyla gürler. Bir insan da ailesiyle, sosyal çevresiyle güzel olur; onlarla tamamlanır. Onlarla varlığını hissettirir. Onun için aile bağları akrabalık, sosyal ilişkileriniz  ve komşuluk önemlidir.

- Ağaç! Rızkı verenin yaratıcısı olduğunu bilir!

Hiçbir ağaç acaba bahar gelecek mi, çiçek açacak mıyım diye düşünmez. Kök, gövde ve dallar görevini sessizce ve sabırlıca yaparlar. Siz de baharın gelmesini bekliyorsanız görevinizi şamata yapmadan sessizce, hakkıyla ve sabırla yaratıcının emirlerini yapmalısınız.

- Meyveli ağacı taşlarlar! 

Nasıl ki yüksek dağların karı çok olursa;

Bilgili, becerikli, başarılı insanlara haset eden çok olur. Bir işe yaramayan, niteliksiz, silik insanlar kimsenin umurunda olmazlar. Onun için başarılı insanlar atılacak taşlara mukavemet edemezlerse başarılarını sürdüremezler.

- Her ağaç kendi toprağında büyür!

Ağaç ancak uygun toprağı bulması halinde gelişmesini sürdürür. İnsan yetenekleri de öyledir; ağaç tohumu gibidir. Uygun zemin bulursa gelişir, yoksa çürür gider.

- Beşikten mezara kadar ağaca muhtaçsınız! 

Çocukken beşikte, ölünce tabutta bizimle berabersiniz. Bize hep odun gözüyle bakmayın. Biraz da ibret gözüyle bakın. Sözü şöyle bitireyim, insanların kulağına küpe olsun!

“Her şey bir ağacı sevmekle başlar.” 

Bundan sonra bir ağacın yanından geçerken durun ve onun niçin yaratıldığını insanlara verdiğim mesajları, sesini, kokusunu, yaprağının Şeklini rüzgârdaki hışırtısını, meyvesini, meyvesinin faydasını, tohumlarını ve onun niçin yaratıldığını  düşünün!  Tefekkür edin!

Akıl edin..!

Taklidi hayatımızı Tahkiye çevirip iman penceresinden kainatı temaşa ettiğimizde; ağaçların ve nebatatın yanlışsız ve noksansız yaratılışı: Nebâtâtın yüz bin nevini ve ağaçların yüz bin sınıfını yanlışsız, noksansız, iltibassız, süslü, mizanlı, intizamlı, birbirinden ayrıfârikalı bir surette, gözümüz önünde, hususan her baharda, gayet çok, gayet kolay, gayet geniş bir dairede, gayet çoklukla halk eder, yapar bir kudretin azamet ve haşmeti içinde, beraberlik ve benzeyişlik ve birbiri içinde ve bir tarzda yapılmalarıyla vahdetini ve ehadiyetini bize gösterir.” 

Ağaç ve bitkilerin Cenab-ı Allah’ı zikretmeleri:

 “Hem ağaçlar ve nebatlar, umumen yaprak ve çiçek ve meyvelerinin kelimeleriyle Seni takdis ve tesbih ve tahmid ettikleri gibi, o kelimelerden herbirisi dahi ayrıca Seni takdis eder.” 

Diye kendisine mesaj veren ağacı ve kainatı dinleyince

Adam felsefik düşüncelerle ve Sekülerist anlayışla o sadece bir odun diye düşündü ağaca tekrar baktı! “ASLINDA ODUN OLAN BU AĞAÇ DEĞİL BENMİŞİM MEĞERSE” diyerek ayıldı!!?

Rabbim bizlere kainat Kitabını ilim ve fen noktasında okuyarak kainatta yaratılan her bir çiçeğinde, her bir meyvesinde, birbiri içinde çok vecihler ve delillerle nakkaşının vücuduna ve esmâsına şehadet ettiğinin delilliğini görerek yaşamayı ve onun kıymetini bilerek yaşamayı nasip eylesin!

 Paris İklim Sözleşmesi arefesinde;

başta devletin başındakiler olmakla bütün insanlığa floramıza, faunamıza, habitatımıza sahip çıkmayı da “ağacın sadece bir odun olmadığını” görmeyi de nasip eylesin!

Vesselam! WhatsApp ihbar hattı: 0 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hikmet Yılmaz

Aşı olun Aşı. "HEKEYE " anlatmayı bırakın. Prof.unvanını hangi ülkeden ne zaman aldığınızı yazın.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23