• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Orada bir köy var uzakta!

03 Ağustos 2021


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Türkiye’de “bitkilerin efendisi” unvanı devletimizin pek çok kuruluşu; belediyeler, valilikler, üniversiteler, gönüllü kuruluşlar tarafından tarafıma tevcih edilmiştir!

Orman yangınları ile ilgili Twitter, Facebook, Instagram hesaplarında yaptığım canlı yayınlarla, başta dünyadaki mazlumların ve Türkiye’nin umudu  Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve değerli dostum, kardeşim, Doktor Bekir Pakdemirli Bakanıma aşağıda da yazdığım pek çok teknik konuyu ilettim ve sağ olsun açıklamalarında da değindiler!!?

Türkiye’deki yazılı ve görsel medyadaki dezenformasyon, maalesef tamamen teknik bilgiden uzak hamasi yalan hatta kışkırtıcı demeçlerle dolu olduğu gibi Türkiye’deki yangınlar sönmesin diye Türkiye’mizin ve insanımızın ciğerlerinin yanmasına destek olmuştur!

Yangınların gerçek sebebi!

Bugün dünyanın her yerinde konunun uzmanları bilirler ki 40°’nin üstündeki bir sıcaklıkta ve % 5’e kadar düşen nem oranlarında rüzgârın poyraz olarak kuru esmesi sonucunda mutlaka çok küçük ve basit bir takım sebep ve oluşumlar yangınlara sebebiyet verir!!?

Doğadaki kırık cam şişelerinin etkisi yanında; ormanların içinden geçen yollardaki egzoz dumanından çıkan sıcak dumanlar ve tekerlerden sıçrayan taşlardan çıkan kıvılcımlarla yangınların çıkması doğaldır!? Ve kaçınılmazdır!?

Bilinen çözüm önerileri!

Türkiye’deki en zor ve halka yönelik yaptırım uygulayan yasalardan birisi benim de yıllarca tenkit ettiğim ormanları köysüz bırakan ve bugün yangınların en büyük sebebi olan orman yasasıdır!

Türkiye’deki ormanları, ancak ormanın en uzağında yaşayan orman köylüsü korur! 

Maalesef bugün ormanın içinde yaşayan, çevresindeki ormanı bilen, orman köylüsü ve köyü kalmamıştır!

Dahası eskiden Orman Muhafaza memurlarının sadece orman köylülerinden seçilmesi de zorunluydu Neden? Çünkü o insan ormanda doğmuş büyümüş, ormandaki su kaynakları, keçilerin yaptığı patika yollar ve ağaçların yaşları vs. gibi pek çok bilgiyi biliyor. Orman nedir? Ne yapılır? Yasada yapılan değişiklikle artık Ankara merkezli memur alımı olduğu için ağacı kitaplarda bile göremeyen insanlar, kısaca herkesi Orman Muhafaza memuru olarak işe alınmış olup, devlet en kısa zamanda bu yaklaşımdan dönerek yöresel bölgeyi ve sahayı bilen orman muhafaza memurları ile teçhiz ederse ormanlarımız daha iyi muhafaza edilebilecektir!

Orman köylüsüne bulunduğu rakımda, yükseklikte bölgenin ekolojik yapısı göz önünde bulundurularak yıllar önce hazırlanmış haritalarda da kayıtlı olan zeytinlik, cevizlik, kestanelik, meyvelik, makilik, mera vs. gibi kayıtlar yeniden düzenlenerek belki de yüzlerce yıldır bu topraklarda ekilen ağaçlarla orman köylüsüne, ekonomik girdisi yüksek, yukarıdaki ağaç türleri devlet tarafından teşvikle verilip ekilerek orman köylüsünün ormanda kalarak hem ormanın hem köylünün kente göç işi engellenecek, bir taşla birkaç kuş vurularak ülke ekonomisine ve sosyal yapı ve iskana olağanüstü katkı yapılabilecektir!

Yangınları önleme ve söndürme!

Orman yangınında esas, yangın daha zemindeyken söndürmektir. Yangın gövdeye sıçradıktan sonra yapılan müdahaleler ilk başta yapılan etkinlikte olmaz. Hele ağaç dallarını sarınca kontrol de edilmesi zordur!

Köyde orman köylüsü kalmayınca yangınlar olur! 

Akdeniz bölgesindeki orman alanlarının durumunu gözlerimle gören biri gibi Türkiye’nin turizm gelirleri ve sağlık turizmi hesabını, kitabını global ısınma ve iklim değişikliğini hesaplayarak teknik bakım, üretim ve yangın söndürme, avadanlık şartları oluşturularak özelleştirme planları yeniden gözden geçirilmeli, eksik teknoloji -arazöz-helikopter-uçak-İHA vs. ve bölgeyi bilen teknik kadro temini tamamlanmalıdır!

“Ağaç dikme seferberliği” 

Doğaya müdahale etmeden önce ekolojik bilgiye sahip olmak çok önemlidir! Akdeniz’de bir orman yangınından sonra, ilk bakışta ölü sandığınız çalılar, uyku halinde bekleyen tohumlar, artan sıcaklık ve duman sayesinde uyarılır; sonbahar ve kışın gerçekleşen ilk yağışlar ile çimlenir ve bölgeye uyumlu doğal fidan olurlar!

Onun için yanan orman alanları dozerlerle asla bir yıl içinde temizlenmemeli, bölgeye uyumsuz fidanlar dikilmemeli, doğanın kendini yenilemesi beklenmelidir!

Bunun yaşanan kötü örneği, Gelibolu Yarımadası’ndaki yangında yaşanmıştır!

“Ağaç kalemdir, kâğıttır, doğa örtü, insana gölge, kuşa sığınak, hayvanata barınaktır. Ağacı yakmak insanın geleceğini yakmaktır.”

Allah Rasulü (as); “Kıyamet kopacağı zaman bile, birinizin elinde 1 fidan varsa onu kıyamet kopmadan dikmeye gücü yeterse diksin” buyurur (Ahmed, Müsned). 

Türkiye, dünyadaki emsallerine göre orman yangınlarını söndürmede başarılı bir performans göstermiştir! 

Bunun yanında yapması gerekenler olarak;

Yukarıda sayılan tedbirleri almak ve ormanlarımızı köylerimize tekrar orman köylüsüne ve yerel muhafaza memuruna teslim ederek geçimlerini sağlayacak şerait ve doğal gaz getirmek, ülkemizi iç ve dış mihrakların maksatlı tehditlerine karşı tedbir alıp, muhafaza ederek, gelecek muhtemel orman yangınlarını ve kuraklığı önleyecektir!!?

Vesselam. 

WhatsApp ihbar hattı: 0 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İKİ GÜNDE 70 YANGIN DEMEK!

TERÖRİSTLER DEMEKTİR, PKK DEMEKTİR, HDP DEMEKTİR, AMERİKA'NIN KÖPEKLERİ DEMEKTİR.
 • Yanıtla

kehanet

her konuda olduğu gibi olay olduktan sonra tedbi aklımıza gelir. halbuki bu konuda önceden yapılması gereken çok şey var. kime ne. bir kere yasalar içi boş caydırıcı değil. Yanan şahış değil millet malı. eğer şahıs malı olsa bu kadar orman görevlisinin içinde yangın çıkması mümkün değil. nerdeyse her ağaca bir görevli düşecek kadar görevli var. gözü kör olsun adamcılık ve torpilin. devlette kimse kimseye bir şey yapamıyor, hesap soramıyor. neden torpili var.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23