• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Necip Fazıl! Müzahrefat kanallar ve gençlik!

27 Mayıs 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Geleceğimiz ve ümidimiz yeni neslimizin ömrünün en güzel yıllarının, hayata hazırlandıkları “tek amaç!?” olarak “sınav yarışları” ile geçtiğine üzülerek şahit oluyoruz.

19 Mayıs, 23 Nisan gibi çocuklarımıza atfedilen gençlik bayramlarında artık yıllardır devlet zoruyla zoraki yapılanın aksine bir şeyler yapmak lazım!

Gençlik yürüyüşlerinde; Çanakkale ruhu, Sarıkamış Harekâtı, İstiklâl Harbi’nin kilit mecrası Kastamonu-İstiklâl Yolu, Kut-ül Amare gibi nice zafer ve diriliş ruhu, “özlerine-ruhlarına-duygu ve düşünce dünyaları”na, en büyük şevkle anlatılıp işlenmesi daha verimli olacaktır!

Bütün talebelerin stadyumlarda arz-ı endamları yanında olayların yaşandığı şüheda yüklü topraklarında yaşanmış hadiseler ile hemhal olarak yaşatılmasının geleceğimiz olan gençlerimizin ruh yapılarında daha tesirli olacağının bir kere daha altını çiziyoruz!

Japon metodu!

Japonya, Hiroşima Felâketi’nin yıl dönümlerinde bütün talebeleri bölgelerde gezdirerek, en seçkin film, görsel ve tanıtımlarla “Düşmanlarımızın bizi düşürdüğü hâl budur!!! Bizi tekrar yok etmelerine mâni olacak büyük bir ilerlemeyi ancak daha çok çalışarak kat edebiliriz..!!!” Her yıl tekrarlanan ve yaşatılan telkinleriyle tam mânâsıyla millî bir duruş sergilemektedir! Japonya’nın bilim-teknik ve teknoloji devi olmasında, bu şuurun ve hâlâ örf, adet, geleneklerine yaşatmaları yatmaktadır!?

YABANCILAR HANGİ METODLARLA 

DÜŞÜNÜYOR, ÇALIŞIYOR, YAŞIYOR..?!

1990’da ABD’de doktora üstü çalışma yaparken televizyonlarda sadece dört ücretsiz resmi kanal olduğunu gördüm. Biri Japonca, biri kiliseden canlı, ikisi de haber yayını yapan kanallardı. Bunların dışındaki bütün kanallar, nereye hizmet ettiğinin bilinip izlenebilmesi için özgürlük adına ücretsizdi!?

 TV’ler müzahrefat kanalları mı!

Türkiye’de herkesçe malum pek çok kanaldaki yayınlar maalesef; ölüm yıldönümünde rahmetle andığımız kendisini Türk Edebiyat Vakfı’nda iki defa konferans verdirdiğim ve cenazesini Beyazıt’tan sıkıyönetim şartları altında katılarak ve tehdit edilerek Eyüpsultan mezarlığına kadar omuzumuzda taşıdığımız Necip Fazıl’ın söylediği gibi 40 sene sonra hâlâ müzahrefat kanalı olmaya devam etmektedir! Eşi görülmemiş derecede asimilasyon, karalamayla bu aziz ve necip milletin millî-manevî değerleri tarumar edildi! Dünyada 70 ülke görmüş biri olarak, bu denli büyük tahribatı sadece ve sadece Türkiye’de gördüm!!?

Bugünün Müslüman Türkiye’sinde, üstelik millî bir ruhun hâkim olduğu Cumhur İttifakı hükümeti döneminde, berbat bir aile ilişkisi gösterilen evlenme programları, dizilerdeki çığırından çıkmış, akıl sağlığı kaymış, ‘kısa vadeli yapay birlikteliklerine aşk dedikleri’ sevgililerin kendinden başkalarını görmedikleri, aile-çevre ve topluma yabancılaştığı, hatta şanlı tarihimizin güzellikleri anlatılması gerekirken; yaşanmamış pek çok olumsuz hadiselerini dile getirmeleri bana göre maksatlı yapılan çalışmalardır!

Turizm reklâmlarındaki gayri ahlâki görüntüler, geleceğimiz çocuklarımızın ve gençlerimizin düşünce-duygu-inanç yapısını paramparça eden yapımların acilen başta RTÜK olmakla “bağımsız ve ehil uzmanlarca” gözden geçirilmesi ve kesin tedbirler alınması zaruridir elzemdir kat’idir!

GERÇEKLERİ KONUŞABİLMEK DAHİ 

MESELEYKEN; BİZ BİR DE YAŞIYORUZ..!

Hepsi tıp-sağlık ve eğitim sahalarında üst seviyelerle mezun olmuş çocuklarımızla, Maranki ailesi olarak her sahada Türk aile yapısına timsal olmaya devam ediyoruz! Ne garip ki; yurtdışında, modern tıbbın en prestijli üniversitelerinden birini bitiren bir kızımız Almanya’da ihtisas yapmak istediğinde, anadili Almanca olana kadar-B2 seviyesinde olmadan okula bile alınmıyor! İhtisası kabul edilmiyor!

Neden biz  yurtdışından gelen doktor ve diğer elemanları hiç sorgusuz özel ve devlet kuruluşlarında bu ülkede istihdam ederken bu Türk çocuklarını Türkiye’de istihdam edemiyoruz?

SAYIN MİLLÎ EĞİTİM BAKANIMIZ!

Her yere bakıyorsunuz, sağ olun. Bir de bu denklik işine baksanız..?! Binlerce cevher gencimizin “beyin göçü”ne mâni olsanız, bu millet sağlığınızda kıymetinizi bilecek ve tarih de sizi hayırla yâd edecektir!

Yurtdışında eğitim görmüş başta tıp ve diğer meslek dallarında denklik meselesindeki son 30 yılda kimsenin kolay kolay kazanamadığı seviye tespit imtihanı bir defalığına daha makul belki bir yıllık bir staj devresi ile başarı sonunda diplomaları verilerek ülkemize acilen kazandırılmalıdır!

Bu köşemizdeki WhatsApp ihbar hattına gelen binlerce cevher gencimize ses olalım. Ve haklı seslerini duyurmak istedik!!!

Yurtdışında tıp fakültesi okumuş çocuklara niçin imtihan yapıyorsunuz..?! O ülkelere giden öğrencilerin giriş çıkışlarına, okul kayıtlarına, devamsızlık sürelerine bakarak sonuca gitmeniz yeterli eğri ile doğruyu ayırmanızda size yol gösterecektir!

Sonra doktor yok deniyor, ülkemizden başta doktorlar olmak üzere beyin göçü oluyor vs. diye üzülüyoruz..! Yazık bu ülkenin evlâtlarına..! Bu kanayan yaraya bir defalık Sayın Milli Eğitim Bakanı ve Sayın Cumhurbaşkanı bir çözüm bularak, bu gençleri ülkemize kazandırarak hayırlı bir işe imza atmaları, 2023 sürecinde ülkemizin güçlenmesine ve beyin göçünün engellenmesine katkı yapacaktır!

KARAR ALICILAR, BU VATANIN 

EVLATLARINA ARTIK SAHİP ÇIKMALIDIR!

Devletin eli müşfiktir! Bu şefkâti, evvela kendi insanımız görmek istiyor! Birkaç yüz bin dolarla vatandaşlık verilerek nitelikli iş gücü oluşturulamadığı gibi, toplumsal kargaşaya sonradan çözülemeyecek çok farklı kültürel asimilasyonlarına ve sosyal kargaşaya sebep olunabilir!

Yöneticilerimizi, bu hassas meselede bir kere daha düşünmeye davet ediyoruz! Bu toprakları bize vatan yapan ata baba dedelerimiz ve şehitlerimizin kemikleri sızlamasın!!!

Bu vatan bizim diyerek, samimi ve yapıcı eleştirilerimizle yol göstermeye, hükümetimiz, devletimiz ve milletimize her zaman destek ve rehber olmaya devam edeceğiz. Zaman, birlik ve beraberlik zamanı, vesselâm!

WhatsApp İhbar Hattı: 530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23