• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Stratrajik Oyunlar
TÜM YAZILARI

Kazakistan, Türk Devletler Teşkilâtı ve geleceği!

07 Ocak 2022
A


Prof. Dr. Ahmet Maranki İletişim: [email protected]

Kazakistan’da hükümetin istifası, zamların geri alınması halkı yatıştırmadı, Güvenlik Konseyi Başkanı Nursultan Nazarbayev de istifa etti. Ülkenin en büyük şehri Almatı’da Kaymakamlık binası göstericiler tarafından işgal edilirken, Cumhurbaşkanının köşkü ateşe verildi. Ordu sokağa indi. İnternetin tamamen kesildiği Kazakistan’da can kayıpları olduğu bilgisi ajanslara geçti! Cumhurbaşkanı Tokayev’in çağrısı üzerine Rusya liderliğindeki barış gücü ülkeye konuşlandırıldı.

KORRUPSİYA-RÜŞVET-YOLSUZLUK!

Bütün Türk devletlerinde ayyuka çıkan korrupsiya, bir türlü önlenemiyor. Zira, Komünizmin devamcısı olarak yetiştirilen %1’lik elit aileler, hâlen işbaşında! Ve onların altında-güdümünde olan üst düzey bürokratlarla sadece %5’e hitap eden azınlık hariç, ülkenin asıl sahibi %95 açlık sınırında yaşatılıyor! Demokratikleşme ve basın hürriyeti sağlanmadan düzelmesi de mümkün değil.

Cezayir, Libya, Ukrayna, Gürcistan’da denenmiş oyunlar, Türki devletlere de sıçratıldı. Zira, hainler her zaman var..! Bu oyunlar, dünyanın göz bebeği Türkiye’de de denendi. Fakat, Türkiye’nin derin devlet tecrübesiyle yıllardır verdiği mücadele, bu oyunları bozdu. Bu örneklik üzerinden, Türk Devletleri Teşkilâtı devreye girerek, gerekli müdahaleyi yapmalıdır. Rus barış gücü yerine, Türk dünyasından oluşacak barış gücü bölgede konuşlandırılmalıdır. Tabii, buradaki stratejik nokta, halkın barış gücüne düşman edilmemesi. Çünkü, baştakilerin-karar alıcıların hepsi hırsız-hain..??!!

Türk Devletler Teşkilâtı, bir açıklama yaptı: “Kazakistan Hükümetine ve halkına ihtiyaç duyabilecekleri desteği vermeye hazır olduğumuzu beyan ediyoruz.”

YAZDIK, BELGELEDİK 

FAKAT TEDBİR ALINMADI!

Yeni Akit’teki bu köşemizde, Türk Devletler Teşkilatı ile ilgili üç yazı yazdık. “Teşkilattaki ülke halklarının refahına yönelik çalışmalarda, en tabii hakları olan ‘adil ve özel’ bir yönetim ve paylaşım, liyakat ve ehliyet üzerine istihdam sağlanmalıdır!” Mutlaka! devlet içindeki korrupsiya-rüşvet, adam kayırmanın son bulması için düzenlemeler, acilen hayata geçirilmelidir. Şeffaflık sağlanarak, bağımsız bir medyanın ve siyasi partilerin oluşturulmasına zemin açılmalıdır!” diye yazdık ve yetkililere stratejik yön verdik.

YAŞAYAN BİLİR!

Dualarımın neticesi olarak kaderim çizildi. “40 yaşında hayatımı yoluna koyamazsam, dedemden kalan 40 tonluk elma bahçelerimde, vaktiyle Karadeniz’in tek limanı olarak Marsilya, İskenderiye ve Kahire’ye günde yedi gemiyle ihracat yapan Kastamonu İnebolu’da elmayı yetiştireceğim..!” demiştim. Kader bizi, 40 yaşımızda Rusya-SSRI Cumhuriyeti’nin yıkılıp yerine bağımsız onlarca devletin kurulduğu ata topraklarına gönderdi! Tabii bunlara devlet denirse..!? Zira, geçen 30 yılda en stabil olarak ancak Karabağ problemi çözülebildi..! Azerbaycan yanında Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan ve bugün de Kazakistan’da su yüzüne çıkan, aslında diğer ülkelerde de ağır ağır kaynayan bir kazanın görüntüsüdür!

YAŞANANLAR, MİLLİ BENLİK 

VE DİRİLİŞE VESİLE OLSUN!

Kazakistan’da bugün yaşananlar, yukarıda saydığımız hadiselerin ana sebepleri yanında, özelleştirmede pazar şirketlerinin arkasındaki gizli güçlerin, halka alay edici tavırları ve tamamen haksız-hukuksuz sistemdir! Hiçbir sosyal hak vermeden insanları çalıştırıp, karşılığında da doğal gaz ve petrol zengini olmalarına rağmen!!  bu ürünlere %50-100 düzeyinde fahiş zam yapılmıştır! Halkın yüzde sekseninin geçim zorluğu yaşayıp, anti demokratik uygulamaların ve her nev’i adaletsizliğin had safhaya çıkması, dış güçlerin işine yaramıştır.

Fakat inanıyorum ki; Türkî devletler içinde, Rus yönetim ve hâkimiyetinin etkisiyle en geri kalmış şekilde bulunan Kazakistan’a yapılan bu badire, “milli benlik” noktasında bir şahlanışla kendine gelmesine vesile olacaktır!?

Türk Devletler Teşkilâtı başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti devleti, nasıl ki stratejik iş birliği anlaşması bulunan Azerbaycan’a ve Katar’a müdahale edip koruma altında aldıysa, Kazakistan’ı da aynı şekilde iş birliği ile koruma altına alınıp birliğin bozulmasına müsaade etmemelidir! Teşkilât içindeki bin yıllık devlet anlayışı ve gücüyle, “model ülke” olması hesabıyla gereğini yapması zaruridir, elzemdir, kat’idir!!

KIYAMETİ BEKLEMEDEN, 

İŞİ EHLİNE VERİN!

Bu yeniden yapılanma için, Türkî devletlerde görev yapmış liyakatlı, ehliyetli kadrolara “gerçek problemleri” çözme noktasında, en acil şekilde görev verilmelidir! Türkiye’de son günlerde, dolar spekülasyonunu öne sürerek yaptıkları ve Cumhuriyet tarihinde, memur ve emeklilere yapılan en yüksek maaş artışları, hiçbir gerekçesi olmayan zamların gölgesinde kalarak stratejik bir hata yaşatılmıştır! Bu provokatif saldırıları yapanlar acilen tespit edilerek, arkasındaki güçlerle birlikte milletimize tek tek anlatılmalıdır! Bu hainlerden hesap sorulunca milletimiz, mazlumların ve mağdurların umudu Cumhur İttifakına desteklerini sürdüreceklerdir!!? Kazakistan olaylarından ders almamız umuduyla!!?

WhatsApp İhbar Hattı

530 200 00 96

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Okur

Ülke de %95 in açlık sınırında yaşadığını söyleyip bu duruma karşı duranlar için hain demek ye neyin nesi. Ak sakallı bin Ali beyi gönderin. Şssst sakin ol, sinirlerine hakim ol desin. Sonra ben gidiyor. Hiç galın desin gelsin.

Saskin

Diğer köşe yazarı komşunuz Murat bey 15 Temmuz hainleri yaptı yazık oldu derken siz iyi oldu ülke için daha hayra vesile olacak diyorsunuz Şahsi kanaatim ülke 30 yıl geriye gitti ve Rusya bu konuda kazançlı çıkar biz acilen devreye girmeliyiz
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23